Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, maine dimineata iau cartea - se afla in camera lu' fi-miu, care acum se intampla sa doarma:D - si incerc sa te lamuresc:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Asa, la repezeala pana bea laptele:

Paginile 336-7: Nu prea intelegeam ce vrea sa spuna. Se intreba daca obiectele neinsufletite pot avea o existenta mentala. Mi-a zis ca madame Curie scrisese ceva despre felul cum particulele beta apareau asemeni unui stol de pasari.
- Va amintiti? m-a intrebat. Marele Kepler credea ca intreaga planeta doarme, se trezeste si respira. Vorbea oare gura fara el? In cazul acesta mintea umana se poate asocia cu Inteligenta Totala pentru a face o anumita treaba. Prin imaginatie.

Deci asa continua treaba cu natura ca mentalitate.

Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Bun, mai departe regele ii spune ca el, Henderson adica, e un 'amalgam extraordinar de forte vehemente' si ca 'imaginatia e o forta a naturii' care se transforma mereu in realitate.

In capitolul urmator, Henderson continua sa incerce sa scoata un raget 'adevarat' dar urla 'au secours' sau 'de profooooondis!' sau 'Doamne, ai mila!'. Romilayu se teme ca Henderson ar putea fi ucis din cauza apropierii de rege si de Atti. Henderson ii scrie o scrisoare lui Lily, in care incearca sa-i explice tot 'traseul', ca o se apuce de medicina si ca o iubeste:)

In capitolul XX, Romilayu pleaca cu scrisoarea pentru Lily (Henderson ii spusese sa plece si sa-l lase sa infrunte situatia de unul singur). Aflam ca un leu tanar a cazut in cursa si ca se potriveste cu descrierea lui Gmilo. Dahfu il ia pe Henderson cu el la vanatoare. Cu ei se mai afla haitasi, bunam-ul si un nenea cu chipul varuit iar regele ii spune lui Henderson ca fiecare zi are alta culoare iar albul nu e semnul cel mai bun.

Cam atat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, iti multumesc mult, mult de tot!!!! Iti raman datoare, sa stii :).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, cu multa placere:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:


Iti lipsesc pagini din carte Denizelule?

Asta imi aminteste de vremurile dinainte de '89 cand se lua curentul in timpul unui film taman cand actiunea era mai palpitanta.

Daca vrei, caut sa iti scanez paginile lipsa si ti le pun pe mail.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
Am terminat una dintre cele mai misto carti pe care le-am citit la viata mea: 'Poveste despre dragoste si intuneric' - Amos Oz. Am citit-o cu voluptate, rugandu-ma sa nu se mai termine.


Mihaelka, m-ai facut asa de curioasa incat azi am comandat-o. Abia astept sa o citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

azi am avut surpriza sa gasesc la libraria mea de cartier o carte de Domnica Radulescu "Train to Trieste", autoare de care nu am mai auzit pina acum... am cumparat-o pe loc, n-am mai stat sa merg acasa si sa gugalesc una alta...:) sper sa fie o surpriza placuta :)

mi-a placut si mie Amos Oz mult, nu am citit decit "poveste despre dragoste si intuneric".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc mult, Anca, nu e nevoie sa mi le trimiti . De altfel, pot compensa lipsa lor citind cele 3o de pagini in dublu exemplar care se gasesc in cartea mea :)).





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

anca_a, abia astept sa vad ce parere ai! Cred ca si iarina la fel:)

speed, imi pare bine sa te revad p-aciulea:)

Mie nu mi s-a mai intamplat demult - de cand l-am descoperit la cercul de lectura pe Javier Marias - sa fug ca vantul si ca gandul ca sa fac rost de (cat mai multe dintre) cartile unui autor, sa cumpar, sa imprumut, sa comand, sa etc:)

Deocamdata, am cetit asa:

'Rime despre viata si moarte'
'Poveste despre dragoste si intuneric'
'Sotul meu, Michael'
'Fima'
'Cutia neagra' (maine cred ca o termin)

+ 'Cum sa lecuiesti un fanatic' (dar asta nu-i fiction)

Ordinea e (cam) cronologica, pentru ca deocamdata nu ma pot hotari care imi place mai mult decat care. Desi tind sa va dau dreptate si sa declar 'Povestea despre...' suverana absoluta. But then again, 'Rimele' sunt minunate! 'Cutia neagra' e nemaipomenita! (n-as fi crezut in vecii vecilor ca cineva ar putea resuscita - si inca cum - romanul epistolar!)

Ma rog, mai apar eu cu noul meu hobby-horse sa va bat la cap

Mergi la inceput