Burtici fericite de septembrie-octombrie (127)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Incerc si eu timid sa mai scriu din cand in cand...
In primul rand, iuliapapusa Casa de piatra si sarcina usoara in continuare. Asteptam pozici.
Roxxy La Multi ani si multa sanatate!

Fetelor, daca aveti o lista a invidioaselor pentru intalnirea de azi...sa ma treceti si pe mine.

Noi azi am fost la control. Toate-s bune si frumoase, avem 1370 gr, dezvoltat f bine pentru 29 saptamani.
Va si astept mormanul de poze



Liliana, Andra-Maria & cu 28+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Selen

Maria-Manga ala cu rubeola mi se pare clar o prostie. Ca e valabil doar intre 2 si 5 ani. Apoi iarasi nu esti imun. Nici macar nu poti zice daca ai o fetita ca o scutesti de griji cand va fi graviduta. Mai bine cand sunt copii ii arunci in comunitate sa faca bolile, si atunci capata imunitate pe viata. Mai este triplu-vaccinul DTP (difteria-tetanos-pertussis), si asta da efecte foarte grave. Sau ala de polio... pfuai, stiu copii care au murit de la el, sau care au ramas handicapati pe viata...

Eu cred ca am ceva cu vaccinurile de cand mi-am descoperit o problemuta . Aveam eu anticorpi tiroidieni anti-TPO (deci automat boala tiroidita autoimuna hashimoto, ca aia imi tot papa din tiroida). Anti-TPO astia se fac de obicei din iodul artificial (ex. sare iodata, si nu ma refer la sarea de mare iodata natural, aia e ok) si un sistem imunitar scazut, mai ales la nivel intestinal. Anti-tg (ceilalti anticorpi tiroidieni) nu-i aveam. Doctorii spun ca atunci cand ii ai, ii ai pe viata. Si desigur ca si astia, pe langa ce probleme dau la tiroida, dau si infertilitate, si boala asta mi-a dat mie risc de pierdere a sarcinii chiar si in trimestrul 2. Dar citind eu pe tot felul de site-uri mai "naturiste", am inceput o alta strategie (daca tot medicii nu aveau o strategie, doar sa astepte sa mi-o pape de tot, sa ma bage total pe doze masive de hormoni inlocuitori): o dezintoxicare a organismului, urmata apoi de o cura de imunizare. Ca faptul ca ai o boala auto-imuna nu inseamna ca sistemul imunitar e foarte puternic, inseamna ca e dereglat. Si cand mi-am facut analizele prin iarna, surpriza: scapasem de anti-TPO (de care, va reamintesc "nu se poate scapa in viata asta daca ii ai"...), dar aveam anti-tg.

Am luat-o de la capat cu cercetarea: de ce se fac anticorpii astialalti? Ca pe ceilalti ii stiam deja pe de rost, stiam si cand mai aparea un articol de medicina despre ei . Si am aflat ca astia se fac de la mercur! Intoxicatie cu mercur. Eu pana la varsta venerabila de 28 de ani am o singura plomba, in rest n-am avut probleme cu dintii. Intreb medicul daca a folosit la plomba amalgam. Rade asta de mine, ca amalgam nu se mai foloseste de cativa ani. M-am stresat o zi intreaga sa imi amintesc ca imi facusem vaccinul anti-rubeolic (dar doar pentru rubeola, rujeola si oreon, stiu ca am sperat in panica mea cu varicela din luna a 3-a sa fie si pentru varicela) acu vreo 2 ani, ca ma pregateam deja sa raman insarcinata si citisem eu ca daca n-ai facut rubeola, trebuie sa-ti faci vaccinul. Si eram tare constiincioasa si ascultatoare pe atunci.

Si, ca am lungit-o destul, am cercetat cateva luni de zile despre vaccinuri, despre mercur, despre cate se mai pot intampla ... si nu-mi place ce am gasit. Dar ai dreptate ca tot zici de ala cu rubeola, am inteles ca nu stiu din ce motive ala are cea mai mare cantitate de mercur dintre toate.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Roxxy ne bucuram ca esti mai bine . Sa ai o zi minunata!

Liliana felicitari pentru bebicul bine dezvoltat!

Si eu astept cu mare drag poze!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Techila, ai ghicit...eu am facut o ciorbita si un pilaf, si putin curat in bucatarie...si am obosit, gata...am zis ca ma pun pe citit pe forum, dar..slaba miscare azi....ca de obicei in weekend...

35+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 5 SAPTAMANI!

nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

ca sa-mi infrang depresia...am fost la cumparaturi pt bebe...la semnatura o sa vedeti poze cu ce am cumparat azi...daga doriti, desigur...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

25+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Camy, va fi bine, o sa vezi dar, scuze ca intreb...de ce te duci la tg mures si nu la bucuresti?

Aida, si pt tine un

Raluk, cat imi place de tine ca esti asa informata

eu chiar ieri citeam in dr spock ca laptele matern contine mai toate vitaminele necesare pt bebe, in afara de vit D...de aceea este bine sa-l expunem la soare, si daca nu e posibil, sa-i dam suplimente...dar in nici un caz ambele in acelasi timp, pt ca excesul nu se elimina....
tot acolo ziceau si de fluor, ca daca nu e apa imbogatita cu fluor e bine sa-i dam supliment....dar vad ca voi ziceti altceva....de ce ar fi asa rau sa-i dam? ce are fluorul?

mi-a iesit si mie ca o sa am o bebelina atomica, here comes trouble scrie pe ea sanatoasa sa fie, ca mie imi plac copilasii atomici...zic eu acum, ca am fost doar observator, si ma amuzau, dar cand oi fi eu in locul parintilor....

35+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 5 SAPTAMANI!

nunta





merg la Tg Mures pt acolo am gasit un ginecolog bun, in care am incredere...inca de acum un an cand eram cu Darius in spital....si eu aveam complicatii la cezariana...cezariana facuta de clinica Eva din Brasov...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

25+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila

pai anco, daca p-aici bate vantul, eu mai misc cate una cate alta...si ma chinuie niste arsuri

fetele sunt la gatit, la curatenie...ca e sambata, stiu eu ca asa se face

Techila - actuala mamica de 2 caini si viitoare mamica (34+) de 2 putze si



pai si eu stiu ca asa se face, da nu la noi! ca uite incep sa apara dovleceii mai repede decat trebe. asa ca NU SE MAI FACE! sau se face de soatza




anco 33+???? si

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

helloooo!

gata cumparaturile, am gasit super reduceri la Leonardo (i-am luat lui Matei doua perechi de incaltari la super preturi, si-a luat si sotu' pantofi) iar eu mi-am luat de la office shoes doua perechi de papuci la pretul unuia (foarte faini)... in schimb in carrefour, desi scria peste tot ca au reduceri la textile....cand am ajuns la casa nu era chiar asa...cica doar unele (iar eu luasem excat dintr-alea de nu erau reduse), dar asta au uitat sa anunte Era Matei obosit ca as fi pus-o de o reclamatie

am si papat, bb Matei doarme si acusica ma intind si eu un pic sa fiu in forma pentru mare intalneala.

maria- vii cu cristina pana la urma?

techila- sa te odihnesti bine, ca o sa vezi cand venim noi cu juniorii cati suntem pana la urma?

oferta ramane valabila- de a veni cineva cu mine cu masina (are aer conditionat)

pupici

Miha, mami fericita de Matei (16.01.2008) , Laura (30.09.1997) si 33+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

m-am reintors acasa , in primul rand

roxxy multa sanatate si tot ce iti doresti

... acum merg sa recuperez ca sunt rau in urma
Am vazut pe prima pagina un link cu K pus de adi , vreau doar sa spun ca K este un element esential , vital (cum vreti voi) in organism , doar ca are un anumit prag ... daca este prea mare nu este bine , iar daca este prea putin iarasi nu este bine , deci trebuie sa fie un echilibru si se administreaza suplimentar doar la nevoie ... as tine o teorie mare despre K , dar e destul atat.
... acum chiar ca fug la recuperari



Aida ... 32+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Aida te astept cu amanunte despre K! Si eu citisem ca daca are nevoie bebe e periculos sa nu i-l dai. Dar ca doza care se da la bebei e prea mare.

28+

Mergi la inceput