Burtici fericite de septembrie-octombrie (153)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Neatza!

La multi ani tuturor Mariilor!

O rugaciune speciala azi pentru MariaI si bebe al ei!

Lucia ai fost super in dimineata asta! Si distractiva (cu "uamenii") si profunda (cand i-ai raspuns la Miha) .

Selen la cat mai multe mesaje!

techila nici macar nu pot zice ca sa treaca, pentru ca eu cred ca pupicul te-ar manca si mai tare... Sper sa vina ceva fete sa-ti mai spuna ceva...

Moni si eu ma gandeam la pompa lui Selen ca in spital nu ar putea-o steriliza dupa fiecare utilizare. Si pe mine ma bate gandul sa-mi cumpar sa o am acasa pentru febra laptelui. In orasul asta mic al meu preturile sunt duble decat pe net. Pana acum ma gandisem ca daca am nevoie, trimit sotul sa cumpere, sa nu dau banii pe degeaba pe ea... Voi ce pompe aveti?

Aida cand ai zis ca peste cateva saptamani ai liber, ai vrut sa zici oare exact ce astept si eu? Sa se faca 37-38 de saptamani sa facem prostioare (si sa mai si spunem ca ne sacrificam ca sa vina bebe )?

Nu mai stiu ce am citit pe aici, ca de data asta nu mi-am deschis fereastra in timp ce citeam, luam micul dejun cu voi. A, eu nu vreau sa fac prajitura, dar intreb ceva totusi. Praful de copt se pune aiurea acolo sau se pune intr-o lingura si il stropesti cu suc de lamaie sa faca spume? Pe vremea cand faceam eu praji asa se facea. Si acuma ma intrebam ca daca nu cumva asta e implicit pentru pricepute? Stiam ca nu creste cu praful de copt fara acid.

O zi minunata azi! Eu sunt fericita ca a ajuns si la noi soarele. De vreo 4 zile nu l-am mai vazut. Chiar ma gandeam ca daca era soare poate nu stateam ca leguma 2 zile aproape non stop pe forum . Dar asa, cu voi, nu m-a apucat depresia si durerile de cap pe care le aveam eu pe ploaie . Asa ca depresia mea de toamna-iarna (Seasonal Affective Disorder) va fi mult mai usoara cu ajutorul vostru!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionika

Aida, . Da-mi si mie reteta de prajitura si modul de preparare, te rog. Am niste piersici si se cam strica...

-15 lg zahar
-3 oua
-1 praf de tort
-15 lg ulei
-15 lg lapte
-15 lg rase de faina
-se mixeaza si se pun in forma , se pun fructele deasepra si se baga in cuptorul incins timp de 30 de minute la 180 grade ... se face testul cu paiul
Pofta buna! la tarta a la andrecluj



Aida ... 34+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Ellenuta stiu si eu aceasta varianta numai ca de cand eram mica mergeam pe 15 august pe faleza Dunarii la ziua Marinei, ma indragosteam iremediabil de toti marinarii imbracati in alb ...atat de frumos....cascam gura la toate vapoarele si apoi aveam masa festiva in familie pentru mine.
Si daca asa m-am obisnuit asa o tin si acum.....(dar fara marinari )
Nu se supara nimeni, stai linistita

Cea mai fericita 36 + cu



Si eu stiam ce a spus Elle, nu se supara nimeni, sunt sigura. Dar sunt oameni care asteapta urari, cum ar fi soacra mea Mariana . Ea s-ar supara sa incep eu cu explicatii. Nasa mea Maria e stabilita in Timisoara, dar e moldoveanca, si deci foarte credincioasa. Ei nu-i urez, ca stiu ca nu ar aprecia. Ma mulez si eu dupa oameni .

Lucia chiar daca nu am fost niciodata la mare in ziua asta, de cate ori mergeam la mare eram terminata cand vedeam marinari in Constanta . De cand eram piticot . Si m-a batut un gand sa dau la marina doar pentru pasiunea asta a mea . Dar cred ca au pus ai mei rugaciuni , ca in generatia mea nu erau primite fete, doar in brosura cu admiterile la facultate din anul urmator am vazut ca aveau si grupa de fete .

Si azi-dimineata m-am uitat putin pe Realitatea la ziua marinei, si am vazut pe acolo pe langa marinari si copilasi mici imbracati in marinari . Doamne, ce frumosi erau!!!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Elenuta Asa se spune si pe la noi, in zona Moldovei. Dar, parerea mea e ca daca avem mai multe ocazii de petrecere, atunci...de ce nu? Asa ca urez si eu sa traiasca cu numele toate Mariile si toti cei care au nume derivate, sa fie sanatosi!
Eu azi imi sarbatoresc treisferturi de familie (incepand cu copila, sot, mama, frate, soacra )...iar in septembrie o luam de la capat

Aidutz eu mi-s bine si stau usor pitita si-mi frec mainile usurel de fiecare data cand vad ca se intampla inca un miracol, imi spun incet in gand ca eu mai am o gramaaaaada, ma intaresc de fiecare data ca "o sa fie bine", imi ignor sotul si toate alea casnice si imi pare rau parca de fiecare data cand nu reusesc sa va urmaresc cap-coada...
Ah, si m-am ingrasat pana acum doar cu 15 kg. Mai avem 2 luni in care o sa ma dublez

techila mi-e atat de mila de tine si-mi inchipui cat poate fi de groaznic...si ma gandeam la solutie de alcool mentolat, ala de-l dam la copilasi cand fac varicela ca sa nu se mai scarpine. Eu il mai folosesc si-acum la fata cand o pisca tantarii si o vad ca scarpina pana la sange. Nu stiu daca este recomandat sau interzis in sarcina..


Liliana, Andra-Maria & cu 30+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Neata si de la noi!
Va doresc un weekend placut! Noi iesim putin la aer!
La multi ani pentru Maria! SANATATE MULTA COPILASULUI!
+ 36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Aida cand ai zis ca peste cateva saptamani ai liber, ai vrut sa zici oare exact ce astept si eu? Sa se faca 37-38 de saptamani sa facem prostioare (si sa mai si spunem ca ne sacrificam ca sa vina bebe )?
ahaaaaa egzact , doar sa mai pot , ca din ciclul 'vrabia era sa primeasca ce a visat' ... tocmai vrabia nu a putut ... cred ca rata mancata azi noapte a fost de vina



Aida ... 34+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

raluk eu acum m-am prins , tu ai doar 30 sapt , ce te opreste? pana la 32 da-i bataie si apoi o mica pauza



Aida ... 34+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

Buna dimineata fetelor si de la Cluj...

In primul rand bine ai venit bebe Bruce! Felicitari Iulikai...si sa iti traiasca puiutzul, sa va aduca numai bucurii!

Felicitari Mariilor si Marianelor! Eu felicit de doua ori si acum si in septembrie...

Cum am lipsit (motivat) cum iara ati umplut un capitol si jumatate...de o ora stau sa va recuperez...

Fetelor din Cluj si de pe langa...am dat aseara o tura de Polus si chiar au reduceri grozave si la Miniblu, la Tape a l'oeil, Marks &Spencer, Debenhams...asa ca am mai completat trusoul bebelinei si finally ne-am decis la carucior...mare realizare...ca noi doi atita problematizam si comparam .

Techila...am vazut ca te plangi de mancarimi de burta..si eu le am dar la mine trec sau se amelioreaza cu ulei de masline...ii drept ca e aiurea sa fii unsuroasa non stop dar la mine functioneaza!

Multumesc fetelor de pareri...asa ma gandeam si eu...o sa botez copila dupa cum vrem noi parintii ei, daca vexez pe cineva e strict problema ei si cu asta basta. Nici nu mai pun la suflet....era un alt exemplu de "mostra" de soacra...

Azi schimbam semnatura....am intrat in 32 de saptamini...mai e un pic.

Va pup si va doresc sambata frumoasa....fug la gatit!

32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Aida eu ma tem de bombe, mai ales ca mi se spusese ca n-o sa pot avea bebei

Si acum doctorul mi-a zis ca luna a 8-a e cea mai periculoasa, ca foarte multa lume are nasteri premature, de la nimicuri, inclusiv schimbarea presiunii din atmosfera, deshidratare, etc.

Si aici la noi deocamdata statisticile spun ca si daca nasti la 34 de saptamani bebe nu prea are sanse, ca nu au astia sectie de prematuri. Asa ca suflu si-n iaurt...

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Buna dimineata dragelor, vad ca suntem pe curba descendenta, dupa agitatia cu Iulika!
OOOOO, alta reteta minune? O incerc si pe asta, pare mai usoara decat negresa....ca am si eu unitati de masura clare (lingura )
Nu vroiam sa tai entuziasmul, dar nu cred ca se ureaza azi La multi ani Mariilor, pentru ca e Adormirea Maicii Domnului, pe 8 septembrie se sarbatoreste. Eu asa stiu.
Acum vreau sa ma plang putin: am devenit asa greoaie...cred ca totusi kg acumulate sunt multe pentru scheletul meu...si inca mai am de pus .
Dar ceea ce ma ingrijoreaza este ca mi se umfla noaptea degetele de la maini (daca dorm pe dreapta , se umfla degetele de la dreapta, si invers). Dar ma si dor, zici ca am artrita, nici nu le pot indoi . Oare ce e? Am impresia ca am retinut o gramada de apa, sunt asa...umflata...nu tare...dar nu stiu exact sa explic.
Aida, cum a fost revederea cu sotul??Dar mai ales cu ratza???
Lutoniana, mai ai f putin si-ti vezi sotul!Revedere cat mai placuta!!.


Gianina 33+ cu Loris Stefan

Loris
Fotografii

Mergi la inceput