**Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(103)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ella, eu tocmai am initiat o actiune in firma ca sa trimitem emailuri la CMU si sa solicitam ca dr Taropa sa ramana in continuare colaboratorul la ei. Daca ai fost la fel de multumita ca si mine, te rog trimite si tu un astfel de mesaj, eventual mai coopteaza si alte persoane cu copii. Cred ca poti sa le scrii si pe site la Chestionar de satisfactie a pacientilor. Eu cu siguranta o voi face. Ma simt debusolata la gandul ca nu voi mai avea posibilitatea sa merg la dansa.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Doamne ... ce capshunici frumoase avem!!!!!!!!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Noi suntem bine, reusesc sa va citesc seara, de fapt noaptea cand astept sa se trezeasca Alexandra pentru suptul de la 11-12 noaptea, ori 1 chiar. Iar am ramas singura pentru o saptamana, azi am iesit cu amandoua afara. E greu ca fac nonstop cate ceva, zi si noapte, mai nou de la 3-4 dimineata Alexandra suge cam din ora in ora. Dar sunt fericita cu amandoua.

Ella, Graviduta sanatate multa la copii, ma gandesc ca-s norocoasa ca inca nu stiu ce inseamna sa iti fie copilul bolnav mai serios.

Didi, cand ai zis ca,(virgula) daca copiii mananca legume si refuza carnea, vor deveni mai incolo carnivori parca nu-mi venea sa cred, dar asa s-a intamplat la noi. De o saptamana Andreea vrea numai carne, pestisor si puiul striga si nu mai accepta nimic pe langa. Sper sa se plictiseasca ca mi se pare cam ciudat,ea manca doar legume inainte, ii puneam eu cand mixam la robot un pic, asta mai demult ca nu mai accepta asa.

Va pup si sper sa reusesc sa mai dau cate un semn din cand in cand.


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Liviana,

I-am scris direct lui Enayati, ca sunt convinsa ca nu e strain de aceasta plecare.

iar a facut febra mare, si ce ma enerveaza cel mai tare e ca-i creste intr-un timp foarte scurt; pana la urma l-am bagat in dus ca facuse 39 si nu scadea deloc.
Niciodata n-a avut febra atat de mult timp, ca practic cedeaza la antitermice dar revine imediat ce se duce efectul.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Citat:
citat din mesajul lui ella_74
ce trist cazul fetitei cu tumora; cand citesc din astea, ma gandesc daca si Bob e in regula ca nu mananca legume, nici fructe deloc iar mancare cat un porumbel.

Ella, mamica de David (24.04.2007)
BOB




Asa ne gandim si noi cu Andreea ca prea greu mananca, acum is fericita ca cere cate ceva ce-i place dar nu duce cu mana ei la gurita deloc, nu mi se pare normal. Eu sper sa fie copii cu un apetit mai scazut, mai capriciosi sau mai alintati cum zice mama. Dar la gradinita nu se ia dupa ceilalti?

Nu stiu ce sa zic de febra lui Bob ca nu m-am confruntat cu asa ceva inca. Tin pumnii sa scada, daca nu cheama un dr.


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Ella multa sanatate lui Bob!
Si noi suntem bolnaviori. Ieri a facut Andrei doua scaune mai moi dupa care a fost ok. A fost ceva mai matait, dar de azi de cand s-a trezit dupa somnul de pranz a varsat de vreo 7 ori. Aproape ca nu mai tin numarul. Dupa primele 4 episoade in care a eliminat tot ce mai avea in stomac s-a linistit un pic, dar ii e sete si nu tolereaza nici macar cateva picaturi de lichid. Cum cere apa sau ceai si bea cate o gura, varsa in urmatoarele minute. Imi e asa mila de el cand il vad. Febra nu are, doar ca nu tolereaza nimic digestiv. Am vorbit cu pediatrul lui, ii dau Metoclopramid si daca in continuare nu se hidrateaza ne ducem maine sa ne internam si sa-l perfuzeze. Sper sa nu fie cazul.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Multa sanatate tuturor puiutilor!

Didi, !

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

madaiulia,
multa sanatate!

poti sa-i dai:
- ceai de menta neindulcit (zaharul tb fiert in situatia asta)
- saruri de rehidratare, Humana sau de oricare
- smecta sau enterol
- furazolidon pt copii, cate jumatate de pastiluta pisata si amestecata cu o lingurita de apa; daca are 15 kg poti sa-i dai 3/4 de pastila ; de 3 ori/zi
- biotics mai ales daca ajungeti la ercefuryl
- metoclopramid vad ca deja ii dai
- lichide cate o lingurita din 10 in 10 minute, fiindca altfel varsa
- regim : orez fiert, banana, din a doua zi branza de vaci, supa de morcov, din a doua zi de pui, biscuiti(aia de la Barrilla fara sare sunt f buni), paine prajita.
- lapte Humana fara lactoza cu cereale de orez de la Nestle; in el dizolvi smecta sau enterol si biotics

sunt convinsa ca stii toate astea dar fiindca saptamana trecuta a facut indigestie, am in memorie inca ce am luat noi, mai putin ercefuryl, ca e antibiotic; si am preferat enterol vs smecta.

E 12 si nu a adormit; e inca in cearsafuri ude, asteptam sa scada nenorocita asta de febra; vad ca supozitorul ne-a salvat iar; a scazut sub 39.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Liviana Felicitari pentru articol.

Ella Imi pare rau ca e Bob bolnav Si noi am patit-o anul trecut in ultima zi de vacanta la mare, cand a facut Vlad febra 39.8 2 zile la rand de la rosu in gat. Dupa ce trecea efectul antitermicului administrat, cam la 4-5 ore, imediat urca febra la 39.8. Nasol rau a fost. Si noi am inceput cu antibioticul imediat, caci am fost la spital in Constanta, dar febra am tinut-o sub control cu antitermice vreo 2-3 zile si abia dupa a inceput sa nu mai faca. Cand ne-am intors in buc, dr. mi-a spus ca sosetele cu otet nu sunt recomandate(tot asa, miroseam toti a otet) sau f putin otet diluat cu apa si ca antibioticul nu are nici o legatura cu febra, el se lupta cu bacteriile, antitermicele cu febra.

Multa sanatate la capsunele si capsunei!

An@ Vlad cred ca mancat peste de maxim 3 ori la viata lui, cand am iesit sa mancam in oras la mare si am comandat peste. Daca e la masa cu multe persoane, se mai intampla sa manance cu mare pofta orice. De fiecare data cand i-am facut acasa, l-a scuipat.

doxinu V-ati intors din vacanta?

Motannel Eu nu sunt de acord cu administratul antibioticului la recomandarea dr prin telefon. Eu cand am primit antibiotc pt jr, chiar dupa consult, am cerut o a doua parere, sa ma asigur cat de cat ca este chiar necesar, asta pana se fac analizele. Multa sanatate!





Teodora, de Vladut (15.05.2007)


Si noi in albumul de ratuste ->>> www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank">ki2 & ki2



Vreau sa nu mai fiu diferit!

Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Buna dimineata!!!
Ella, te admir cit de tare pari a fi! Eu cred ca as fi ca soacra-ta! Mi-e atit de frica de febra mare... brrr!
Ziua e in forma Bob?
Muuulta sanatate si rapida!

An@, la buni am descoperit o sursa de pastrav direct din apa curgatoare de munte! A tot primit Patrick de acolo, nu am dat nici unui adult de aia, ca sa ii "economisesc" pentr copil. Acum mai am pt citeva mese, asa multumita sint ca ii place pestele. Si pastele... cu limbajul lui nu stiu cind imi cere peste si cind paste

Liv, nu am apucat sa citesc articolul, l-am vazut cum arata, sper ca apuc azi la serv, ca acasa... Abia astept sa scriu si eu ceva pe acolo!

Madaiulia, sanatate!

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput