**Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(103)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gravi, Didi, se poate sa fie si asa. Oriucm tragica situatia cu bona aia...
Ella, super, sa-mi zici si mie daca iti raspunde. Am mai mobilizat si eu vreo 2 colege; tare mi-as dori sa reusim ceva. Uf, greu cu febra lui Bob, de acum ar trebui sa bata in retragere. Ia si antibiotic, nu? Temperatura i-o iei intra-rectal ,nu?
Madaiulia, am patit-o si noi asa cu Bogdanel acum cateva saptamani; la fel varsa des. Ca sa nu se deshidrateze, trebuie sa-i dai o lingurita de lichide (apa, ceai, saruri de deshidratare) la 10 minute. Nu mai mult caci varsa. O sa-si revina incet-incet.
Noi azi suntem bine, dar socrul s-a oferit sa-l mai tina si azi pe Bogdan, asa ca nu l-am dus la cresa.
Kid, multumesc frumos. Cum mai stai cu anemia?
An@, Ioana13, .

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Sanatate multa pentru toti capsuneii bolnaviori....

liviana si ella dr Taropa are cabinetul ei in policlinica Vitan, cabinet care arata foarte ok, nu are legatura cu policlinica, este pe o laterala a ei.


Am fost si noi ieri si am facut Prevenar...am inteles ca nu mai exista vaccinul de la 30-35 de luni, se face la 4 ani infanrixul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Eu i-am indulcit ceaiul de menta Marei cu fructoza.
Clem, si la Mara tot asa crestea febra. Ai grija cu antitermicele, sa nu ii dai supradoza, adica alterneaza-le. Novocalminul are efect? Multa sanatate!

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

Sanatate multa capsuneilor bolnavi!

Alina este buna recapitularea cu antitermicele si a Ellei in caz de enterocolita.

O constatare personala: atat timp cat extremitatile sunt reci inseamna ca febra va creste, cand se incalzesc deja s-a stabilizat febra la o anumita valoare.

Liviana mi-a placut mult cum ai scris articolul.

Am vazut poze cu domnisoarele capsunici, foarte dragute!

Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mica, te referi la cabinetul ei privat sau la cel din Policlinica de stat unde merge in calitate de medic de familie? Oricum, eu avand abonament la CMU, nu mi-ar conveni sa platesc consultatia la alta locatie privata, doar pt ca este ea acolo...
Tamara, multumesc. E o destainuire a sufletului meu si l-am scris in speranta ca recomandarea mea poate fi de folos si altor parinti aflati in aceeasi situatie.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Madaiulia, sanatate lui Andrei!
Ella, eu chiar credeam ca are ceva termometrul meu, ca tot asa sarea si la noi. Sau pe zi deloc si seara nenorocire. Tremuratul asta noaptea, si saraca nu ma lasa sa ii fac nimic, urla si la supo si la termometru si imi spuneasa i-l pun "a bat" (la subrat). In instructiunile termometrului meu scrie ca se scad 0,5 grade daca se ia temp in fundulet. La noi nurofen si panadol nu aveau deloc efect, cel care mergea era supozitorul cu paracetamol sau novocalmin.

Chiquitita, mami de Livia (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Liv foarte frumos articolul! Felicitari inca o data!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

Matei

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Graviduta sanatate fetitei! "Faina" faza cu bautul apei de baie!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

Matei

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

liv nu cred ca este cabinetul ei privat pentru ca este in cadrul sectiei de pediatrie a policlinicii vitan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Azi pare sa fie mai bine, nu a mai varsat de pe la 22 aseara.
Dar nu a vrut sa manance mai nimic. Cere mereu lichide, azi noaptea asa mila imi era de el cand se tot trezea si cerea sa bea o "guita mica mica de apita". Si ii dadeam cu seringa de frica sa nu verse iar. Cel mai groaza imi e cand varsa, asa rau imi pare de el cand il vad ca se chinuie. Cred ca nici nu intelege prea bine ce i se intampla. Imi e groaza probabil si pentru ca dintotdeauna cea mai aiurea senzatie cand esti bolnav am considerat ca este cand versi. Eu suport cu destul stoicism dureri si orice altceva pana la varsaturi.
Si pare ca Andrei e mai sensibil tocmai pe partea de digestiv, si ca principala manifestare sunt varsaturile, rar face diaree. Sper cand crestem sa mai scapam si de asta.
In weekend programasem sa mergem la Moeciu cu niste prieteni, vazandu-l asa nici nu stiu daca sa mai plecam sau nu. Voi ce ma sfatuiti?
Ella cum mai e Bob? Mai are febra? Spre dimineata incepuse si Andrei sa se incalzeasca, cum puneam termometrul cum arata mai mult. A ajuns pana la 38,2 intrarectal. Inca il supraveghez, nu i-am dat antitermic, asta ii mai lipseste la stomacul lui iritat. Iar supozitor inca nu i-am pus pana acum deloc, probabil tot din cauza groazei mele legate de modul de administrare.
Voiam si eu sa te intreb, tu cum ii iei temperatura? Intrarectal sau in axila?
Liviana am citit si eu articolul. Felicitari, mi-a placut tare mult! Ma intrebam daca pe mine m-ar putea ajuta Daiana la decorarea casei/apartamentului cand va fi cazul, tinand cont ca nu stam in Bucuresti.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput