Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (44)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

fetelor am si ei o mare rugaminte la voi...rog a mi spune daca ati mai trecut si voi prin acesta situatie ca a noastra


intrucat noi avem 3 ani de cand ne chinuim sa avem bb, si am cheltuit o groaza de bani..tratamnete...dct, analize..operatie..etc...investigati...am mers si prin preoti dar inca nimic..nici macar nu stiu cei ala test de sarcina cu II linii..sau macar simptome...dar nu neam pierdut speranta in dumnezeu si stiu ca intro zi vom fi si noi parintiii

de aprope 3 ani tinem legatura cu preotul de la pascani..e un preot cu mare har..si e cunoscut..si stie multe de durerea noastra..azi soacramia a fost iar la parinte..si ia zis de ce intentii avem..ca vrem sa mergem la budapesta in septembrie..si stiti ce ia zis..sa nu ne ducem..si sa lasam dct ca in 2 ani vom avea si noi copiii

sincer eu cred in minuni..dar nu pot uita ca minuni pot face dezu su prin mana doctorului

ce sfat imi dati...voua duhovnici vostri vau dat aceleasi sfaturi????


sincer eu tin in continuare la a merge pe mana dct..ca simt eu ca dezu face minuni prin mana lor

va rog spunetiva si voi parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

Sara buna fete si Cipicah,

pogonici ne bucuram ca ai revenit pe topic. Da, noi ne straduim de 3 ani fara izbanda sa avem prunci. Maica Domnului, sub al carei acoperamant m-asez la rugaciune in fiecare sara, imi stie nacazu'. Ce sa-ti zic, ii foarte greu sa dai sfaturi cuiva, chiar daca ai trait o situatie asemanatoare. Da' pentru ca ne-ai cerut parerea eu ti-o zic pe a mea. Ai un duhovnic care se roaga pentru tine catre Domnu' sa ti se ierte pacatele. Asculta povata lui ca vine de la cele sfinte.
Dumnezau n-are nevoie de FIV ca sa puna viata intr-un pantec sterp de femeie. De-i voia Lui vei avea prunci, iara de nu n-ai sa-i ai in ruptu' capului. Si ca sa evitam polemicile repet ii parerea mea, n-o luati ca pe un panaceu universal, pur si simplu asa inteleg eu indemnu' "sa ai credinta".
va pup pe toti. Poate mai intru la povesti ca saptamana asta is "home alone".

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellenii spune:

Draga Pogonici, si eu sunt incercata de ganduri... Pe de o parte as vrea sa las totul balta. S-a implinit luna trecuta 1 an de cand am pierdut sarcina si am trait acea mare durere. Nici nu ma gandeam anul trecut ca nu voi ramane repede insarcinata, dar uite ca Dumnezeu are alte planuri cu mine... Nu am ramas nici acum, desi am fost in concediu si ne-am relaxat. Nu stiu ce sa fac nici eu. As mai incerca cu doctorita mea, sa fac monitorizare a ovulatiei, m-as duce in Bucuresti sau in Iasi. Nu stiu unde sa apuc. Cert e ca nu voi renunta la ajutorul medical. Nu cred ca as putea sta deoparte, asteptand sa se intample ceva. Am cam obosit...

www.fertilityfriend.com/ticker/23c059/ttc.png" target="_blank">maybe Baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

in primul rand eu as incerca o inseminare ..si nicidecum FIV....dar nu aici ci in budapesta...asta in situatia in care dct near zice ca trupul nostru e ok..ca nici nu mai stiu ce sa zis..eu miam perdut increderea in medicii nostri din romania....


intradevar nici un preot nu e de acord cu FIV asta stiu si eu...dar despre inseminare nu se opune biserica..caci totul se foloseste..daca e sa o luam asa..nimic nu se risipeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

M-am intors de la rugaciune si cum is singura stau pe net.

ioanact, happymum multumiri pentru postari.

caciantoni ne rugam sa vi cu vesti bune.

pogonici cand am zis FIV nu m-am gandit la tine, era doar un exemplu. Ideea pe care vroiam sa o transmit ii alta. Domnu' poate trata orice boala, chiar fara mijlocirea medicilor. In urma cu cateva luni povestea sisica despre o femeie care o ramas grea la 2 ani dupa extirparea ambelor ovare. Cum? Prin voia Domnului... i-o rasplatit credinta si staruinta in rugaciune. Daca rezolvarea problemelor tale depinde de vreun doftor atunci Domnu' ti-l va scoate in cale. Iara daca nu, atunci ai sa mai cheltui bani, timp si nervi degeaba in cautarea unui tratament. Sfatu' meu ii... sa n-asculti nici un sfat, ci roaga-te la Dumnezau sa-ti lumineze capu' ca sa iesi din dilema asta. Parerea mea ii ca ai primit raspunsu' divin prin gura duhovnicului care iti cunoaste problema.

vvvv eu prin rugaciune am aflat liniste sufletului. N-am crezut ca pot fi asa de libera de ganduri rele. Drept ii c-am suferit foarte mult, cum cred c-ai suferit si tu, dimpreuna cu multe alte femei de pe ast forum. Da' sti ce-am zis eu Domnului meu: "Bunule, nu stiu de-i dat sa am prunci, da' fa te rog sa nu ma mai doara asa tare lipsa lor". Si El asa o facut, ma jur.

sandaa cand am ispite atunci mai tare ma rog.

cami antonia Domnu' sa te lumineze sa poti invata.

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

imi plec capul in fata unora dintre voi. am citit ce spune pogo... si mi-am dat seama ca voi suferiti mai mult... imi pare rau pogo si deeva, stiu cat doare...

deeva tare mi-a placut cum ai zis: "fa sa nu mai doara atat lipsa lor..." la asta nu m-am gandit pana acum, sa ma rog si eu asa.

elena asa trista sunt... aici pot sa recunosc. sunt trista atat pt mine cat si pentru tine/voi...

_

www.feminitate.org/" target="_blank">De doula: Feminitate si fertilitate
Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani
Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Buna dimineatza!
Citesc mereu postarile voastre si cu fiecare mesaj citit imi dau seama ca aici la Rugaciune am gasit o multime de persoane exemplu....va multumesc pt exemplele de viata, curaj si perseverenta pe care ni le dati!
Doamne ajuta!



MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

buna micutele si cipicah
va citesc in fiecare zi , insa nu am noutati (din pacate) ; asta ii , lasa o luam de la capat .. luna urmatoare sper sa fie cea castigatoare

pogonici, acum multe capitole , cleo , initiatoarea topicului , povestea ca ea isi cauta un medic credincios , caci visase ca il va chema marius, si ea stia ca trebuie sa gaseasca acel medic care sa o ajute ..si intr-adevar l-o gasit si acum ii mamica de 2 pruncuti gemeni( sper sa nu incurc povestioara ei) ; apoi , este virginia , care desi cu 1 trompa , nu s-a mai dus la niciun medic si a lasat totul sa vina de la sine..si a venit e mamica de fetita ..sunt 2 exemple care au la baza credinta , insa una cu ajutor si una fara prea mare suport medical ; la inceputul drumului nostru catre bb , eram contra timp , mergeam la medic , si tot asa .. am mai spus si acum ceva vreme ..acum am schimbat talerele ..am pus increderea in DD mai sus , si mersul la medic mai jos ..de fapt spre deloc , dar toate au venit cu timpul , cand sufletul meu a simtit asta ; asculta-ti inima ..caci daca faci ca duhovnicul si nu iese bb in 2 ani, ii vei face si lui si tie reprosuri , daca insa inimioara ta e impacata cu sfatul duhovnicului , indiferent ce va hotari DD , tu vei accepta , fara sa te superi .. tot ce vreau sa spun este , ca ceea ce vei hotari , trebuie sa fie credinta ta , sa crezi ca e bine ce faci , sa ai incredere ca asta e drumul .. roaga-l pe DD ca oricum El te va duce acolo unde trebuie sa ajungi , chiar daca mai pe ocolite ca noi ne opunem din cand in cand
am sa-ti mai spun un singur lucru .. dupa tratamentul cu dipheriline pt endometrioza , de 3 luni , mensta mi-a venit in februarie,iar in postul pastelui aveam sanse mari , na ca dupa tratament , si am vorbit cu preotul ce sa fac, explicandu-i asa mai pe ocolite , ca sansele de prunc is mai mai dupa tratament .. mi-a zis ca daca DD ma ajuta in post sa raman graviduta , nu ma ajuta El dupa post ?..si asa am hotarat , ca desi aveam sanse mari sa raman atunci , sa tin totusi postul..si iti spun cu mana pe inima ... nu regret niciun pic

iti doresc din suflet sa iei decizia cea mai buna pt voi

acum cateva vesti .. alexia , pt care voi v-ati rugat mai mult decat mine , si pt asta va multumesc , este in franta la tratament ; astazi i se va da raspunsul din partea franceza , cat de grava este tumora , caci i-au mai prelevat si ei din tumora si i-au facut o noua analiza anatomopatologica ;vreau sa mai multumesc tuturor celor ce au depus banuti in cont pt micuta , datorita voua si datorita altor suflete mari , acest copilas , are o sansa la viata ..sa dea Bunul Dumnezeu si Sf Nectarie sa ridice boala crunta ce o macina

va pupacesc pe toate si va doresc post usor

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Ajutati-o pe Alexia www.alexiatoma.ro
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

aaaa... vroiam sa o rog pe happy , cand are vreme sa le treaca pe medamaya si crisis81 la mamicute , fiecare adoptand cate o fetita, dar ma gandesc ca pot ramane si in listuta de aspirante caci din cate am citit io , ele spera si la sarcina

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Ajutati-o pe Alexia www.alexiatoma.ro
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

buna dimineata fete si Cipicah,

Vad ca suntem cam putini pe topic, bag sama ce lumea-i in concediu.

happy sa sti ca nici eu nu m-am gandit sa ma rog asa, o fost pur si simplu un strigat de durere. Si nici nu is un exemplu bun de credinta. Domnu' m-o'ntors la El cu bata si am ales calea asta ca o ultima solutie si dupa ce le-am epuizat pe toate celelalte. De ma trezeam mai repede nu sufeream atata. Asta tot incerc eu sa zic pe forum, da' cred ca nu ma exprim cum trebuie: "sa merem catre Domnu' ca El ii Bun si ne-a da tot ce vom cere."

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput