Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(45)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_30 spune:

Aris,Maria este hranita cu Humana si face kk singura ,o data sau de 2 ori pe zi.Uneori face asa cum ai descris tu.Pediatra mi-a spus ca trebuie sa-i dau mai mult ceai intre mese.Am fazut diferenta.Acum 4 zile i-am dat cereale humana si a facut atat de tare ca m-am speriat.Acum ii dau si piure de mar copt si este ok.Incearca cu ceai,adica hidratat mai mult.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bogdana, pai pe asta se bazeaza si ei, ca nu avem nervi, ca avem prea mult bun-simtz si renuntzam, de-aia-s ei asa tupeisti si ne refuza drepturile...De aceea io-s pe principiul de a nu renuntza, e dreptul meu? Apoi sa mi-l dea! Ca atunci cand vine vorba de obligatii, eu mi le achit, asa ca...Bine, adevarul e ca in cazul unor patroni nesimtzitzi e mai greu, fiind oarecum la cheremul lor. Chiar daca-i actionezi in instantza si iti primesti dreptul, ei iti vor purta pica si se vor razbuna...nici nu stii cum e mai bine, sa taci si sa inghiti sau sa lupti si sa suferi mai apoi...:(
Simina, ce zici tu acolo is niste mancaruri chiar foarte sofisticate pentru mine! Ca io n-am facut de-astea niciodata
mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Aris, eu ii dau Humana exclusiv Evei. Si uneori face asa cum ai zis tu, mai plastilinos , dar tot de culoarea mustarului, da? Si cred ca e normal sa faca si un pic mai greu la inceput, copiii cu formula fac kk mai rar, Eva face 1/2 ori pe zi, uneori si 1 la doua zile.Gina, off, esti foarte sensibila, probabil si din cauza depresiei postnatale...sa stii ca pe mine m-a apucat plansul cand am citit pe site-ul ala niste articole legate de alaptare, nu ma pot abtine sa nu ma gandesc ca poate as fi reusit sa imi hranesc puiul la san daca as fi avut mai multe informatii si mai multa forta...nu mai fi necajita, pe cuvant ca nu are nimeni nimic cu tine, doar pareri diferite, ceea ce e firesc. Acuma sincer, tie nu ti se pare exagerat sa alaptezi pana pe la 5-6-7 ani? Gina lu' Ian, sa stii ca si Eva in ultima vreme se cam trezeste noaptea si cere papa mai des, dar nu mi-a trecut prin cap ca ar fi un semn sa incep diversificarea. Si ea e mai grasuna, asa ca sigur incep cu legume/fructe, doar ca nu m-am hotarat inca in detaliu. As vrea sa incep dupa 1 septembrie, cand ea o sa aiba 4 luni si o saptamana.Novus, noi nu venim anul asta la munte, nu avem nici bani, e si departe si Eva e cam mica...dar la anul facem tot posibilul. Aaa, avem o nunta pe 12 septembrie iar pe 22 plecam in concediu - Venetia Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Ilinca.ma-m lasat pagubasa..ca si pt acest salar m-am zbatut 3 luni....asa k...si oricum..desi nu planuiesc sa ma intorc la acel job..zau ca sunt asa scarbita de nesimtitrea lor..incat nu mai suport nici sa-i vad/aud..dar mai sa ma milogesc..ca asta am cam facut..la ei..pt un drept al meu...si cand te gandesti cate sute de milioane s-au spaalt pe spatele meu..prin mainile mele...

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello fetelor!

Dar ati scris nu gluma. Incerc sa imi aduc aminte

Ank, oribila experienta cu Oftapro. Pe mine m-au impresionat diplomele dr. Cioplean intinse pe pereti pe acolo, dar vorba sotului, nu in diplome sta stiinta unui doctor. Oricum, eu am ales spitalul de ochi, am vorbit deja si vineri ma duc sa cunosc doctorul.

Ina, eu am inceput diversificare la 4 luni jumate, Ana fiind alaptata mixt. Am inceput devreme, dar am luat-o usurel, cu zeama de supa, apoi cam prea repede cu legumele pasate (defapt a coincis cu vaccinul, asta a fost problema), apoi pauza vreo 10 zile si reluat. Dupa legume am bagat cereale si de cateva zile marut copt. Urmeaza branzica, carnita si om mai vedea.
Sfatul meu e sa incepi cu legume (zeama si apoi pasate), pt ca odata ce dau de gustul dulce al fructelor si asa devine problematic. Eu ma uit la a mea, la inceput papa legumele cu o pofta nebuna, iar de 2 zile de cand papa si marut ca lumea (si cu cereale cu aroma de vanilie - Milupa pt 4 luni, fara lapte) a inceput sa planga la legume. Le mananca cu scandal si la un moment dat renunt, nu vreau s o fortez, dar sunt sigura ca e numai si numai din cauza ca a dat de gustul dulce al fructului.

Aris, eu cred ca e ingrijorare daca nu face 1-2 zile sau se chinuie. Ana face tot asa, ca plastilina si destul de putin, dar de minim 2 ori pe zi. Ea papa insa si mancarica, dar in ultima vreme si mai multi titi (daca e mai rar, are timp sa se refaca), deci cred ca se compenseaza.

Gina, nu fii suparata de cristicile aduse site-ului AP. Nimeni nu a zis ca tu ai fi de vina sau ca nu trebuia sa dai link-ul, doar ca fiecare are parerea lui. Nu zic ca nu or fi si chestii bune acolo, dar, sincer, sa fii atat de fanatic incat sa sacrifici orice pt alaptare si co-sleeping mi se pare deplasat. Sunt perfect de acord cu mamele care alapteaza, si eu alaptaz, dar fac din asta o chestie normala si naturala, exact cum spun multe mamici de aici "cat mai pot si cat o mai fi bine, cand nu, nu", doar nu o sa ne taiem venele ca nu alaptam nu stiu cat.
Mie, sincer, un copil alaptat o per f lunga si obisnuit sa doarma cu parintii in pat mi se pare un copil complet nepregatit pentru lumea in care traim, o jungla in care se promoveaza individualismul, egoismul, promiscuitatea, non-valoarea. Sa nu credeti ca sunt pt a ne creste copiii in aceste "valori", Doamne fereste, dar sa tii copilul "legat" de fustele tale, cu tine in pat si atarnat de sanul tau cand el merge la gradinita, mi se pare efectiv ca ii creezi din start un handicap. E parerea mea, nu dati cu rosii

In legatura cu intalnirile: pe 15 venim in functie de ora, ca ai mei socrii sunt amandoi Marieni si nu scap fara "party"
La munte in principiu am veni, dar sa vorbesc cu sotul, ca el are treaba la serviciu incepand cu 1 sept, s-ar putea sa plece si in delegatie vreo 2 sapt, deci depind mult de el.
Pensiunea de la Rasnov e asta - http://www.turistinfo.ro/rasnov/cazare-rasnov/pensiunea_cristina-c25282.html
Eu o recomand, pt ca stiu cum e, asta apropos de experienta Luciei si a mea, cand am fost de 1 mai la o pensiune la Bran-Moeciu si desi scria ca are bucatarie accesul era interzis celor cazati, doar personalul avea voie si, in plus, in prima noapte, pt ca eram numai noi in vila nu au dat caldura si ne-am trezit in vreo 17 grade. Am plecat cu sotul cu 40 de grade si copilul racit. Asa ca eu sunt cam sceptica la ceva netestat de nimeni.

Pupici

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Anca, 2 ani de karatosheala??? Ma retrag din competitie, ca mi-o iau sigur pe cocoasa si tre sa arat bine ca nasha, fara sa am un machiaz natural de durata...

Inapreda Ti-ai facut de cap...si te-ai ales cumva cu o toxiinfectie alimentara??? Sa te faci bine repede, da?

mihaelacg saru mana de aprecieri, insa pe domnul acela fain te rog sa mi-l lasi mie, ca io am fost prima...Gaseste-ti altul Si la concursul de haleala...e loc destul, dar cine ne gateste? Ca io vreau sa fiu "o doamna" si sa ...cant la karaoke...

Chatonica cea catzaratoare, bine ai revenit.

Aris, pupam Gopo delicios si fericit in premergator

Olishka, promiti ca ne vedem si dupa 15 sept??? Te roooooog


Pisigri pentru prima linguritza de supa. Noi azi am papat pentru prima oara piure de mar (copt la cuptor)...60 ml i-a ras imediat. Deschidea guritza ca un om mare. Deseara va invit sa vizionati filmuletzul


Novus, Aris...io daca reusesc printr-o minune sa vin la intalneala, ma prezint cu tot cuibul de sherpalai dupa mine.

Inapreda...io nu am cine stie ce experienta la diversificare. Lui Victor ii dau de cam 2 sapt doar suc de morcov si de mar...abia azi i-am dat prima oara piure de mar pe care l-am copt in prealabil la cuptor...ca cica nu il mai doare burtica. Mie dr pediatru mi-a zis sa ii dau deja si supa de legume, iar apoi sa introduc treptat piure de legume. Cert e ca o sa aman acest fel de haleala pana in septembrie. Mi-a zis sa ii bag si piersica, dar mi-e frica deocamdata. I-am dat mai mult suc de morcov, ca am vazut ca de la mar l-a cam durut burtica. De aia l-am si copt de fapt. Si nu am reusit inca sa inlocuiesc total masa 2 din zi cu piure/suc de fructe, desi cred ca Victor ar hali 180 ml de asa ceva. O sa vorbesc cu pediatra sa o intreb daca e ok sa ii dau o cantitate asa mare de suc/piure. Acum la ora de masa numarul 2 ii dau cam 60 ml si apoi dupa minim 30 min sau chiar 1 ora ii dau o portie de laptic...practic completare pana la 180 ml. Ce am observat de vreo 2 zile e ca ...ar cam vrea 210 ml, nu se mai satura cu 180 ml. Si...mananca 180 ml cam la 3 ore, maxim 4 ore, dar atunci e rupt rau de foame.


poohy felicitari pentru Botez, pupam crestin Mihnea, care e superbisim si pupabil rau de tot.

petrean si io am inchis lactobarul fix cand Pitonul a implinit 4 luni. Nu mai avea ce sa , asa ca am declarat falimentul.Votat ce era de votat!

cris_tianus votat dolareii tai...cam rarutz pe la noi. pe unde umbli? Si...unde e Dodo????


Ilinca_M esti o dulce ...daca va fi iubaretz ca mami lui, fericita femeie o sa fie aia pe care o va iubi...ai auzit Ayla??? O sa mai gatesc si alte cele...si va dau si reteta...

Doamne, ce ati mai scris....

Inchei cu sarbatoritii de azi:

Maria Cristiana bubulina gospodina , bebe de Mihaelacg adversara in concursul de halit

Maria Natalia, bebe de Alina.n






Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ana-maria, iulia - multumesc mult pt raspunsuri. m-am mai linishtit. of, eu daca tot i-am tot dat mixt pana acum, am uitat de ceai


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui

Citat:
citat din mesajul lui mihaelacg

fetelor, saru` mana de urari

eu is suparata rau, ba chiar am tras o burta de plans.
eu inca nu am luat acel salariu mediu dat de institutie pt nastere.
am facut cerere, dir a direc tionat-o catre RU, Ru a trimis-o fara rezolutie la salarizare. a stat 3 luni la salarizare, s-a intors bla RU, si primeste urm rez" nu exista cadru legal". noi avem ccm care prevede acest salar.dar cica \acest ccm este actionat in instanta, si este mort si ingropat. faza e ca de ex. banii se hrana ca si suma se ia cf acestui ccm c are-i "mort". am explicat ca daca-i "mort" asta, ramane CCMN-ul. le-am zis ca am sa Scriu la MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI......
una peste alta mi s-a spus ca nu conteaza unde scriu, acesti bani nu-i voi primi, si ca sa am grija, sa nu uit unde ma intorc.
cu alte cuvinte, mi s-a spus ca de la obraz ca daca fac"scandal", voi fdi data afara cand ma intorc.

is pachet de nervi.
nu ma las, tb sa vad de unde o iau.
ceva juristi avem printre noi?
novus parca. mai e cineva.
nu-mi vine sa cred.
desi e dreptul meu nu tb sa-l cer ca voi fi data afara.

din 10 martie 2009, mami fericita de
pozici noi cu fata lu` tati
http://community.webshots.com/album/564158204pFLAbF?start=36

Eu am patit ceva asemanator Mi s-a raspuns simplu:"Primaria nu acorda acest salariu!"(eram considerata salariata primariei daca eram asistenta personala a lui Bogdan)Tot prin lege acest salariu poate sa-l obtina unul din parinti,astfel am cerut o hrtie ca nu mi-au acordat si a depus dotul cererea la care a adaugat pe langa certificatul de nastere al fetii si minunea de la primarie...in trei zile aveam banutii on mana.O idee


oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema



He he heeee, ce dor mi-a fost de tine! te-am dat la disparitii pe mare




Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Simina, ce zici tu acolo is niste mancaruri chiar foarte sofisticate pentru mine! Ca io n-am facut de-astea niciodata
mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

...te invit la masa!!! A mancat sotul si-a zis ca-s deliciose amandoua, deci am curaj sa te invit
Editez: la tocanita de ceapa am facut si mamaligutza

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Hello fetelor!
In legatura cu intalnirile: pe 15 venim in functie de ora, ca ai mei socrii sunt amandoi Marieni si nu scap fara "party"


Ce ora ti-ar conveni mai mult???? mai devreme sau mai pe seara????

Citat:
La munte in principiu am veni, dar sa vorbesc cu sotul, ca el are treaba la serviciu incepand cu 1 sept, s-ar putea sa plece si in delegatie vreo 2 sapt, deci depind mult de el.


Aceeasi sit si la mine..depinde de baiatu meu

26+ cu Maya Andreea

bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Mihaelacg, la spart mufe de angajatori nesimtiti ma bag fara sa stau prea mult pe ganduri.

Ia pune-te mataluta si citeste aici si compune-le o hartie pe care sa le-ao trimiti recomandat prin posta cu confirmare de primire...si apoi, daca nu raspund, da-i in gat la autoritati. Noi te sustinem!!!

De lecturat:

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_26627/.html

http://www.reclama mascata//avertizare/nastere/forum/probleme-juridice/salariu-mediu-pe-unitate-pentru-nasterea-unui-copil~f4.44.2707/

http://mamasicopilul.blogspot.com/2009/06/salariu-mediu-pentru-nastere.html


http://www.dreptonline.ro/raspunsuri_juridice_intrebari/raspunsuri_intrebare.php?id_intrebare=5412

http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=35969


Bafta si sa ne dai o cand iti intra banii. Poti sa ii ceri la unitatea unde lucrezi tu sau la cea a sotului. Depinde unde e mai mare!!!


Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput