Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (71)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosicel

Raluci_b - ai zis ca stii ceva de preturile de la medici! Please, spune-mi si mie, ca deja intru in panica la ce-am auzit ...

Cosi


ai PM

23 Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelix spune:

lidia,
ai PM!
CAMY, MULTA BAFTA LA SPITAL!
SIMINA, PRICHINDELUL ARE 909 GR+- 133GR.
DECI...SUNTEM BINE...DAR NU SUNTEM GRASUNI.


lorelix 25+ sa fie SANATOS!
[http://picasaweb.google.ro/nov.dec2009/Lorelix#]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Miany si doctora mea de fam. a zis ca tot din sapt. 32 pot sa intru in prenatal, ca ea daca se vrea mai repede recomanda cm ptr. boala obisnuita si apoi prenatal. La mine nu este cazul de cm boala obisnuita deoarece sunt in risc maternal.
Referitor la hainute , noi am luat cate ceva, am gasit la Mark&Spencer reduceri si am luat un set de body gen maieu(7 buc.) si un set de salopetele cu maneci cu tot din plus. Am hotarat, ptr. ca avem destul de cald in casa, sa-l imbrac cu body gen maieu, sa-i pun sosetele direct pe piciorus si apoi salopetica, sotul insista sa nu-l invatam cu hainute prea groase. Vreau sa iau ptr. iesirea din spital o salopetica mai groasa, captusita cu polar. Noi de invelit in casa o sa luam sac de dormit, toata lumea cu care am vorbit a zis ca este ideal, si probabil o paturica mai plinuta. O sa mai am de luat caciulite si multe altele, insa le las pe mai tarziu, deja am inceput sa primim tot felul de cadouri asa ca mai asteptam. Plus ca astept si Baby Expo din septembrie, ptr. alte cumparaturi.
Ptr. patut ne-am hotaarat la patut de lemn cu saltea de cocos, noi am primit deja unul din acela de calatorit pe care il vom folosi strict ptr. deplasari.
Despre igena la putica sunt usor speriata, dar sper sa fac fata. Am vorbit cu mama si a zis ca nu stie nici ea, ca nu a crescut baieti
Ramonika, bafta si sa vii cu vesti bune
Camy si pe tine te asteptam cu vesti la fel de bune

M-am cam lungit, o zi linistita





26 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Alinus25 - nici al meu nu mai poarta pampers decat noapte si nu intotdeauna, uneori nu ii accepta. El cere oala sau se duce singur si se aseaza pe oala. A fost vre-o 2 zile la tara cu bunicii si cand s-a intors facea pe el, fara sa mai ceara oala si fara sa se duca singur, asta pt ca bunica il tot stresa si il intreba intr-una daca nu vrea sa faca pipi...si cred ca s-a obisnuit sa fie intrebat, nu stiu ce i s-a intamplat...acum si-a revenit si iar e la tara, sa vedem cand se intoarce...
Eu zic sa nu o mai pui tu pe olita si sa ii explici cand face unde trebuie sa faca... sta cu chilotel? sa ii lasi olita la indemana si sa ii zici ca poate merge singura cand vrea ea sa faca pipi, pune-o sa iti arate cum isi da chiloteii jos singurica si cum se aseaza ea pe oala singura..etc.. e doar o parere...

Michelle 21+ "Smiley"si DOMINIC 15.05.2007

POZE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

many_bani,cosicel ms de raspunsuri.Eu ma gandesc cum sa fac sa ies mai bine..financiar..momentan sunt in concediu de risc care e platit 75%..

miany
26+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Salutare fetelor!
Eu sunt membru destul de vechi pe forum, am trecut deja prin o odisee, 2 scutece si cu cel mare sunt deja la nazdravani. Din pacate, cu 2 copii, serviciu, naveta, timpul meu ptr forum e extrem de limitat. In ultimul an am scris sub 50 de mesaje din motivele enuntate mai sus. Citesc la subiectele dragi mie, citesc si aici (pe diagonala recunosc din lipsa de timp...).
Acum sunt insarcinata cu al treilea copil, fetita, azi am fix 25 de sapatamani. Ptr listuta: UDM (calculata ecografic ptr ca luna respectiva nu mi-a venit ciclul, inca alaptam si luam si ACO compatibile cu alaptarea) 12.02.2009, DPN 19.11.2009, voi naste la Maternitatea Bega Timisoara cu Dr Voicu Simedrea.

Eu sunt pro nastere naturala. Mi-am dorit din tot sufletul. La baietelul meu, am avut travaliu de 14 ore, greu dar suportabil. De la 4 la 10 cm m-am dilatat intr-o ora! timp in care mi se punea peridurala care pacatoasa a prins doar pe jumatea stanga . In expulzie, in timp de impingeam pe masa bebe meu dadea semne ingrijoratoare de suferinta fetala deci am fost dusa la sala (cele mai lungi 5 minute de mers pe jos cu contractii si senzatie turbata de a impinge si eu nu aveam voie....) si mi s-a facut cezariana. Nu-s prea placute durerile de dupa, mai ales dupa un travaliu epuizant... Eu natural as naste daca ar fi sa aleg, dar le inteleg si pe cele ce aleg cezariana de la bun inceput. A doua oara tot cezariana programata, ptr ca medicul meu nici nu a vrut sa auda de naturala. A fost ceva mai usor, nu eram obosita dupa travaliu si stiam deja ce ma asteapta. Acum... tot cezariana, bineinteles, nici macar in SUA nu cred ca m-ar lasa sa nasc natural dupa 2 cezariene.
Laptele a venit a doau zi si prima si a doua oara. Important este sa cereti sa vi se aduca bebelusul cat mai repede (pe Timeea am alaptat-o la jumatate de ora dupa ce am iesit din sala de operatie) si tot la 3 ore apoi si laptele vine.
Despre pompa de san. Eu va recomad avent isis, e beton. Am folosit vreo 4 pompe pana acum de la diverse firme si asta e de departe cea mai buna. E o pompa rezistenta, de cursa lunga f eficienta, blanda. Bineinteles nu exista produsul ideal potrivit tuturor mamelor, vor exista persoane pe care nu le va multumi, doar ca eu am folosit-o, am recomandat-o inca la vreo 4-5 prietene/rude si toate au fost incantate de ea. Si mie mi-a fost recomandata inca de vreo 3-4 cunostinte f multumite de ea. Eu am mai incercat o pompa minielectrica americana, ok dar nu de cursa lunga (li se strica repede motorasul la pompele minielectrice), o pompa manuala de la Chicco (cea cu pompita ca la tensiometru) care a fost ok ptr cat a costat dar nu se compara cu Isis, cea care seamana cu Isis de la chicco (ok, dar se cam defecteaza si mie nu-mi pare la fel de eficienta ca aventul). Poate veti avea nevoie de pompa, poate nu, greu de spus. Daca bebe e lenes, micut, somnoros, icteric si nu va goleste sanul faceti mastite si scade lapte, daca aveti mai mult lapte decat are nevoie bebelusul la fel, laptele stagneaza in san si se blocheaza canalele, va ajuta sa treceti peste febra laptelui, va permite sa va faceti provizii de lapte la congelator ptr vremuri grele, mai puteti pleca si voi de acasa cateva ore linistite ca bebe are in frigider lapte daca e nevoie.
Pompe pe care le recomad de eficienta similara: http://www.bebelusul tau.ro/detalii.php?cod=AV01 http://www.bebelusul tau.ro/detalii.php?cod=ME03 http://www.bebelusul tau.ro/detalii.php?cod=SF63 si ptr cele cu posibilitati financiare si care vor sa se intoarca repede la lucru, ptr cele cu bebelusi prematuri: http://www.bebelusul tau.ro/detalii.php?cod=ME30 sau http://www.bebelusul tau.ro/detalii.php?cod=ME41
Copiati linkurile in bara de adrese si stergeti pauza dintre bebelusul si tau altfel apare reclama pe mesaj si nu pot da linkul.
Puteti sa nu luati pompa imediat, bine ar fi sa puteti imprumuta una de la prietene, cunostinte, oricum acum pompe gasiti usor la orice farmacie mai rasarita, magazine de copii, online si va poate lua sotul in viteza una daca aveti nevoie dupa nastere.
Eu am alaptat 20 de luni primul copil si 32 al doilea, am trecut prin multe, am ajutat pe multe prietene sa treaca peste greutatile alaptarii. Ce va pot spune e ca cel mai mult conteaza ca voi sa vreti cu adevarat sa alaptati, daca va doriti asta atunci puteti trece peste primele 2-3 luni mai dificile si sa va bucurati apoi cu adevarat de placerea alaptatului.

Despre decalotare exista zeci de subiecte pe forum. Puteti folosi cautarea forumului (in stanga sus, sub subiecte active) sau cautarea avansata de la google si la domeniu scrieti www.desprecopii
Eu am fost pro natural, adica lasat putica in pace, si doar tras extrem de bland, fara sa fortezi de loc cat se poate la baita si atat. Nu are rost sa detaliez aici, o sa vedeti daca cititi postarile respective ca e un subiect extrem de disputat.

Scriu de 2 ore la mesajul asta. Cu intreruperile de rigoare...
Multe sunteti la prima sarcina. Forumul asta e minunat si va poate fi de mare ajutor. Nu va limitati doar la odisee, intrati si la parintii intreaba, la femina intim etc, o sa aflati multe. Folositi cautarea asa cum v-am spus mai sus si veti descoperi o adevarata enciclopedie aici. Mie mi-a ajutat f mult, mi-a deschis mintea, m-a ajutat sa-mi cresc copii cum am putut mai bine.
Acum ca am 2 copii maricei si nazdravani nu-mi mai ajunge timpul de forum. In mometul de fata prefer sa-mi petrec timpul cu familia si prietenii (o sa va faceti multi prieteni acum dupa ce o sa deveniti parinti, iesiti cu copii in parc, socializati si n-o sa va para rau!) si prea putin pe forum, ma iertati daca voi intra extrem de rar...
Va pup, va urez succes, sarcini usoare si fara probleme, nasteri fara peripetii, bebelusi sanatosi!

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Vad ca ati inceput sezonul de shopping ...cred ca ar trebui sa ma apuc si eu...eu nu am cumparat decat niste body-uri ,vreo 2 perechi de pantalonasi , o bluzita...ma tot gandesc la marime...ca prea se nasc copiii "marisori " in ultima vreme..

S-a deschis sezonul reducerilor ,asa ca trebuie sa ma (ne) punem pe treaba...

miany
26+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Simina sper sa fii mai bine acum.Eu nici nu stiu exact cum sunt arsurile astea dar nici nu vreau sa aflu.Am inteles ca laptele caldut e un remediu bun. sa treaca.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Simina kim, am vazut ca ai fost la Susesi, si noi vom merge acolo la inceputul lui septembrie. Antalya e un loc ideal ptr familiile cu copii, noi mergem acolo deja a 3-a oara si copii sunt pe spate (si noi desigur...)

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

cosi, pai asa iti iese, iei mai mult, pentru ca la sarcina si lauzie toate cas-urile alea...cass-urile, somaju' lu' peste si ce mai sunt..nu se impoziteaza..si atunci, iese mai mult..
si la mine a iesit la fel



Citat:
citat din mesajul lui cosicel

Plus c-am rugat o colega de la salarii sa-mi calculeze cat voi primi, si....surpriza! Iau mai multi bani pe prenatal decat daca vin la serviciu.



krelia 25+ si printesu' mic, Rares Mihai

Mergi la inceput