Burtici fericite de septembrie-octombrie (115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodana

reiau
liniste liniste...
mai dau un refresh, mai vad un episod din lost..seria 5...o vraja..mai rau ca in telenovele..

aida tare tare frumoasa burtica ta!

pls imi da si mie cineva noua parola..ar trebui sa ma apuc de masaj..poate vad in mail ce si cum, stiu ca a scanat dana niste instructiuni.

thx a lot!


34+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea



Explicatiile sunt in albumul ei de poze

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramsan

Cucu bau .... au venit doreii acasa si am oficial net! Deoarece este insa o ora tarzie si copilul inca nu doarme, va pup de noapte buna si va dau intalnire la o cafea dis de dimineata (la mine asta ar fi cam pe la 8 sa zicem).

Tre sa vad si eu poze cu burtik de Aida da maine.


Ramona

Tudor Gruia 29+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)


yeaahhh

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Copiez ce am scris la sfarsitul capitolului trecut:

"Si pe langa asta, azi mi-am scos rezultatele la analize, si unele nu-s bune. Va rog dati-va cu parerea (le scriu doar pe cele anormale), ca eu ajung la doctor doar miercuri si pana atunci mor de griji:

Leucocite (WBC) 9.83 (interval 4.00-9.50)
Granulocite neutrofile segmentate valori absolute (NEUTRO#) 7.05 (interval 2.00-7.00)

Hemoglobina (HGB) 11.3 (interval 12.00-16.00) asta stiu ca-i anemie, dar sideremia e buna
Hematocrit (HCT) 31.7 (interval 33.0-46.0) si asta tot de la anemie

Deci sideremie, trigliceride, glicemie, magneziu, calciu, acid uric, uree, creatinina, tgo, tgp sunt perfecte. Timpul de coagulare iarasi normal.

Dar doua chestii ma streseaza mai tare:

1. Colesterol seric 258.40 (interval 80.00-220.00)

Si toata viata am avut colesterolul undeva pe la 80-90... Si mi-am amintit de grijile voastre, ca ati mai vorbit de colesterol cat e de grav in sarcina. Dar am uitat in asociere cu ce e grav... Sau de la ce valoare...

2. La urina totul pare ok, doar ca am corpi cetonici 15 in urina (si normal ar fi negativ). Am cautat pe net si asta ar putea insemna diabet gestational (de ce ma temeam eu). Dar nu am glucoza in urina. Si glicemia e mica (77 din intervalul 70-115). Si ieri mi-am facut acasa un test ca si cum as face la spital glicemie provocata. In sensul ca am papat bine de tot si la doua ore mi-am luat glicemia, ca are tati un aparat (nu va stresati, am luat ac nou), si era super pentru dupa mancare, 106! Ca inca nu am gasit doctor care sa-mi prescrie cata glucoza din aia sa iau sa merg de capul meu la test de toleranta la glucoza. Si am o prietena al carei test nu a iesit bine si doctorita asa o monitorizeaza sa n-o puna pe insulina, sa isi faca dimineata si apoi la doua ore dupa fiecare masa analiza de glicemie si sa nu fie peste 200. Si uite ca mie mi-a iesit bine de tot aia! "

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Monica multumesc mult

Aida cu riscul sa-mi crape iarasi calcul cu atatea ferestre deschise, am mai intrat sa te vad pe webshots! Pai arati foarte bine! Poate nu mi se pare asa imensa burta din cauza sanilor imensi Ca la mine fata de sani tot compar cat imi creste burta cand ma privesc din lateral. Bravo, mami, frumoasa burtica!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara si de la mine,

Si eu la fel..citesc..citesc...si nu mai reusesc sa raspund si eu in timp real.Uit tot ce am vrut sa scriu. Vroiam sa spun ca faina ideea cu , cadoul de piele pe care mi l-ai propus RALUK.
Si aici azi a fost teroare de cald. Azi am si curatat casa.Noroc ca era sormea la mine si m-a ajutat. In rest, totul bine. Am mancat acum o inghetata si bb ma serveste cu niste suturi de-mi vine sa fac kk. Eu celulita am dar vergeturi nu.Nu am facut nici la Alessio. Eu abia astept sa nasc. Am cam obosit.
Am vazut ca in cap trecut vorbeati despre alaptat,uter,etc.Eu dupa ce am nascut....m-au cusut.....si m-au lasat sa dorm. Pe acelasi pat in care am nascut.Stiu ca dormisem 2 ore. Dar nu era necesar sa dorm intr-o pozitie anume. Pe urma, in salon m-au dus cu scaunul cu rotile si de acolo libera ca pasarea. Alaptarea ajuta uterul sa se contrae , astfel se opreste si hemoragia. Asta e si unul din motivele de ce tre' sa alaptezi imediat dupa nastere. Ah....alaptarea.....ce emotii am...sper sa ma ajute sa reusesc sa alaptez de data asta.




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si un alt samburel in burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Monica acuma la 11 a inceput csi pe tvr1

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danangie

Buna seara si de la mine,

Si eu la fel..citesc..citesc...si nu mai reusesc sa raspund si eu in timp real.Uit tot ce am vrut sa scriu. Vroiam sa spun ca faina ideea cu , cadoul de piele pe care mi l-ai propus RALUK.
Si aici azi a fost teroare de cald. Azi am si curatat casa.Noroc ca era sormea la mine si m-a ajutat. In rest, totul bine. Am mancat acum o inghetata si bb ma serveste cu niste suturi de-mi vine sa fac kk. Eu celulita am dar vergeturi nu.Nu am facut nici la Alessio. Eu abia astept sa nasc. Am cam obosit.
Am vazut ca in cap trecut vorbeati despre alaptat,uter,etc.Eu dupa ce am nascut....m-au cusut.....si m-au lasat sa dorm. Pe acelasi pat in care am nascut.Stiu ca dormisem 2 ore. Dar nu era necesar sa dorm intr-o pozitie anume. Pe urma, in salon m-au dus cu scaunul cu rotile si de acolo libera ca pasarea. Alaptarea ajuta uterul sa se contrae , astfel se opreste si hemoragia. Asta e si unul din motivele de ce tre' sa alaptezi imediat dupa nastere. Ah....alaptarea.....ce emotii am...sper sa ma ajute sa reusesc sa alaptez de data asta.




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si un alt samburel in burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....




Deci nu-s chiar batute in cuie regulile astea. Stiu ca toata lumea pe aici zice ca (dupa tot chinul si toata oboseala aia) nu ai voie sa adormi dupa nastere, ca mori... deci e o prostie...

Doamne ajuta la toate sa putem alapta!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

AIDA vazut burtik mare si frumoasa.Ptiu sa nu fie de deochi! Ca si MONICA parca intru in panica si ma intreb dar oare burtik mea nu e prea mica?




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si un alt samburel in burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Citat:
citat din mesajul lui danangie

Buna seara si de la mine,

Si eu la fel..citesc..citesc...si nu mai reusesc sa raspund si eu in timp real.Uit tot ce am vrut sa scriu. Vroiam sa spun ca faina ideea cu , cadoul de piele pe care mi l-ai propus RALUK.
Si aici azi a fost teroare de cald. Azi am si curatat casa.Noroc ca era sormea la mine si m-a ajutat. In rest, totul bine. Am mancat acum o inghetata si bb ma serveste cu niste suturi de-mi vine sa fac kk. Eu celulita am dar vergeturi nu.Nu am facut nici la Alessio. Eu abia astept sa nasc. Am cam obosit.
Am vazut ca in cap trecut vorbeati despre alaptat,uter,etc.Eu dupa ce am nascut....m-au cusut.....si m-au lasat sa dorm. Pe acelasi pat in care am nascut.Stiu ca dormisem 2 ore. Dar nu era necesar sa dorm intr-o pozitie anume. Pe urma, in salon m-au dus cu scaunul cu rotile si de acolo libera ca pasarea. Alaptarea ajuta uterul sa se contrae , astfel se opreste si hemoragia. Asta e si unul din motivele de ce tre' sa alaptezi imediat dupa nastere. Ah....alaptarea.....ce emotii am...sper sa ma ajute sa reusesc sa alaptez de data asta.




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si un alt samburel in burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....




Deci nu-s chiar batute in cuie regulile astea. Stiu ca toata lumea pe aici zice ca (dupa tot chinul si toata oboseala aia) nu ai voie sa adormi dupa nastere, ca mori... deci e o prostie...

Doamne ajuta la toate sa putem alapta!

27+


Vai scuza-ma ca rad dar nu am mai auzit o asa aberatie....adica e prima oara cand aud asa ceva. Eu ti-am spus am dormit dusaaaa 2 ore. A zis sotul ca nu m-am miscat deloc in alea 2 ore.Era si normal zic eu !! Dupa 27 ore de chin si zopti intregi de insomnii.




DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si un alt samburel in burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Raluk , ca sa te linistesti un pic - eu colesterolul l-am avut in luna a doua de sarcina pe la 210 si cam tot asa si inainte de sarcina (a se citi din cauza de mancaruri ardelenesti cu smantana la tot pasul); am facut analizele saptamana trecuta si mi-a iesit 380;
trigliceridele iar mult peste interval

din ce mi s-a spus mie la aceste valori in mod normal se intervine cu medicatie dar nu si in sarcina - eu tin regim ... cat de cat .... nu tu ou, lapte doar degresat, branza slaba etc.

hemoglobina mea e 10,9 iar inainte de sarcina o aveam pe la 11 si un pic ... cam tot asa am avut-o mereu si dr a zis ca e ok


daciana



31+ Darius Alexandru

Mergi la inceput