Cum ati scapat de stafilococul auriu?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristy_N spune:

Am facut analize la sange dupa indrumarea medicului.Toate au iesit bune,doar GPO modificat.Ar putea fi de la ficatel?Am fost la medici care mi-au dat fel si fel de unguente,dar nici unul de folos.Am nascut la maternitatea din Iasi si se zvonea c-ar fi un microb pe acolo ,ar putea fi si asta cauza?Au forma unor cosuri maruntele

Crys

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

Bine v-am regasit. Fiul meu, a scapat de stafilococul auriu, care i-a iesit pozitiv in nasuc cu medicamentul BACTROBAN. L-am comandat din Spania si am fost uimita de rezultate. Dupa ce l-am "umflat de antibiotice" si am constatat ca nu dau rezultate, am gasit aceasta crema medicament care intr-adevar te scapa de acest stafilococ. Eu mai am acasa 3 cutii (2 nazal-valabile pana in 2013, 1 crema-valabil 02.2012). prospectul pentru bactoban nazal il gasiti aici: http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3635 si mai exista si formula bactroban crema, si din acesta mai am un tub si prospectul este aici: http://medicamente.romedic.ro/bactroban-crem. Bactroban crema este foarte bu pentru cosurile care cresc "in piele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui leniaa

Bine v-am regasit. Fiul meu, a scapat de stafilococul aurriu, care i-a iesit pozitiv in nasuc cu medicamentul BACTROBANE. L-am luat din Spania si am fost uimita de rezultate. Dupa ce l-am "umflat de antibiotice" si am constatat ca nu dau rezultate, am gasit acest medicament care intr-adevar te scapa de acest stafilococ. Eu mai am acasa 2 cutii si le pot da celor care au nevoie . prospectul pentru bactoban nazal il gasiti aici: http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3635 si mai exista si formula bactroban crema, si din acesta mai am un tub si prospectul este aici: http://medicamente.romedic.ro/bactroban-crem. Bactroban crema este foarte bu pentru cosurile care cresc "in piele".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dranal spune:

Buna!
Fiul meu de 2 ani jumate are o "buba" pe obraz din iunie. Adica de 7 luni. O tratam, trece, revine in 3-4 zile. E stafilococ, l-au tratat cu antibiotice, cu creme cu antibiotice, tot degeaba. Am facut acum o programare la un homeopat si trebuie sa-i fac iar sapt asta analiza in nas, pt ca avea si acolo. De-abia dupa 5 luni si 4 medici si-au dat seama ce e, de-aia dureaza de atata timp, a fost tratat de herpes si alte magarii.
Intrebarile mele:

ana_i, ati rezolvat problema intre timp? daca da cum?

lenus, mai ai bactrobanul? ma intereseaza si pt nas si pt piele, mi-a fost recomandat si mie din cj dar nu l-am gasit. Da-mi te rog un mail sau nr de tel sa iau leg cu tine daca il mai ai.

Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi26 spune:

mai ai Bactroban unguent nazal? imi trebuei si mie pt. un bebelus de 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Help!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Si baiatului meu de 11 ani i-a iesit la exudatul nazal : Stafilococ auriu(portaj nazal-nu se recomanda tratament cu antibiotic) PREZENT. V-am scris exact ce scrie pe diagnostic. Eu nu inteleg daca scrie ca nu se recomanda tratament cu antibiotic... atunci ce este de facut? Stam asa cu el???

La exudatul faringian nu are nimic. El e perfect sanatos, nu are nici o simptoma din ce am citit aici pe forum. Se plangea doar de dureri de cap cand si cand, probabil si din cauza suprasolicitarii la scoala, nu stim exact. Din acest motiv am fost la oftalmologie, am facut analize de sange - totul este OK. Apoi am fost si la ORL, si ni s-a spus sa facem cele 2 exudate. Acum, cand a iesit rezultatul la cel nazal, m-am speriat foarte tare. De la ORL imi daduse pentru ca a vazut mucozitati, ser efedrinat in care sa dizolv o capsula de rimfampicina. Acum, dupa obtinerea rezultatelor am fost din nou la ORL si mi-a spus ca nu e nici o problema, toti avem acest stafilococ, si sa continui cu picaturile acelea si nimic altceva. Acum... nu stiu ce sa zic... sunt debusolata si nu stiu ce sa fac. Mai am un baietel de 6 ani, care ma gandesc ca poate are si el, desi nu are nici o simptoma. Am citit ca ar fi buna si mierea de Manuka, si am si comandat un borcan UHT 15. Acum... vad ca la voi a dat rezultate unguentul BACTROBAN si as vrea si eu sa il procur dar nu stiu de unde.
Lenia... imi poti spune te rog, daca mai ai unguentul sau cum anume pot face rost de el?

Multumesc foarte mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui dimalexia

Help!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Si baiatului meu de 11 ani i-a iesit la exudatul nazal : Stafilococ auriu(portaj nazal-nu se recomanda tratament cu antibiotic) PREZENT. V-am scris exact ce scrie pe diagnostic. Eu nu inteleg daca scrie ca nu se recomanda tratament cu antibiotic... atunci ce este de facut? Stam asa cu el???

La exudatul faringian nu are nimic. El e perfect sanatos, nu are nici o simptoma din ce am citit aici pe forum. Se plangea doar de dureri de cap cand si cand, probabil si din cauza suprasolicitarii la scoala, nu stim exact. Din acest motiv am fost la oftalmologie, am facut analize de sange - totul este OK. Apoi am fost si la ORL, si ni s-a spus sa facem cele 2 exudate. Acum, cand a iesit rezultatul la cel nazal, m-am speriat foarte tare. De la ORL imi daduse pentru ca a vazut mucozitati, ser efedrinat in care sa dizolv o capsula de rimfampicina. Acum, dupa obtinerea rezultatelor am fost din nou la ORL si mi-a spus ca nu e nici o problema, toti avem acest stafilococ, si sa continui cu picaturile acelea si nimic altceva. Acum... nu stiu ce sa zic... sunt debusolata si nu stiu ce sa fac. Mai am un baietel de 6 ani, care ma gandesc ca poate are si el, desi nu are nici o simptoma. Am citit ca ar fi buna si mierea de Manuka, si am si comandat un borcan UHT 15. Acum... vad ca la voi a dat rezultate unguentul BACTROBAN si as vrea si eu sa il procur dar nu stiu de unde.
Lenia... imi poti spune te rog, daca mai ai unguentul sau cum anume pot face rost de el?

Multumesc foarte mult!!!

Dimalexia
Sebastian


Daca medicul ti-a spus ca nu e nici o problema, de ce atat exces de zel ? Inainte sa cumperi, citeste prospectul de la Bactroban, e un antibiotic foarte puternic si dat atunci cand nu e necesar va dezechilibra si irita mucoasa nazala.
E asa cum ti-a zis medicul si confirmat de rezultatul analizei, adica nu are nevoie de antibiotic..iar faptul ca nu are manifestari clinice vin sa confirme.

Mezina mea a avut stafilococul din maternitate si nici macar Bactrobanul nu l-a sterlizat...a avut manifestari clinice si pana nu am apelat la homeopatie nu am scapat de probleme. Il are incontinuare dar atat timp cat nu mai are manifestari clinice(muci galbeni-verzi care sa o sufoce) nu ma mai deranjeaza si nici nu imi fac probleme in privinta lui.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Exista o multime de oameni care sunt purtatori de stafilococ auriu in mucoasa nazala si nu au manifestari clinice. Nu se trateaza in aceste cazuri (cam 30% din oameni).

Exista de asemenea si alte manifestari ale stafilococului care se trateaza. Este bine de ascultat medicul care face diferenta intre ce se trateaza si ce nu.

Cititi mai jos, scrie si despre cazurile de purtatori sanatosi si despre infectii:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661


Edit: In fine, nu pot pune articolul de pe sfatulmedicului. Pe desprecopii eu nu am gasit un articol pe aceasta tema, dar sunt intr-adevar mai multe subiecte in arhiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pt. stafilococ auriu in nas noua ne-a recomandat doctorul ulei de musetel. nu ne-a trecut, asa ca a zis sa facem rost de Bactroban, unguent nazal. la noi nu se gaseste, asa ca am apelat la pers. din alte tari. l-am primit tocmai din Dubai. cel mai bine gasesti la cineva care se afla in tarile din Orient, pt. ca in Occident se da doar pe reteta.

Mergi la inceput