FIV in Ungaria - 62

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gretta spune:

pupy76: Multumesc tare mult!
Cand te-ai dus la concultatie, prima data ai avut vreo analiza? A participat si sotul tau la consultatie? Avand in vedere ca la noi problema e sotul meu!

clipsy: Multumesc ptr incurajari!
Tu ai facute ceva analize? Ce analize ti-ai facut?
Cand te intorci imi povestesti daca vrei si daca poti cum a fost?

samira33: Cum a fost la FIV? Mi-ai putea povesti cu cat mai multe detalii!!

Nu stiu cm sunteti voi fetelor, dar eu cu cat stiu mai multe detalii de ce urmeaza sa fac cu atat ma simt mai in siguratnta si parca prind incredere in fortele proprii, sau asa mi s-a intamplat pana acum!!!
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna dimiiiiiiiiiiii

gretta......ce sa-ti povestesc despre Fiv???
eu am urmat protocolul scurt....injectiile in sine nu sunt dureroase....nici punctia,in cazul meu,nu s-a lasat cu vreo neplacere...embriotransferul aproape ca nu-l simti
perioada de dupa Fiv a fost pentru mine personal mai grea....mi-au fost necesare cateva luni bune sa ma simt iar bine in pielea mea
ca si efecte secundare....tot despre mine personal vorbesc.....singura problema cu care m-am confruntat a fost faptul ca m-am umflat la fata destul de tare-facusem o fata rotunda ca o luna plina-si asta este unul din efectele secundare posibile pe care l-am regasit in prospectul puregonului cu care eu am facut stimularea.....si abia dupa 7-8 luni am revenit la ovalul obisnuit al fetei mele....i rest ...nu m-am dereglat in vreun fel....nu am luat kg...nu mi-a cazut parul....nu mi s-a umflat abdomenul...sau alte efecte posibile despre care am citit ca pot aparea
m-am simtit insa dupa Fiv foarte "plina" de mizerii....agresata de atatea medicamente.....am facut cure naturiste de detoxifiere.....am avut un regim de viata foarte sanatos.....am slabit 10 kg-bine, asta datorita decesului tatalui meu.....iar acum...dupa un an de la primul Fiv sunt gata de lupta pentru urmatoarea incercare.....personal...nu voi face mai mult de o stimulare pe an
cam asta ar fi in mare.....detalii sunt insa foarte multe....dar cu siguranta le vei afla pe parcurs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Salutare!!!
N-am avut timp sa va scriu in ultima saptamana. E trist sa vad ca suntem mai multi care asteptam la Szeged pentru FIV (eu ma duc la dn-a dr Krizsan in 7 octombrie).

Am rezultatele hormonale din Z3, dar nu prea stiu ce sa cred. Toate sunt in intervalul de referinta. Pe net insa am gasit si alte intervale, asa ca doars sper ca analizele sunt bune si interpretabile. Am o mica problema cu TSH-ul meu este 3.6 mUI/mL (interval de referinta 0.27 - 4.2) si am citit ca nu se face FIV decat daca este sub 2. De ce??????????????

http://lt2f.lilypie.com/hFMNp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui goggy

Kira, hai ca esti dragutza ! Nimeni nu cred ca e fan Fiv p-aici . Io una nu sunt . Treaba e sa nu eviti prea mult, ca se duce rezerva ovariana


goggy sa stii ca m-am gandit ca s-ar putea sa starnesc reactii cu acea remarca! eu am vrut sa vorbesc doar in numele meu si stiu ca acum un an imi doream sa fac FIV, dupa mintea mea de atunci treaba fiind foarte simpla ... practic tzac, pac 3 medicamente si 2 injectii si gata bebele... problema rezolvata! (atunci intram la categoria "fan"... ce sa-i faci, habar nu aveam ce e aia FIV!). de atunci am inceput sa ma informez, sa citesc pe aici pe forum ce inseamna FIVul si daca as putea sa il evit l-as evita cu draga inima. in fiecare luna ma rog si sper ca in luna aia se intampla minunea si nu mai trebuie sa ajung la fiv. pe de alta parte, avalon are dreptate cand spune ca in fiv ar trebui sa intri cu o stare de spirit pozitiva si tot incerc sa ma pregatesc psihic. cat de pregatita o sa fiu, o sa vedem la momentul X care se anunta a fi prin octombrie, cel mai devreme, dupa calculele mele. e posibil sa ne intalnim pe la budapesta! tu tot cu rezerva ai probleme sau nu mai retin eu corect?

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

avalon,eu am luat royal jelly liofilizant 1 fiola /zi,am citit ca e bine de luat 2/zi,m-am gindit sa maresc si io doza la 2 zi desi trebuia pina acum ca deja sint in z6
ca sa iau 2zi cum trebuie luate,intr-o singura doza ?ca am citit ca se iau dim inainte de mic dejun
merci mult



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaTudor spune:

De necrezut, dar domnul doctor Zadori mi-a raspuns in cateva ore la mail si chiar nu parea speriat de diagnosticul si istoricul meu medical.
Printre analizele pe care mi le-a cerut sunt si cele hormonale(normal!): FSH, LH, Prolactin, TSH. Acum iau contraceptive, urmatorul CM ar trebui sa fie cam prin 2-3 septembrie. DAR! Sunt elocventele rezultatele de la inceputul lui septembrie daca am luat contraceptive luna asta??? Sau trebuie sa astept CM din octombrie?
Multumesc, astept raspunsurile voastre. Pana atunci fug la Bioclinica pt restul analizelor! :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

tveety, intervalele de referinta care te intereseaza trebuie sa fie cele de pe buletinul tau de analize, fiindca intre laboaratoarele analize, intervalele de referinta difera; deci intervalele de referinta gasite de tine pe net nu sunt importante, ci cele din buletinul tau de analize.

Sunt insa niste "reguli" legate de FIV dpdv analize hormonale facute in faza foliculara:
- TSH-ul este ideal sa fie in jur de 1 microU/ml; daca este peste 2, in mod normal, nici un medic nu incepe FIV pana valoarea lui nu scade
- FSH-ul este bine sa fie sub 10 U/l
- Estradiolul este bine sa nu fie mai mare de 70 pg/ml (dar din cate stiu eu, la Szeged, Estardiolul nu se cere sa fie masurat in faza foliculara)
- intre FSH si Estradiol trebuie sa fie un echilibru
- raportul FSH/LH si LH/FSH este, de asemenea important: FSH/LH da informatii despre rezerva ovariana si LH/FSH da informatii despre sindromul ovarelor polichistice

Succes!

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Bytzi, nu stiu ce schema de tratament ai tu, iei cumva si estrogen sintetic (estrofem, cycloprogynova)? Daca nu iei, atunci poti lua 2 fiole laptisor de matca si in preajma ovulatiei (inainte 2-3 zile si dupa 2-3 zile) chiar 3 fiole pe zi... se distribuie la intervale relativ egale de timp (daca iei 2 pe zi, atunci dimineata si seara, daca iei 3- dim, la pranz si seara).

Tveety, THS se scade cu euthirox, medicul iti va preescrie tratamentul. Nu e nicio problema cu TSH, se poate scadea medicamentos, spre deosebire de FSH la care nu are ce sa-i faca niciun medicament. Restul sunt amanunte cu care nu trebuie sa-ti bati capul prea tare.

Elena, da- sunt relevante analizele hormonale dupa ce ai luat contraceptive, pentru simplul motiv ca dupa ce le intrerupi vine ciclul la 3-4 zile si abia dupa inca 2 zile faci analizele hormonale, si deci au timpul necesar sa se elimine din organism hormonii din anticonceptionale.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaTudor spune:

Avalon, ! Am fost deja la bioclinca pentru programarea analizelor. Doamne ajuta! Am fluturasi in stomac de emotie. Pupici tuturor aspirantelor la cariera de mamica :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui KiraClara

Citat:
citat din mesajul lui goggy

Kira, hai ca esti dragutza ! Nimeni nu cred ca e fan Fiv p-aici . Io una nu sunt . Treaba e sa nu eviti prea mult, ca se duce rezerva ovariana


goggy sa stii ca m-am gandit ca s-ar putea sa starnesc reactii cu acea remarca! eu am vrut sa vorbesc doar in numele meu si stiu ca acum un an imi doream sa fac FIV, dupa mintea mea de atunci treaba fiind foarte simpla ... practic tzac, pac 3 medicamente si 2 injectii si gata bebele... problema rezolvata! (atunci intram la categoria "fan"... ce sa-i faci, habar nu aveam ce e aia FIV!). de atunci am inceput sa ma informez, sa citesc pe aici pe forum ce inseamna FIVul si daca as putea sa il evit l-as evita cu draga inima. in fiecare luna ma rog si sper ca in luna aia se intampla minunea si nu mai trebuie sa ajung la fiv. pe de alta parte, avalon are dreptate cand spune ca in fiv ar trebui sa intri cu o stare de spirit pozitiva si tot incerc sa ma pregatesc psihic. cat de pregatita o sa fiu, o sa vedem la momentul X care se anunta a fi prin octombrie, cel mai devreme, dupa calculele mele. e posibil sa ne intalnim pe la budapesta! tu tot cu rezerva ai probleme sau nu mai retin eu corect?

Clara


Nu iti face probleme ca nu ai starnit nici o reactie. Am inteles ce ai vrut sa spui doar ca a sunat amuzant , nu a fost nici o ironie.
Treaba cu Fiv-ul nu e chiar atat de nasoala pe cat pare dar nici floare la ureche. Eu am avut norocul sa tolerez destul de bine tratamentul hormonal, durerile au fost suportabile, nu ma vait. Dar asteptarea te omoara, asta cred ca e cel mai mare hop. Din cauza asta trebuie sa ai nervii tari si sa fii pregatita.
Mi-ar face placere sa ne vedem la Budapesta
La mine nu se stie inca unde e problema, cica infertilitate inexplicabila. Avem aproape toate analizele posibile facute si pana acum nu e nimic in neregula. Acum astept rezultatele pt trombofilie si am cam epuizat tot ce puteam face.

Mergi la inceput