Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(38)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Yuhuuuuuuuu, Moni!
Sa traiasca fetele-cochetele! Pana la urma au venit cand au vrut ele Sanatoase, voioase, frumoase, destepte... si restul ce mai vor ele!

Sa te refaci repede si sa ai laptic!
......................................
Bogdana, nu au spus nimic de bani doar ca nu in august (intrebasem daca apar luna vitoare odata cu tot restul, pe care inca nu l-am primit. dupa nastere nu am primit nici o indemnizatie si nici o alocatie). Au dat hotarat negativ din cap.



Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI


Apropo de vestitii 6 mil vin cu vesti "proaspete" de la iasi
Se pare ca aici nimeni nu stie nimic, ca ceea ce a aparut pe site la MM pe 10 iulie, era PROIECT pt normele metodologice de aplicare a legii publicate in MO in iunie, proiect care a fost in dezbatere pana pe 17 iulie si pe urma gata, liniste si pace
deci, la Iasi nu se stie nimic, nu se depune nimic, nu se da nimic la nimeni
Asteptam, asta a fost raspunsul final primit astazi
Of, tara tara de ..............

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb1f.lilypie.com/NCeWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Felicitari Moniland. Laura Maria si irina Ioana bien ati venit pe lume. sa fiti sanatoase norocoase si mancacioase si sa va bucurati parintii toata viata.

Fetelor va multumesc din suflet pentru vorbele frumoase.
Azi pot zice ca am avut si noi o noapte linistita si o zi la fel de linistita.
Incetu cu incetu incepem sa ne organizam sa ne facem program si asa sper ca ne fie bine tuturor.
Am decis sa ii facem pe amandoi sa pape in acelas timp.
Am inceput sa am laptic dar nu suficient pt ai hrani doar cu laptic. Dar am observat ca productia tot creste. I-am pus si la san dar sunt micuti si obosesc repede astfel incat nu se saturau nici dupa o ora de stat la san. Eu eram franta si ei flamanzi. Mi-am cumparat o pompa electrica si ma mulg s ii hranesc din biberon.
Mie una imi este mult mai usor si lor la fel. am inca febra laptelui asa ca ma mulg destul de des chiar si noaptea pt ca ma dor ingrozitor sanii.
azi noaptea au ppa la 12 noaptea si s-au trezit la 4 pt papa apoi la ora 8 am papat din nou.
ziua papa cam din 3 in 3 ore uneori mai papa si la 4 ore daca au papat mult la ultima masa. Sunt foarte mancaciosi iar pediatra a fost multumita de cat papa ei.

Cat despre nastere totul a fost ok.
Pe la orele 13 au inceput sa ma pregateasca pt cezariana. Dupa ce mi-au scos cerclajul Matei eta cu capul in vagin.
La orele 14:00 Matei a venit pe lume iar la orele 14:01 a venist si Ana. Cand i-am auzit plangand nu imi venea a crede ca aud glasul copiilor mei. Nici sa plnag nu puteam. Mi se taiase respiratia pur si simpu. Cand i-am vazut m-am topit. Mi-a parut rau ca nu am putut sa ii vad mai mult.
Am asteptat cu nerabdare sa treaca ziua si noaptea de la terapie intensiva. Tot ce imi doream era sa ii tin in brate.
A doua z dimineata eram in salon.
M-am dat imediat jos din pat in ciuda durerilor. Dorinta de ai vedea era mult prea mare pt a ma impiedica de nioste dureri. Dr meu ma gasit in salon facnd ture. s-a bucurat enorm cand ma vazut. Mi-a arata unde sunt piticii si a plecat catre ei.
Erau minunati. Amnadoi stateau spate in spate in patut. Nu imi venea acrede ca sunt ai mei. Imi era si frica sa ii ating.
In aceasi zi mi-a intepenit gatul si am avut o durere de cap groaznica din cauza anesteziei dar si asa am fost la ei la orele de alaptat pana cand m-au rugat asistenete sa ma duc sa ma odihnesc pt ca si sanatatea mea este foarte importanta. A doua zi a fost mult mai bine.
Pitici erau bine mancau bine asa ca am plecat acasa.
Este greu dar este minunta.
In safrsit suntem o familie implinita si extrem de fericita.

Va pup si sper ca nu va plictisesc cu mesajul meu lung.


elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Elenada, ma bucur ca esti bine si te-ai refacut asa de repede.... dar totusi ai grija si de sanatatea ta... accepta orice ajutor in jur... si si cu ridicatul... ai totusi o taietura pe burta. Copiii au nevoie de mama si de acum incolo (mai ales).

Pt febra laptelui faceam dusuri u apa cat de calda si masam cu sapun sanii. Imediat dupa aceea ma mulgeam. Iesea si f bine si mult si se linisteau sanii o perioada.
Mulge-te cat poti de mult si neaparat sa ii pui la san des. Neaparat!
Sa stii sa mulsul, desi tehnic e mai amplu si mai puternic (ai putea zice ca e mai ceva ca si suptul bebelui), nu face cat face pusul la san. Chiar daca la numar / zi sunt egale. Nu e suficient numai mulsul.
La mult lapte... rauri-rauri

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Luminita, mersi!
Ce mai fac hunii? Au 10 luni. Cred (si sper totodata) ca iti ocupa toti neuronii din creier

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Elenada, felicitari pentru puiutii tai minunati, am vazut si pozele si cred ca esti total indragostita de ei!!
Am inteles ca deocamdata este suficient laptele tau; probabil ca in timp va trebui sa le dai si completare, sau dr. pediatru te-a sfatuit sa te limitezi doar la laptele tau? Nu stiu, sunt confuza in privinta asta, adica sper sa pot si eu sa alaptez cat mai mult, dar am sanii cam mici si ma gandesc ca nu o sa prea am cu ce... sa hranesc corespunzator 2 bebei....Oricum, voi vedea atunci cum va fi situatia.
Cred ca e super bine ca ai reusit sa le faci un program cat de cat si sa le hranesti simultan, la asta aspir si eu, daca ma ajuta Doamna-Doamne sa ajung pana acolo.
Refacere usoara si zile fara colici si cu muuuult laptic!!


Karina 30+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada
.......
Fetelor va multumesc din suflet pentru vorbele frumoase.
Azi pot zice ca am avut si noi o noapte linistita si o zi la fel de linistita.
Incetu cu incetu incepem sa ne organizam sa ne facem program si asa sper ca ne fie bine tuturor.
Am decis sa ii facem pe amandoi sa pape in acelas timp.
Am inceput sa am laptic dar nu suficient pt ai hrani doar cu laptic. Dar am observat ca productia tot creste. I-am pus si la san dar sunt micuti si obosesc repede astfel incat nu se saturau nici dupa o ora de stat la san. Eu eram franta si ei flamanzi. Mi-am cumparat o pompa electrica si ma mulg s ii hranesc din biberon.
Mie una imi este mult mai usor si lor la fel. am inca febra laptelui asa ca ma mulg destul de des chiar si noaptea pt ca ma dor ingrozitor sanii.
azi noaptea au ppa la 12 noaptea si s-au trezit la 4 pt papa apoi la ora 8 am papat din nou.
ziua papa cam din 3 in 3 ore uneori mai papa si la 4 ore daca au papat mult la ultima masa. Sunt foarte mancaciosi iar pediatra a fost multumita de cat papa ei.

Cat despre nastere totul a fost ok.
Pe la orele 13 au inceput sa ma pregateasca pt cezariana. Dupa ce mi-au scos cerclajul Matei eta cu capul in vagin.
La orele 14:00 Matei a venit pe lume iar la orele 14:01 a venist si Ana. Cand i-am auzit plangand nu imi venea a crede ca aud glasul copiilor mei. Nici sa plnag nu puteam. Mi se taiase respiratia pur si simpu. Cand i-am vazut m-am topit. Mi-a parut rau ca nu am putut sa ii vad mai mult.
Am asteptat cu nerabdare sa treaca ziua si noaptea de la terapie intensiva. Tot ce imi doream era sa ii tin in brate.
A doua z dimineata eram in salon.
M-am dat imediat jos din pat in ciuda durerilor. Dorinta de ai vedea era mult prea mare pt a ma impiedica de nioste dureri. Dr meu ma gasit in salon facnd ture. s-a bucurat enorm cand ma vazut. Mi-a arata unde sunt piticii si a plecat catre ei.
Erau minunati. Amnadoi stateau spate in spate in patut. Nu imi venea acrede ca sunt ai mei. Imi era si frica sa ii ating.
In aceasi zi mi-a intepenit gatul si am avut o durere de cap groaznica din cauza anesteziei dar si asa am fost la ei la orele de alaptat pana cand m-au rugat asistenete sa ma duc sa ma odihnesc pt ca si sanatatea mea este foarte importanta. A doua zi a fost mult mai bine.
Pitici erau bine mancau bine asa ca am plecat acasa.
Este greu dar este minunta.
In safrsit suntem o familie implinita si extrem de fericita.

Va pup si sper ca nu va plictisesc cu mesajul meu lung.


elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!




Elena..citind mesajul tau mi-au dat si mie din nou lacrimile....am retrait si eu exact acele momente de neuitat. La fel si intalnirea de a treia zi...cand nu stiam cum sa-i ating...nu aveam curajul...desi abia asteptam...apoi prima alaptare....ce sa zic....momente efectiv de neuitat.

Despre alaptare...si eu zic sa fii perseverenta...nu stiu cat asculti sau nu sfaturi dar la fel am patit si eu...inca din spital stateau cate 45 de minute-1 ora la san...iar dupa cele trei ore mi se pareau flamanzi...dupa ce am ajuns acasa la fel...si am tot tras de timp cu alaptatul (si din cauza soacrei care nu prea vroia sa le dau formula) dar s-a dovedit ca nu le ajungea laptele. Cum am inceput sa le dau formula in completare ...cum erau mai linistiti si dormeau mai bine..dar ii alaptam la san inainte de lapte praf...pana cand...cum zici si tu mi s-a parut mai simplu sa ma mulg (ca nici nu prea vroiau sa inghita...desi le curgea laptele in gura) si sa le pun laptele matern in formula. Cum zici si tu...era mai simplu si pt ei....si terminam in cca 15 minute...dar sa stii ca am remuscari...si sigur vei avea si tu...atat de mult mi-ar place acum sa-i mai tin din cand in cand la san.....dar ei au uitat ce-i aia. La mine mai era problema ca daca ii alaptam separat ...din celalalt san curgea in nestire laptele...din cauza asta am facut tot posibilul sa-i pun la san deodata.
Daca ai ajutor eu zic sa-i alaptezi cat poti deodata ...bine...depinde si cat vor ei...vei vedea cum e mai bine... dar eu acum mor de ciuda.
Sa va traiasca minunile si sa va bucurati de ei...si cat mai mult laptic!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Luminita....si eu tot Caietul Suberbebelusului am cumparat...Si mie imi place ff mult ca are si sfaturi...dar si spatiu suficient pt notat toate cele...sunt tare multumita de el.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Subscriu la experienta Izabelei... din pacate. As dori sa mai stea michidutele mele la san, dar... Si uite ca de la doua luni am muls doar, nu mai sugeau ele, nu renta atata efort probabil...se enervau. Si treptat numai prin muls lactatia nu mai crestea, ba scadea. Si la 3 luni si o saptamana... faliment. Ma doare f tare...
Ceea ce mai fac este sa le adorm in brate din cand in cand cu bibica in gurita si sprijinite de piept. Le place.

Apropo, cand alaptezi numai un BB poti pune pompa de san la celalalt san, mai ales ca e electrica. Foarte usor iese in felul acesta, nu se pierde si ambii sani raman f b antrenati.


De unde sa imi procur cartea superbebelusului?

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Elenada subscriu la ce au spus fetele si vin si eu sa te incurajez sa pui puiutii la san. Asa e ce mai bine si pt tine si pt ei. Eu pe Rares l-am alaptat 14 luni, iar pt Bianca am incetat sa ma mai scot lapte cu pompa pe la 8-9 luni pt ca ma simteam ca o vacutza si atat. E foarte bine ca mentii lactatia si insisti sa le dai laptele tau. Asta e super! Dar senzatia si legatura care se formeaza cu bebele la san, e unica. Nu e usor nici pt tine nici pt copii primele saptamani de viatza, nu e uosr sa invete sa suga, nu e usot pt tine sa ai rabdarea si indemanarea necesara, sa ai perseverentza. Dar se poate. Eu m-am stors cu pompa cat am stat in spital (19zile) si le-am dat in biberon. Am avut doar ceva tentative de a-l pune pe Rares la san, dar baza era laptele meu din biberon. Dupa ce am ajuns acasa, incurajata de mama mea si cu hotararea ca asa e cel mai bine, am insistat amandoi pana a devenit alaptatul ceva simplu, frumos si relaxant. Am regretat f. f. mult ca nu am instiat la fel si cu bianca, ci am ramas 'setata' pe ideea ca e prea mica si nu poate. (ceea ce nu era adevarat, daca ma uit la Sheannamp care si-a alaptat gemenii nascuti cu o greutate mult mai mica decat cea avuta de Bianca)


Karina dimensiunea sanilor si cantitatea de lapte produsa nu au nici o legatura. Nici eu nu sunt prea dotata, dar am avut destul lapte sa le dau la amandoi (fara sa necesite completare) pt mult timp. Pe de alta parte, am o cunostinta care are niste sani impresionanti, dar nu a avut lapte deloc. Deci marimea sutienului nu e un factor determinant in aceasta privintza.





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Azi a facut Rares o faza tare simpatica, care m-a luat si pe mine prin surprindere.
Eram afara si s-a apropiat de noi o bunica si nepotica ei de vreo 14-15 luni. Doamna in cauza l-a intrebat pe Rares cum il cheama si cati ani are. In timp ce ii raspundea, a venit si Bianca repede si a anuntat ca ea e Bianca si ca are 4 ani. D-na s-a uitat neincrezatoare la ea, apoi intrebator catre mine" tot 4 ani ai!??". La care Rares i-a taiat-o scurt:"Da, tot patru, pentru ca noi suntem gemeni!". A cascat tanti aia niste ochi

Eu nu vorbesc despre ei si nici nu ma adresez lor niciodata cu apelativul 'gemenii'. Ei sunt Rares si Bianca, atat. Stiu ca sunt gemeni si ce inseamna asta, probabil m-au mai auzit explicand diversilor curiosi care intrebau ce diferenta e intre ei, dar nu i-am 'invatat' niciodata sa spuna lucrul asta.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput