FIV in Ungaria - 61

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALRAK

TUTUROR SI UN BUN VENIT CELOR NOI (SEDERE CAT MAI SCURTA AICI SI FUGA LA ODISEE), MULTUMIM PENTRU SFATURI CELOR CU EXPERIENTA MAI MULTA.
Referitor la PGD diagnosticul de preimplantare a embrionului (analiza genetica pe embrion) pot sa va spun ca se poate solicita si la Szeged, analiza in sine se face la Budapesta, dureaza o zi trimiterea celulelor si primirea rezultatelor.
La inceputul lunii iulie , cand am fost eu la ET a fost cu mine o doamna (47ani) care a facut ET si a facut si PGD-ul .
A avut trei embrioni din care numai unul a fost OK din punct de vedere al acestei analize , ceilalti doi au fost "diagnosticati" cu diverse malformatii.
Costul acestei analize a fost de 30 EURO. Nu stiu daca pretul este pe numarul de embrioni sau pe pacient. Ea a platit 30 euro pentru 3 embrioni.
Factura pentru aceasta analiza este trimisa direct de catre cei din Budapesta, iar la Szeged nu se adauga nimic in plus.
Poate va este de folos ceea ce am scris . Eu ma gandesc foarte mult la acest lucru si vreau sa fac si eu pentru embrionasi aceasta analiza, in septembrie.
Doamna cu pricina ( cea de care va spuneam mai sus) a fost nevoita sa faca avort la 5 luni ,anul trecut (cand avea 46 ani), pentru ca BB-ul a fost diagnosticat cu sindrom Down. Facand PGD-ul a eliminat acest risc. ( Sunt cateva tipuri de malformatii care se depisteaza prin PGD).

tuturor si sa aveti o zi luminata.

Doamne Ajuta-ne!


Si aceasta informatie mi se pare f.f.f.utila
AVALON ...ce zici? O postezi si pe asta pe prima pg?
scuza`ma ca te`am innebunit cu mesajele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

care informatii de pe pagina pe care ai postat-o nu se regasesc pe prima pagina, te rog?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon

Multumim pentru informatii, ALRAK! Am pus linkul pe prima pagina cu PGD si P-ICSI.
De asemenea, am adaugat cateva informatii despre medicamentele folosite in fiv (nu va mirati ca le veti regasi- neactualizate la fiv in Europa- tot eu le-am postat acolo).

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+


MULTUMIM MULT DE TOT!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon

care informatii de pe pagina pe care ai postat-o nu se regasesc pe prima pagina, te rog?

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+


cat stam in ungaria:
mesajul lui Alrak
"Incepand cu ziua a 2a a CM, dupa eco si analize, incepe tratamentul (decapeptyl, merional si gonal- injectii, aspirina protect, vitamina C , magne B6 si femibion- tablete), tratamentul este personalizat in functie de rezultateale estradiolului si FSH-ului, in functie de varsta si de multi alti factori.
-Din doua in doua zile (cam asa ceva) am fost la monitorizare, asta insemna analiza estradiolului si eco. In functie de rezultatele analizelor dozele s-au ajustat. La mine stimularea a durat 14 zile, poate dura mai putin , daca foliculii cresc la dimensiunile la care se poate face punctia - cel putin 18 mm.
-In ziua a 15-a nu mi-am mai facut nici o injectie
-In ziua a 16-a mi-am facut o injectie (Ovitrelle) , iar dupa 36 ore mi s-a facut punctia.
-In ziua a 4a de la punctie mi s-a facut ET."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Clipsy, pe prima pagina se afla informatii generale, care se aplica marii majoritati... ceea ce a postat ALRAK este protocolul ei, al meu nu a fost asa de exemplu... protocolul fiv difera de la pacienta la pacienta, in functie de mai multi factori. Daca informatiile acestea sunt importante pentru tine, salveaza-le undeva in computerul tau sau noteaza-le intr-o agenda.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupy76 spune:

Pentru fetele care au facut la Seghed FIV, vreau sa va intreb daca sambata si duminica se fac tratamente?
Dupa calculele mele a 2a zi de cm ar fi duminica, este vreo problema?
Clipsy tu cand trebui sa mergi in Ungaria?
Poop toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Pupy en inca nu am fost dar poti sa-ti zis ca se fac tratamentele si sambata si duminica (asa am citit de pe forumuri)

http://lt2f.lilypie.com/bYtnp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

pupy da , se face tratament si sambata si duminica, daca cumva nu este unul dintre medici ii tine locul celalalt, sambata sau duminica respectiva in asa fel incat sa nu se faca nici o intrerupere a tartamentului. Eu primul protocol l-am inceput duminica.
si DD sa ajute sa fie cu ochisori.

tuturor si o zi luminata

Doamne Ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Avalon

Clipsy, pe prima pagina se afla informatii generale, care se aplica marii majoritati... ceea ce a postat ALRAK este protocolul ei, al meu nu a fost asa de exemplu... protocolul fiv difera de la pacienta la pacienta, in functie de mai multi factori. Daca informatiile acestea sunt importante pentru tine, salveaza-le undeva in computerul tau sau noteaza-le intr-o agenda.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+


Mi le salvasem dar am crezut ca o sa fie de folos si altor fete de asta...am inteles! Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clipsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui pupy76

Pentru fetele care au facut la Seghed FIV, vreau sa va intreb daca sambata si duminica se fac tratamente?
Dupa calculele mele a 2a zi de cm ar fi duminica, este vreo problema?
Clipsy tu cand trebui sa mergi in Ungaria?
Poop toate fetele


eu vreau sa ajung in septembrie

Mergi la inceput