Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(38)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

nu e usor.
Adio visul de a alapta exclusiv la san! nu am laptic suficient, vreo 25% masa de la san si restul preNan. Asta este, mai sunt copii care au crescut cu lapte praf.
Irina, e o lacoma si vomita destul de mult. De fapt nu e voma ci e ceea ce a bagat in gurita si stomacelul era plin. Dar tot nu e placut cand o vad ca da afara aproape la fiecare masa. Mananca lacom.
Laura face kk verde si cateodata moale, altadata cu bocite de mustar.
Le dau infacol preventiv pt colici, sau poate au deja dar nuj m-am prins.
Azi am fost la preot si apoi am stat un pic cu caruciorul afara. Se manevreaza f. f. usor. Si de maine zilnic afara la plimbare.


de Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Buna fetelor!

Noi inca suntem pe baricade...am ajuns la 33 saptamani (asta dupa ultimul CM) dar mi s-a spus ca un bebe ar fi ca dezvoltare de 31 de sapt si unul de 32 sapt. Eu cred ca e ok nu? Adica nu e un motiv de ingrijorare...


Salut. Si noi ne-am dezvoltat asa.
Pana in saptamana 34 bebelinele erau mai mari sau egali cu varsta lor gestationala, ca si cum ar fi fost sarcini sparate. Apoi Au inceput sa fie mai mici cu o saptamana una decat cealalta, dar nu au fost probleme. Chiar diverse parti ale corpului erau la 1-2 saptamani diferenta la acelasi copil. Anto avea capul mai mare si picioarele mai scurte. Iulia avea capul mic si restul corpului mai lung. S-au echilibrat de atunci.


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Hello

Multumesc de incurajari fetelor,
Se pare ca pana acum am supravietuit. Mai avem 2 ore si jumatate si vine tati. Piticii au fost cumintei. Nu prea dorm ei dar e ok. Ana sta calare pe mine. Ori o chinuie colicile rau ori e mai alintata ca sta pe burtica calare pe mine. Azi au adormit abia pe la ora 1 dupa ce au papat. Au un somn destul de agitat. Ba plang ba scancesc. Noaptea nu fac asa dar ziua dorm iepureste.Nu stiu de ce fac asta.
Acum o sa le dau sa pape si vreau sa ies cu ei putin pana afara. Trebuie sa merg la banca sa imi ridic un card. Sper sa reusesc sa ies singura cu ei. Va povestesc dupa ce ma intorc.
Pupici

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan



Elenada, bravo! Esti curajoasa.
Fetele noastre dormeau si mancau, in primele cam 2 saptamani, apoi au inceput sa nu mai doarma ziua decat somnuri f putine, scurte. neregulate si f sensibile. Apoi pe la o luna s-au reglat cam 2 somnuri pe zi mai serioase (o ora si ceva-doua chiar) si cateva atipiri scurte si meteorice. In rest curiozitate la maxim pt mediul inconjurator.
Soacra-mea ma tot imbata cu apa rece ca bebelusii pana la 6 saptamani numai dorm si mananca.... Cred ca se referea la perioadele de 6 saptamani din anii '70-'80 era f uimita de nepotelele ei. Mai uimita era cand a constatat ca asa sunt mai toti copiii de acum.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoB
I-am nascut normal, fara anestezie sau calmante, la diferenta de 10 minute si au avut 3540 gr si 3530 gr...dilofanii mamei.
Nico, mami de Andreea - Maria(02.02.2005) si Daniel - Gabriel & Catalin - Mihai (24.02.2008)


Nico, felicitari! Asta da. Stau si ma intreb la asa greutate a copiilor si varsta de sarcina cum te-au lasat medicii sa nasti normal... Bine ca e totul bine.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

nu e usor.
Adio visul de a alapta exclusiv la san! nu am laptic suficient, vreo 25% masa de la san si restul preNan. Asta este, mai sunt copii care au crescut cu lapte praf.
Irina, e o lacoma si vomita destul de mult. De fapt nu e voma ci e ceea ce a bagat in gurita si stomacelul era plin. Dar tot nu e placut cand o vad ca da afara aproape la fiecare masa. Mananca lacom.
Laura face kk verde si cateodata moale, altadata cu bocite de mustar.
Le dau infacol preventiv pt colici, sau poate au deja dar nuj m-am prins.
Azi am fost la preot si apoi am stat un pic cu caruciorul afara. Se manevreaza f. f. usor. Si de maine zilnic afara la plimbare.


de Laura Ioana Irina Maria



Moni, aerul - mai ales daca este curat, proaspat si "rural" - este extrem de important. Oxigenarea face celulele sa se dezvolte cel mai bine. Noua medicul de fam. si multi pediatrii ne-au recomandat sa stam cat se poate de mult afara. Daca se poate chiar toata ziua (asta am si facut pana nu ne incomoda spatiul caruciorului).

Vomatul - idem si aici. Rar au vomat realmente in valuri, cui doar le venea inapoi mancarea in surplus. Dupa mancare ragaiau, ragaitul tare ducea la sughit si sughitand se scutura stomacelul si regurgitau. Nici acum la cinci luni nu am scapat, dar s-a redus frecventa si si cantitatea.
Citeam pe undeva ca la copiii prematuri e chiar normala treaba asta pana la un an. La restul copiilor oare?...

Cu alaptatul nu te mai necaji, doar insista. Insista cu pompa, insista sa pui la san si daca azi fac mofturi. Poate maine nu mai fac. Bebelusii se schimba pe zi ce trece.
Eu f rar scoteam mai mult decat 120/zi, plus alaptat de 1-2 ori pe fiecare - vorba vine- ca nu trageau numai se jucau sau se enervau, care cum avea chef. Am dat zilnic 60-60ml de copil - muls. Era bine si asa - m-am bucurat, pt ca la inceput nu credeam ca voi avea lapte de fel.
Sigur ca au mai crescut copii si pe lapte praf! Bineinteles. Acuma noi facem ce putem, nu cred ca vreo mamica din lene nu da lapte. Incercam ce se poate , dar daca nu se poate - asta e.
Si pe vremea in care eram copii se creseta cu lapte praf, si nu erau asa de multe, asa de vitaminizate si asa de sofisticate. Tot au crescut copiii.


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Luminita, am vazut bebei smecheri de Bucuresti ... si mami smechera si ea - pe role.
..eu nici in pantofi nu stau bine, am tras o tranta in mijlocul trecerii de pietoni, de s-a zguduit centrul satmarului, sotul a crezut ca m-am imprastiat complet. Imagineaza-ti o maimuta de 80kile raspindita cracanata pe sosea ... Noroc ca nu eram cu vreo printesa in brate, ca ma trecea gandul sa o iau pe Anto ca sa nu mai maraie. M-a ferit DD.
Bravo tie! si in plus mai invata hunii stil de viata sanatos. O sa deprinda de mici ideea sportului, a excursiilor. Asta e si deviza noastra, dar deocamdata cu sportul ... mai greu.

Andrea trei in unu, chiar asa. Ce mai faceti?
Iuca? Andreeea? Grace?

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,
Noi suntem bine, am fost plecati cateva zile. Copii s-au simtit bine cu exceptia deochiurilor. Toata lumea se uita la ei, offffffff.
Papam in continuare doar san. De vreo saptamana se trezesc noaptea pentru papic. (Ei inainte dormeau toata noaptea) Oare nu le mai tine de foame lapticul? Uneori papa si la 2 ore (ziua si o singura data noaptea)
Biencuta a descoperit statul pe burtica, asa si doarme. Bogdan inca se mai chinuie sa se intoarca pe o parte.
Pediatra ne-a spus sa incepem diversificarea la 6 luni. Sper sa ne descurcam pana atunci. Sa le dau oare si supliment? Sa incepem mai devreme?
Inca nu ne-am facut un program orar, cu mese la ore clare, la noi e la cerere. Nu stiu daca e bine asa.
Uneori se trezesc din somn plangand (chiar tipand) si mai rau e ca se trezesc unul pe altul. Tare ma necajesc cand vad ca unul doarme si il trezeste celalalt.

Scuze ca nu am mai scris, nu am prea mult timp, va citesc in schimb aproape in fiecare zi. Stau singura cu ei ai de abia apuc sa mai fac cate ceva.

pt toate fetele

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

pussi..sigur ca ne intalnim..cu mare placere, insa mie nu-mi place la Secu..poate la Trei ape?sau in Resita

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello

Moniland nici eu nu ii hranesc doar cu san. Sanul meu e asa o masa in rest doar Nan1. Sa stii ca au crescut si s-au rotungit. Sunt foarte bine. Nu cred ca nu vor creste frumos pt ca sunt hraniti cu lapte praf. Si la mine Ana e lacoma si apoi varsa. mananca foarte urat. cand papa trebuie sa o imbrac in babetici servete si tot se face ca un porcusor. Uneori ma mai si stropeste. Deja m-am obisnuit cu ea asa. Matei mananca frumos calm nu pierde nici o picatura. Rar mai da si el afara. El vrea sa o intreaca pe Ana.

Iuca tu ii hranesti exclusiv cu san. Super tare. Eu nu am laptic desi ma chinui sa manac sanatos sa beau lichide si mai beau si ceaiuri pt lactatie si galactogil si degeaba. Nu creste ci mai rau vad ca scade. Ai cumva vreu pont pt cresterea lactatiei?

Clara se pare ca ne pacaleste lumea cand ne zic ca dorm piticii cand sunt mici.
Dorm ei ziua dar cu multe scanceli ca nu pot sa dorm si eu cu ei si in intervale scurte. Azi s-au trezit cam scanciti si acum vad ca dorm in cosuletele auto. Doar in ele s-au potolot. Nu imi place de loc cum stau ei acolo dar daca lor le place aste e. II mai las pana
se trezesc sa pape si gata cu cosuletele.

Pupici

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

elena sa-ti traiasca copilasii, sunt frumosi foc.

la copilasi

Mergi la inceput