Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (71)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

DianaR multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta bogata ca mamica ..te asteptam sa mai intri pe la noi,cand iti permite timpul si familia...

miany
26+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Krelia ma bucur sa te vad prin zona..sper ca ramai alaturi de noi...ce face "printisoru mic"? tu cum mai esti?

miany
26+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

Buna, fetelor, revin si eu dupa o absenta de vreo 2 zile, mi-a fost tot rau si am intrat in butoi, si nu am avut chef nici sa scriu. Observ ca intre timp s-au zis multe pe aici...

Lumi si tu esti prin strainataturi, eu am impresia dupa cum povestesc si fetele ca in RO se ia mult mai in serios treaba cu contractiile , si probabil bine se face.Aici cand le zic ca am in jur de 5-6 contractii relativ dureroase pe zi nu ma baga in seama absolut deloc, si v-am mai povestit eu ca despre examinarea colului nici nu se pune problema. Sper ca contractiile tale sa nu iti provoace scurtarea si mai mult a colului, sa fie din acelea normale, de exercitiu pt uter.



Katy eu zic ca simptomele tale seamana cu o infectie urinara, nu le ignora, fuguta la doctor !!!!

Laura desigur, fiecare face cum considera mai bine, parerea mea insa este ca circumcizia nu este un lucru prea bun. Chestia cu igiena era intr-adevar valabila candva, si mai este in cercurile defavorizate cum s-ar zice , dar la o persoana normala si ingrijita care tine o igiena personala cum terbuie nu este nici un beneficiu daca este circumscris. Din contra, se desensibilizeaza glandul, care poate aduce probleme apoi in viata sexuala. Si eu mai cred ca nu am avea dreptul sa luam aceasta decizie pt copilasii nostrii, sa-i privam de o parte fireasca a corpului din cauza a deverse ideologii religioase si altele. In plus disconfortul sau mai bine zis durerea pe care o simte bebele , pe care eu personal consider ca nu ave dreptul sa i-o provocam asa fara nici un motiv. Fata de bolile cu transmisie sexuala treaba asta nu-l va proteja deloc, nu e nici o diferenta comparand cu o persoana care se spala si se curata pe acolo normal.

Alinus apropo de pampersi...noi e adevarat ca am renuntat destul de tarziu, la 2 ani si un pic, dar pot sa zic ca eu nu am vrut sa fortez nimic si la mine asa a functionat tare bine. Eu l-am tot incurajat la olita dar nu am insistat daca am vazut ca nu pregatit, iar cand a venit varsta sa fie el dornic nu am mai intampinat nici cea mai mica rezistenta.

Mai vroiam sa va zic de arsuri, ele se produc si din cauza progesteronuli care are grija sa nu se contracte uterul dar in acela si timp relaxeaza si musculatura tubului digestiv, si face ca sfincterul de la esofag sa nu mai inchida bine. Si atunci acidul oricum mult , bate-l vina, vine sus pe esofag si ne face sa ne urcam pe pereti. Cu toate ca maaloxul e indicat un picut mai cu prudenta in sarcina ( la doze uzuale insa e ok), eu il prefer fata de dicarbocalm pt ca nu are efectul "rebound" , adica calmez pe moment numai ca sa revina treaba si mai in forta un pic mai tarziu.

Camy iti tin pumnii la doctor, te astepatam sa revii cat mai repede cu vesti bune!

21 + , mamica de David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Diana R - multumim pt sfaturi sa-ti traiasca ingersii si sarcina usoara.

Cine ma poate ajuta intr-o problema de HR sau contabilitate habar nu am ?

Multu

23 Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

si eu la fel..ca nu ma visam neam mama de putzica ...si iete-ma-s...sper ca no.2 sa fie fata...ca altfel..ce ma fac je cu toate bijuurile pe care le am si de la mama si de la mine?
poate ma sfatuieste soacra-mea...ca doar facu 3 baieti

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Despre igena la putica sunt usor speriata, dar sper sa fac fata. Am vorbit cu mama si a zis ca nu stie nici ea, ca nu a crescut baieti



krelia 25+ si printesu' mic, Rares Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihamora

Alinus25 - nici al meu nu mai poarta pampers decat noapte si nu intotdeauna, uneori nu ii accepta. El cere oala sau se duce singur si se aseaza pe oala. A fost vre-o 2 zile la tara cu bunicii si cand s-a intors facea pe el, fara sa mai ceara oala si fara sa se duca singur, asta pt ca bunica il tot stresa si il intreba intr-una daca nu vrea sa faca pipi...si cred ca s-a obisnuit sa fie intrebat, nu stiu ce i s-a intamplat...acum si-a revenit si iar e la tara, sa vedem cand se intoarce...
Eu zic sa nu o mai pui tu pe olita si sa ii explici cand face unde trebuie sa faca... sta cu chilotel? sa ii lasi olita la indemana si sa ii zici ca poate merge singura cand vrea ea sa faca pipi, pune-o sa iti arate cum isi da chiloteii jos singurica si cum se aseaza ea pe oala singura..etc.. e doar o parere...

Michelle 21+ "Smiley"si DOMINIC 15.05.2007

POZE



Merci mult de raspuns. Stii ce e culmea??/ Riana nu face deloc noaptea pe ea, tine pana dimineata, deci e fara pampers noaptea... stie unde e olita, stie sa-si dea chilotelul jos, dar parca le face intentionat, serios, cred ca undeva am gresit cu ea si nu-mi dau seama unde....

Alina 25+ si Riana-Antonia 25.01.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

DianaR ma bucur tare mult ca ne-ai scris.
Esti o adevarata mina de aur pentru mamicile la primul bebe si poate vei reusi sa mai intri.
Sunt de acord cu tine in tot ce ai scris.Si eu tot pompita de san manuala Avent isis am folosit-o si este de un real ajutor.
Si eu mi-am alaptat fetita ...nici nu stiu cat sa zic...in saptamana 12 de sarcina mi-am dat seama ca nu mai e laptic si sugea in gol ceea ce imi dadea dureri mari la tzitzi ...de atunci si pana acum mai cere uneori dar lasa repede sanul in pace.Chiar sunt curioasa la voi cum a fost,poate ai timp sa ne scrii.
Te pup,sarcina usoara mai departe si te mai astept cu drag aici cand ai tu vreme.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

spionez dupa sobecte enteresante
printisoru' cam face figuri...l-am programat pe 14 la iosup (sa vedem ce ora prind)...sa-i vada minioara...ca sunt putin supi cu bradicardia lui ..pe care nu stim din ce motiv o face....pe 22 ma duc oricum la dr mea...da' am zis sa-mi incerc norocu' si la ast'lalt...
in rest, face tumbe, sughite..uneori chiar prea mult si azi de dimineata cand a pus tati mana pe burtix, s-a miscat



Citat:
citat din mesajul lui miany75

Krelia ma bucur sa te vad prin zona..sper ca ramai alaturi de noi...ce face "printisoru mic"? tu cum mai esti?

miany
26+ DAVID ANDREI



krelia 25+ si printesu' mic, Rares Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Multumesc fetelor ptr urari si primire. Repede ca am un pic de timp sa-ti raspund Stephy: Vlad a supt pana la 6 luni din sarcina cu Timi, a fost ok pana am implinit 4 luni, lapte nu stiu sa-ti spun cat era, dar el era multumit. Apoi pur si simplu n-am mai suportat, era o senzatie neplacuta, ciudata, nu dureroaasa cand sugea si am inceput incet sa-l incerc. Greu ca nu prea vroia el sa renunte, limitat timpul pe care il petrecea la san, ii dadeam numai and era musai, ii ofeream intai biberonul si pana la urma am reusit sa-l intarc. Daca nu ar fi fost senztai aia as fi incercat alaptatul in tandem, bebe mic si pruncul mare . Dar cand am nascut Vlad deja uitatse cam sa suga... Gasesti pe google Breastfeeding and pregnancy sau tandem breastfeeding, o gramada de site-uri americane despre asta.
Timeea desi am intarcat-o chiar cand am ramas gravida (nu stiam ca sunt gravida, nu intentionasem sa raman...) inca mai cere san, ii da pusi, se face ca suge, intreaba daca am lapte... e o scumpa. Chiar sunt curioasa daca imi va cere cand voi avea din nou lapte...

Va pup

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Las ca va fi bine ,Krelia..ai sa vezi ..

apropo de cumparaturi ma uitam la magazinul on-line de pe site..sunt dragute,dar unele sunt cam scumpe ,nu? ati vazut?!

miany
26+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput