Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(38)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Bogdana, sanatate multa pentru bebe, regret ca treci prin asa stress si suparare. Avand in vedere ca tu mai ai ceva experienta,veti depasi cu bine momentul ..nu te mai gandi la ce apare la TV.

In alta ordine de idei, am fost si eu azi la control. Bebelusele au uimit-o si pe d-na dr , asa sunt de dezvoltate; una are 2500 gr si cealalta 2160 gr.(cu aproximatie si o marja de eroare, cat o fi ea). Lichid normal, suficient, totul O.K. Insa de acum incolo va trebui sa stau mai mult in pat , pentru a ajunge cu bine la saptamana 36, de la care gemenii am inteles ca nu mai sunt considerati prematuri. Asta pentru ca unde voi naste eu (sper!) la CFR2, nu au sectie pentru prematuri si in consecinta ar trebui, daca nasc mai devreme, sa merg la alta maternitate.
Off, sper sa ajung si eu cu bine la final, si voi incerca sa stau cuminte. Bebelinele sunt una in prezentatie craniana si a doua pelviana; m-am mirat si eu de masurarea greutatii lor, dr. nu mi-a zis cum ca ar fi vreo problema, doar ca mie imi par cam mari ; probabil sunt putin paranoica.
Mai trebuie sa fac si Dexametazona injectabil de acum inainte, saptamanal, pentru maturarea plamanilor bebeluselor.
Referitor la ce spunea Iza, intamplator mi-a zis si mie azi dr.ca fetele (vorbind despre gemenuti) sunt mai rezistente decat baietii in general. (pt. ca eram eu putin ingrijorata de perspectiva unei nasteri premature, etc...).

Sanatate tuturor si pupici!

Karina 31+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Clara..nu e reactie la vaccin...e viroza pura..si acum am dat in enteroviroza:((am fost si la urgenta azi noapte..cu febra 39.8.abia ii scade febra..si cand scade putin.urca iar inapoi:((((Sper sa nu ia si catalin..ca zau ca voi fi terminata..psihic..si fizic..si asa ..de cand am vazut bebelusul mort de la amigdalita..numai prostii vad...:((

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Cu Elena am patit-o mereu cu febra mare... ultima data 40-41... cand avea 39 deja era mai vioaie... impachetari... antitermice... si trece si asta... A vomat o zi orice gura de apa... bine ca nu voma si medicamentele... dar am trecut si peste asta.
multa sanatate


www.infoturism.ro/acorda-puncte/109575/

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

petrean cu impachetari si antitermice am tinut-o eu pe Eni, am fost si la urgente...abia in ziua a 4 am primit antibiotic...si din a 5-a zi am inceput si eu si Ana cu febra! trebuie sa fi tare! Multa sanatate! si nu te mai uita la stiri ca nici eu n-am putut sa adorm aseara de la aceeasi stire!
karina felicitari pt. grasute!
elenada fa cum crezi ca va este voua mai bine! Atat cat te cunosc.. sunt convinsa ca daca tu vei fi fericita si fetele vor fi!


si acum pt. mamicile cu puiuti mai mari... planul meu: Tustele la cresa si eu la servici din toamna, nu prea mai functioneaza in cazul in care se imbolnavesc( viroza asta m-a pus pe ganduri, maine avem 2 sapt. decand bolim si inca Eni mai ia antibiotic). Fiind primul an in colectivitate se vor imbolnavi si eu n-o sa-mi permit sa stau in medicale, adica n-o sa-i convina angajatorului sa aiba un om pe care nu se poate baza. daca nu le duc la cresa si imi iau bona tot voi ajunge la imbolnaviri cand merg la gradi. Sa-mi iau o femeie numai pt. perioadele cand sunt ele bolnave nu mi se pare deloc ok... atunci au cea mai mare nevoie de mine si(poate sunt eu mai dificila) nu am incredere in altcineva ca le va da siropurile cum trebuie sau se va ruga pt. fiecare lingurita de papa, plus si Tustele maraite si bolnave ...Nu stiu cum sa fac? daca aveti idei... le astept cu placere!





PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Buna,fetele.Ne mai tineti minte?Mi-e si rusine sa postez de cand nu am mai scris...Noi o ducem destul de bine;cu mici probleme aparute dar trebuie sa mergem mai departe.
O sa incerc sa vad cat reusesc sa citesc din urma si sa vad pozici.Deocamdata i-am vazut pe Alex si Bianca la concurs.Ce au crescut,Laura!Si sunt frumusei foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

pussi primul an de colectivitate tot va fi cu mai multe viroze decat inainte, indiferent ca e la 2, la 3 sau la 6 ani.
Dar cu cat cresc cu atat vor fi mai rare...

Elena a mers de la 3 ani si in primul an a racit macar odata pe luna Primele 2-3 zile sunt mai grele... apoi putea merge la gradi (numai daca ne dadea voie pediatrul)... dar o luam de la capat in cel mult o luna... in iarna s-a intamplat sa fie bolnava de 2 ori pe luna, cate doua saptamani... Al doilea an a fost mult mai bine... s-a imbolnavit la 2-3 luni... si nu la fel de grav... A avut o singura viroza f.f. urata... in rest usurele...

Acum chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau... cred ca ar fi bine inca un an sa stea cu bona... si eventual in anul urmator sa o pastrezi pentru perioadele cand vor fi bolnavioare... se va intampla sa fie intai una dintre ele... si cand ii trece cat de cat, sa o ia urmatoarea... Vor fi mai mari, se va intelege altfel cu ele... fetele obisnuite cu bona... In anul cat vor sta cu bona probabil mai iau cate ceva de prin parc... si uite asa mai capata ceva imunitate.

Asta e varianta ce mai pesimista... ca poate ele vor fi ma irezistente decat ai mei.


www.infoturism.ro/acorda-puncte/109575/


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Iza pe ce baza a facut pediatrul afirmatia aia? Adica ti-a si justificat? a dat o explicatie cat de cat plauzibila, sau a zis si el asa...? Ca mie mi se pare un 'babism' si atat.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Laura....nu mi-a justificat afirmatia...presupun ca a vorbit din experienta...dar la noi s-a adeverit...pana pe la 3 luni jumate. Hunor a avut colici, era mult mai plangacios, seara adormea mult mai greu....Hanna era un ingeras de copil...manca si se adormea singura (parca simtea ca ea trebuie sa fie cuminte). EEE...dar acum s-a intors roata...ea e cea plangacioasa...mai sensibila...se dezvolta mai incet (e deja diferenta de 1,2 kg intre ei) desi stiu ca e fetita...e mai finuta. Saptamana trecuta, cand a fost bolnavioara Hunor a fost ingerasul...a mancat si dormit fara niciun pss....la fel...parca stia ca Hanna are nevoie de mai multa afectiune.
La voi nu s-a intamplat asa ceva?...tu nu ai avut probleme cu Rares? ...Sau fac cu randul?....Tu ai mai multa experienta....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Bogdana...multa sanatate...si multa-multa rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:



Fetelor, as dori sa intreb daca nu are una dintre voi nr de tel al Clarei Ilies. ea este zilele acestea in Satu Mare cu fetitele si am ramas ca ne intalnim, dar nu am nr ei de tel si ea nu are acces la internet aici.

Daca ma puteti ajuta careva cu nr ei v-as fi recunoscatoare.

Multumesc.

Multi mamicilor de gemeni!


Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna dimineata fetelor, am trecut cu bine peste noapte..de aseara nu a mai facut febra deloc, s-a terzit binedispus, insa vom continua tratamentul cu antibiotic+eurespal..si la nevoie antitermice. Sper sa nu faca catalni..ca vad ca e cam "blegos":((

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ayumi bine ai revenit! sa ne spui mai multe!
petrean Eni a luat Klacid+eurespal, apoi ambroxol pt. tuse, dar am trecut-o pe Favitusin(naturist) si azi n-a mai tusit! si Biotics pt. antibiotic!
eliana mersi, mingea e la mine in teren.. am facut consiliu de familie si tati e de parere sa le dau la cresa pana la pranz si eu sa stau acasa pana in martie, adica 4 luni in plus. Nu pot sa iau o decizie, sunt contrariata ... O sa ma gandesc.

De ieri le-am lasat fara pampi, mai mputin la somn. Ana un singur accident.. in rest se pune singura pe olita, trebuie sa fiu atenta sa-i trag eu chiloteii jos, Eni spune cand face, dar ii si da drumul la pisi unde o apuca.... Poate reusesc sa-l scot la Ana... Am fost si la cumparaturi 30 de minute si n-au facut pe traseu. Le-am pus inainte sa plec si le-am explicat ca acolo nu evm unde sa facem.

maine plecam la bunici, daca dr. ne da ok!

pupici



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput