Burtici fericite de septembrie-octombrie (107)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

mimika, saru'mana din suflet ! Imi trimit sotul la farmacie.

Geani 32+ si Daria (03.04.05)
Varsta Dariei
In sfarsit, poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

ce mai faceti? si eu pe aici, ma cam plictisesc, sta cu pitica mea care este mult mai bine, ne-am jucat si ne-am jighinit de nu ne mai opream din ras. Acum gaseste prin casa pantofiori mici, mi-i arata pe toti si spune: bebe, si eu ii spun sa ii puna intr=un sertar pentru bebe cand vine (bine, o sa ii poarte cand va avea un an, dar Alessiei nu ii mai vin) si ea asa face. Avem treaba, ce mai!
maine poate iesim si noi afara...
ce mai vorbim? Despre masaje perineale? ascult cu drag dar nu ma bag.
Sa nu uit, eu nu am avut burtiera, nici chiloti de unica folosinta (astia chiar nu stiu la cel folosesc, de ce nu chiloti normali cu fund cu tot? ok, renuntam la tanga o perioada dar ce au chilotii normali de nu ii folosim acele cateva zile in spital cand curge mult? eu asa am facut data trecuta). Iar burtiera nu am avut si mi s-a retras burta super bine. Ce-i drept, nu trebuie sa te astepti de la inceput, 6 saptamani o ai cam de 5-6 luni asa...

Clau 31+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria1979

Fetelor m-am trezit si eu foarte greu din cauza caldurii. A devenit aproape insuportabila. Voi ati facut cerere pentru salariul de 100% minim 6 saptamani (85% indemnizatia de maternitate + restul de cca 15%)?
Aveti vreun model de cerere? Se depune odata cu intrarea in prenatal?



Da, eu am facut cerere si am trimis-o prin sot odata cu primul prenatal. Din pacate nu am facut-o la calc, ci de mana si nu o mai am. Oricum, anuntam intrarea in concediul de maternitate (sarcina +lauzie) incepand cu data de...si solicitam totodata acordarea drepturilor cuvenite cf legislatiei in vigoare si Contractului colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010 inclusiv art. 66.

Dana 31+ cu Alexandra
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Eu cu ochii in laptop si cu urechea la TV am auzit o fraza magica: "10 mituri gresite despre sarcina". E emisiunea zilnica despre gravide, nasteri si nou-nascuti la Discovery Health.
Erau cele cunoscute:
-n-ai voie condimentat
-batai de inima/min. diferite la fete si baieti
-sarcina in fata, baieti; sarcina purtata lateral, fata
-n-ai voie sex : 2 medici au raspuns cu zambetul pe buze ca nici macar sexul infocat nu face rau si nu provoaca nasterea
erau si 3 necunoscute mie:
-daca gravida ridica mainile in sus sau paseste peste un cablu ...aaaa..am uitat... nu stiu ce prostie se intampla
-daca bea cafea se naste baby cu o pata cafenie pe piele (aici stiu sigur ca-i prostie. Eu am acea pata pe picior si mama mea nu bea cafea atunci)
-daca se uita gravida la un film horror o sa iasa baby urat. Aici unul din medici a raspuns razand : nu-i adevarat si in primul rand : nu exista baby urat
Mai erau cateva, cunoscute, dar le-am uitat.

Bietii soti, ce le faceti?! Puneti-i sa faca un support group

Diana 32 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Vorbeati de cartea lui dr. spock. Acum ca o tot laudati, eu as vrea sa o cumpar . Problema e ca, dand cautare pe internet, am gasit o sumedenie de carti si nu stiu care e cea la care va referiti voi (sau care sunt, daca sunt mai multe).
Iata despre ce e vorba:

http://www.librarie.net/carti/48636/INGRIJIREA-SUGARULUI-COPILULUI-SPOCK-EDITIA-BENJAMIN-SPOCK-Robert-Needlman

Dana 31+ cu Alexandra
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucapaun

Girls,
Ma poate ajuta cineva cu info legate de calculul concediului de sarcina si lauzie? Stiu ca este 85% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni. Venitul meu lunar e format din salariu de baza si prima de performanta. Cand se calculeaza dreptul salarial pt aceasta perioada, se ia in calcul si prima?

Nush daca am fost suficient de clara.

33+ Natalia


ART. 10.

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii
Art. 25.
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.

(2) Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

Articolul 66 din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National 2007 – 2010

Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se afla în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamâni.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Conform Art. 51. – lit.c) din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010, orice angajata are dreptul la plata unui salariu mediu pe unitate din partea angajatorului, la nasterea copilului.

Art. 51. – lit.c) din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - În afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;


Ioana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuta1979

Vorbeati de cartea lui dr. spock. Acum ca o tot laudati, eu as vrea sa o cumpar . Problema e ca, dand cautare pe internet, am gasit o sumedenie de carti si nu stiu care e cea la care va referiti voi (sau care sunt, daca sunt mai multe).
Iata despre ce e vorba:

http://www.librarie.net/carti/48636/INGRIJIREA-SUGARULUI-COPILULUI-SPOCK-EDITIA-BENJAMIN-SPOCK-Robert-Needlman

Dana 31+ cu Alexandra
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1


Eu pe aceasta am cumparat-o.

31+ cu

Iepurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionika

Citat:
citat din mesajul lui ralucapaun

Girls,
Ma poate ajuta cineva cu info legate de calculul concediului de sarcina si lauzie? Stiu ca este 85% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni. Venitul meu lunar e format din salariu de baza si prima de performanta. Cand se calculeaza dreptul salarial pt aceasta perioada, se ia in calcul si prima?

Nush daca am fost suficient de clara.

33+ Natalia


ART. 10.

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii
Art. 25.
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.

(2) Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

Articolul 66 din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National 2007 – 2010

Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se afla în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamâni.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Conform Art. 51. – lit.c) din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010, orice angajata are dreptul la plata unui salariu mediu pe unitate din partea angajatorului, la nasterea copilului.

Art. 51. – lit.c) din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 51. - În afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;


Ioana 29+


Ioana, multumesc mult!

Lucrezi in domeniu? Te intreb pentru ca as vrea ceva lamuriri strict pe situatia mea.

33+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Si Constanta la apel

am fost azi dimineatza la curs, de data asta mi-am notat cate ceva ca sa nu mai uit ca data trecuta...promit ca maine vi le scriu si voua...

aku incerc sa recuperez cap 106 pana incepe friends...ca dup-aia, cu parere rau, va parasesc



33+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

ha, ce tare-i Gegea, cum e ea atenta si tine minte tot timpul pe unde sunt..e a doua oara cand va informeaza despre lipsa mea

33+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput