Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna ziua

concediul prenatal se i a in calcul ca si vechime pt somaj???

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj este nevoie de 12 luni contributive in ultimele 24.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


multumesc de raspuns.
deci nu se considera prenatalul??? nu se plateste la somaj in timpul prenatalului?/
am avut 1 an fara o saptamana lucrate apoi p[renatal/postnatal si apoi cei 2 ani de cic. acum de la 1 noe ar trebui sa intru in somaj.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna ziua

concediul prenatal se i a in calcul ca si vechime pt somaj???

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj este nevoie de 12 luni contributive in ultimele 24.




multumesc de raspuns.
deci nu se considera prenatalul??? nu se plateste la somaj in timpul prenatalului?/
am avut 1 an fara o saptamana lucrate apoi p[renatal/postnatal si apoi cei 2 ani de cic. acum de la 1 noe ar trebui sa intru in somaj.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


CIC este perioada asimilata celei conbtributive pentru somaj, deci vei primi indemnizatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

iti multumesc frumos de raspuns, stiam ceva dar nu eram sigura asa ca am inceput sa "scotocesc" si sa "strang" lunile de dinainte de CIC.... tu esti sigura??? ca tot citesc si scrie ca trebuie sa ai 12 luni lucrate (In cazul meu inainte de cic)
multumesc

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

iti multumesc frumos de raspuns, stiam ceva dar nu eram sigura asa ca am inceput sa "scotocesc" si sa "strang" lunile de dinainte de CIC.... tu esti sigura??? ca tot citesc si scrie ca trebuie sa ai 12 luni lucrate (In cazul meu inainte de cic)
multumesc

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Da, sunt sigura.
Reglementarea legala: art.17 alin.(1) lit.h) din Legea 76/2002, modificata si completata:
h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;

Conditia este sa nu fi ramas fara slujba pentru ca ai vrut, ci pentru ca ti s-a desfiintat locul de munca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

da, se desfinteaza postul meu. se mai poate si cu art 65 alin1 sau 58??
iti multumesc frumos.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

da, se desfinteaza postul meu. se mai poate si cu art 65 alin1 sau 58??
iti multumesc frumos.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Din ce lege??? Si ce sa se mai poata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

scuze nu ma pricep prea bine la legi..
intrebarea era daca e ok sa se desfaca contractul de munca si cu celelalte 2 art
ART. 65 - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului
(modificat pin OUG 55/2006)
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

Art. 58. [defini#355;ia legal#259; #351;i felurile concedierii]
(1) Concedierea reprezint#259; încetarea contractului individual de munc#259; din ini#355;iativa angajatorului.
(2) Concedierea poate fi dispus#259; pentru motive care #355;in de persoana salariatului sau pentru motive care nu #355;in de persoana salariatului.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

scuze nu ma pricep prea bine la legi..
intrebarea era daca e ok sa se desfaca contractul de munca si cu celelalte 2 art
ART. 65 - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului
(modificat pin OUG 55/2006)
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

Art. 58. [defini#355;ia legal#259; #351;i felurile concedierii]
(1) Concedierea reprezint#259; încetarea contractului individual de munc#259; din ini#355;iativa angajatorului.
(2) Concedierea poate fi dispus#259; pentru motive care #355;in de persoana salariatului sau pentru motive care nu #355;in de persoana salariatului.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Nu "si cu", ci DOAR cu art. 65 din Codul Muncii. Altfel, nu beneficiezi de somaj, inseamna ca nu ti s-a desfiintat locul de munca, ci ai fost concediata din motive care tin de tine, sau ai demisionat, sau ai incetat CIM prin acordul partilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camishor spune:

Buna ziua,

Daca la data nasterii copilului eu sunt deja somera iar sotul meu lucreaza, exista posibilitatea sa ia el concediul de 2 ani (si indemnizatia de 85%) si nu eu?

Mentionez ca eu am vazut pe carnetul de somaj ca ma obliga sa declar nasterea copilului in maxim 3 zile insa se poate ca eu sa raman in somaj si el sa ia banutii? (85% din salariul lui este mai mult decat 600 ron care i-as lua eu - asta ar fi motivul intrebarii mele).

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca indeplineste conditiile legale pt a beneficia desigur raspunsul este Da.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput