Concediul paternal

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danikpopa spune:

Ziua buna...sper sa mai citeasca cineva p-aici si sa ma ajute si pe mine cu un raspuns!

Un angajat al firmei a implinit la 1 aug un an de activitate cu norma intreaga si toate darile ok. Sotia lui lucreaza in invatamant si ar vrea sa se intoarca la job incepand cu 1 sept. Copilul are acum 9luni si tatal ar dori sa intre el in concediul de ingrijire si sa stea pana la 2ani ai copilului. Firma unde e angajat tatal are sediul in Bucuresti dar domiciliul lor si jobul mamei este in alt judet.
Rugamintea mea este sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac eu ca angajator dpdv al documentelor ce trebuiesc intocmite si unde vor fi depuse, in Buc sau judetul de domiciliu.
In ideea ca m-am facut inteleasa astept sfaturile dvs si va multumesc anticipat. Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danikpopa

Ziua buna...sper sa mai citeasca cineva p-aici si sa ma ajute si pe mine cu un raspuns!

Un angajat al firmei a implinit la 1 aug un an de activitate cu norma intreaga si toate darile ok. Sotia lui lucreaza in invatamant si ar vrea sa se intoarca la job incepand cu 1 sept. Copilul are acum 9luni si tatal ar dori sa intre el in concediul de ingrijire si sa stea pana la 2ani ai copilului. Firma unde e angajat tatal are sediul in Bucuresti dar domiciliul lor si jobul mamei este in alt judet.
Rugamintea mea este sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac eu ca angajator dpdv al documentelor ce trebuiesc intocmite si unde vor fi depuse, in Buc sau judetul de domiciliu.
In ideea ca m-am facut inteleasa astept sfaturile dvs si va multumesc anticipat. Numai bine tuturor!

pitzuka


Toate actele legate de munca pentru un angajat se depun la ITM -ul unde este arondata compania - in cazul tau daca firma e in Bucuresti, decizia de suspendare a contractului tatalui pentru intrare in CIC se depune la ITMB.

monis 29
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui danikpopa

Ziua buna...sper sa mai citeasca cineva p-aici si sa ma ajute si pe mine cu un raspuns!

Un angajat al firmei a implinit la 1 aug un an de activitate cu norma intreaga si toate darile ok. Sotia lui lucreaza in invatamant si ar vrea sa se intoarca la job incepand cu 1 sept. Copilul are acum 9luni si tatal ar dori sa intre el in concediul de ingrijire si sa stea pana la 2ani ai copilului. Firma unde e angajat tatal are sediul in Bucuresti dar domiciliul lor si jobul mamei este in alt judet.
Rugamintea mea este sa ma indrumati ce anume trebuie sa fac eu ca angajator dpdv al documentelor ce trebuiesc intocmite si unde vor fi depuse, in Buc sau judetul de domiciliu.
In ideea ca m-am facut inteleasa astept sfaturile dvs si va multumesc anticipat. Numai bine tuturor!

pitzuka

Pentru ca tatal sa aiba dreptul sa intre in concediu trebuie sa aiba lucrate 12 luni anterior datei nasterii copilului. Daca nu este indeplinita aceasta conditie NU are dreptul la CIC.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danikpopa spune:

Multumesc pentru raspunsuri, si raspunsul de la primaria judetului de domiciliu al angajatului a fost ca NU poate intra in CIC ca nu are vechime 12 luni anterioare nasterii copilului. La ITM Bucuresti nu au stiut exact ce sa-mi zica legat de acest aspect, doar ca ei primesc decizia de suspendare daca cumva se incadreaza tatal in conditiile CIC. Toate cele bune si ma bazez si pe viitor pe sfaturile dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna ziua.
Daca un tatic a avut ultima zi de munca la un job pe 27 nov 2008,iar in dec pe 18 i s-a nascut bebelusul,are dreptul la CIC?Mentionez o pauza in cartea de munca de pe 27nov 2008 pana pe 19 ian 2009,(desi a lucrat si-n per asta,dar e netrecuta in carte de munca,fiind in luna de proba),dar totusi are per asta lipsa in cartea de munca.Stiu ca-s musai 12luni inainte sa se nasca bebe,iar el ar avea mai mult de 1 an la locul acela de munca,doar ca are 3 sapt lipsa fix inainte de nasterea lui bb.Apoi si-a schimbat jobul,unde este si acum,insa apare pe cartea de munca din 19ian 09 la locul de munca ulterior.
Sper ca m-am facut inteleasa,sunt cu fii-miu in brate.
Multumesc anticipat.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash78 spune:

Daca mama ishi reia serviciul, tatal intra in CIC, mama mai poate primi stimulentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Leditia - daca din cele 12 luni ii lipsesc ultimele 3 saptamani nu e bine adica nu are dreptul pentru ca se accepta o fractiune de luna insa trebuie zilele lucrate trebuie sa fie cel putin 50% din total zile lucratoare din acea luna lipsa.
greierash - stimulentul este o compensare a faptului ca se renunta la CIC. Deci raspunsul este negativ.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Marius,multumesc frumos.Ma gandeam eu ca nu poate,dar am zis sa te intreb tocmai ca stiam ca se accepta niste zile lipsa,dar nu stiam exact ce si cum.
Multumesc inca o data.O zi frumoasa.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna ziua

concediul prenatal se i a in calcul ca si vechime pt somaj???

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna ziua

concediul prenatal se i a in calcul ca si vechime pt somaj???

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj este nevoie de 12 luni contributive in ultimele 24.

Mergi la inceput