Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (71)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetele, am venit de la morfofetala, totul e bine, am ramas
numai "normal, normal, normal" am auzit din gura doctoritei, asa ca e de bine, nu?
bag un puisor de somn si revin mai pe seara...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Citat:
citat din mesajul lui christinam

Apropo de alaptat, vreau sa va cer parerea , ca eu cu David data nu am avut lapte dar de data asta sunt hotarata sa alaptez.
Aici moasele te invata intr-un fel cu care eu nu sunt de acord deloc, adica sa nu tii cont de nici un fel de orar de mese daca alaptezi ci pune copilul toata ziulica la san , din jumate in jumate de ora daca asa cere. Eu cred ca nu e bun asta ca nu se deprinde un program cat de cat regulat de viata si de somn in felul acesta, nici nu se invata copilul sa suga bine la o masa, se obisnuieste sa ceara tzatza pt orice alta problema, nu numai pt ca-i foame, mami devine epuizata si nu poate face un pas de langa copil. O prietena de a mea care a ascultat de moase a patit asa, dar ele zic ca program merge la biberon dar nu si la san. Voi ce ziceti?

21 + , mamica de David 5 anisori


Parerea mea (asa am facut cu Andi) este sa-i dai la cerere... este modul in care isi ia exact cat si cand ii trebuie... sa stii ca mie nu mi-a supt la 1/2 de ora; ba chiar dupa 2 saptamani se scula doar o data pe noapte sa suga, iar dupa o luna sugea el singur fix la 4 ore... si-a format astfel un program reglat pe bioritmul lui, nu impus de mine - ce faci daca el doarme si e ora de supt? Il scoli? Nou-nascutii au nevoie de somn ca sa creasca... plus ca daca e somnoros, suge de 2 ori pana adoarme la loc... si ramane nemancat!

La mine a functionat si nu a fost deloc chinuitor

22+ si mami de Bebe Baiat??? si Andi- 4 ani.
http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Busymummy#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

haioasa povestea, Krelia

mai, puteti crede ca nici io nu am cumparat nici macar o pereche de botosei la belelusii mei? nimic, nimicuta... astept si eu baby expo cu nerabdare, sper pana atunci sa ma mai pot deplasa... singurul lucru care l-am cumparat a fost pentru mine, o centura prenatala pentru ca ma durea foarte tare spatele, burta a crescut si "trage" coloana in fata... si luni vreau sa comand o perna speciala pe care dorm gravidele (o perna sub forma de banana)...

Diana, pompa manuala avent isis era si pe lista mea, merci pentru confirmare

apropo, lista am facut-o, e lunga cat o zi de post... de cumparat cand oare ma voi apuca sa si cumpar?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ramonika, ma bucur ca ai auzit si tu obsesiv-repetitiv cuvantul pe care l-am asteptat toate la eco: NORMAL! eu am stat cu inima cat un purice sa aud acelasi lucru la doi...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Referitor la alaptat si eu am alaptat la cerere, dar din pacate nu am alaptat mult, 3 luni jumate, as f vrut mai mult, dar au fost alte chestii si nu am mai putut... Si-a format singurica programul, sugea cam la 3 ore, si de la 7 saptamani nu a mai supt noaptea...
Chestia asta ca se obisnuieste sa ceara tzitzi si din alte motive depinde ... daca il doare ceva nu te grabi sa-i bagi sanu in gura... eu am obisnuit-o cu suzeta...

Alina 25+ si Riana-Antonia 25.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare dragele mele!
Ma bucur ca s-au linistit apele si s-a trecut la discutii mai interesante si folositoare.
Asteptam si noi ziua de luni sa mergem la medic. Avem mai mult de o luna de cand nu am mai fost si ne este tare dor de bebe.
Noi astazi am facut 27 de saptamani. Asta ce inseamna? Ca am intrat in saptamana 28, adica in a saptea luna de sarcina? M-am tot contrazis cu o prietena (sunt 2 zile diferenta intre sarcini). Eu spuneam ca suntem in luna a sasea iar ea sustinea ca este gresit. Ca la cinci luni si trei saptamani este a cincea luna...hai ca v-am ametit...

Poate imi trece si mie cineva la listuta numele David in dreptul caruciorului.

------------------------
27+ David

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Ramonik, felicitari! Ma bucur ca totul e bine cu bebelusha, va doresc in continuare multa sanatate!

Lumi 25+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Ma bucur ca v-a placut

Ramo, bine te-ai intors cu vestile bune!

Avalon, deci nu sunt singura mama denaturata

ah..ce m-am enervat...am postat o intrebare pe un forum medical si s-a gasit un destept sa-mi raspunda ca "normal ca va fi si mai grav daca veti continua sa bombardati copilu' cu ultrasunete".....ce dobitoc.....de parca io ma duc de fitze la eco sau la dopler...si nu ar conta daca nu le-as face...sa vad daca mi-e copilu' sanatos....


krelia 25+ si printesu' mic, Rares Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

7 intrebari despre sarcina

Daca barbatul meu poarta boxeri si nu slip, sunt sanse mai mari sa raman insarcinata?
Sansele cele mai mari le ai daca sotul tau nu poarta nimic.

Si eu si sotul meu aratam foarte bine. Sunt sigura ca si copilul meu va fi frumos si as vrea sa apara in reclame. Cui ma pot adresa in acest sens?
Psihologului tau!

O sa imi iubesc catelul mai putin dupa ce voi naste?
Nu, dar s-ar putea sa te calce pe nervi sotul.

Poate sexul, in ultimile luni de sarcina sa provoace travaliul?
Doar daca sexul e intre sotul tau si o alta femeie.

E important sa fiu alaturi de sotia mea atunci cand naste?
Nu, atata vreme cat temenul de "pensie alimentara" nu te sperie.

Nasterea poate provoca hemoroizi?
Nasterea poate fi folosita ca si cauza pentru orice problema pe care o ai.

Sotia mea a nascut saptamana trecuta. Cand isi va reveni?
Cand copilul va termina facultatea..




25+ cu Andreea

bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui krelia
Avalon, deci nu sunt singura mama denaturata
[/purple][/font=Comic Sans MS]


krelia 25+ si printesu' mic, Rares Mihai


Nici eu nu am cumparat deocamdata nimic. De acum incep sa ma documentez mai bine.

------------------------
27+ David

Albume foto

Mergi la inceput