FIV in Ungaria - 62

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns difrax spune:

Avalon,
Multumesc pt. primire si pentru sfaturi. Sunt de acord cu tot ce ai scris, foooooarte advarat!
Ref. la starea de spirit: ma framant toata ziulica.... am crezut ca vitaminele il vor ajuta pe sotul meu, a facut o cura de Maca Vibe, a luat vit.E, vit.C... si nimic, chiar tot mai rau. Abia daca are ceva gigei Dr. a spus trebuie facut cariotipizare, mai mult ca sigur are un defect cromosomal si daca asa e, aplicam un alt tratament, sau macar stim cu ce ne confruntam. Bineinteles avem nevoie si de un androlog bun, dar din cautarile mele si din experienta ulterioara observ ca nu exista androlog in Tg. Mures.... Ce sa spun, parca suntem o mica provincie. Am fost la un urolog f. renumit in oras, care l-a chinuit pe sot de la si traumatizat psihic, ce sa spun.... cativa medici (prof, si N de titluri) se cred dumnezei, iar noi niste fiinte subdezvoltate, sa nu spun altceva!
Ai dreptate, trebuie sa fiu optimista, sa nu ma chinui cu tot feluri de intrebari, dar totusi, e greuSimt ca ma impiedic de greutati la tot pasul(vezi medici locali)

Mersi ca mi-ati ascultat lamentarile
Va fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

avalon,multumesc tare mult
eu nu iau estrogeni si nici pt stimulare nu iau nimik
sint z7 de CM si vreau sa fac o inseminare pe CM natural de data aceasta
trat care l-am inceput din z1 de CM este :Elevit 1zi,Omega cu acid folic si B-uri 2zi,laptisor de matca liofilizant 1zi(de ieri cite 2 ) ,aspenter 1zi,prednison 7,5mg zi
ce zici e ok?
z10 fac prima monitorizare ,sper sa am si eu un foliculas ,caci nu tot timpul am pe CM natural...
multumesc inca odata



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

fetelor sunt bucuroasa ca am reusit sa bifez toata lista de analize pentru FIV trimisa de dr Kovacs . in privinta rezultatelor, nu s-a lasat cu surprize, adica ce stiam ca este prost (FSHul) este in continuare la fel. mai am totusi cateva neclaritati:
- TSH ul mi-a iesit 1.72 uUI/ml, intervalul normal fiind 0.25-5. stiu ca pt fiv ar trebui sa fie sub 2, dar nu mi-e clar cu unitatea de masura. acest 2 in ce unitate de masura este exprimat? ca in postarile pe care l-am citit pe aici era vorba de alta unitate de masura decat uUI/ml cum am eu pe buletinul de analize. deci TSHul meu e ok?

merci pentru ajutor

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Balanta mersi pt raspuns, chiar sunt foarte suparata,am citit ca asemenea rezultat scad sansele ca bebe sa ramane cu noi dar Avalon mersi pt incurajare si ca mi-ai scris ca exista medicament pentru el.

restul analizelos sunt chiar bune, zic eu:
- FSH 6.36 mUI/mL (faza foliculara: 3.5 - 12.5)
- LH 5.32 mUI/mL (Faza foliculara: 2.4-12.6)
- Estadiol 120 pmol/L (faza foliculara:46 - 607)
- Prolactina 289.5 #956;UI/mL (127 - 637)


Balanta mai am o intrebare la care laborator crezi ca este mai bine sa fac analizele. Eu am fost la Synevo. A fost pt spermograma si sotul meu, dar rezultatele nu au fost diagnosticate ca in februarie la Bioclinica. (Au verificat doar in mare mobilitatea nu ca la Bio unde au facut mai amanuntit si chiar au dat si diagnostic) Acum nu stiu unde sa-l trimit, insa cineva mi-a zis ca rezultatele de la ei nu sunt intotdeauna reale M-am gandit chiar sa "cersesc" o spermograma direct la Szeged. Dar mai trebuiesc facute si restul analizelor deci e bine de stiut unde sa ma duc.

Bafta tuturor

o zi buna

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

tveety , eu consider Bioclinica un laborator foarte bun, dar nu pentru spermograme, unde are un mod ciudat de a numara spermatozoizii. Defapt, eu nu am gasit in Timisoara un laborator sau o clinica unde sa se faca spermograme ok, de aceea cea pe care o luam in considerare este cea facuta la Budapesta (am facut inclusiv la clinica Bega spermograme si am avut rezulatate ciudate). Parerea mea este ca daca puteti face spermograma la Szeged, faceti-o acolo.

Referitor la Synevo, pe mine personal, m-au dezamagit foarte tare la analizele de sange. La cateva analize mi-au dat rezultate eronate, si am facut la ei analize de mii de lei (pentru profilul de trombofilie si depistaj de anticorpi). Plus ca uitau sa mi le trimita pe email si trebuia sa sun la ei in nestire sa le amintesc. De asemenea, nu pot sa uit ca intr-o dupamasa, in timp ce ma milogeam de o receptionista la telefon sa imi trimita pe email rezultatele, o tipa tzipa pe acolo de auzeam eu ceva de genul: 'v-am spus de atatea zile sa stergeti scaunele alea murdare de sange pe care stau pacientii'.
...Mi-am invatat lectia si analize de sange in Timisoara fac doar la Bioclinica...
Si spermograme, vom face in Ungaria

KiraClara, din cate stiu eu, si la unitatea de masura uUI/ml, TSH-ul trebuie sa fie tot sub 2 ca sa se inceapa FIV.


Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankflor spune:

Dragele mele,

Eu sunt relativ noua pe acest forum, am mai scris pana acum dar nu de foarte multe ori, dar as avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema fff urgenta pentru mine.

Am 6 sapt si 2 zile si la ecografia de miercuri (5 sapt si 6 zile) lui bebe nu i s-a vazut cum bate inimioara.

Rezultatul la BHCG astazi la 6 sapt si 2 zile a iesit 19632. Stiti ceva daca acest rezultat este in regula??

Am semne de sarcina (stari de voma, ameteli), nu am nici un fel de scurgeri sau sangerari.

La eco de miercuri embrionul avea 3 mm si sacul embrionar 12,5 mm.

Recomandarea lor a fost sa refac ecografia peste o saptamana ceea ce inseamna abia miercurea viitoar, dar pana atunci ma voi urca pe pereti de nerabdare si de stres.

Va rog din suflet daca ma puteti ajuta, din experientele voastre cu un sfat, cu vreo informatie, va raman profund datoare.

Va multumesc,

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KLU1973 spune:

ankflor, eu i-am auzit inima buburuzei mele la 6 sapt si 1 zi, nu intra in panica ...restul coordonatelor sunt bune, beta este foarte buna, mai ai putina rabdare pana miercuri. Bafta multa si sarcina usoara iti doresc !!!


Klu mami fericita de Maria-Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

ankflor salut! Din pacate nu am experiente doar am citit mult despre bebe pe forumuri, eu nu stiu prin ce metoda ai ramas graviduta, dar daca spontan, poate fatul este cu cateva zile mai mc dacat ai calculat tu (ai avut ovulatia mai tarziu, etc) si ai ajuns chiar la un interval critic la eco, pentru ca abia dupa a 6-a saptamana se poate auzi bataia de inima, si nu este nici atunci ff tare, poate aparatul ne este ff performant.

Daca nu ai sangerari, dureri nu ai de ce sa faci griji stai daca poti cat mai mult eventual in pat sa nu te fortezi si la urmatoarea eco vei auzi inimoara batand!

Te si sa nu-ti faci griji al tau este bine cu siguranta!

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

balanta_tm
Eu chiar nu mai cred in analizele facute la noi in tara desi dai o caruta de bani pe ele, in Ungaria sunt gratuite daca esti asigurat si iti face un ginecolog mai bun, chiar la inceputul inceputurilor. Apoi iti da si tratamentul adecvat daca ai probleme nu ca la noi.
Eu tot de la o tipa care face FIV la Szeged au auzit ca analizele lor la Bio erau eronate, de accea m-am dus la Synevo. Off Domne nici nu stii unde sa te duci ma duc saptamana viitoare la doctorita mea de familie, sa vad ce spune ea. Vreau sa am analizele solicitate facute la prima consultatie.

Nu mai stiu incotro sa iau, iar incep sa-mi pierd speranta, fugi atat dupa analize si mai tremuri daca chiar sunt reale

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

tveety, stii cum e, fiecare se raporteaza la experientele personale si ale persoanelor mai apropiate.
Eu am avut la Bioclinica rezultate identice cu cele de la Fundeni (referitor la coagulare); in schimb, la acelasi capitol, Synevo era cam 'aiurea in tramvai' .
Plus ca stiu de destule cazuri unde Synevo a dat rezultate cel putin dubioase...
Eu una continui sa cred in Bioclinica pana la proba contrarie .

Asa este, e revoltator ca nu putem crede in analizele facute in Romania si ca sunt scumpe ca naiba. Dar eu nu ma pot duce in Ungaria pentru toate analizele...In primul rand, nu am timpul necesar...

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput