Licurici de ianuarie-februarie 2009 (46)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Tort crema de zahar ars:
8 oua
1 litru lapte
150 gr. zahar
esenta zahar vanilat


1 cana zahar se pune in una bucata oala pe foc. se caramelizeaza,se toarna peste ingredientele de sus amestecate bine,se da la cuptor la foc mediu 1h. gata



29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leditia
Pupam galusca mica..Si ii urez un sincer la multi ani pt maine.Sa fie sanatoasa,fericita,cuminte si sa aiba parte de tot ce-i mai frumos si bun in viata.

POZE CU NOI
de David Christian



Saru-manaaaaa!!! Asa sa fie si la noi si la toata lumea!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

Tort crema de zahar ars:
8 oua
1 litru lapte
150 gr. zahar
esenta zahar vanilat


1 cana zahar se pune in una bucata oala pe foc. se caramelizeaza,se toarna peste ingredientele de sus amestecate bine,se da la cuptor la foc mediu 1h. gata



29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Asta e tortul sau doar crema de zahar ars?Ca eu stiam ca asa se face crema de zahar ars..Insa nu am facut niciodata,e specialitatea soacra-mii.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

Tort crema de zahar ars:
8 oua
1 litru lapte
150 gr. zahar
esenta zahar vanilat


1 cana zahar se pune in una bucata oala pe foc. se caramelizeaza,se toarna peste ingredientele de sus amestecate bine,se da la cuptor la foc mediu 1h. gata



29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!


Lisa fugi de aici cu reteta! Acuma slabim... Da' nu-i mai trebuie la tortul asta si un blat sau ceva? Cred ca asta-i doar crema, nu?

Of fetelor...am vazut poze cu bebelusi scumpi, doar ce am gasit prin semnaturi: David (Ledi), Razvanel (Crisspy), Andrei (Irina) si Nadia (Naty). Sunt niste minunatii, iar Nadia este o scumpete, mititica si dulceeee foc si cu niste plete in ochi de mori de ras! M-am topit toata! Iar baieteii sunt niste barbati adevarati, frumosi foc si maricei bine! Andrei cel putin zici ca-i bebe de 1 an si mai bine! Sa va traiasca comorile mamicilor si la mai mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Mai, ce copii frumosi am vazut..

Veronica, Alice e asa draguta...mai ca m-as incumeta la al treilea daca as sti ca as avea asa o fata draguta

Dark, La multi ani! inca o data, sa fii fericita si iubita!! Nu baga ploaia in seama, lasa ca o sa aveti fun si in casa!! Distractie placuta la restaurant!

daiopri, vazut pozele! F frumusel pisoiul, mi se pare ca seamana bine tare cu motanul! Si vad ca fac amandoi gropite cand rad, super !!

billybilly, mai ai o fata asa frumoasa si ai tinut-o ascunsa atata timp! Ai mare noroc cu ea si cu dormitul si cu mancatul! Sa o tina tot asa!!

Ledi, felicitari pt bebe papacios! Sa o tina tot asa! Sper sa functioneze plimbatul pe plaja langa mare si sa treaca tusea aia o data!!!

crisspy, stiu ca o sa-ti fie greu fata Razvi, dar o sa fie bine pana la urma, o sa il vezi in weekend-uri si ai sa profiti cat poti de timpul ala. La mine e acasa si din cauza serviciului il vad doar seara cateva ore si tot weekend-urile sunt baza. Cat timp planuiesti sa-l lasi la mama?

La noi vad ca se cam strica programul de somn, daca pana acum dormea de seara de la 9-10 pana dimineata la 6 si apoi dupa putin lapte inca o repriza pana la 8-9, acum s-a stricat ..trezit pe la 4-5, baut un pic de lapte, apoi trezit din ora in ora pana dimineata la 8..ba vrea mutat de pe o parte pe alta, ba a cazut suzeta, ba iar putin lapte...sa nu mai zic ca de vreo cateva ori l-am gasit si jucandu-se noaptea pe la 3, treaz, cu picioarele in gura, veselie mare...nu stiu ce sa fac sa mai reducem din trezirile astea ca devine grava treaba. Poate o fi doar o perioada?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_

La noi vad ca se cam strica programul de somn, daca pana acum dormea de seara de la 9-10 pana dimineata la 6 si apoi dupa putin lapte inca o repriza pana la 8-9, acum s-a stricat ..trezit pe la 4-5, baut un pic de lapte, apoi trezit din ora in ora pana dimineata la 8..ba vrea mutat de pe o parte pe alta, ba a cazut suzeta, ba iar putin lapte...sa nu mai zic ca de vreo cateva ori l-am gasit si jucandu-se noaptea pe la 3, treaz, cu picioarele in gura, veselie mare...nu stiu ce sa fac sa mai reducem din trezirile astea ca devine grava treaba. Poate o fi doar o perioada?



Mersic de aprecieri Anca!

Si noi am avut o perioada cand se trezea noaptea, mai ales cand ii dadeau dintisorii, o puneam un pic la san si adormea la loc. Numai ca facand asta i-am creat automat program de un supt mic in timpul noptii si apoi devenise regula. Se trezea musai sa manance. Cand m-am prins am inlocuit suptul cu apa, si usor usor nemaifiindu-i foame nu s-a mai trezit deloc. Incearca sa ii scoti orice posibila masa din timpul noptii pt ca macar sa nu se trezeasca de foame. Apoi Dumnezeu cu mila pt restul. Si vezi sa nu-i fie cald, bebelusii nu prea dorm cand le e cald. Somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Billy, ia sa mai treci pe la noi, ca poate se molipsesc si ai nostri de cumintenia Anei Maria...care mai e si frumoasa de pica, dupa ce ca e cuminte foc
Eu nu ma plang de Alexutu', m-ar vedea Dumnezeu, am un copil cuminte..Cu mesele eu nu ma stresez, numai ca azi citind cat mananca alti licurici m-a luat groaza...eu nu masor (apropo, de unde stiti sa spuneti cat mananca licuricii in GRAME? in ML da, ca e notat pe canita, dar in grame??)...eu am un castronel mic mic, de care abia azi am avut curiozitatea sa-l masor, sa vad cati ml ar avea..are 150 ml, dar nu e gradat pe el, am masurat eu cu un biberon...si din ala ii dau cam jumatate fructe dimineata, si o treime legume la pranz...si cam 100 ml de creale seara...Dar eu ii dau cat deschide gurita, apoi renunt, ca face botic si incepe sa sufle pe nas cu putere..e un caraghios..
Azi a mancat ficatel de gaina de tara, cu puire de cartoi si i-a placut sa zic, vreo 60 ml..ficatul nu i l-am putut face mic mic, ca nu am blenderul cu mine, l-am facut cu mixerul... a ramas firimiturele, dar l-a mancat Nu ma asteptam, ca eu mananc ficat in sila, de nevoie ca ma stiu anemica din totdeauna, iar in sarcina nu am suportat nici mirosul, dar sa mai si mananc..iar sotul nu mananca de fel ficat...
Acum a adormit: a supt si apoi nu putea adormi, dar l-am masat pe spinare, cu palma, de sus in jos si de jos in sus vreun sfert de ora, de ma luase si somnul si ma durea si mana, dar...a adormit intr-un final, pe burtica:)

mamici si licurici

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta toti copiii sa creasca mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor noi sa stiti ca suntem tare civilizati la masa, stam picior peste picior si papam foarte frumos...nu dam cu manuta....cascam gura mare mare....si mama nu pridideste cu incarcatul linguritei si basculatul in gurita....asa repede pap....bineinteles asta cand imi place ce pap....cand nu mai vreau incep sa plang...dar gurita tot o casc.

Dark arunca si la mine niste tort si un vin bun, chiar daca alaptez, un pahar se accepta si la mine

Billy ce minunatie de fatuca ai , multa sanatate ii doresc si in continuare


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oxigen spune:

Am intrat special ca sa fac si eu o urare.
LA MULTI ANI, ANDRA !

Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, sanatate, impliniri si multa iubire! Sa fii fericita si mereu insotita de cei care merita sa te iubeasca.
Esti o persoana speciala si te apreciez foarte mult pentru felul in care simti.Tu simti frumos pentru ca ai un suflet curat si esti o "iubitoare" cum imi place mie sa spun.
Sa-ti traiasca feciorasul si toti cei dragi tie si sa aveti o viata fericita, cu multe impliniri.

Am cate ceva de spus fiecareia dintre voi dar din pacate nu stau deloc bine cu timpul.Maine am doi sarbatoriti, sotul si Mariuca si-s in febra pregatirilor.
Revin saptamana viitoare.Pana atunci va pup pe toate si va imbratisez cu drag.
Stati linistite si incercati sa va relaxati in acest uichend.
Nu uitati ca fiecare copil are ritmul lui in tot ceea ce face.
Mariuca seaman cu taicasu si de aceea are motor la fund.Nu sta o clipa si alerg intruna dupa ea. Nu va alarmati, o sa faca si copilasii vostri la fel cand vor dori ei.Eu am intrat in perioada aia naspa in care trebuie sa stai numai dupa copchil si sa nu-l scapi din ochi ca una-doua apare accidentarea
Azi a comiso si fimea.A cazut din pat in timp ce o schimbam de pampers.Cu mine langa ea, s-a intors brusc facand 2 rotiri de pe burta pe spate si in clipa urmatoare era jos din pat.
Am inlemnit.Pur si simplu mi-a cazut printre maini.
Ea urla, fimiu plangea , eu cu ea in brate, cu lacrimi in ochi si cu picioarele tremurande...
Culmea e ca doar s-a speriat, nu tu cucui, nimic.Am dus-o la oglinda unde stiu ca rade cand se vede si a tacut imediat din plans.

Eu mai tremur si acum



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Sa va zic o faza tare: eram pe balcon (acolo am aragazul) si ii faceam lui Razvi supita pt maine (plecam in vizite si nu am timp maine)...si...ma ia cu calduri si ameteala...si lesin...

sotul langa mine: Cristi...Cristi...esti bine?...ma ia ma duce la chiuveta din bucatarie ...mai mult taras...sa ma spal pe fatza...

cand brusc...incepe Razvi sa urle...nu tu zgomot, nimik n-am facut?

oare sa fi simtit ca mami e jos???

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu/Razvi5Luni#

http://www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0
http://www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0
http://www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4

Mergi la inceput