Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

aaa si mai adu-ti aminte ca protocolul tau cu diphe a fost dus in prelungiri,iar tu ai fost unik asa la noi aici, cu chisturi endo dar care a reusit din prima prin FIV.Deci din nou contrazice chestia ca diphe nu ar face bine...
singurul lucru in care imi permit si cred ca am dobandit acest drept odata venit cu boala sa opinez...si sa fiu de acord cu ea este ca e o boala ce trebuie luata in serios si nu doar impediment la BBei, dupa care va fi soare si iarba verde. Treaba cu BBeii e doar un efect din multe altele...Dl dr T spune asa:ca e grava si ca in timp se agraveaza,so nu ma vad ingerand hormoni pe perioada nedeterminata pana la adevarata menopauza.Unele fete rasp bine la ACO sau au senzatia pe termen scurt ca raspund bine.Zice ca estrogenul e vinovatul,atunci cum naiba al meu era la limita inferioara in faza foliculara?Si cum naiba reuseam sa fac si chisturi functionale in aceste conditii? Ori n-am inteles eu mecanismele astea cu fazele si estro/progesto ori ceva/undeva e putred,caz doar nu-s balaur cu septe capete si oi fi eu mai motata decat restul femeilor


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor
ma sperie gandul la ce urmeaza si la mine, citind la ceea ce a patit booo....iar eu tot de herghelegiu sunt operata, dar ma urmareste alt doc tot din euroclinic si acum mai merg si la o endocrinoloaga tare,dar......mi-e teama, cred ca in septembrie ma duc in italia la o clinica din verona, unde directorul are o fundatie in care lupta impotriva endometriozei.....poate o sa reusesc sa fac un bebelin, sau 2 ca eu nici fiv nu vreau...
Lucic te pup si nastere cat mai usoara si bebelic sanatos


didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Boo, Dipherelin ca tratam pt endo la fetele care sunt obligate sa faca FIV (!!!) nu prea e recomandat, ca nu te ajuta efectiv nu nimic. La fel si laparo, daca nu e vorba de niste chisturi f mari, pt ca se lucreaza pe ovare si ovarele isi revin greu, in luni de zile...
Cred ca AC dupa nastere (evident, doar cu progesteron) mergeau, dar ideea de baza e sa nu ai cm, ca ala alimenteaza endo...deci AC luate in continuu.
Dar asa cum sunt fete cu endo care au ramas fara probleme dupa prima nastere, nu e o regula. Ceea ce au uitat dr tai din RO, e ca a fost un motiv care te-a condus de prima oara la FIV si ca motivul ala e masculin... asa ca nu se potriveste judecata cu: nu lua nimic, ca poate reusesti natural (daca nu s-au mai schimbat in bine si altele).

Multa bafta si sa nu ai dureri!!!

P.S. Uite ce am gasit, poate te ajuta vreun pic: http://www.ingentaconnect.com/search/article;jsessionid=9349t43983mf6.alice?title=ovarian+reserve&title_type=tka&year_from=1998&year_to=2009&database=1&pageSize=20&index=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Lucia, mamaaaaaaaaa, ce putin mai e!!!! si te "vedem" mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Lucia crede-ma ca sunt intr-o mare ceata mai ales ca subiectul in cauza sunt EU ! Nu inteleg nici eu nimic si nu mai stiu ce sa fac si incotro s-o apuc.
Daca ar fi dupa mine Diphe nu as mai face neam. A fost oribila perioada tratamentului si nu as mai suporta-o.
Eu va povesteam ce mi-au spus mie doctorii, nu neaparat ca s-ar aplica asta la toata lumea. Dar pe undeva se pupa teoriile. E cam asa:
- dupa nastere Herghelegiu mi-a spus "faci al doilea urgent altfel scad sansele ca endo revine" . Mi-a dat la dispozitie initial 6 luni, dupa care a zis 1 an
- la 3 luni de la nastere am fost la Ron-el cu care am facut FIV-ul. el mi-a spus "daca vrei al doilea repede, in decurs de 1 an, nu e nevoie de pastile, incerci natural si poate iese. Daca nu il vrei asa repede, ci la distanta de 2-3 ani, atunci iei ACO"
- dr din Canada mi-a zis de la inceput, dupa nastere sa iau pastile si faca vreau al doilea sa incerc direct FIV, sa nu incerc natural ca in cazul meu e imposibil sa iasa de unul singur.
Intr-un fel vad ca se pupa cu ce zic aia de la Viena, doar ca aia sunt mai drastici. La 6 sapt dupa nastere te trec direct pe ACO, orice forma o avea.
aaa, am uitat sa va spun ca acestei fete nu i-au scos chisturile la cezariana, au lasat-o asa ca sa vada cum evolueaza la alaptat. Si se pare ca la 6 sapt unele erau miscorate si altele disparusera...

Deci toate astea sunt spuse in CAZUL MEU, nu ca ar fi valabile la toata lumea care are endo. Mi-e clar ca sunt fete care au reusit natural, dar cine stie ce naiba face diferenta. Ca eu una nu pricep. Dar din cate vad, ACO ar trebui sa faca parte din viata mea (poate a noastra dupa ce facem bebe). Eu una nu as mai baga nici un hormon in mine, dar acum stau sa ma gandesc ca decat sa trag atat cu chisturile astea care se refac atat de repede poate totusi ar fi cazul sa mai schimb parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lucic ,m-au apucat niste emotii...si niste nostalgii...Urmeaza sa nasti...Cand a trecut timpul???Sa-ti dea Dmneyeu ot binele din lume si sa ne aduci nepotica pe lume sanatoasa si frumoasa!!!Ai grija de tine,suntem cu gandul si sufletul alaturi de tine!!!
Boo, ufff...ce mai patimesti si tu...Eu sunt cea mai neindicata in a da sfaturi la problema ta...Sanatate multa iti doresc si sa iei cea mai buna decizie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Fire eu am facut Diphe si in protocolul pentru FIV si l-am facut pentru un timp mai lung decat trebuia intial pentru ca si-a amanat venirea in tara dr. La momentul respectiv am inteles ca nu ar face deloc rau, chiar bine in cazul meu.
Iar laparo dupa cum stiti nu am facut a doua oara, mi-au facut FIV cu chisturile acolo, tocmai in ideea de a nu mai umbla la ovare si de a le lasa in pace.
La mine nu au fost probleme cu sotul niciodata, macar el e ok
Iar faza cu AC luate fara intrerupere inteleg ca e cea mai buna varianta. Ideea e sa nu ovulezi, iar eliminarea endometrului nu-si mai are sensul in cazul asta. Deci fara ciclu e cel mai bine. Si pentru asta luate AC nu Diphe evident, ca sa nu intri in menopauza, ci doar sa nu ai ciclu. Cica e o diferenta, totusi. Nu sunt efectele alea naspa la AC luate fara intrerupere.

ma duc sa vad link-ul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Uff Boo ma sperii cu ce scrii tu acolo. Eu una nu mai inteleg nimik, stiu doar ca AC luate de mine inainte de a sti ca am endometrioza si de a incepe chinul cu bb mi-au facut fff mult rau, m-am ales cu mastoza fibrochistica si am tras cu ea de mi-a venit rau. Cine mai stie, poate alea numai cu progesteron nu fac asa rau. Deci dupa ce nasti nu trebuie sa stai deloc fara AC Si totusi daca se zice ca daca ai chist sa nu umbli la el si la ovar , mie mi-a scos chisul la laparo mi-a curatat ovarul si in prima luna am ramas, nu cred ca e chiar asa batut in cuie totul. Ufff

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia de Natalia Maria 20.02.2008 si 14 +

prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coca1978 spune:

Buna vreau sa va intreb daca a facut cineva tatament cu dipherelin de mai multe ori .Eu am facut de trei ori pana acum .In decurs de doi ani .prima serie in mai 2007 -3fiole pentru endometrioza dupa care am ramas insarcinata la 2luni de la revenirea menstrei dar sa oprit din evolutie sarcina la 9 sapt .Am facut din nou laparo si mia gasit endometrioza activa si mia dat iar 3 fiole dar dupa ce leam facut am facut o histeroscopie si mia descoperit sinechii uterine de gradul 3 si uter septat cu semnul intrebarii si mia dat iar 3 fiole de diphe sa se opreasca vascularizarea cu sange a uterului sa ma poata opera din nou laparoscopic odata cu histeroscopie .A mai patit cineva asa ceva ?Mai am si displazie mamara chistica care am descoperito dupa a doua serie de injectii si doctorul a spus ca nu de la ele sa facut ci din contra sant un tratament bun si pentru sani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Fire,Aerlilian,Didi multumesc iubitele!
Boo de asta spun:cauta marturii ale femeilor care se potrivesc cu tine cat mai mult la profilul endometriozei.Astea sunt cele mai concludente la cum au procedat si la ce le-a asteptat. Imi pare tare rau ca treci prin ceea ce treci si ai primit vesti rele.
Problema cu ACO chiar si progesteronice doar, mie imi da fiori pe sira spinarii. Ca stiu cat m-am umflat de la tratamente hormonale si nu mai vreau!Si in plus cum va arata ficatul dupa o adm hormoniceasca pe perioada de hai 1 an nu pun mai mult,cat zic ei ca ar trebui sa luam noi.
Inca o chestie:nu uitati ca mie mi s-a refacut endo intr-un an juma,dar am tinut sub control! si asta pt ca am facut tratamente naturiste si homeopate. Se reface repede la fiecare si dap se poate si in mult mai putin de un an,de-asta am incercat sa ma tin de naturiste chit ca eram acra de ele-ca aveam un adevarat plafar in casa.Insa e adevarat ca nu am avut chist endo, doar puncte pe ovare,insa am facut minunata aderenta plina cu endo pe care o omorasem pana la operatia 2,era stinsa insa lasase ravagii pe ovarul atacat. E mai simplu sa inghiti o pilula si sa-ti vezi de treburile cotidiene,dar efectele pe termen lung care vor fi?Imi garanteaza careva ca nu voi arata din nou ca umflata cu pompa si ca va merge totul ca pe roate?Eu raman la parerea ca suntem cobai mai mult sau mai putin in functie de cate cazuri intalneste un medic si de cat este de dispus sa asculte de la fiecare pacienta experiente proprii, nu sa urmareasca doar linii generale in endo date de medicina.
Oricum cu durerile nu am rezolvat nimic indif de ce am facut. M-am simtit bine spre sfarsitul concediului anul trecut,dupa miscare multa si destresare totala.
Didi chiar sunt curioasa ce vei afla in Italia daca spui ca e medicul aplecat spre endo.
Coca sunt fete care au repatat tratamentele hormonale. Sper sa-ti raspunda personal cele care au trecut prin asta.




"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput