Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(50)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Of, ma alatur si eu "clubului"...Am facut laparo luna trecuta, pentru ca imi gasisera un chist endometriozic de 5cm pe ovarul stang, l-au scos insa a mai ramas putin din ovar...Am inteles ca au gasit si niste aderente de la operatia de apendicita de cand eram copil, in rest trompele sunt ok si celalalt ovar. Si pe mine m-a cam speriat doctorita, mi-a dat 3 luni AC, dupa care mi-a zis sa ma apuc intens de treaba ca nu e de gluma, si daca in 6 luni nu raman, sa ma pregatesc de FIV, ceea ce chiar nu-mi doresc...

Astept acum sa imi vina menstruatia, si poate dupa tratament o sa reusesc si eu sa raman gravi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Va multumsc mult pt incurajari, tot asa sunt cum am fost, in pat, nu stiu pana cand si uneori ma apuca asa o frica mare, incerc sa nu ma gandesc prea mult dar e greu. Nu mi-am imaginat niciodata ca e asa geu statul in pat. Dar ma bucur totusi ca am observat problema la timp si ii multumesc lui Dumnezeu pt fiecare zi care trece si sper din tot sufletul ca vom ajunge cu bine pana in noiembrie.

Lucia nastere usoara iti doresc , pana la urma faci cezariana sau natural? Oricum ar fi, o sa fie bine si o sa fie momentele alea cele mai frumoase, o sa vezi.

Boo imi pare foarte rau de vestile rele. Poate totusi nu e chiar asa de rea situatia. Ai vazut ca tu ai reusit la primul FIV, asa ca daca nu se intampla natural ai intotdeauna varianta asta. Iar despre pastile pot sa spun ca eu am luat anticonceptionale dupa 6 saptamani de la nastere am inceput, din alea cu progesteron numai si n-am avut nici un fel de efect secundar. Sunt convinsa ca a facut bine la mine, primul ciclu am avut dupa ce a facut Rebecca 1 an, nu stiu daca din cauza alaptatului sau din cauza pastilelor, in ianuarie am terminat pastilele si in februarie am avut pimul ciclu care a si fost cu noroc. Deci daca o sa fie totul ok si cu sarcina asta eu o sa iau pastilele alea in mod sigur.

Va astept cu vesti bune, multe teste pozitive!

Monica mami de Rebecca (2008.02.15) si 22+
http://www.flickr.com/photos/15839588@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

eu nu am mai scris de multe capitole bune, dar am mai citit si m-am gandit acum s-o incurajez pe tierry si pe alte fete care au facut operatia laparoscopica pt indepartarea chisturilor

foarte pe scurt, am fost diagnosticata cu endo stagiul 3/4, chisturi pe ambele ovare, pe stanga si aderente; timp de 1 an dupa operatie am luat pastile, ca nu eram inca maritata si nu se punea problema de bebe; la 1 an de pastile, le-am oprit si am fost la un doctor de specialitatea endocrinologie reproductiva care mi-a spus sa incercam singuri timp de 4 luni; dupa 4 luni am facut HSG unde s-a vazut trompa stanga infundata

si NU M_A TRIMIS LA FIV, ci am inceput tratament de stimularea ovulatiei, desi ovulam si singura, cam in Z18; am luat clomid 50 mg prima luna si de 100 mg a doua luna

am facut si injectiile cu pregnyl pt declansarea ovulatitiei, si in a 2-a luna s-a intamplat minunea

va doresc sa vina bebe repede la toate fetele

9+
Asa creste bebe

"Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

uta_ciun, multumesc frumos ca te-ai gandit sa ne dai un pic de speranta..la mine chiar a functionat, citind postarea ta

Inainte de a descoperi endometrioza, imi spusese si mie medicul sa facem stimulare, desi ovulam singurica. Insa, acum dupa laparo nu mi-a mai zis asa ceva, am inteles ca ii e frica ca dupa stimulare sa nu cumva sa ma trezesc iar cu chisturi...Oricum mai e pana atunci, poate da DD si reusesc sa raman natural...

M-ai putea ajuta cu numele medicului endocrinolog la care ai fost si tu, just in case?

Sarcina usoara iti doresc, sa vina bebe sanatos si sa va umple viata de bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Monica, multa sanatate si numai vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Neata dragelor,

in primul rand ii urez Luciei mult mult succes la nastere. Asa cum spunea Ioana cu multa sensibilitate, nasterea e un moment minunat!...caci nu uita,medici, tu, toti vor acelasi lucru: sa il vada pe bebita afara. Asa ca va fi bine, o sa vezi!

Pentru Boo as avea si eu ceva de zis. Pe de o parte, faptul ca ai avut deja o sarcina in spate iti da bune sanse sa ramai natural gravida (teoretic!) pt ca o sarcina, dupa cum stim toate, rezolva (sau amelioreaza) simptomele endometriozei. Asa ca gasesc OK faptul ca medicii ti-au dat sansa sa incerci "natural" pe 6luni-1 an.
Si aici fii atenta, iti spun asta eu, care dupa o operatie masiva de endo in 2000 a luat 5 ani de zile ACO(apropos, fara afecte secundare!) si intre timp s-a casatorit, a intrerupt ACO, a incercat natural si dupa 6 luni au aparut chisturile, 3 luni mai tarziu a tb sa se opereze din nou!Dupa OP doctorita mi-a pus in vedere "natural" sau FIV...si am ales tot natural, fiind convinsa ca voi reusi! Nu am reusit, au trecut 2 ani si intre timp si 2 FIV nereusite.

In situatia mea, daca ma intrebi, gasesc ca ar fi trebuit imediat dupa OP sa incep cu FIV. Stim bine ca de fapt e o lupta contra-timp cu Endo, chisturile reapar.In situatia ta, ar fi existat insa sanse ca minunea sa se produca rapid.

Concluzia: e greu de spus care varianta e mai buna, gandesc insa ca medicii pe buna dreptate ti-au dat o sansa, sa incerci.

Incearca acum sa te linistesti si sa gandesti calm ce e de facut. Asa cum s-a mai spus, endo se manifesta diferit, de la persoana la persoana.Vorbeste cu medicul. Acum ca ai deja un chist, poate ca ar fi indicat sa intri scurt pe "inhibare", pe durata scurta, si apoi bebe. Acum ce sa zic : faza de inhibare ti-o fac si medicii la FIV, altfel spus "programul lung" de stimulare. Ma gandesc ca poate ar fi bine sa vorbesti si cu medicul care ti-a facut atunci FIV, sa vezi si parerea lui. Ce a fost a fost, nu mai poti da timpul inapoi.Deciziile au fost luate atunci si tu nu aveai de unde sa stii ca va aparea un chist. Insa faptul ca el a aparut poate iti clarifica lucrurile, poate ca asta inseamna ca nu mai e cazul sa "astepti" ci sa intri direct pe FIV. Uneori astfel de evenimente neplacute iti clarifica niste lucruri, te canalizeaza pe o directie, o decizie.

Despre anticonceptionale: nu e musai ca ele sa iti faca rau. Eu am luat ACO (Mercilon, are doza minima de Estrogen...la vremea respectiva erau cele mai "usoare")si aveam ciclu! deci nu luam neintrerupt si in toti acesti ani nu a aparut endo.
Problema insa e simpla (daca pot spune asa) : daca vrei bebe nu poti lua ACO. Daca nu vrei bebe sau doresti sa mai astepti....eu in locul tau as lua ACO. Asta insa nu iti va da certitudinea ca aceste chisturi nu vor aparea, chiar si sub ACO. Asa mi-a spus mie o doctorita aici...si asta e posibil.

Inca o lamurire: eu nu am avut niciodata Estrogenul ridicat (in sange). Faza pacatoasa la endo e ca aceste fragmente "endometriozice" produc extraordinar de mult estrogen si prostaglandine PGE(responsabile de durerile menstruale si inflamatie)...si nu tesutul uterin!
Endometrul normal produce local putin estradiol si ceva PGE, cel ectopic (care a "emigrat" prin alte zone) produce mult PGE si estradiol! Asta am citit in acel "Review" pe tema Endo, pe care l-am mai oferit spre citire cui doreste.

Ideea de a evita o operatie este intr-adevar sanatoasa: la fiecare operatie de ovare, daca se "taie" din ovar in regiunea respectiva, sansa de a produce un folicul acolo cica se reduce. In plus, sunt pacatoasele de "aderente" care apar dupa OP, in zona unde ovarul a fost operat. Este o reactie de "aparare" a organismului. Problema la noi e insa ca aceste aderente apar nu numai din cauza operatiei ci si din cauza endometriozei.In cazul meu, cu ovulatie si hormonii ok, tot nu raman...se pare ca ar fi o chestie pur mecanica : daca ovarele si trompele sunt alipite de uter din cauza aderentelor (cum au vazut la ultima OP) pot eu sa stau si-n cap ca nu se va intampla minunea!

Medicii de aici evita si ei pe cat posibil o operatie...si daca e cazul, atunci preferabil laparoscopic, cat mai putin invaziv.

Deci Boo, este numai o parere, o parte din experienta mea...Cum ziceam, tu trebuie singurica sa iei o decizie, cum crezi tu ca e mai bine!

Poti incerca si cu ceaiuri, acupunctura, homeopatie...cum vrei tu. Totul e sa crezi in asta si sa iti asumi sansele de reusita pe aceasta cale.

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Doamne, ce boala nenorocita care da atatea batai de cap!!!Si durerile astea nasoale carora nu ai practic ce sa le faci!Cand vezi ca ai facut tot ce a depins de tine omeneste si nu se poate, cand vezi cat suferi si cat lupti, te intrebi, de ce Doamne? Nu e cazul acum sa vorbim despre femei de moravuri usoare care n-au nimic, sunt mame denaturate. Iar fetele astea care se chinuie si care ar muta si muntii din loc daca le-ar sta in putere....la ele nu se poate. De ce, Doamne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Uta_ciun in sfarsit te felicit! Nu am vrut sa ma bag si asteptam sa ne dai vestea aici,dar am vazut ca ai reusit!FELICITARI!Sarcina usoara,la termen cu BBeu sanatos!
Monica stiu cum e sa fii speriata.Eu nu ma manifest mereu,incerc sa glumesc,sa deraiez pe alte chestii,dar sincer ma simt de parca sunt intr-un montgne russe.Acum ce mi-a mai venit apa la moara ca am ajuns la termen.La noi la odisee avem o mamica de gemenasi care au stat pana au putut fi scosi(37s)afara doar in firul de cerclaj.Si erau miscaciosi bine de tot.Repausul la pat e odios dar e cel mai bun in astfel de situatii.Curaj iubita,veti fi bine, numa tu sa ai rabdare si sa fii cumintica.
Panseluta mi-a placut mult cum ai scris.Stiu cand ai oferit manuscrisul legat de endo si il vreau si eu doar ca acum efectiv nu mai pot doza nik in cap,sa macer...ma gandesc la copil si toate cate vin odata cu el si efectiv mi s-au dus neuronii.Insa iti multumesc pt explicatia legata de estrogen. Asta a fost simplu de bagat la bibilica.Poate ne mai zici concluzii interesante.Nu intelegeam cum naiba cu estrogen mic in sange se face endo,ca doar el e invinuit de toti.De prostaglandine stiam ca sunt date de leziuni...si aici am un amendament:stii ca si in sarcina nu am scapat de dureri?Ca si dupa a doua op de altfel...Pot sa spun ca m-am simtit relativ bine in trim 2 si atat.Contractiile- durerile menstruale erau fix ca pe timpul de din afara sarcinii.De-asta mult din ce afirm se bazeaza si pe ce semnale imi da corpul,reactiile lui.De-asta spun ca e bine sa-l ascultam ca e cel mai bun medic.Ufff greu la deal dar nu prea avem ce face.Garantii nu avem de nici un fel 100% pe indiferent ce cale am alege,de-asta spuneam ca suntem cobai,nu pt ca sunt dr-ii prosti sau rai(nu toti ).Se stiu totusi prea putine lucruri despre pacatosenia asta mai ales ca difera de la o persoana la alta mai mult sau mai putin.Imi pare nespus de rau ca ai trecut prin ce ai trecut.Cumva-cumva tre sa iasa soarele si la tine.
Beatrice incearca sa nu gandesti asa.E neproductiv.De ce/ de ne ce...asta avem si cu asta defilam.Sunt copii care sufera de n ori mai crunt ca noi si suporta ca mucenicii si unii nu au fir de speranta in viitor...noi macar suntem mature, avem iubitii langa noi,reusim mai devreme sau mai tarziu sa devenim mamici.Trebuie sa fim optimiste:ne avem unele pe altele sa ne sfatuim/informam,deci cumva cumva gasim mangaiere si solutii.
Tierry bine ai venit alaturi de noi si iti urez sa experimentezi Odiseea Sarcinii cat mai repede in calitate de graviduta!Ai incredere ca vine soarele si pe straduta ta!
va pupacim!suntem inca zwei in eins



"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

m-am uitat:multumesc pt urari Moni si Panse!
Monica nu stiu...ca nu m-am intalnit inca cu dr meu,tre sa sun sa vad daca s-a intors. Pt fata as prefera cu ceza,daca dansul spune ca e mai bine asa,sa nu riscam fiind sarcina indelung asteptata si cu niscaiva probleme la burtica(inca mai sunt momente cand simt locul de unde s-a produs decolarea de ou,ca un junghi urat)-il cred,iar pt mine mi-as dori natural, ca ma refac mai repede si mi-e frica de aderente si de anestezie.Pt prima oara mi-e frica


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lucic , tie nu are cum sa-ti fie frica!Sincer, ma asteptam sa-ti lipseasca din vocabular acest cuvant!Tu esti cea mai curajoasa dintre noi, esti gerovitalul meu si enciclopedia noastra.Esti... "the best of"...deci NU TI-E FRICA!!!

Mergi la inceput