Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(38)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Elena eu iau Elevit 1/zi si Galafor 2/zi. Galaforul e din plante si pe cutie scrie ca se pot lua si 6/zi. Eu iau cate 2, dimineata si seara pt ca asa mi-a recomandat dr din maternitate.
Eu cred ca pusul lor la san stimuleaza cel mai bine lactatia.
Si la noi tot fetita e mai lacoma, zici ca se bat turcii la gurita ei si apoi vomita. Baietelul in schimb zici ca mesteca, e asa de calm. El a vomitat de 2 ori in 4 luni. Ea aproape in fiecare zi vomita,chiar si de mai multe ori pe zi.
Pana acum au luat bine in greutate, chiar au cate un surplus de 100-200 gr. Dr pediatru mi-a spus ca fetita are reflux gastro-esofagian dar daca a luat bine in greutate nu i-a dat tratament.

Nu e nici o problema daca le dai lapte praf, multi copii papa asa si se fac mari si frumosi.


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Luminita, am vazut bebei smecheri de Bucuresti ... si mami smechera si ea - pe role.
..eu nici in pantofi nu stau bine, am tras o tranta in mijlocul trecerii de pietoni, de s-a zguduit centrul satmarului, sotul a crezut ca m-am imprastiat complet. Imagineaza-ti o maimuta de 80kile raspindita cracanata pe sosea ...



esti mortala!


Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Bravo tie! si in plus mai invata hunii stil de viata sanatos. O sa deprinda de mici ideea sportului, a excursiilor. Asta e si deviza noastra, dar deocamdata cu sportul ... mai greu.



dap, as vrea tare sa ii fac sportivi, nu neaparat de performanta, dar sa faca sport mult, cat cuprinde. asta e sanatate curata, iar eu duc lipsa, incerc sa compensez acu', la batranete. eu nici macar pe bicicleta nu stiu sa merg, nu mai vorbesc de innot sau alte sporturi... dar tare imi doresc ca ei sa stie.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

Pediatra ne-a spus sa incepem diversificarea la 6 luni. Sper sa ne descurcam pana atunci. Sa le dau oare si supliment? Sa incepem mai devreme?
Inca nu ne-am facut un program orar, cu mese la ore clare, la noi e la cerere. Nu stiu daca e bine asa.
Uneori se trezesc din somn plangand (chiar tipand) si mai rau e ca se trezesc unul pe altul. Tare ma necajesc cand vad ca unul doarme si il trezeste celalalt.


n-are niciun rost sa le dai supliment, cata vreme ai lapte suficient pentru amandoi. chiar nu vad rostul... daca alaptezi exclusiv, e ok diversificarea la 6 luni.
ai mei au crescut pe lapte praf de la 1 luna si am inceput diversificarea la 5 luni, cu o luna mai tarziu decat recomandarea pediatrului. nu ii vedeam pregatiti la 4 luni... intr-o luna aveam 2 mese de solide inlocuite fara probleme. acum avem trei, o sa trecem curand la cea de a patra. mananca de sparg.

e f bine ca ii hranesti la cerere, asa e si normal! iar despre program, tu doar ii vei ajuta sau te vei ajusta dupa programul pe care ei singuri ti-l vor dicta. si eu as fi vrut sa pape hunii la 10.00, 14.00 si 18.00, cum spunea pediatra, dar ei papa la 11.00, 16.00 si 21.00, n-am fortat si nu fortez, mai ales ca papa f bine si frumos, si avem si 2 mese de lapte/zi. tot atatea si noaptea.

si ai mei se trezesc unul pe altul, ma intreb cand o sa vina vremea in care n-o sa mai fie asa... poate pe la majoratul lor.



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

moni, incet, incet, se rezolva toate. si noi am crescut cu lapte praf, dupa 1 luna, si uite-ne ce grasuni suntem.

bogdana, ce-au crescut puiutii tai! sunt niste scumpi!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

luminita iti multumesc pt raspuns

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

iuca e foarte bine ca le dai la cerere, asa se stimuleaza si lactatia
eu le-am dat alor mele la cerere pana la 15 luni
atat timp cat iau in greutate, nu au nevoie de supliment
diversificarea se incepe la 6 luni (sau dupa) cand copiii sunt alaptati exclusiv la san

sunt pe fuga, tre sa plec acasa la copiii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Salutare fetelor,

Iata ca mai traiesc si eu, nu am mai scris din pacate si nici nu am mai apucat sa intru pentru a citi, acum recuperez..
Felicitari tuturor mamicilor, vad ca sunteti curajoase, va descurcati cu bine cu "meseria" de mamici! Ma bucur ca scrieti cum ii cresteti pe piticii vostrii, cum procedati cu somnul, alimentatia...mai tarzior cu vacantele. Citesc si imi foloseste tot.
Noi (eu cu sotul) am fost agitati pana acum cu cumparaturi pentru fetite, mobilier, (dulap, patuturi), lenjerii, ceva hainute si bagajul meu de spital,la care mai e putin de lucru, dar precis ceva va fi uitat cand ma voi vedea la spital..cum se intampla de obicei.
Bebelusele sunt bine, am ajuns la 34 saptamani, au aprox.2 kile si ceva fiecare. Dr. a spus ca s-au dezvoltat fiecare ca si cum ar fi fost un singur bebelus (pana acum, sa vedem ce va fi de acum inainte).
Una din fetite e in prezentatie craniana de la inceputul sarcinii, cealalta era pelviana. Acum se pare ca aceasta s-a intors si ea in prez.craniana. As vrea sa va intreb daca careva dintre voi a nascut natural cu gemeni, pentru ca pana acum dr mea imi spusese ca vom face cezariana din cazua pozitiei fetelor, dar acum nu stiu cum vor decurge lucrurile, oare e posibil sa nasc natural?
De abia astept sa vad ce-mi spune la urmatorul control. In rest, trebuie sa stau mai mult la pat, am arsuri dar nu zilnic, ma misc greu...dar pot sa dorm relativ binisor noaptea.
Aa, sa nu uit, va rog spuneti-mi ce ceaiuri pentru lactatie ati consumat sau mai consumati? Sau nu conteaza decat continutul, chimen si anason? In alta ordine de idei, nu stiu daca e bine ca peste salteluta de cocos si spuma pe care am luat-o este bine sa pun o protectie speciala pentru a o proteja? Protectia tot de la o firma specializata pt bebei am luat-o, dar ma gandesc sa nu incinga copii, si sa nu lase nici salteaua sa respire.

Sper ca de acum inainte sa intru iar mai des, ca am mai scapat de pregatiri, si sa va citesc zilnic.

Pupici tuturor si multa sanatate!

Karina 34+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza..noi ieri am fost la cantarit..si surpriza...nu au luat mai deloc....asa k...ne pregatim pt dimineata de-o hemoleucograma completa...ca dr spune ca e posibil sa fie anemie carentiala...ce-o are si andrei...mostenita de la mine.Sper doar sa nu fie altceva mai rau

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

karina..ai niste ochi..suprebi..poate macar una dinf etitele tale ii va avea

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

karina eu am nascut natural... amandoi in prezentatie craniana...
Cred ca cel mai important este sa fii pregatita pentru ori care din variante... sa nu ai un soc ca nasti altfel decat te asteptai... fiecare varianta are partile ei frumoase si mai putin frumoase... eu am preferat natural, dar nu era nici o tragedie daca era nevoie de cezariana
La mine a fost usor... s-a rupt apa la bb1 pe la 7 dim. ... am fugit la spital ... la 11 nasteam... dupa ce a iesit primul, dr. mi-a rupt membranele si la al doilea ... si in maxim 5 minute a iesit si el...
Contractiile m-au durut ceva-ceva, dar dupa ce mi-a scos firul de cercaj, mi-a facut epidurala... si de acolo a fost floare la ureche




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput