**Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(103)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Daca ne ajuta Dumnezeu, plecam pe 1. Si Mara gusta din apa din cadita cand face baie. I-am zis ca, daca to gusta, sa aiba grija sa nu faca pipi acolo.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Gravi, asta inseamna analize de sange,nu? Din deget sau vena?

Chiquitita, mami de Livia (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Liv,
multa sanatate lui Bogdanel!
Stii ca dr Taropa mai sta doar 2 saptamani la CMU.
Noi il inscriem pe la ea si ne vom duce la cabinetul ei dupa aia.
Mai mergem si la CMU atata cat o sa mai am abonament.


Alina,
da, cica transpiratia e buna; ieri la dr, era fleasca, ii dadusem tricoul jos si curgea apa de pe el; am dat sa-l sterg si dr a zis sa-l las sa transpire ca e bine.

Sa dea naiba in toate virozele astea ca ma gandeam ca macar vara sa stam linistiti; da de unde; nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi cand incepe sezonul rece.

ce-ai facut de ai primit avertisment?

Alynta,
Multumesc!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Chiqui, da, din sange, dar nu stiu de unde se recolteaza.
Alex, si cei de la Medlife tot dupa 38,5 mi-au zis sa intervin.
Clem, iata http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140370&whichpage=28. I-am raspuns unui bazaitor.


Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Alina, hai ca ma bagasi in sperieti cu link-ul ala (of, saraca fetita . Sa-i ajute Dumnezeu sa se faca bine!).

Liviana, felicitari pt articol. ff frumos ai scris!

Voi ce peste mai dati la copii? si de unde mai luati? ca eu in ultimul timp nu prea am mai vazut peste care sa arate proaspat in cora, carrefour, auchan...Pangacius nu mai iau dupa ce am tot citit despre el.

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Eu i-am mai dat file de cod, salau, pastrav. O sa caut sa vad daca ii mai pot da alt tip de peste, ca a mai crescut acum, poate-i mai pot introduce altceva.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Aoleu, Clem, ce rau imi pare de dr Taropa. Era sprijinul nostru nr 1 in materie de probl de sanatate. Ai idee de ce pleaca din CMU si unde se duce? Ea e si medicul de fam al copiilor....
Ti-am dat PM. As mai zice ca e pacat sa pui colante cand poti avea pt o suma un pic mai mare niste picturi unicat, chiar si dinozauri daca asta ii place lui Bob. La urma, zona pictata se da cu lac asa incat supraf devine lavabila 100%.
Gravi, mamica de la subiectul cu bona era din grupul de braduti cu Matei. Eu am ceva retineri, mi se pare ciudat ca baiatul ei cel mare nu i-a spus de la bun inceput despre comportamentul bonei. Matei al meu mi-ar zice din prima zi, insa poate ca n-am dreptate, poate copilul ei e mult prea diferit de al meu...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Fetelorrrrr: nu a fost intentia mea sa testez atentia nimanui ... doar ca dupa ce mi-am facut putin timp sa scriu pe forum am avut ocazia sa plecam la tara pentru 5 zile. Teodora s-a simtit minunat acolo ... am cam lasat-o sa faca ce a vrut ... s-a jucat cu nisip, cu apa, a mers desculta prin iarba, a vizitat vecinii sa le vada pasarile si iepurii .... ce mai ... s-a simtit super .... din pacate (si vad ca e o chestiune ce priveste mai multi copii) ne-am intors cu febra mare 39 - 39,5 care nu prea ceda la Calpol (Teodora a reactionat de fiecare data foarte bine la acest medicament spre deosebire de Nurofen sau Panadol care par sa nu-i dea nicio reactie pozitiva rapida). I-am pus si supozitor cu Paracetamol dar dupa 24 de ore era tot fierbinte si am sunat dr. Pe langa faptul ca nu mi-a raspuns decat tarziu la telefon, mi-a intarit parerea ca mai bine caut ceva pe net decat sa-i cer ei parerea. Ne-am uitata eu si sotul meu cum am putut si am remarcat ca are rosu in gat + febra si am hotarat sa-i dam Ospamox ... astazi este a treia zi ... discutia cu dr a fost cam asa .. "Teodora are febra si nu a cedat la Calpol" - "Alternati Nurofen cu Panadol sau Eferalgan sau ce aveti prin casa" - "Care e mai bun? Nu conteaza ... merg sa i-l cumpar caci nu le am prin casa. I-am pus si supozitor cu paracetamol" - " Da... e bun ... la 4 ore" - Dar am inceput sa-i dau si ospamox ... e bine?" - daaaaa.... e foarte bine ... continuati ..." Iar in Suceava nu am incredere in niciun alt medic! Noroc de forumul acesta ...

Uf si am fost inteleasa gresit ... sa nu va imaginati ca bat copilul zi de zi .... dar si eu si sotul meu am fost niste copii linistiti , nu prea poznasi ... si linistiti suntem si acum ... iubitori de calm si relaxare ... iar Teodora este ca o furtuna ... matura totul in calea ei ... rezistam noi cat rezistam dar ne mai si enervam ... nu ma deranjeaza nicio stricaciune, nicio jucarie rupta, nicio chestie scrisa cu carioca ... ma deranjeaza atitudinea dominatoare in fata altor copii pe care ii mai deposedeaza fortat de jucarii, fara sa dea ceva in schimb, si faptul ca tipa aiurea ascutit ca sa obtina ce vrea. Ei, in situatii duse la maxim o mai scutur si atunci isi aduce aminte ca daca vrea ceva e suficient sa spuna "te rog frumos"... si furtuna trece .... Dar si-a dat seama ca daca tipa obtine mai usor orice daca e cu bunicii si aplica si cu mine metoda asta ... ei ... de cand i-am mai dat peste gura (uneori si doar usurel) a inteles ca nu e bine si foloseste alt ton.

In rest suntem topiti dupa ea!!!!

Va multumesc pentru raspunsuri Ang3lt0uch, Graviduta, Ella, DidiAlex

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Liv,

dr Taropa isi da demisia de la CMU; mai multe nu stiu dar banuiesc ca mocnea demult ceva pe acolo.
Si noi de bazam pe ea ca si tine si am sunat-o si din Turcia cand l-am internat pe , ca au sarit turcii cu tratamentul, sa-i faca si sa-i dreaga, le-am spus stop pana nu-mi confirma pediatrul meu din tara ca e bine.


Alina,
am citit si eu ce-ai scris si ai perfecta dreptate; si bine ai raspuns.
Dupa ce ca saraca femeie isi face mustrari de constiinta si sunt convinsa ca se chinuie sa treaca peste episod mai vin cate unii care arunca cu rosii fara sa cunoasca situatia exacta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Liviana, nu cred ca toti copiii spun. Am citit cazuri de copii abuzati ani de-a randul, chiar de persoane din familia lor, care nu au spus nimic. Ei dezvolta un sentiment de culpa, se considera ei vinovati pt ce li se intampla si de-aia nu spun nimic. Nu poti sa stii.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput