Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (229)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Elle, nimic din ce-i dai nu ii trateaza cum trebuie aftele. Astea sunt motivul principal pentru care nu papa. Mergi cu ea la medic ca sa-ti prescrie ceva pt afte. Fiind asa de serioase nu cred ca ar trece cu glicerina boraxata...dar mai exista o solutie in farmacii speciala pt afte.

Cu febra zic si eu la fel ca Irina, supozitor!

Important este sa o hidratezi bine. Apa, ceai, lapte cat vrea ea. Eventual cu lingurita cate putin dar des. O ajuta sa-i scada si febra.

Nu poti suna un medic?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
poze cu noi Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

multumesc pentru sfaturi, fetelor!

o sa merg la farmacie sa iau glicerina cu xilina, poate ii amorteste un pic gurita si papa ceva. o sa-i pun un supozitor cu paracetamol ptr febra.

beinazuta daca poti cand ajungi acasa sa-mi dai mai multe detalii, saru-mana!

alinus sun acum la pediatru sa vad ce e de facut.

nemary asta a fost ghinionul meu, ce sa fac .. si raman la parerea mea .. alta data nu cred c-o mai iau. uite si tu cat trage acum ..

irinal multumesc! esti o draguta ..

acum nici lapte nu mai vrea .. i-am facut 150ml si plange cand ii dau bibe .. si spune "nu via, nu via" adica "nu vreau" ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 31+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Apropos de mers cu copiii la mare si ghinioanele aferente (complet intamplatoare de cele mai multe ori). Prima data cand a mers Luca la mare avea 1 an si 5 luni. Am stat cazati la o cunostinta, am mancat gatit in casa, am respectat cu strictete toate regulile de igiena posibile. Si ce sa vezi? Inca de acolo Luca a inceput sa dea semne ca ceva nu este in regula. Intorsi acasa am facut analize si...supriza, avea Salmonella!! Ne-am chinuit ceva pana a scapat de ea!

Elle, se poate intampla si acasa la fel de bine ca si in concediu. A fost pur ghinion! Sper din suflet sa-i treaca repede buba si sa te linistesti si tu. Stiu cata nevoie ai de liniste!
Te imbratisez strans si sper sa vii cu vesti bune cat de curand!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
poze cu noi Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Neata!

of elle, saracuta...nu ma mir ca nu papa...stiu ca e nasol...te cred ca esti varza...dar te rog nu te infuria pe ea...nu e de vina cu nimic mititica...ai putina rabdare cu ea...o sa-si revina... hai mami, fruntea sus!

vera, ici de la filozof...asa zici tu?

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!


HAIDETI SA-I AJUTAM! DONATII:
SMS 858 - 2 EURO (ASOCIATIA INIMA COPIILOR)
SMS 877 - 2 EURO (FUNDATIA MEREU APROAPE)


Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Buna dimineata si de la mine !!!

Rog sa-mi fie motivate absentele de zilele trecute din cauze de muncit muuult la birou/ nebuneala maxima la mine in casa/ stare generala de kko
Noroc ca a iesit Alinush din butoi sa-mi faca mie loc
Si, dupa ce ca aveam eu problemele mele de nerezolvat p0e cap... taman ieri dimitrakis mi-a plans non stop aproape la cursul de inot Pana a iesit afara tremurand din bazin, si nu a mai fost chip sa-l conving sa intre inapoi....
Era deja cam a 8 lectie de inot... Primele au decurs bine cata vreme l-au lasat cu aripioare si cu centura prinsa la mijloc... Dupa aceea... In rfine, trebuie sa accept ideea ca ii este frica de apa si sa nu-l mai fortez... Aseara am plans de ciuda!!!

Dar, trebuie pe calea asta sa-l felicit pe luca al lui alinush... Mai fetelor... baiatul asta este peste in apa Ieri a fost a doua lectie pentru el si deja instructorul i-a luat si aripioare si ecntura iar baiatul inota singurel!!!!
Va dati seama ce fascinata eram eu ca al meu nu vrea nici sa mai auda de apa iar 8 sedinte nu au fost bune pentru ca sa-i alunge teama de apa iar luca deja inoata singur de la a 2 a sedinta...
Felicitari mami alinush pentru curajosul tau sportiv!!!!

M-am intristat rau citind ce pateste evita lui elle... Offffffff!!!! Saracuta de ea .
Elle, daca nu o poti face sa bea macar lapte/apa/suc... si nu i-a nici medicamentele... ar trebui sa mergi la spital cu ea...
Mititica dea ea ce dureri trebuie sa aiba

Si, am citit insa cu bucurie ca si-a revenit, ca este bine sanatoasa theuta lui laurici.
Daomne prin ce ati trecut si voi mai laurici draga...
Cred ca plangeai si tu alaturi de ea cand o auzeai spunand "gataaa,gataaa"....

Ma bucur ca Ema este inca in formatie 2in1 nu de alta dar vreau sa fiu prezenta in galerie . Aseara, cred ca prima intrebare pe care i-am pus-o lui alinush a fost daca a nascut ema sau nu

Stoisor, votat printesa!

Codruta, ti-am admirat zilele trecute

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

vara2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta

multumesc pentru sfaturi, fetelor!


nemary asta a fost ghinionul meu, ce sa fac .. si raman la parerea mea .. alta data nu cred c-o mai iau. uite si tu cat trage acum ..

acum nici lapte nu mai vrea .. i-am facut 150ml si plange cand ii dau bibe .. si spune "nu via, nu via" adica "nu vreau" ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 31+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun


incearca sa il dai cu lingurita. eu asa fac cand nu vrea cu bibe. dureaza ceva mai mult dar macar il papa.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) Povestea Darului plangacios

sunt tot mai mare
Daria
POZE DARIA

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Pupa Mari Theuta mica, bine ca a scapat. Legat de frica de doctori, nu stiu de unde a luat-o Daria pt.ca ea nu a avut de-a face cu ei decat la controale de rutina si la vaccinuri(dar atunci doctora venea acasa)

Luca, felicitari micului innotator. Maine-poimaine vine si Ana din urma.

LauraD, las’ ca o sa intre si Dimitris fara aripioare, totul este sa prinda curaj in el si daca ii vede pe ceilalalti copii poate o sa-l prinda rusinea si o va trece peste teama.




Mari de Daria Maria(29.01.2008) Povestea Darului plangacios

sunt tot mai mare
Daria
POZE DARIA

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beinazutza spune:

elle , eu zic ca cel mai bine e sa o vada un medic.
mi-am adus aminte la orl , asta se face numai de catre medic, atingerea veziculelor cu nitrat de argint. in loc de glic. boraxata cu xilina poti sa iei cu stamicin. daca eva foloseste suzeta poti sa ii pui pe suzeta de 3-4 ori pe zi , in rest cand nu este cu glicerina suzeta sa o inmoi in apa cu bicarbonat alimentar(o ceasca apa +o lingurita de bicarbonat).
Spun sa pui pe suzeta pt ca stiu ca este f greu si dureros sa o dai tu cu pansamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Laurici drag, am vazut aseara cat de trista erai si-mi pare tare rau! Toata seara m-am gandit la voi. Daca nu as fi stiut cat esti de ocupata te-as fi sunat.
Stii cum am gandit eu aseara? Am fost tare impresionata cand l-am vazut pe Dimi cum tremura, era terorizat de apa. Dar aseara cred ca am avut o revelatie. M-am gandit cum m-as simti eu daca cineva m-ar obliga sa stau intr-un spatiu f mic, inchis (am claustrofobie). Sigur la Dimi nu este la nivel de fobie, dar ma gandeam ca nu suntem drepti cu ei, cu copiii nostri, atunci cand ii fortam sa faca ceva ce nu le place.
Lui Dimi nu-i place apa...acum. Poate ca se va imprieteni cu ea mai tarziu, poate nu. Si daca nu....ce? Va avea alte pasiuni, dorinte, va iubi un alt sport ..sau poate muzica, sau altceva.
Eu te rog mult de tot sa nu privesti toata treaba asta ca pe un esec pentru ca nu este. Pur si simplu tu ai dorit ceva ce nu i se potriveste lui acum.
Mami, ai un pui atat de sensibil, de scump, de frumos... Imi este tare drag Dimi si pana la urma nu a facut decat o alegere.

Aaa.. si altceva! Stiu ca nu ne putem abtine (si eu fac exact la fel) si facem comparatii. Pai Luca e ok cu apa, dar stii cum plangea cand am incercat sa-l dau la dansuri? Stii cate luni de zile a plans in fiecare dimineata ca el nu vrea la gradi? Stii cat m-am chinuit sa-l fac sa mearga la karate si a abandonat dupa 4-5 sedinte?
Probabil ca acum am reusit sa descopar ceva ce-i place si de-asta merge asa bine. El si Dimi sunt de aceiasi varsta, dar sunt personalitati atat de diferite!

Pupa-l dulce pe pui din partea mea si din suflet te rog sa nu mai fii suparata! Iesi afara din butoi ca nu face bine la nerfi!


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
poze cu noi Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Ellenuta stiu cat de greu iti este cu bebe bolnavior si cu burtica la purtator. Draga de ea, sufera tare rau daca nu poate pune nimic in gurita. Nu te blama ca s-a intamplat pentru ca ati fost plecati. Se putea intampla si acasa. Eu sunt de principiul ca daca e sa se imbolnaveasca se imbolnaveste si stand in casa.
Si eu am tras-o cu amandoi bolnavi in concediu anul trecut si la munte si la mare.
Andrei cand era bebe mic era mai tot timpul bolnav, acasa fiind, ca venea Marc cu diverse de la gradi.

Incearca sa-i dai lichide, cat se poate. Fara mancare poate sta, dar hidratarea este importanta. Si neaparat sa mergeti la dr. sa va dea medicatia potrivita pt. afte.
si multa putere si rabdare.



Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput