Citim impreuna O zi din viata lui Ivan Denisovici

Citim impreuna O zi din viata lui Ivan Denisovici | Autor: liadorian

Link direct la acest mesaj

Cercul de lectura se ocupa de www.humanitas.ro/humanitas/o-zi-din-via%C5%A3a-lui-ivan-denisovici-0" target="_blank">O zi din viata lui Ivan Denisovici, de Aleksandr Soljenitin.

Cartea se poate descarca de www.scribd.com/doc/8715054/O-zi-din-viaa-lui-Ivan-Denisovici?autodown=pdf" target="_blank">aici. E un pdf foart bun, sper sa-l poata folosi cele care nu dau de carte pe la biblioteci, prieteni, librarii.

Va astept aici cu impresii de lectura, comentarii, orice.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Lia multzam fain de link.
printat, introdus in dosar cu sina
mai ramane sa ma apuc de citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Multumim pt carte ,LiaSi eu am printat-o si ma apuc azi de ea ca tot bolesc.

Ce coincidenta!Cercul nostru se deschide fix la www.evz.ro/articole/detalii-articol/862066/O-zi-din-moartea-lui-Aleksandr-Soljenitan/" target="_blank">un an de la moartea lui Soljenitin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Lia, multumesc mult de link. Chiar nu am gasit cartea pe aici. Ma apuc mintenas de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Cu placere, fetelor!
zuzunaki, as vrea sa pot spune ca am stiut chestia asta. Da' e numai o coincidenta stranie si pentru mine extrem de... nelinistitoare.

Eu inca nu m-am apucat de carte, nu prea reusesc sa fac nimic zilele astea, is tare destramata. Da' nu ma pot abtine sa nu va spun despre cartea asta - www.humanitas.ro/humanitas/20-de-ani-siberia-destin-bucovinean" target="_blank">Anita Nandris-Cudla, 20 de ani in Siberia. Destin bucovinean. Ar fi, poate, o lectura interesanta dupa Ivan Denisovici. E manuscrisul unei taranci, o sa cititi si-n prezentare chestia asta, dar al unei taranci care nareaza succint, dramatic, cu accente pe niste detalii absolut socante, cu o siguranta a observatiei impresionanta. Stiu ca erau la finalul cartii cateva fotocopii dupa manuscris - aproape nicio stersatura, totul scris dintr-o respiratie. Iar ca experienta de viata... nici nu stiu de unde sa incep ca sa va conving ca merita citita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Minune ! Am gasit cartea la biblioteca , e in "large print", dar e ok,pentru ochii mei batrini...

Lia, multumim de link, il am salvat, o sa citesc si de acolo daca e nevoie, sa vedem cum merge in engleza.

O saptamina buna tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Fetelor eu sunt in concediu, dar atata de curioasa eram ce scriitor o sa cada, ca uite in loc sa ma bal;acesc in piscina, butonez de zor. N-am reusit sa intru pe net de pe tlf. asa ca mi-am luat 30 min aici la hotel. Nu cred ca apuc sa citesc O zi din viata lui Ivan Denisovici, caci ma intorc abia peste o saptamana, dar spor la lectura si ne revedem cat de curand.

P.S. OOf si era cat pe ce sa cada Rushdie...ce mi-as fi dorit...da' lasa si soljenitin e bun...abia astept sa va citesc impressile.
Eu ma chinui in continuare cu Toba de tinichea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Lia, merci de link. am tiparit-o dar nu cred ca apuc sa o citesc pina la deadline pt ca plec in concediu. o iau cu mine, cine stie, poate ma lasa copiii. acum ma lupt cu "God of small things" care merge foarte greu. Observ ca s-a straduit foarte tare cu metaforele care pe deasupra mai sint si in engleza. o sa imi ia ceva pt ca nu vreau s-o las ca e de la biblioteca si nu se stie cind o mai prind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am ajuns pe la pagina 30. Cel mai mult ma minunez de candoarea cu care sunt descrise conditiile din lagar si munca ingrozitor de grea precum si de ingenuitatea cu care Soljenitin strecoara 'soparle' in textul arid. Iata un exemplu: Cineva aduse vestea ca ar fi ora douasprezece.
- Nu poate fi decat douasprezece, declara Suhov. Soarele e drept in mijlocul cerului.
- Daca-i pe verticala - isi dadu cu parerea capitanul, inseamna ca nu-i douasprezece ci unu.
- De ce? se mira Suhov. Toti batranii stiu ca soarele sta cel mai sus la amiaza.
- Da, batranii! - il intrerupse capitanul. Dar de atunci a fost dat un decret si soarele sta cel mai sus la ora unu.
- Al cui e decretul asta?
Capitanul de rangul doi iesi cu targa. Nici Suhov nu era dispus sa poarte o discutie pe aceasta tema. Oare si soarele se supune decretelor?

Edit ca am uitat: Iarina, Lorelai, concediu placut!

You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu am ramas surprinsa ca a iesit aceasta carte, ma tot gandeam de la mare ce idei de lectura s-au propus, foarte frumos, imi place. Cred ca as fi optat pentru Lorelai de I. Teodoreanu, ca sa ne intoarcem si la literatura noastra.
Am citit cartea, cum spunea si Mihaelka, o lejeritate naucitoare din partea lui Soljenitin, ca si cum ar descrie o viata normala, pe mine asta m-a mirat. De fapt, chiar e normala, e normalul din lagar, chiar mai normal decat in lagarul precedent unde a stat Ivan, cel de la Ust-Ijma.
Se sublinieaza nestiinta (de ex. cu soarele si cu luna care se faramiteaza si se preface in stele) fara ironie, fara rautate, se apropie de sufletul omului, nu conteaza deloc cultura, ci felul in care supravietuiesti in lagar.
M-a cutremurat sfarsitul si mi-au trecut fiori reci pe spate, mi-am amintit de 1984. Atat de firesc, ca si cand ai bea un pahar de apa....asa e lagarul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io n-am rabdare cu cartea asta

Mergi la inceput