Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (165)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Carla f interesant ce zici, vrei sa zici ca a dormit primele 6 luni?

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Piolica, n-a cazut, adica nu stiu sa fi cazut.

Yeap, saptamana viitoare joi facem party

Anca & Carla (13.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Piolica, n-a cazut, adica nu stiu sa fi cazut.

Yeap, saptamana viitoare joi facem party

Anca & Carla (13.08.2008)




wow, abia astept sa vad pozele de la party (dar si poze de dinainte, daca ai chef sa ne arati, ca nu am mai vazut-o de mult).

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna fetele!

Vad ca discutati despre antemergatoare (nu stiam ca asa se cheama). Cred ca pot fi utile. Fiica-mea are doua, de doua feluri da' nu prea le-a folosit. Pe www.amazon.de/Vtech-80-061764-Spiel-Laufwagen-Monate/dp/B000OIOITM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=toys&qid=1249382649&sr=8-3" target="_blank">asta il ia si merge cu el dar nu prea stie sa schimbe directia si il abandoneaza repede iar www.amazon.de/Wuddinio-Babyspiel-und-Lauflernger%C3%A4t/dp/B00165ZU3A/ref=sr_1_48?ie=UTF8&s=toys&qid=1249382689&sr=8-48" target="_blank">astae mai practic oarecum caci are rotitele dispuse circular si merge in directia in care impinge copilul insa problema e ca are diametrul prea mare si e dificil la trecerea dintr-o camera in alta insa pentru o casa cu usile largi sau pentru exterior eu recomand acest model; e mai practic decat cel anterior.

Acu' iata pozele de la petrecerea de 1 an a Luciei din week-endul trecut. A fost fain, copiii au savurat petrecerea, noi la fel. Inca mai avem musafiri deci... inca petrecem. Va las deci ca e criza de timp. Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Multumesc mult fetelor ptr raspunsurile privind mancarea de mazare!

Nausica, merci ca mi-ai spus! o sa am grija mare la carut. de fapt, la copii :) nu cred ca pot merge cu rotile blocate la carut, dar incercam... azi am luat pauza de role, am facut febra musculara + o noapte nedormita din cauza de huni agitati... eram varza de dimineata.
pentru o tura de lac sunt gata oricand, mai ales cu tine, da' pe role, nush daca ma incumet inca :) merg la fel de repede ca si cand as merge pe jos... poate chiar mai incet :):):)
Cipanu' si pe a lui mamica!

Paula, pupice, ai un inotator pe cinste!

Babymom, multi pupici de la noi si multe flori pentru o mamica pe cinste!

Bitza, Piolica
Bitza draga, cine zice ca nu mai beau ? Huh? e adevarat ca am redus din cantitate si am renuntat definitiv (sper!) la ness, dar un la vremea lui, face f bine!

anamona, merci de explicatie :)
cu rolele nu merg niciodata singura (huh, de parca as fi mers o viata!), am sot hocheist si patinator langa mine :)
brocolli eu il dau cu cartof normal si dovlecel. iaurt dupa, ca desert, daca au fost cuminti :):):)

lidia, imi pare rau de Iza, sper sa gasiti cauza si sa isi revina repede. ma gandesc la voi!

oana(tzitziri), sunteti bine, da? ne citesti macar, da? te pup cu mult drag! ia si un , ca tot vorbeam de el..

babytza, returnam pupicul special si mai adaugam niste de alt soi, plus niste !!!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Fetele, nu va ingrijorati cu mersul copiilor. Baiatul meu a mers saingur abia la 13 luni, nu era interesat de acest stil de deplasare periculos, prefera sa mearga in 4 labe. Asta insa n-a fost nici o problema, acum are 4 ani si merge si alearga o zi intreaga, are o rezistenta fizica foarte buna; merge pe bicicleta, pe roler, e un copil extrem de mobil. Fica-mea a implinit pe 18 iulie un an si nu merge singurica mai mult de 5-6 pasi si la fel, nu e interesata sa o faca, prefera mersul de-a busilea. De o mana merge prin toata casa dar nu vreau sa-i stau la dispozitie tot timpul, o incurajez sa se descurce singura, mai devreme sau mai tarziu va merge singura peste tot. Nu cred ca trebuie sa ne fortam copiii sa mearga, o vor face singuri la un moemnt dat, fiecare are ritmul lui. Acum Lucia are tot mai multa initiativa si pe distante scurte ( de ex. de la masa la pat) merge in picioare dar daca e vorba de traversat camera prefera varianta sigura 4x4. Si inca un exemplu: avem o cunostinta, un tip care face atletism de performanta (e din Kenya ca origine) si povestea ca el a mers singur in picioare la 1 an si 4 luni. Parintilor nici nu le-a trecut prin cap sa se ingrijoreze. Deci... rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

valy, apropos de mancarici de bebei, o idee: eu pentru maine le-am facut ciorba crema de rosii cu galusti si musaca de pui. inca nu le-am testat, abia astept sa vad reactia.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Claudia, superbe pozele, ai doi copii minunati.

Nu se pune problema sa o fortez pe Carla sa mearga, nici vorba de asa ceva. Doar am asa o mica nelamurire cu privire la motivul pentru care stagneaza, ba chiar a regresat usor. Prefera si ea clar varianta 4x4.

Anca & Carla (13.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Luminita al mau manaca galustele(de gris)din supa si ii plac,de restu nu stiu ca nu l-am incercat dar nu ii pot da in fiecare zi galuste,asa ca astept reactia lor poate incerc sa ii fac si eu lui Luca

Poze.Luca la plaja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

anca81, nu am sugerat ca tu o fortezi pe Carla sa mearga, spuneam doar ca nu e bine sa facem asta caci stiu parinti care se stresseaza mult pe tema "cand merge copilul in picioare" si chiar fac tot posibilul sa-si determine odraslele sa mearga. De obicei copiii care merg in 4 labe merg mai tarziu in picioare pentru ca se desprind mai greu de comoditatea deplasarii de-a busilea. Medicul nostru pediatru e de parere ca e important ca un copil sa se deplaseze, indiferent cum, asta il ajuta sa descopere lumea si sa se dezvolte intelectual caci oricum mai dureaza mult pana cand sa se deplaseze eficient si ca de obicei pana pe la 2 ani si copilul care a mers in picioare la 10 luni si cel care a mers la 15 luni vor avea cam aceleasi performante fizice.

Mergi la inceput