Burtici fericite de septembrie-octombrie (107)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:



Luto, ce rau imi pare de problemele cu netul.... Suna-i din nou sa vina si sa repare odata . Poate sunt reparatii in zona, se mai intampla si la mine cand mi-e lumea mai draga

in curand mamy de Sofia scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica

Citat:
citat din mesajul lui ralucapaun

Girls,
Ma poate ajuta cineva cu info legate de calculul concediului de sarcina si lauzie? Stiu ca este 85% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni. Venitul meu lunar e format din salariu de baza si prima de performanta. Cand se calculeaza dreptul salarial pt aceasta perioada, se ia in calcul si prima?

Nush daca am fost suficient de clara.

33+ Natalia

din informatiile mele (95% sigure) se pune la calcut orice prima sau premiu luat in aceasta perioada. inclusiv eventuale contracte de colaborare... asa ca eu iti doresc concediu placut, relaxant si bine platit in perioada de sarcina si lauzie care urmeaza

Doamne ajuta!
25+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!


Merci mult de ajutor!

Si tot legat de acest concediu, am depus cererea pentru compensarea de 15%. Stiti cumva cum se calculeaza? La salariul de baza, la total venituri brute?



33+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Ma duc sa fac conopida la cuptor ca mi-e pofta rau

Uitasem sa ma laud si eu cu ceva crescaturi de piele, chiar ma uitam zilele trecute in oglinda si ma gandeam ca ma transform in curca (mie mi-au aparut la baza gatului) , dar m-ati lamurit voi ca e la moda

Iulika, ai inceput sa prestezi masajul?, ca ai numarul bun de saptamani. Sa ne spui cum merge treaba Si pofta mare iar la gratarel



in curand mamy de Sofia scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79


Uitasem sa ma laud si eu cu ceva crescaturi de piele, chiar ma uitam zilele trecute in oglinda si ma gandeam ca ma transform in curca (mie mi-au aparut la baza gatului) , dar m-ati lamurit voi ca e la moda




ha ha ha....folosesc scrisul si nu ala micu care se tavaleste de ras ca se incarca greu pagina cu iconite.
Ai fost tare ....auzi...curca....

Pe unde o fi Kateryna ?

Cea mai fericita 32 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79

Uitasem sa ma laud si eu cu ceva crescaturi de piele, chiar ma uitam zilele trecute in oglinda si ma gandeam ca ma transform in curca (mie mi-au aparut la baza gatului) , dar m-ati lamurit voi ca e la moda



Si eu curca tot la baza gatului mi-au aparut si sunt urate rau.
Dispar dupa sarcina?

31+ cu

Iepurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

ralucapaun - eu stiu ca la media veniturilor brute pe ultimele 6 luni: se calculeaza 15% care-i plateste firma si se adauga la cei 85% care-i plateste statul din media brutului, astfel incat tu beneficiezi timp de 6 sapt. de un venit mediu brut 100%.
lutoniana - o suzeta termometru am gasit pe okazii la 30 ron bucata - http://www. okazii. ro/catalog/29884880/-NOU-Termometru-suzeta-.html

Doamne ajuta!
25+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

M-am uitat si eu la pozele noi de pe contul comun. Ce cadou frumos si original Raluk. M-am uitat cu atentie la butica, imi place sa vad burtici "de-o varsta" cu a mea. Super ideea "do not open until october".

Mi-a placut vestuta de blanita pentru bebe, Alex.

Am vazut multe hainute si mamici frumoase de copilasi dragalasi

Am fost in Metro si am trecut pe langa un morman de cutii de detergent, 5 minute m-am invartit pe acolo ca tare imi placea mirosul. De atunci ma gandesc numai la el si ce credeti ca am facut azi? Mi-am luat o punga de detergent pe care o tin pe birou si o miros din cand in cand. Am innebunit?

Merg sa pregatesc mancarea ... am zis sa citesc doar cateva randuri si nu m-am oprit decat acum

27 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Fetelor, please !

V-am tot auzit vorbind despre Gynipral impotriva contractiilor. Cum se ia ? De dimineata, ma simt super naspa, iar de vreo doua ore, nici asezata in pat, nu imi cedeaza burtica. Nu am dat de dr, iar la spital nu am nici o tragere de inima sa merg, insa daca chiar o fi cazul, oi ajunge si acolo.
Stiu ca multe fete il iau, imi spuneti cum se ia si daca e ok sa fie luat asa sau trebuie musai sa vb ianinte cu dr ?

Multumesc frumos !

Geani 32+ si Daria (03.04.05)
Varsta Dariei
In sfarsit, poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Fetelor m-am trezit si eu foarte greu din cauza caldurii. A devenit aproape insuportabila. Voi ati facut cerere pentru salariul de 100% minim 6 saptamani (85% indemnizatia de maternitate + restul de cca 15%)?
Aveti vreun model de cerere? Se depune odata cu intrarea in prenatal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Citat:
citat din mesajul lui gegea

Fetelor, please !

V-am tot auzit vorbind despre Gynipral impotriva contractiilor. Cum se ia ? De dimineata, ma simt super naspa, iar de vreo doua ore, nici asezata in pat, nu imi cedeaza burtica. Nu am dat de dr, iar la spital nu am nici o tragere de inima sa merg, insa daca chiar o fi cazul, oi ajunge si acolo.
Stiu ca multe fete il iau, imi spuneti cum se ia si daca e ok sa fie luat asa sau trebuie musai sa vb ianinte cu dr ?

Multumesc frumos !

Geani 32+ si Daria (03.04.05)
Varsta Dariei
In sfarsit, poze


Eu iau o pastila pe zi. O impart in 4 bucati si iau pe parcursul unei zile. Nu mi-a facut vreun test sau altceva..Pur si simplu mi-a zis sa iau. Eu nu am probleme din cauza lui.Am inteles ca poate sa dea palpitatii, ameteli...Se da fara reteta de la farmacie, concentratie 0,5 mg. E bine sa nu bei cafea, pentru ca se pare ca accentueaza efectele secundare.

32+ Matei Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti
hi5

Mergi la inceput