Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Desi va citesc tot timpul, n-am mai scris de mult timp. Discutiile sunt un pic prea profesionale, as spune, iar eu sunt un cititor simplu. Nu vreau sa para un repros, eu va citesc oricum!.
Dar in ultimul timp, chiar am citit cateva carti interesante si nu ma lasa sufletul sa nu va spun si voua.
Deci: Jocul ingerului de Carlos Ruiz Zafon. Parca mi-a placut mai mult Umbra vantului, dar cartile se aseamana mult, au chiar si locuri si personaje secundare comune, asa ca ... pentru cele care au gusta prima carte, o recomand.

"Vagabondul milionar", de Vikas Swarup, foarte bine scrisa, o citesti dintr-o suflare si intalnesti atata candoare, alaturi de vilolenta, prostitutie, saracie...

Moarte la Curtea Rajahului, de Shivani Singh o carte interesanta despre cultura indiana altfel decat in filmele bollywoodiene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk_psk spune:

Multumesc Mik..esti draguta! Dupa ce termin "Razbunarea slutilor" de ROB si evident examenele din febr am sa caut autorii francezi (sunt curioasa).Cat despre autobiografia Agathei Christie, chiar sunt curioasa sa citesc vreun roman scris sub celalalt pseudonim. Sunt sigura ca n-o sa sune a Sandra Brown.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Io am terminat 'Regele se inclina si ucide' si m-am impacat definitiv (cred) cu Herta:). Oricat de caraghios ar suna, am inteles-o (pe ea si pe cartea ei, adica) iar partea cu 'privirea straina' mi-a adus-o foarte aproape. Bine ca mi-a dat prin cap sa citesc 'Regele' inainte sa citesc si altceva.

In concluzie, mi-am cumparat si 'Animalul inimii' odata cu 'Drumul' lui McCarthy:)


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Pentru cei (cele) interesati(e) (uf!) de proza de mister stil Christie, ar putea fi interesant de citit si din celelalte trei "regine ale crimei": Dorothy Sayers, Ngaio Marsh si Margery Allingham.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat una dintre cele mai misto carti pe care le-am citit la viata mea: 'Poveste despre dragoste si intuneric' - Amos Oz. Am citit-o cu voluptate, rugandu-ma sa nu se mai termine.
E al doilea Oz pe care-l citesc, dupa 'Rime despre viata si moarte' (si in we am dat fuga si mi-am cumparat 'Sotul meu, Michael', 'Fima' si 'Cum sa lecuiesti un fanatic;).

E o carte nemaipomenita iar Oz e tot ce v-ati putea dori de la un romancier. Iti rupe inima si te face sa razi cu lacrimi, se da peste cap sa vina aproape de tine si, mai presus de toate, cuvintele lui si felul in care le combina, le mangaie si se joaca cu ele scapa de orice descriere.

Iarina, multumesc mult! Daca n-ai apucat sa cumperi vreuna din cartile insirate mai sus, nu le cumpara ca ti le dau eu!

Iata-l pe Oz in 2009 si, mai jos, in tinerete in chip de kibbutznic scriitor:)din pacate pentru mine, al doilea filmulet e vorbit in ebraica si eu inca mai caut un traducator, pentru ca eu nu stiu decat cateva cuvinte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka ce ma bucur ca ti-a placut!!!! Si hai sa-ti mai zic ceva: traducerea e facuta la mana a doua, adica nu direct din ebraica ci din engleza...si nici traducatoarea nu-i excelenta, nu e Antoaneta Ralian...asa ca sa stii ca pe alocuri numai geniul lui Oz salveaza impiedicaturile...sunt cateva (repeta subiectul uneori obositor) dar nu se remarca, pt.ca scriitura este de exceptie.

Cunosc sentimentul, eu recitesc constant pasaje din carte... cand ne intalnim sa facem schimb de carti? Eu as vrea sa-mi dai, daca nu ti-e cu suparare "Rimele" si iti aduc Cutia neagra de el, care iarasi mi-a placut la nebunie.


Ah si ce-mi place cum suna ebraica , n-am priceput un cuvant din ce spunea, dar l-am ascultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Iarina, am retinut:)

Si da, da, da, vreau Cutia!

Am vazut ca traducerea nu e din ebraica si m-am mirat (celelalte sunt traduse direct din ebraica, parca). Dar chiar si asa, cartea e excelenta. Nu ma mai saturam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

RWheelwright, eu am citit de Amy Tan doar "Clubul norocoaselor", mi-a placut f mult. Nu am mai citit nimic altceva pt ca scria pe undeva ca toate cartile ei sunt cam la fel. Insa a trecut ceva timp si ma gandesc ori sa recitesc cartea de mai sus- povesti de familie, multe femei-, ori, si mai bine, sa incerc altceva scris de ea. Mai spune cate ceva despre Fiica tamaduitorului...


Draga Teodora,

Iarta-ma ca iti raspund dupa atata vreme... Din pacate, traim intr-o lume mereu pe fuga, intr-o perpetua miscare, care abia ne mai permite sa ne ocupam si de ceea ce ne place, adica, in cazul Clubului nostru, de citit (sau de raspuns la mesaje, desi le "rasfoim", poate, zilnic :)).

"Fiica tamaduitorului de oase" mi-a placut foaaarte mult. Abordeaza legatura dintre mama si fiica (asta ca idee principala...)si patrunde binisor in mentalitatea si cultura chineza, cu toate superstitiile ei. Cum spuneai si tu despre "Clubul norocoaselor", si aici este vorba despre o poveste de familie. Ruth, pers. principal, are vreo 40-si-ceva de ani si gaseste in casa mamei sale (bolnava de Alzheimer) un fel de jurnal scris in intregime in chineza din care ea, desi pe jumatate chinezoaica, nu poate descifra mai mult de 2-3 fraze. Drept pentru care il da cuiva la tradus si de aici incolo, viata ii capata alte intelesuri (afla povestea mamei, e "purtata" in lumea stramosilor sai, s.a.m.d.). Continutul jurnalului (de fapt sunt niste memorii) se impleteste in carte cu copilaria lui Ruth si ii expune frustrarile, in mare parte produse chiar de Luling (mama).
Nu stiu cat te-am lamurit (sunt cam obosita acum), dar sigur mai poti afla cate ceva daca dai un google. Eu am cartea in varianta de la Polirom (Wow, si ce imi place si coperta!); posibil sa o mai aiba in stoc - vezi pe site-ul editurii. Am fost foarte, foarte norocoasa sa o gasesc intr-o librarie la pret (foarte) redus, cu numai 5 lei (!!!). Cu mare drag mi le-as procura si pe celelalte carti ale lui Amy Tan, dar observ ca sunt destul de scumpe (peste 30 RON - acum cu criza asta....) si nu prea sunt "dispusa" sa le iau acum. Poate mai da vreun norocel peste mine si mai surprind vreun super-pret sau le gasesc undeva pe internet, sa le downloadez. !!!

Acum ma indeletnicesc cu "Eugenie Grandet" a lui Balzac...
Inaintea ei incepusem seria "Claudine" de Colette, insa dupa vreo 60-70 de pagini mi-am dat seama ca nu imi place deloc. Bine ca n-am ajuns la 200!

Toate cele bune! Si s-avem spor si sa reinviem bibliotecile, editurile si librariile!

PS: Ce dor mi-era sa ma duc la biblioteca si sa-mi aleg eu cu manutele mele un vraf de carti! Si m-am dus.

A, gata, ca ma intind prea mult, scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna Cornelia!!!
A trecut ceva vreme de cand nu te-am mai "citit".
Sa inteleg ca a aprut al doilea roman al lui Zafon in romana? Eu am citit Umbra vantului dintr-o suflare (intr-o noapte) si speram sa mai citesc ceva scris el.

Acum ma delectez cu "Razboiul sfarsitului lumii" daca delectare se poate numi cand citesti Llosa care nu se da in laturi sa-ti arate cele mai crude si grotesti aspecte ale vietii provocate din pacate de om.
Dar simteam nevoia sa citesc ceva amplu si plin de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, Anca_a, va rooog, heeeelp!!!!!!
Citesc Henderson, regele ploii (Polirom) si imi lipsesc din carte paginile 337-368 .
Imi puteti spune ce se intampla in astea 30 de pagini? Uf, tocmai acuma, cand Henderson se leiza :)).
Si, ar mai fi ceva .
Pagina 336 se termina cu "Mi-a zis ca natura ar putea fi doar o problema de mentalitate. Nu prea intelegeam ce vrea sa spuna".
Ati putea sa-mi ziceti ce voia Dahfu sa spuna? :)



Va multumesc mult, mult!!!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput