Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(38)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Pauzaaaaa.... Fac 10 minute pauza (bagaje, gatit, oaspeti,... copiii saracii sunt cu soacra toata ziua, ca de eu doar oaspete pe la ei)

Sanatate puiului de Petrean! La cat timp dupa vaccin a facut treaba asta? Nu poate fi o reactie la vaccin?

Larisel, am procedat si eu cam la fel cu fetele: din lucrurile de igiena intima personala si alimentatie am luat cate 2 (bibe, suzete, lingurite, oale de plastic, pompe de nas manuale mici) am incercat sa fie de culori diferite, mereu aceleasi doua culori - albastru si rosu. Daca nu se poate, pt ca sunt produse din care nu am gasit albastru - regula este ca Anto are rosu si ceea ce e in familia lui rosu si Iuliuta albastru si ceea ce nu e rosu. Oricum ele vin sterilizate si dupa sterilzare unele le-am mai incurcat, dar f rar. Au de ex 2 suzete transparente de la Tigex (apropo sunt cele mai mici, le-am cautat doua saptamani suzete care sa nu le jeneze sub nas. toate erau f mari) - deci ASTEA LE FOLOSIM NUMAI AFARA SI LE STERILIZAM DE FIECARE DATA CAND INTRAM IN CASA, IN REST AFARA STAU AGATATE CU SUPORT DE SUZETA DE HAINE ASA CA NU SE POT INCURCA.
... ooof caps look... nu mai sterg sa scriu din nou...

Sterilizator nu am luat, nici nu am intentionat, dar am primit unul de la Primii Pasi pe care nu il pot insa folosi ca se potriveste numai la cuptor cu microunde mai mare de 27 litri. al nostru e f mic si rar am vazut cuptor asa de mare.asa ca ... la un moment dat dar din dar se face.

cosmetice folosim acelas tub, sticluta pt ambele fete
... mai revin ... tre sa fug

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

... baie pe rand in aceeasi cadita... cu burete sau carpa de bumbac separate. Buretele e destul de mare pt inceput pt a intra intre cutele pielii de la axila sau de sub brat.

..... hainele le amestecam, ca doar le spalam pe fiecare (nu le amestecam dupa ce au fost purtate, pt ca nu le purtam decat o sg data apoi le spalam). Mai nou, de vreo doua saptamani au body de corp separat - Anto e mai mare si le-am pus separat pe ale ei ca tati sa nu tot dea pe ea body mai mic si sa isi dea seama numai cand incheie patentul - se chinuie si fata, se enerveaza si tata.

.... jucariile de dentitie incerc sa le separ, nu reusesc mereu, din pacate
Apropo suzeta din silicon de la primii pasi, care e enorma, dar manerul si tot e din silicon, merge f bine ca jucarie de dentitie - bebeii o apuca usor si o rod pe toate partile.

Va pupaaaamm.
Mergem la noapte in Satmar pt aprox doua saptamani. Nu cred ca este net la ai mei acum. Daca nu este va dorim cu toatele zile frumoase.
Din cate stiu nu mai e nimenea datoare cu nastere de gemenei in perioada asta. Sper sa nu se petreaca surprize.
Salutam toti copiii


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Multumesc frumos pt raspunsurile voastre...

Insanatosire grabnica la bb-ii bolnaviori!

Vacanta placuta la cine pleaca in concediu!

17+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Laura25, multumesc pentru incurajare. In ultima vreme multa lume mi-a spus ca mai mult ca sigur nu voi avea lapte suficient pt amandoua si va trebui sa ma reprofilez pe lapte praf... Eram deja impacata cu ideea ca nu prea voi avea ce sa le dau mogaldetelor mele, decat eventual la inceput, si dupa aceea formula...
Voi incerca si sper sa reusesc cu alaptatul. Eu am crescut cu lapte praf, sunt eu inalta, dar in copilarie nu am avut o imunitate prea buna, faceam mereu injectii...eei, era chin, nu am putut manca de ex. inghetata pana pe la 12 ani din cauza infectiilor din gat, si nici nu m-au putut opera de amigdale ca aveam gatul prea larg. Nu as vrea sa se chinuie si copiii mei la fel!
Larisel, bafta la cumparaturi! O parte le-am facut si noi, acum urmeaza grosul, in august; adica patutul, biberoane, cosmetice, salteluta (deocamdata noi vom lua doar un pat), cosuri,lenjerii , cadita de baie si ce-o mai fi! Carucior de gemeni am primit, e albastru, dar nu conteaza!
Fetelor, sanatate multa pentru piticii bolnaviori, sa nu mai fie nevoie de medicamente!
Pupici pentru toata lumea si vacanta placuta pentru cine pleaca!

Karina 31+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Moni FELICITARI sa-ti traiasca printesele, sa fie sanatoase si papacioase
elenada si pt mine inceputul alaptatului a fost foarte dificil (febra laptelui, un mamelon ombilicat, ragade) dar dupa 3 sapt am intrat in normal. Persevereaza si va fi bine.
petrean, pussi multa sanatate
larisel din ce ai scris am luat cate o bucata, mai putin sterilizatorul, pt ca de abia ieri am cumparat primele biberoane. Le-am luat pt ceai, dar au baut mai putin decat cu lingurita.
Si cu lingurita beau cate 70 ml amandoi sau si mai putin. Azi cu bibe au baut 10 ml amandoi.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor multumesc mult de sfaturi.
O sa mai incerc sa ii pun la san dar deocamdata pana ma voi obisnui cu ei si cu noul stil de viata imi vine mai usor sa mulg lapticul.
Incer si eu sa fac ce pot sa fie bine si pt ei si pt mine.
Nu am nici cine stie ce sfarcuri si mai am si rani la ele si cand ii pun la san imi vine sa ma urc pe pereti de durere iar ei dupa 10 minute au obosit si pe urma stau cu sanul in gura fara sa pape dar nici nu ii dau drumul. si dupa o ora ei sunt flamanzi si eu terminata. Poate pe viitor voi mai incerca sa ii pun la san.
Nu ii hranesc exclusiv cu san ca nu am atat de mult lapte astfel incat papam si lapte praf.
Oricum vad ca pe zi ce trece creste productia de lapte.

Va pupic si mai vb

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Fetelor multumesc mult de sfaturi.
O sa mai incerc sa ii pun la san dar deocamdata pana ma voi obisnui cu ei si cu noul stil de viata imi vine mai usor sa mulg lapticul.
Incer si eu sa fac ce pot sa fie bine si pt ei si pt mine.
Nu am nici cine stie ce sfarcuri si mai am si rani la ele si cand ii pun la san imi vine sa ma urc pe pereti de durere iar ei dupa 10 minute au obosit si pe urma stau cu sanul in gura fara sa pape dar nici nu ii dau drumul. si dupa o ora ei sunt flamanzi si eu terminata. Poate pe viitor voi mai incerca sa ii pun la san.
Nu ii hranesc exclusiv cu san ca nu am atat de mult lapte astfel incat papam si lapte praf.
Oricum vad ca pe zi ce trece creste productia de lapte.

Va pupic si mai vb

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!




Elena, si eu am avut rani ....nici eu nu mai stiam ce sa mai fac....ma dadeam cu Garmastan unguent (care mi s-a parut destul de bun)...dar cum spui si tu stateau ffff mult la san si nu se saturau...desi mie mi se parea ca mai am lapte si-i tot tineam (cu pompa nu prea iesea nimic...dar stiu ca suptul lor era mult mai eficient)....e..si ii tineam si eu cate 1 ora...de nu mai puteam sa ma odihnesc de la un alaptat la altul.
Inca la spital imi spuneau asistentele ca mai mult de 20 de minute n-au ce suge...oricat de mici ar fi...dar nu credeam...e...si cand am inceput sa-i tin 20 de minute...apoi bibe (asta pe la 2 luni) nici eu nu mai aveam rani...si ei erau mai linistiti....si cel mai important...ma mai puteam si eu odihni. Incearca si tu macar pana pe la 6 sapt sa dormi si tu cat poti (cand dorm ei), relaxeaza-te...astfel iti creste si productia de lapte. Vei vedea ca incet incet o sa-ti dispara entuziasmul mulgerii cu pompa...sau nu vei mai avea atat timp (cum am patit eu) ca iti mai revii si vrei sa mai faci si altceva....si cu timpul productia de lapte incepe sa scada....mai ales dupa ce vor manca ei mai rar...
Asta a fost experienta mea....tu trebuie oricum sa faci cum ti-e tie mai bine si mai usor....dar cred ca e bine sa iei in considerare si sfaturile altora....de care nu prea ascultam nici eu la momentul respectiv...e...si acum e tarziu.
Cum se comporta Matei? E mai plangacios...? Va confruntati cu colicile?? Bine ar fi sa nu aveti parte...intreb doar din curiozitate...pt ca pediatrul mi-a zis ca in cazul in care gemenii nu sunt de acelasi sex...baiatul are nevoie de mai multa dragaleala....e mult mai sensibil. Se adevereste si la tine?
La mine Hunor s-a nascut si cu greutate mai mica si al doilea...la tine el s-a nascut primul...dar dupa cum am vazut...tot cu greutate mai mica. E o simpla curiozitate de-a mea..

pe toti 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iza pe ce baza a facut pediatrul afirmatia aia? Adica ti-a si justificat? a dat o explicatie cat de cat plauzibila, sau a zis si el asa...? Ca mie mi se pare un 'babism' si atat.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara..nu e reactie la vaccin...e viroza pura..si acum am dat in enteroviroza:((am fost si la urgenta azi noapte..cu febra 39.8.abia ii scade febra..si cand scade putin.urca iar inapoi:((((Sper sa nu ia si catalin..ca zau ca voi fi terminata..psihic..si fizic..si asa ..de cand am vazut bebelusul mort de la amigdalita..numai prostii vad...:((

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana , linisteste-te si ia-o usor. tu stii deja f bine de la Andrei cum sa procedezi, nu te mai gandi la prostii, o sa fie bine.
incearca si cu impachetari/dusuri calai, in afara de medicamente... offf, ce-o fi pe tine...

sanatate multa!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput