FIV in Ungaria - 61

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Zapp, histeroscopia este absolut necesara la fiv. Sa-ti spun de ce. Eu la primul fiv am refuzat sa o fac pe motiv ca HSG iesise bine (trompe permeabile si cavitate uterina curata, fara sinechii sau polipi) desi mi s-a recomandat... ei bine, primul fiv a fost un esesc si am facut histeroscopia inainte de al doilea fiv. Am descoperit ca aveam sinechie cervicala, care nu se vede la HSG (era ca o panza de paianjen care obtura colul uterin). Apoi pana la al 5-lea fiv am mai facut 2 histeroscopii care au iesit ok. Dar stiu pe cineva care a facut 3 fivuri pana i-au descoperit septul uterin la histeroscopie, interventie prin care i-au si indepartat septul. Ai intrebat cat timp trebuie sa faci pauza dupa operatia de indepartare a septului (histeroscopic): ei bine ea a inceput tratamentul dupa o luna de la interventie. Cred ca trebuie sa gasesti un medic bun in orasul tau (obstretician bun, nu neaparat pe infertilitate) care sa-ti faca histeroscopie operatorie de indepartare a septului uterin.

Mami-vreau te-am adaugat cu placere listei de aspirante. Abia astept sa punem animatoare pentru tine in octombrie!

Tamarylis, asteapta rezultatul hcg, asta spune totul, au fost fete care au avut sangerari si cu toate astea sarcina era ok. Sa dea Domnul sa fie dublat!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Avalon multumesc!
Zapp tu vorbesti despre histeroscopie, nu? Si eu trebuie sa fac histeroscopie pentru un polip... mi l-a vazut dr Peter Kovacs tot la histerosonograma... si l-am intrebat daca pot face histeroscopia acolo si mi-a spus ca da... ba chiar am intrebat si pretul la casierie (45.000 HUF)... poate este vorba de alta procedura sau poate ca in cazul tau sunt necesare alte conditii speciale, nu stiu... eu voi face histeoscopia in romania deoarece mi-a spus Peter Kovacs ca procedura de scoatere a polipului e usoara si ca nu are sens sa bat drumul si sa platesc cazare in budapesta doar pentru histeroscopie... asa ca o sa ma dau pe mana celor de la medlife, cred!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

In mod sigur se face histeroscopie la Kaali pentru ca si eu urma sa o fac acolo inainte de ultimul fiv, numai ca nu am mai putut lua concediu si am facut-o in tara. Probabil ca dr.Kovacs s-a referit la laparoscopie cand a zis ca nu se poate face la clinica.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns david1977 spune:

mami vreau am scris un email dr. Kovacs unde i-am descris absolut tot despre mine si sotul meu ( adica profilul nostru ), iar raspunsul lui a fost : indicele meu corporal este de 40 iar pentru a incepe procedura trebuie sa ajung in jurul valorii de 30.
googgy nu stiu cum sa imi activez PM iar adrsa mea de email este sidi.sidi@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Avalon, stiu la cine te referi cu septul...Trebuia sa invat mai demult lectia si sa fi facut histero inainte primul fiv. Dar, am zis ca sa am incredere in doctor si sa nu fac daca nu imi recomanda. Era varianta comoda pentru mine, nu??? Of ce ciuda mi-e acum!

Mie mi-a dat KOvacs o scrisoare medicala (ca un fel de trimitere)catre un medic din Romania in care se referea la laparo/histero. Poate le-a luat ca un intreg si de aceea mi-a zis ca nu se fac la Kaali...Mai mult ca sigur ca e asa, daca voua v-a zis ca histero face.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

da, si eu cred ca le-a luat ca pe un intreg... stiu sigur ca se pot face amandoua odata asa ca nu avea sens sa iti spuna ca histeroscopia o poti face la ei... oricum, sunt doua proceduri usoare asa ca nu ai de ce sa te temi! Multa bafta!
avalon tu unde ai facut histeroscopia?

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

La Kaali Szeged nu se fac interventii. Am auzit ca Zadori a facut histeroscopii, dar doar diagnostice, adica se uita in uter, dar nu poate rezeca septuri sau polipi. Interventii se fac la spitalul de langa Kaali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

david pentru a activa mesageria da click pe bara de sus, otpiunea "Contul meu", "Mesaje private"... Apoi o sa vezi o casuta numita "Optiuni"... dai click pe ea si ti se va deschide o pagina unde trebuie sa pui bifa la optiunea de a primi mesaje private si apoi dai click pe "Trimite modificare"...
Imi cer scuze pentru off-topic...
Am inteles acum cum ti-a cerut sa slabesti... Credeam ca ai fost la consultatie si ti-a spus acolo!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

david am senzatia ca trebuie sa ai 10 mesaje scrise ca sa poti activa PM. Ti-am trimis mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Avaloane ia trece-ma si pe mine cu Fiv 3 in sept-oct la Budapesta, ca m-am enervat!
Pe 10 septembrie am prima consultatie da' ma duc in fortza!
Multumesc.

Mergi la inceput