Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(38)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Despre diversificare... Mi s-a recomandat sa incep la 3 luni. Eu am inceput la 4. Si am inceput cu supa de legume (zeama strecurata) la masa de pranz (12-1).
Supa facuta intr-un litru de apa cu
- 1/4 ardei gras
- 1/2 ceapa mica (ca sa nu zic ceputza mica )
- 1/2 telina (mica)
- 1 pastarnac mic
- 1 morcov mic
- cateva fire de patrunjel
O lingurita prima zi, 2 a doua zi si tot asa pana la 7. Apoi o lingurita legumele pasate + zeama. Apoi sa introduc 1/4 rosie. Apoi un cubulet de cartof. Apoi un cubulet de piept de pui. Noi nu am ajuns acolo. Suntem tot la legume pasate. Nici nu am introdus cartoful. Al meu s-a strambat atat de tare cand i-am dat legumele pasate. Bine... un varfuletz de lingurita...

Urmatoarea faza ar fi la ora 3-4 suculet de mar (tot asa in prima zi o lingurita, 2 a doua zi...). Apoi un sfert de biscuite po****r a zis pediatra. Adica fara zahar sau altele.

Cereale nu stiu daca vom baga curand pentru ca cei nascuti cu kilograme multe (ca al meu) trebuie putin "monitorizati" la luarea in greutate pana pe la un an. Si ca cerealele ar ingrasa. Al meu a luat ok in greutate. In sensul ca a luat pana la trei luni mai mult, cum zice si la carte, si apoi de la 3 la 4 luni a luat doar 500 de grame. Ceea ce e ok. Ca cica isi incetinesc luarea in greutate. La fel cum cei nascuti cu greutate mai mica vor lua mai mult in greutate in primele 5-6 luni.

Oricum nu trebuie fortata diversificarea si trebuie introduse incet si data putina cantitate.
Hai ca m-am lungit.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Buna fetelor!
Imi cer scuze ca dau buzna, dar vrem si noi cu voooiii!!!
Suntem si noi de primavara: eu = balena-mama - 13.03.79, Luca = peste mic(de Pacific)06.03.09. si as vrea sa ne primiti si pe noi printre ceilalti ghiocei, pt un sfat, o vb buna. Urmaresc DC demult, insa pana de curand n-am avut timp/curaj/efectiv ceva de spus. Dar cum suntem singuri toata ziua (eu+Luca) pana vine tati de la munca, parca e tot mai greu fara prieteni. Va rog sa-mi spuneti ce si cum trebuie sa fac sa ma primiti printre voi. Scuzati intruziunea, dar demult va dau tarcoale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Eu pe Raru il spal cu ceai de musetel in feicare dimineata pe ochi. Si el a avut mai pe la 2 luni un punct negru in urma unui cos (acnee de bebelus) si exact ca un pct negru de pe fata unui om mare arata. Ma manca in degete sa intervin ...dar m-am abtinut la timp. Nu stiu dacaa a trecut de la musetel dar a trecut.
Sa treaca si la alti bb ca tare urate sunt si le strica frumusetea. Nenorocita asta de poluare cate rele mai face

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Da, exact, nenorocita asta de poluare si nenorocitul asta de Bucuresti cu constructiile lui cu tot ! O sa incerc si eu ceai de musetel. Poate are efect. Cu Fucidin parca nu as da. Am o problema la cap cu antibioticele. As vrea sa nu ii dau deloc pana la o anumita varsta. Vreo 2 ani. Sa vad si ma rog la Doamne Doamne sa nu fie cazul...

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Eu pe Raru il spal cu ceai de musetel in feicare dimineata pe ochi. Si el a avut mai pe la 2 luni un punct negru in urma unui cos (acnee de bebelus) si exact ca un pct negru de pe fata unui om mare arata. Ma manca in degete sa intervin ...dar m-am abtinut la timp. Nu stiu dacaa a trecut de la musetel dar a trecut.
Sa treaca si la alti bb ca tare urate sunt si le strica frumusetea. Nenorocita asta de poluare cate rele mai face

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami


e foarte gresit sa ii dai cu ceai pe ochi
asa zice doctorita de la spitalul de ochi

trebuie sa folosesti doar ser fiziologic

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

offf acum citesc din urma si am vazut ce a patit si Petra...fetelor ma apuca groaza. Petra sa de-a Dumnezeu sa fie sanatos si sa fie ultima sperietura a ta de genul asta. si ca sa nu ies din tipar. si eu am cazut de doua ori. o data pe la 4 luni si inca o data pe la 8(la asta am si o vaga amintire)

anca - ei uite ca eu sunt pe dos. eu sunt convinsa ca era si el acolo. vrei sa auzi scenariul meu.?ea a facut o adevarat scena dupa telefonul tau si l-a anuntat ca daca el nu e capabil sa iti spuna sa nu il mai cauti iti spune ea ca nu ii e fica de tine(nu comentam Iq-ul). asa mi se pare cel mai plauzibil,mai ales ca nici el nu e tocmai matur iar ea ti-a spus clar ca e mai mica. nu il compara pe "el" cel ce a fost cu tine cu "el" cel ce e cu ea. barbatii sunt ushor influentati de femeia de langa ei. eu mereu am spus ca pe un barbat femeia il ridica sau il coboara incredibil. ai aruncat pastila,f bine. sa fie sanatos si sa faca ce o crede el cu informatia transmisa. a ales intermediarul tocmai pt a nu fi pus in fata faptului implinit si in fata realitatii....asa se poate ascunde mereu in spatele"eu nu am stiut,nu mi-ai spus"

aaa nu v-am spus noua performanta a lu' fi-miuINOATA! si nu asa ca da din maini si din picioare,nu nu! inoata de-a binelea. adica sta singur la suprafata si inainteaza in cada pana se da cu capul de "mal"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

salutare tufete

Raportez o noapte groaznica, Ina s-a matait toata noaptea si a stat continuu cu mainile in gura... Azi am facut Infarix hexa, si la control am aflat de ce este asa de agitata ne iese un dintisor ..... banuiam eu ca trec de la colici direct la dinti .. va dati seama cum este acuma .. si dupa vaccin.. nu-i convine nimic .se mataie... nici sa pape nu vrea nici sa doarma nici sa stea nici .....
Sunt suparata pe pediatra mea ca nu a vrut sa-i faca Rotarix pentru ca fiind cu virus viu nu stie daca este permis in cazul infectiei nostre urinare cu e coli. Doc de la Bucuresti nu mi-a raspuns la tel banuiesc ca este in concecediu, iar pe net nu am gasit prea multe inormatii medicale asa ca ... il sarim... ca oricum nu ma avem cum sa-l facem pana in sapt 24 - maximul pana se poate face. Si nici prevenar pentru ca zice ea daca nu l-am facut la 2 luni, putem sa-l incepem de la 7 luni ... desi eu am citit prospectul si scrie ca se poate incepe oricand, dar daca se face dupa 6 luni se administreaza doar 3 doze in loc de 4.

Revin mai tarziu ca dintoasa mamii a dormit .... 20 minute


Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Vad ca au inceput sa iasa dintisorii... Cand am zis eu de al meu nu stiu cine a sarit ca ies abia spre 6 luni... Si noi avem coltisori si am trecut si de perioada de nervisori de dintisori. Asteptam pe urmatorii... . Aris, cum adica inoata in cada? Explicheaza-mi ca fac stop!

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

simplyana - bine ai venit! in sfarsit un Luca sa fie sanatos

si eu stiam ca e nashpa ceaiul de mushetel in ochi...nu mai stiu exact explicatia dar cica favorizeaza infectiile

ooo noi mai avem o gramada pana la legume. prima chestie mai importanta pe care o sa o introduc e branza de vaci facuta in casa dar peste o luna asa.

cu premergatorul stiu parerile pro si contra. eu o sa-l folosesc daca o sa vrea el. copii sotului toti au avut premergatoare si nu au nici cea mai mica problema,fac sport de performanta si fizic sunt dezvoltati perfect. eu am alta dilema....cu varstele astea de la care ai voie sa il lasi sa faca diverse. gen la 6 luni in fund,la 7 in premergator...etc. tare ash vrea sa stiu unde e limita intre ai face rau copilului si a-l descuraja/incuraja. daca un copil e pregatit sa stea in fund la 5 luni si altul la 7??!! pe ce se bazeaza regurile astea. pediatrii pun limite fixe dar tot ei spun ca nu toti copii se dezvolta la fel. daca al meu si-a tinut capul de la 3 saptamani singur si deja se ridica in fund la 4 luni...cum i.l tzin eu pe spate pana la 6 ca asa "scrie la carte"???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Eu pe Raru il spal cu ceai de musetel in feicare dimineata pe ochi. Si el a avut mai pe la 2 luni un punct negru in urma unui cos (acnee de bebelus) si exact ca un pct negru de pe fata unui om mare arata. Ma manca in degete sa intervin ...dar m-am abtinut la timp. Nu stiu dacaa a trecut de la musetel dar a trecut.
Sa treaca si la alti bb ca tare urate sunt si le strica frumusetea. Nenorocita asta de poluare cate rele mai face

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami


e foarte gresit sa ii dai cu ceai pe ochi
asa zice doctorita de la spitalul de ochi

trebuie sa folosesti doar ser fiziologic

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Ce are rau ceaiul de musetel? Adica eu ii dau si pe ochi si pe fata. Ca mai devreme am scris doar de ochi.

Fetele, Raru iar nu a facut kk de 3 zile si nici nu da semne. O fi de la vaccin? I-am dat ceai de musetel si a vomitat si ce mancase (lapte).

UN VOT DE INCREDERE VA ROG
http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/

http://picasaweb.google.ro/mart.apr09/FloriCambur#
Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput