Burtici fericite de septembrie-octombrie (123)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Kemsy am vazut asta seara pe langa altele....o mansarda....dar nu dinaceea in care sa dai cu capul de grinzi ci locuibila in totalitate.
In dormitor era patul pe mijloc si niste veluxuri faine ca imi venea sa ma intind sa vad daca se vede cerul.....
Era draguut apart. si curat numai ca era la etajul 3...abia m-am tarat pana acolo....cum urc eu cu copilul si cu caruciorul si cu un pepenas ?
Dar continuam, maine iar am zi plina

Cea mai fericita 33 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Hai Ralu ne mai fierbi mult ? cum a fost la eco ?

Cea mai fericita 33 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Numai cand ma gandesc ce dulci sunt puiutii de labrador . De fapt toti piutii sunt tare dragalasi, ce as mai smotoci si eu acum o jucarie micuta si grasuta.

Intr-adevar si eu admir cat de ordonata este in ganduri Raluk. Spune-ne cum a fost la eco.

Si mi-am amintit de Monikus careia am uitat sa-i urez distractie placuta la mare!

28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Aida cine ti-a lovit masina ?

Cea mai fericita 33 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana
Cred ca de fapt invidia te roade pe tine ca aia stau moca in depozit si tu nu


Uite ca acest aspect eu l-am ignorat!

si ce v-ati nimerit voi, Lucia si Raluk! zici c-ati fost plecate impreuna!

cred ca Raluk are mult de povestit si scrie, scrie

Dana 30s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

La doctor a fost SUPERB!!!

Am stat o ora intreaga! La inceput a facut 2D sa-i mai masoare o data toate cele (ca nu ne vazusem de 8 saptamani). Apoi a dat pe doppler si i-a facut acolo toate masuratorile posibile. Si imi explica asa mai rapid (se gandea ca ma plictiseste cu termeni medicali) despre artere pe acolo. Si imi spune ca RI e perfect la saptamanile mele (0.69 parca era, ca nu mi-a dat pe foaie, a ramas la el in calculator). Si zic eu "a, alea is IR-urile". Si zice el "pai de unde stiti dvs. ce-s alea IR-uri, ca nici un doctor din Baia Mare nu mai masoara asa ceva?" El credea ca eu stiu de la alt doctor. Si zic eu "de pe net" . Mi-o masurat si aia cerebrala, si inca ce mai era pe acolo, tot tot. Si toate is perfecte dar nu mai am eu memorie .

Am uitat sa zic ca in 2D cand a pus aparatul, bebe direct putzulica ne-a aratat-o si zice doctorul putin ingrijorat (nu stia daca vrem sa stim sau nu, sau daca nu cumva credeam ca e fetita) "ne arata ca e baietel".

M-a intrebat daca am avut ceva probleme in saptamanile astea, inclusiv de caldura m-a intrebat. I-am zis ca totul a fost ok, doar ca parca bebe nu ma mai loveste, numa se misca asa burtica, face valuri. Si se uita pe eco si zice: "dar dvs. va mai uitati in oglinda din cand in cand? Nu ati observat cand s-a schimbat forma burtii? Ca bebe nu mai e in pozitie transversala ca pana acum, ci longitudinala, e cu capul in jos".

Asa ca bebe al meu era cu capul de trebuia sa-mi bage doctorul sonda acolo la osul pubian sa-l vada. Si ca sa-i vada talpile pe sub coastele mele din partea stanga. Sta cu fata inspre stanga mea. De aia nu ma mai lovea pe mine cu putere in lateralele burtii...

In 3D/4D a fost asa frumos . La inceput isi tinea manutele la fatza, apoi dupa ce ne-am mai plimbat noi si am vazut picioare si spate si putzulica din nou, a binevoit sa ne arate fatzuca lui. Mi se pare ca tot-tot-tot e tata-so . Eu stiam ca baietii seamana mai mult cu mamele. Dar au ei in familie ceva gene dominante ca ei trei copii (un baiat si doua fete) sunt toti identici ca si maica-sa. Sper numai sa aiba si ochii lui colorati verde/albastru .

Doctorul s-a distrat ca bebe se mai misca pe acolo, si din cand in cand ii impingea aparatul ala de ecograf

Sotul era terminat, ii venea acolo langa doctor sa sune pe toata lumea sa spuna ca are sigur fecior, si ca seamana cu el

Nu stiu ce uit, sigur uit sa va spun ceva, de entuziasmata ce sunt . L-am mai intrebat daca nu stie ceva cursuri de pregatire de sarcina. Eu stiam sigur ca nu mai exista de ani buni in BM. Si incepe sa rada si-mi spune ca s-a apucat el sa organizeze la clinica. Pentru inceput pune dvd-uri si sta si el acolo si explica si raspunde la intrebari. A zis ca cel mai bine ar fi sa merg din saptamana 32 si sa merg cu sotul. A mai spus ca tot el incepe din septembrie sa organizeze gimnastica pentru gravide, dar pentru mine va fi cam tarziu. Vine ceva fiziokinetoterapeut din alt oras. Si daca vreau, totusi sa merg si la alea, ca explica si chestii pentru nastere, cu respiratii si din alea.

M-a dat gata si cu faptul ca el e adeptul nasterilor naturale. Eu eram speriata ca daca mi se recomanda cezariana nu stiu daca intr-adevar e nevoie, sau vrea sa scape mai repede, mai usor si mai banos de mine .

Analizele a zis ca-s ok. Corpii cetonici a zis ca-s prea mici ca sa indice altceva decat poate sete in ziua respectiva sau eroare a laboratorului. Colesterolul, avand in vedere transaminazele care sunt perfecte, e ok si el. Pentru anemie mi-a dat ceva fier. O sa ma pun pe studiat, ca citisem eu acu cativa ani ca suplimentele de fier in sarcina sunt foarte nocive. Oricum, am aprobare de la sotul ultra-protector sa ma mai lase doua saptamani, sa incerc sa pap mai sanatos, si sa repet analizele de anemie.

Trimit ditamai placinta, va rog sa ma iertati, sunt sigura ca nu e asa interesant pentru altii ca pentru mine , dar am simtit nevoia.

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

As vrea s eu sa raspund la fete asa frumos si ordonat ca Raluka...dar nu imi iese niciodata
Dar citesc tot tot numai ca uit.....
Si faza aia cu mai multe pagini deschise, citesc in una si scriu in alta ...depaseste logica mea .....si mai a inca 10 pagini deschise oricum cu alte chestii trestii ...offff
sper ca ma inteleg si pe mine fetele

Cea mai fericita 33 + cu


iti dau un pont...ca mai pentru matusi ca noi...deschizi doua pagini de forum. pe una dai reply cu quote si scrii pentru fiecare mesajul, iar pe cealalta pagina, rasfoiesti si vezi cu ce se mai lauda fetele carora vrei sa le raspunzi :))

MangaGirl :-) 31+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

si Techila cu raspunsul acela pt catelusul lui Uve, m-ai convins! esti o adevarata "mamica" de 2 catei!

Dana 30s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

As vrea s eu sa raspund la fete asa frumos si ordonat ca Raluka...dar nu imi iese niciodata
Dar citesc tot tot numai ca uit.....
Si faza aia cu mai multe pagini deschise, citesc in una si scriu in alta ...depaseste logica mea .....si mai a inca 10 pagini deschise oricum cu alte chestii trestii ...offff
sper ca ma inteleg si pe mine fetele

Cea mai fericita 33 + cu


Lasa ca si mie mi se intampla cu mai multe pagini deschise si imi crapa toate de la deschiderea webshots-ului dupa ce am scris deja raspunsuri

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Kemsy am vazut asta seara pe langa altele....o mansarda....dar nu dinaceea in care sa dai cu capul de grinzi ci locuibila in totalitate.
In dormitor era patul pe mijloc si niste veluxuri faine ca imi venea sa ma intind sa vad daca se vede cerul.....
Era draguut apart. si curat numai ca era la etajul 3...abia m-am tarat pana acolo....cum urc eu cu copilul si cu caruciorul si cu un pepenas ?
Dar continuam, maine iar am zi plina

Cea mai fericita 33 + cu

pritenii care stau la etaj isi lasa carutul in hol la partner. asa faceau si cei la care ma lucrat. nu cred ca s-ar gandi niemeni sa ti-l ia vreodata. si nici ei nu l-au luat niciodata in casa. e mai greu ca trebuie sa cari copilul pe scari.

MangaGirl :-) 31+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput