Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(40)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Novus sunteti tare frumosi, Alexandra este superba.
Haideti sa va arat prietena cea mai buna a Maiutei...http://www.flickr.com/photos/39734204@N04/3774465235/
Noi maine vrem sa plecam la munte la Sinaia, sper sa avem vreme buna, vrem sa fugim de caldura din Bucuresti dar parca nici sa ploua nu asi vrea.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)
http://www.flickr.com/photos/39734204@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Sasha,
am admirat pozele si talentul de foto al lui tati! Cred ca Petru ramane cu ochii albastrii, nu-i asa? Ca o impresie personala, mi se pare ca pe tine te avantajeaza mai mult pozele alb-negru... sau oi fi eu mai romantica?




ANCA ai dreptate cu pozele alb-negru. Si mie mi se pare ca ma avantajeaza. Iar daca cumva asta-i semn de romantism apai subscriu

FlorinTheodorPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Novus, este adorabila Alexandra.

Fetelor, am intrat si eu sa va povestesc ceva. Nu stiu cum va fi interpretat mai ales ca ne mai citesc si alte persoane din afara familiei mart.apr09.
Cu menajera, mai veche in casa decat mine (adica inainte de a fi eu cu Alex) m-am mai certat de cateva ori. Dar in ultimele luni n-o mai suportam deloc. Cand eram acasa in ziua ei de lucru, ma scotea din minti. Ajunsesem sa-mi fac program in asa fel incat sa nu stau acasa. Ultimele dati bombanea de genul "cine m-a blestemat pe mine sa ajung sa robesc atata", de parca faptul ca avea de lucru (pe bani, bineinteles) era un mare blestem pe capul ei. Acum 2 saptamani i-am spus eu ceva care a deranjat-o atat de tare ca a plecat si nu a mai vrut sa vina. Nu e prima data, dar Alex se ducea dupa ea, si-i trecea. De data asta am zis la Alex ca si de-o fi sa fac eu curatenia asta (ma refer la curatenia generala saptamana, ca in rest tot fac cate ceva in casa), eu nu o mai primesc. S-a suparat el, i-a trecut, in fine. Sunam la o agentie, vine sefu cu o gagica, decolteu, tzatze, talie, asta numai a menajera nu arata. Rad si eu si-i zic la Alex (dupa ce au plecat ei), ca uite ca i-am gasit una tanara (fosta era mai batrana ca de aia se plagea, dar facea treaba buna). Nu mai zic discutia, unde ne prezentam cerintele, sa stabilim pretul. Alex spune ca nu conteaza cat costa, numai sa fie cum vrea el. Adica aspirat, spalat parchet, sub covoare (avem niste presuri care se trag la o parte, nu-i cine stie ce hamalerala, covoare care anual sunt duse la spalatorie si spalate), pe sub pat, pe sub dulapuri (dulapurile au picioare si efectiv dai numai cu mupul, spalat gresie, bai, si... geamuri. La care astia au sarit ca arsi. "Saptamanal?" Fosta le spala saptamanal, normal, ca se pune praf, ploua, stopeste, am pervazuri albe, deci daca e igienizare da, sapatamanal. "Aaa, pai daca vreti si gemurile saptamanal, creste pretul". "Nu-i nimic, platim cat se cere". Pleaca ei, si ne suna dupa vreo juma de zi sefu ca "madam" nu vrea sa vina ca are prea mult de lucru.
Partea asta, no comment.
Asa ca, eu am incurcat-o, eu sa o descurc. Am facut in 2 zile curatenia. M-am spalat gemurile intr-o zi, si in alta am schimbat patul, am aspirat, spalat restul.
Ieri a fost 30. Deci ce trebuia sa fac in 2 zile, adica joi si vineri, cadea pe azi. Azi zice Alex ca eu ce am treaba? Pai vroiam sa aranjez hainele in dulap. Ok, sa-mi fac eu treaba ca-mi arata el mie cum se face curatenia si fara menajera. Si s-a apucat de aspirat el, de spalata sub pat, sub dulap, de sters geamuri, spalat baile si gresia, eu doar am schimbat lenjeriile la paturi si le-am bagat la spalat si am strans hainele care erau spalate si urcate. I-au luat lui mister speedy gonzales 3 ore jumate, cu pauze mici, de giugiulit si de cicalit sa faca luna bec toata casa, asa cum o vrea el. Normal ca menajerei ii lua 8 ore, ca era mai inceata, nu pt ca facea mai bine. A pigulit si raspigulit si covor, si gemuri, si colturi, deci nu a fusarit nimic. Era ce-i drept obosit si ud leoarca, pt ca el nu face pauze de respiro, si pe caldurile astea nu ai cum sa nu fi apa daca te mai si agiti. Nu ma condamnati ca am stat si m-am uitat (am facut si eu cate ceva dar nu m-am bagat in treaba lui), pt ca daca omu asa a cerut, nu cumva sa nu fac ce cere ca se enerveaza.
No amu, am si eu doo nelamuriri. Una, pt astea 3 ore, asa mare blestem o fi sa iei 150 ron? Si cum zicea si Alex, la situatia asta de criza, chiar nu se gaseste nimeni sa faca curatenie pe bani? Ca eu spal si aranjez toata ziua, deci nu-i la noi mizeria de pe lume. Apa cu care a spalata sub pat si parchetul era efectiv curata. Geamurile si pervazele erau intradevar murdare, ca e praf afara, dar in casa, si daca se si face curatenie generala sapatamanal, nu-i cine stie ce frecat si smotruit. Si a doua mea nedumerire, e, cine ar da asa un barbat de la casa?
Io cand va vad ca va plangeti ca ai vostrii nu fac, si al meu face si curat (la nevoie bineinteles, si nu atata nevoia cat a demonstra el, de asta l-am si lasat sa-si faca damblalele), se ocupa si de copii (el le face baie seara), face si mancare.
Ca are si defecte? Cred ca pt calitati le pot trece cu vederea.
Hai ca m-am lungit destul.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Fetelor, abia reusesc sa citesc din urma...vorbarete mai sunteti. Eu pana luni probabil ca n-o sa prea apuc sa scriu, ca doar v-am spus: consortul se da ranit la lucru ca s-o mai lalaie si el pe-acasa putin - adica pe net. Concediu n-o sa avem ca el l-a papat cand am nascut io aproape pe tot. Asa ca il iert si il las sa-si faca damblaua. Acum dorm amandoi masculii si eu profit.
Olga, ai avut o nunta de vis, esti foarte-foarte frumoasa, asa proaspata...(hmm... eu suncute, cearcane) Super. Si originala treaba si de efect cu pontonu...Fericire si multe bunatati. Si pui. Mai multi si la fel de frumosi.

Si demult vroiam sa pupam si noi Vladutul insanatosit.
Imi cer scuze ca v-am povestit faza cu ceaiul de crusin si pe urma am disparut de la orizont. Nu asta am intentionat. Ma intreba Chatonel de ce nu v-am intrebat intai pe voi...Apoi nici prin cap nu mi-a trecut sa o verific pe dr.( nu stiu daca e cazul sa dau nume), mai ales ca-mi daduse de inteles ca nu riscam nimic, mergem la sigur si nu facem noi aiurea combinatii de ceaiuri...Ba mi s-ar fi parut mai firesc la vremea respectiva sa verific la ea vreo informatie luata de pe forum decat invers. Dar m-am lecuit. De-acum am sa va intreb pe voi inainte de a face orice miscare. In fine, acum Luca e bine, de la vaccin cred ca a facut totusi un flegmon mic...In rest ok. Cat ne lasa .
oofff, ca nu apuc sa spun tot...
Daca mai apuc, revin.



http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby

Noi maine vrem sa plecam la munte la Sinaia, sper sa avem vreme buna, vrem sa fugim de caldura din Bucuresti dar parca nici sa ploua nu asi vrea.



Distractie placuta.
Abia astept sa plecam si noi in concediu.
Daca ma intorc prin Bucuresti, pe cine sun macar o pauza de-un mozol?

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Buna ziua, mamicilor.
Am si eu o fetitza are 4 luni jumatate si papa Humana 1. Astazi ia facut vaccinul si dr. a zis sa trec pe formula 2 dar pe cutie scrie ca se da de la 6 luni si doctorita nu ia in consideratie ce scrie pe cutie. Cerealele Humana cum le dati, ce fel de cereale, cum le preparati.
mie mi-a zis sa nu-i dau cu gris ca nu este bun, supita de pui si legume, suculet proaspat, mar ras cu 2 biscuiti po****ri, cereale la masa de seara 17, 18, voua ce vi sa spus?
Doctora tot imi recomanda NAN 2, ce naiba sa fac? Sa incep de acum sa-i dau Humana 2 la 4 luni jumatate? Am cumparat deja cutie de 800 gr. Humana 2 si cereale de mar (fara lapte), dati-mi o idee, un sfat va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa101

Buna ziua, mamicilor.
Am si eu o fetitza are 4 luni jumatate si papa Humana 1. Astazi ia facut vaccinul si dr. a zis sa trec pe formula 2 dar pe cutie scrie ca se da de la 6 luni si doctorita nu ia in consideratie ce scrie pe cutie. Cerealele Humana cum le dati, ce fel de cereale, cum le preparati.
mie mi-a zis sa nu-i dau cu gris ca nu este bun, supita de pui si legume, suculet proaspat, mar ras cu 2 biscuiti po****ri, cereale la masa de seara 17, 18, voua ce vi sa spus?
Doctora tot imi recomanda NAN 2, ce naiba sa fac? Sa incep de acum sa-i dau Humana 2 la 4 luni jumatate? Am cumparat deja cutie de 800 gr. Humana 2 si cereale de mar (fara lapte), dati-mi o idee, un sfat va rog.

Alexa

Da-i Humana 1 pana la 6 luni.
Carne la 4 luni? Nu-i cam repede?
Inecepe cu suc dintr-un singur aliment nou introdus. Eu am inceput cu morcov, si i-am dat 2 lingurite doua zile la rand. Dar eu am ales Hipp, sa fie pasteurizat si culturi Bio.
Apoi i-am dat 30 ml sa bea. Apoi i-am dat suc Hipp de mar. Stiu ca cel natural poate produce diaree, cel pasteurizat nu fermenteaza. Tot asa, cate un pic la inceput, apoi sa bea din bibe.
Din a 7 zi parca, a baut si ea o masa de Hipp morcov cu mar.
Ia-o incet, introdu-i cate un singur aliment, si ii dai 2-3 zile, pana introduci altul. Avem si pe blog cate ceva despre diversificare.
Grisul e din grau si poate produce alergii. Cereale de la Nestle exista de orez, orez cu roscove si mai unul. Se face cu apa sau lapte cum scrie pe cutie. Nu-i da biscuiti din comert, ca au gluten, zahar si E-uri. Exista biscutii Nestle, dar daca ii dai cereale nici nu-i nevoie de biscuiti. E repede mar ras, ca inseamna totusi bucatele, pe care le inghite, nu are cu ce le mesteca.
Piureurile de la Hipp sunt de la 4 luni, cu cate o singura leguma, sau combinate cu cate un fruct. Noi papam des Hipp si Luanei ii place.
Ia-o incet cu diversificarea, mai ales la 4 luni. Are timp sa pape de toate.


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

monica, aici ora de menaj e la 8,82€/ora, declarat, deci cu toate cotizatiile la zi.Si fac ce ceri. Sigur n-o sa alerge cum a facut Alex dar poate ca o sa faca in acelasi timp ca si el dupa ce se vor obisnui cu apartamentul... pt ca sint de meserie, pe cind alex nu cred ca a dat concurs la facut menaj
Problema ta e ca esti in ro si nu aici asa ca s-ar putea sa te coste mai tare si sa gasesti persoana respectiva ceva mai greu.
Insa, creca acu tre sa il scoti la o terasa pe alex al tau care are atitea calitati :) sa il racoresti! si e bine ca mai e pe ici colo si putin defect, ca altfel ar fi prea perfect, hihihihhi!

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui saby

Noi maine vrem sa plecam la munte la Sinaia, sper sa avem vreme buna, vrem sa fugim de caldura din Bucuresti dar parca nici sa ploua nu asi vrea.



Distractie placuta.
Abia astept sa plecam si noi in concediu.
Daca ma intorc prin Bucuresti, pe cine sun macar o pauza de-un mozol?

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Ayla voi cand plecati in concediu? Si unde? Daca treci prin Bucuresti daca ai timp mai mult poate ne strangem cateva fete intr-unul din parrcurile mari si ne vedem.
Despre treaba cu menajera, no comment...si eu caut pe cineva pt ca mi-am dat seama ca eu si sotul nu mai avem nici timpul nici energia necesatra sa facem curat, si apoi sunt lucruri mult mai importante cuma ar fi acele cateva ore petrecute toti trei, decat somtrul toata ziua prin casa, dar tot ce am incercat pana acum nju mi-a placut, si nu cred ca sunt eu din cale afara de pretentioasa, am exact acelasi cerinte ca si tine si nu mi se pare absurd sa stergi geamurile saptamanal avand in vedere cat de mult praf este afara si apoi nici nu sunt foarte greu de facut, dar in fine probabil ca doamnele respective nu aveau nevoie de bani.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)
http://www.flickr.com/photos/39734204@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Aris multumesc pt oferta ta de a-mi da nr. de tel. al pediatrei tale. Esti tare draguta. Noi insa nu avem masina si e musai sa ne invartim in jurul casei (vara prea cald, iarna prea frig pt excursii) si cautam dr. cu cabinet in zona Drumul Taberei- parcul Moghioros.S-o nimeri, nu s-o nimeri...multumesc mult, oricum.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput