*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (68)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Nu stiu cum dar a tunat si ne-am adunat pe aici.
Scaparam de nascut, de mastite, mai si slabiram si iaca ne gasim de lucru cu inotul. Eu ii fac galerie Oliviei. Degeaba am bilete luate la piscina, chiar nu am cum sa invat cu doua pitice cu mine. Poate sa intru cu amandoua la balaceala, si-asta ar fi o experienta noua.

Olivia, eu vroiam sa-i cumpar dar m-am razgandit. Zilele trecute am gasit in camera de depozit masinuta cu care se dadea Ana si am avut neinspirata idee sa o aduc in casa. E o rapandula de masinuta, tot antemergator este, varianta Fisher-Price de acum 25 de ani ca jucariile astora rezista mult si bine in timp. Ana acum cand se impinge o rastoarna, Elisa si ea cade in bot incercand sa se ridice pe ea. De urgenta am dus-o inapoi in ascunzis.
La cum merge treaba nu vreau sa o stimulez ca-i vai de fundul meu.


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Bertha, Alra, Otilia, Dandusa, Lauramiron, Olivia (sper ca n-am omis pe cineva), multumesc mult pt sfaturi.

Aveam de gand sa scriu niste chestii dar nu mai am putere, tr sa fac baie, sa spal vasele si ma culc. Sunt epuizata, am avut o zi foarte grea. Ma scurg de oboseala. Noapte buna.

Adriana mamica de Eduard (09.12.2008)
http://family.webshots.com/photo/2540320870103785880CThOau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Noi am stat pana acum sa vedem filmul fooooooarte interesante teorii, merita vazut, am gasit explicatii la multe chestii si mi-a intarit unele convingeri...de-acum am de cautat alt film: Shine

Dandusa, cand sunt obosita, terminata incat uit sa ma bucur de ce am, citesc ce scrii si ma trezesc, esti pe sufletul meu

Alra, pai eu cu salteaua gadil nisipul cu mainile ce apa sa treaca de cap...ca si eu ma sufoc numai cand ma gandesc Aici sunt multe locuri cu apa f mica, acolo unde mergem noi de obicei, cred ca vreo 20m apa e pana la genunchii lui dav
Cu mersul asa am citit si eu ca cel mai bine e sa-l lasi la inceput sa mearga cu picioarele goale...si eu care ii cumparasem azi sandale de la Marks&Spencer la moca (11 euro) dar oricum i-s mari (20,5 ca doar asa am gasit iar el cred ca poarta in jur de 19)

Ai vostri cat poarta si cam cat de mult le cresc picioarele intr-un an de ex ca sa stiu daca ii mai vin la anul

Cu antepremergatorul ala, nu stiu ce mi-a trebuit ca nici noi n-avem nevoie de stimulare pfoai de-as gasi ceva sa-l mai linisteasca, in fine oricum plecam in tara, vedem noi dupa ce-om mai face, mi-e lene sa-mi fac griji acu'
Oti, masina o fi ea rapandula da' Ana era asa scumpaaa ca-mi vine sa pup monitorul Ce faci cum a fost prima zi numai intre gagici?

Gata, fug la somn, mon creier varza estem.



Sebi are nevoie de noi


de David, barbatelul mamei - 5 nov. 2008

Made in the Holy Land www.flickr.com/photos/24386067@N08/sets/72157610614218627/detail/" target="_blank">
Sunt mare! www.totsites.com/tot/davido" target="_blank">My website
Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Alra, asa am inceput eu cu ceaiul la Rebeca, mi-a racit pe la 7-8 luni si a fost un moment prielnic sa scap de laptele de noapte inlocuindu-l cu un ceiut cald
Deci apa chioara rules

Olivia, depinde si de papuci si de firma, insa in general Caterina poarta nr. 19/20 la papuci. Eu am o gramada de sandale/pantofi/tenisi/ghetute de la Rebeca. Sunt maniaca cu papucii, iar acuma chiar imi prind bine, mai ales ca sunt aproape nou nouti, unii neincaltati absolut deloc.
Rebeca la 1 an purta papuci 20/21, iar la 2 ani purta 22/23. Acuma poarta 26.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olivia26

Noi am stat pana acum sa vedem filmul fooooooarte interesante teorii, merita vazut, am gasit explicatii la multe chestii si mi-a intarit unele convingeri...


Si eu l-am vazut ieri, tot. La fel, o minune de film Oti, ne-ai luminat! Biolog trebuia sa ma fac, sa imbin/dezbin celule , asa, la limba romana, ce mai gasesc nou de cercetat....

Mai, dar nu vine nimeni care sa STIE sa innoate, sa ne descrie ce senzatie sublima e sa te lasi in voia valurilor, cum te relaxeaza, cum ..... , poate ne de impuls. Sau sa deschidem un topic `N-am curaj sa inot`, ca cel cu `N-am curaj sa conduc`. De fapt nu stiu ce m-ar determina sa nu-mi mai fie frica, tot de la propria bibilica pleaca FRICA. Am vb cu nasul (psycho) si m-a intrebat de ce nu pot, i-am zis ca mi-e frica...frica de ce? .... frica de moarte.... ei, vezi, pana nu-ti depasesti frica asta, n-o sa poti, poti da bani si pe sedinte de psiho si pe sedinte de inot. Dar cui nu-i e frica de moarte, mai ales c-avem cozonacei pufosi, si se accentueaza starea.... Na, c-am dat-o in delicate.

Ma duc sa iau niste pui proaspat. De cateva zile mancam toti la masa, pe la 12-1, zibe micul dejun si noi...miculdejun&pranzul. Si luandu-se cu noi, papa si ea, mai din mana, mai de pe tavitza, mai din linguritza, cum apucam. Azi o sa transform masa de fructe in pui si legume, ca zibe tot isi impinge somnul. Si cumva sa ma mobilizez sa-i dau fructele mai devreme, inainte de somnul asta.

Pusiiiiiici!

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

anca, eu stiu sa inot... da' am curaj doar in piscina (unde e minunat).... ce valuri... ce adancime... mi-e frica (daca-l citez pe sebi... "de abis")...

sa ma plang si eu putin.... ca poate i se face rusine... si se repara: nici bebelucu' meu nu mai manaca.... dupa primele 3 inghitituri, e gata masa...
sapt. asta i-a iesit dintocu nr 3 si e pe vine si vecinu, nr 4...
m-a terminat... plus ca a inceput sa ma muste....

ah, aseara a vrut sa vina dupa mine... si-a cazut din pat





Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu lui nicole cred ca trebuie sa incep sa ii iau borcane de 8 luni cu bucatele caci cele de 6 luni au consistenta mica si nu ii mai tin de foame. azi terminase borcanu (200g) si maraia in continuare.

nu v-am zis: ieri am fost www.paradisio.be/fr/index.html" target="_blank">aici. a fost foarte frumos pentru laura, si neasteptat si pentru nicole! i-au placut mult acvariile, urmarea pestisorii cu degetul si dadea cu palma in sticla . a fost insa obositor si foaaarte aglomerat, incredibil de aglomerat pentru cat costa. o familie cu 2 copii lasa acolo lejer 100€ pe bilete, parcare si ceva bauturi, cu mancare din traista. in belgia sunt foarte multe parcuri de distractii si sunt din ce in ce mai aglomerate. astia nu au auzit de criza

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Eu stiu sa inot, dar, daca inot numai in concediu, rezistenta ZERO, dupa o lungime de bazin, scot limba. Bazin obisnuit, nu olimpic. E drept ca e super sa inoti, sunt senzatii minunate. Si, pt cine nu stie, poate fi o provocare, cam cum zicea Otilia, o chestie de ambitie.

Olivia, daca as avea marea la picioarele mele... Hai, ma, scutura frica , altfel te face grasu' de ras cat de curand.

Eu am descoperit cu stupoare si mahnire mare ca borcanelul de pui Nestle, pe care il manca si galusca mea in viteza si fara comentarii, contine lapte praf. E adevarat ca a mancat multe borcane de acest tip pana acum si n-a avut nimic, dar nu risc si am renuntat si la el. I-am luat de vita+cartofi+morcovi, dar mananca aprox 50mg. Din cel de pui manca 100mg. Intr-o sapt trebuie sa gasesc un borcan pe care sa-l accepte, pt ca in 10 zile plecam la mare si suntem descopriti la masa de pranz. Mai am de incercat unul de vita+orez. Cel cu curcan de la Nestle contine lapte praf.
Ce borcane cu carne mai dati picilor? Sa nu ziceti de merluciu, ca se exclude si asta, pestele poate fi alergen si evitam orice, mai ales ca Darius are intoleranta la peste.
Are mama un "intolerat" si-o alergica.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Fetelor, e minunat sa inoti! am descoperit asta acum vreo 10 ani, tinand cont ca de la varsta de 2 ani mergeam la mare si la strand anual cu ai mei, tata incerca an de an sa ma invete sa inot, in zadar, luam o gura mare de apa si stop! credeam ca n-o sa invat veci!
asa ca stateam doar unde simteam ca am ceva sub picioare si era ok, pana cand m.am trezit la bazin cu gasca eram singra care nu stia sa inoate...m-am chinuit un pic
iar dupa ani de esecuri am reusit intr-o zi...cum, pur si simplu am avut curajul sa ma pun pe orizontala in apa, adica :let yourself go...
atata timp cat stai incordata, mai mult de 5 m nu poti inota fara sa iasa limba de oboseala...adica asa eram eu, deci la mine asta a functionat in apa: relax!


mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Eu ii dau Caterinei borcane de o luni de vreo 2-3 saptamani, din aceleasi considerente. Cele de 8 luni au 220g plus ca sunt cu bucatele si ne plac mai mult. Iar daca nu se satura, ii dau un desert, un fe=ruct direct din mana.

Foarte frumos unde ati fost voi

Citat:
citat din mesajul lui alra

eu lui nicole cred ca trebuie sa incep sa ii iau borcane de 8 luni cu bucatele caci cele de 6 luni au consistenta mica si nu ii mai tin de foame. azi terminase borcanu (200g) si maraia in continuare.

nu v-am zis: ieri am fost www.paradisio.be/fr/index.html" target="_blank">aici. a fost foarte frumos pentru laura, si neasteptat si pentru nicole! i-au placut mult acvariile, urmarea pestisorii cu degetul si dadea cu palma in sticla . a fost insa obositor si foaaarte aglomerat, incredibil de aglomerat pentru cat costa. o familie cu 2 copii lasa acolo lejer 100€ pe bilete, parcare si ceva bauturi, cu mancare din traista. in belgia sunt foarte multe parcuri de distractii si sunt din ce in ce mai aglomerate. astia nu au auzit de criza

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania


Mergi la inceput