Gravidute prin FIV (46)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Dragele mele, va multumesc mult pentru felicitari!
Many bany Raluca, intr-adevar asa ceva nu se putea implini decat cu ajutorul lui Dumnezeu, este un dar de la El si chiar nu stim ce am facut sa meritam asa ceva, ne simtim asa de mici in fata unei minuni asa de mare!
Moniland am studiat cu atentie poza ta, la tine e f clar, chiar se vad si embrionasii si nu par a fi diferente intre ei, dar aveati 7 saptamani. Sper sa va arat si eu asa o poza la 7 sapt. si fetitele si le asteptam cu drag!
Avalon multumesc mult si pentru explicatii! Deci daca la noi deja se vad doi saculeti e de bine!! (noua dr nu ne-a dat mari sperante in ceea ce-l pirveste pe al doilea, a zis ca mai vedem la 7 saptamani - de ce oare?!) Ce inseamna sacul yolk? (ne-a zis dr ca il are dar nu m-am gandit sa intreb atunci, eram prea emotionata)
si pentru baieteii tai din burtik!
Edit: scriam amandoua in acelasi timp, acum am vazut mesajele tale anterioare, ma bucur ca bebeii sunt bine si sunt chiar un pic mai marisori. Insa in ceea ce priveste cordonul ombilical, cred ca daca era vreo problema iti zicea clar dr. Dar sunt convinsa ca o sa descoperi tu ce inseamna, la cate cunostiinte medicale ai acumulat!

la burtici si mamici!


Ioana 5+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ioana, daca faci ecografia foarte devreme, asa cum am facut noi, la 5 saptamani (3 saptamani de la conceptie) se vizualizeaza sacul gestational fara nimic inauntru (e acel rotund negru inauntru).
Apoi, pe la 5 saptamani si cateva zile (3 saptamani si aproximativ 4 zile de la conceptie) se vizualizeaza Sacul Yolk, numita vezicula vitelina care arata ca un mic cerculet cu conturul alb, ca o "aura" inauntrul sacului gestational, lipit de marginea lui (trebuie sa te uiti cu mare atentie si il vei vedea, nu este foarte evident si nu sare in ochi- la tine se vede pe poza unde apare doar un saculet gestational, pe cealalta poza nu se vede, dar in mod cert exista).
Apoi, pana la 6 saptamani de sarcina (4 de la conceptie) se vede si butonul embrionar (embrionul) care va fi langa saculetul Yolk ca un oval mai alb (spre deosebire de sacul yolk care are numai conturul alb, embrionul este alb tot) a carui activitate cardiaca trebuie sa apara pana la aproximativ 6 saptamani si cateva zile de sarcina (4 sapt si 4 zile de la conceptie).

niste poze cu ecografii sugestive gasesti aici http://www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Neatza tuturor!

Avalon , felicitari pentru vestile bune de la echo. Nu stiu ce e cu cordonul ala, dar presupun ca ti-ar fi spus Pop daca era ceva in neregula.

33+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KLU1973 spune:

Ioana, felicitariiii inca o data !!!acum pt al doilea embrionas...stie Dumnezeu ce stie...asta pentru ca meriti !!!

Avalon, felicitari pentru bebicii bine crescuti !!! plicaturat din cate am gasit eu inseamna infasurat...deci cordon infasurat pe umar...asa cum ai spus si tu; mai multe din pacate nu pot sa-ti spun...iar in ceea ce-l priveste pe Pop stiu cum e ca l-am vizitat si noi in sapt 21


Klu 37+ Theodora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Avalon, ce copii mari ai deja... Aproape un kg de copii la tine in burtica. Nu stiu cum e cu cordonul, poate se joaca cu el ca spatiu suficient are, si sa-l ia pe post de coarda si sa sara cu el poate.
Sigur daca era ceva suspect iti spunea.

Iar fetitele mele s-au incapatanat sa iasa mai repede. Cel putin sunt linistita ca s-au dezvoltat complet. Sunt curioasa cata grasime au pus pe ele. Sper sa nu fi stat degeaba, dar nu cred, avand in vedere ca burta mea a luat proportii uriase in ultima luna.


39 sapt si 3 zile Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Evy, nusy, mersi .

Avalon, felicitari pr. rezultatul bun la eco.

Moniland mai ai asa putin si ai sa-ti strangi la pipt domnisoarele, ce emotii, cred ca abia astepti.

Doris 22+ Matteo ......

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Many_bani eu va citesc in fiecare zi insa nu mai am de zis nimic nou.Luni am eco si poate vin cu ceva noutati.Pupici la toate gravidutele.
Moni iti tin pumnii stransi pt domnishorele.

7+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Moniland - numai astazi nu e maine Cred ca esti in culmea extazului.

Eu am avut o saptamana grea. Facusem morfologia acum 2 saptm. (la 21 saptm)cu dr. mea si totul era bine, dar m-a mancat undeva sa ma duc si la una din "somitati". Si m-am dus joi la dr. Albu - foarte blazat si complet necomunicativ - mi-a facut toate masuratorile, mi-a zis ca totul e bine doar sa urmarim dinamica ventriculilor din 3 in 3 sapmt. Mai multe nu mi-a explicat. Mie mi-a sunat ca si cand ar fi ceva la inima. Ajunsa inapoi la birou iau raportul si vad ca scrie "ventriculomegalie Borderline in evolutie, a se urmari dinamica ventriculilor la 3 saptm". Cautand pe google ce gasesc e vorba de ventriculii din creier si respectiv de posibil exces de fluid cranian. Lucru care poate duce in final la hidrocefalie ceea ce...n-am cuvinte.

Am intrat int-ro panica de nedescris cu crize de plans - am ras internetul. Am aflat ca atata vreme cat ventriculii au dimensiuni sub 10 mm totul e ok. Daca au peste 10 (unele siteuri spuneau 12, dar mai multe 10) e un semn de ingrijorare desi in 90% din cazuri evolutia e in continuare normala. La mine ventriculul stg. la ALbu era de 9.9 mm. Am sunat-o disperata pe dr. mea care desi initial normal a fost un pic lezata ca n-am avut incredere in ea si m-am dus si la Albu dupa care nu mai stia cum sa ma linisteasca. Ca n-avea cum sa-i iasa 9.9 si ca oricum e in limite si de-acum probabil scade si ca sa ne vedem cand vreau eu sa refaca masuratorile si sa-mi arate exact ce si cum. I-am zis ca vin peste 3 saptm. cum a zis Albu, ca macar sa vad evolutia. Ca de facut oricum nu putem face nimic. Dar pana a doua zi nu mai eram om. Dis de dimineata am luat la rand clinicile si am vanat telefoane si ca prin minune am dat de Iosup care m-a primit dupa amiaza. Ei bine lui Iosup i-a iesit 7.57 mm asa cum ii iesise masuratoarea si dr. mele. Ba mai mult mi-a aratat pe ecran ce-ar insemna 9.9 mm si diferenta era colosala, imposibil sa fie vorba doar de diferente intre aparate. Exprimarea exacta a lui Iosup a fost "nu stiu din ce ar putea sa-i iasa lui Albu 9.9mm).

Acum sunt linistita, il detest insa pe Albu, cred ca a facut-o intentionat ca sa ma faca sa vin la el pana la sf. sarcinii din 3 in 3 saptm. sa-i mai dau cate 4 mil.

Saracu' bebe - de cat l-am agitat o zi si jumatate a dat aproape continuu din picioruse. A simtit si preluat starea mea, evident. Micutul meu scumpic.

Uff...

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Miramar, urata experienta! Bine ca te-ai linistit cu bebeul si totul e ok! Despre Albu am auzit lucruri bune de la alte mamici, e posibil sa fi gresit, nu sa fie ceva intenionat.

33+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Klu, esti ok? In formatie completa?

33+ Natalia

Mergi la inceput