Sezatoarea canadiana (150) Bun venit Mara Nicole!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Lili merci mult. Ma bucur mult ca ii place tractorasul lui Teulet. Lampa cu Diego merge? face lumina frumoasa pe tavan? ca le-as lua si la tzancii mei in casa noua pt camera lor, dar nu stiu cat de practica este (daca chiar face lumina). Ne ocupam noi de poze.
Hai ca zilele astea ma urnesc sa iti scriu un mail despre cum mai sunt eu (ca noi suntem bine, despre mine nu sunt asa sigura... ). Oricum am asa un sentiment ca sunt invizibila si ca nuca in perete de cele mai multe ori, asa ca e mai bine pe privat.
si merci ca ti-ai amintit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Monicutza, la multi ani pentru Aylin!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Monicutza- sa iti traiasca printesa, sa fie sanatoasa si norocoasa!
Ce ai patit,de ce nu esti bine,cand va muatti, plinge-te aici ca de aia suntem sa te ajutam cum putem

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicutza_bb
Oricum am asa un sentiment ca sunt invizibila si ca nuca in perete de cele mai multe ori, asa ca e mai bine pe privat.
si merci ca ti-ai amintit.

Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic


Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."



Monicutza, ce-i cu tine? Sa stii ca si eu mai am senzatia asta citeodata dar am ajuns la concluzia ca suntem f multe care postam aici si e greu (cel putin ptr mine) sa retii pe toata lumea si sa raspunzi la toata lumea. Eu recunosc cu mina pe inima ca,cam sar peste mesajele despre boli de copilasi mici la care nu stiu sa raspund anyway. De asemenea nu tin minte nume de copii (le admir teribil pe Lorelaim sau Laurajr), iar ptr fetele de la sezatoare pe care nu le cunosc personal (ce bine mi-a prins intilnirea de la 1000insule)mereu le amestec numele sau "istoriile".
dar incerc sa ma ameliorez.

hai zi-ne aici de ce esti suparata

Ah si la multi ani ptr printesa. Sa fie sanatoasa si norocoasa.

Nelia, merci ptr idee.

Nasuc merci ptr info. Noi am plecat acum 10 ani si e prima oara cind ne intoarcem. Probabil ca vom fi tare socati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Monicutza, eu cred ca toate forumistele de la Sezatoare intram pe fuga pe forum, ba in pauza de la job (ca mine acum), ba intre 2 tipete de copii de acasa.
Si nu avem timp sa scriem decat daca am trecut prin situatia respectiva, adica daca stim cu adevarat raspunsul.

Mie mi-ar place sa scriu mai multe raspunsuri, dar sunt mereu in criza de timp.

"La Multi Ani" ptr. Aylin, ca creasca mare, sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.
Care sunt planurile de petrecere ?
O sa fie cu printese ?

Dana, cred ca aveti emotii ptr Ro.
Sanatate tatalui tau in primul rand.
O sa fie bine, sunt curioasa cum vor percepe copiii Ro.

La noi anul trecut, a fost groaznic, Anca se trezea plangand cu "Je n'aime pas ici" si doar era rasfatata tituror.
Noroc ca bunicii nu prea stiau franceza.

Legat de impresiile cu Ro, cred ca s-a schimbat multe, dar trebuie sa fim constienti, ca noi ne ducem ca turisti cu bani din Ca.
Din cate stiu eu, criza economica se simte f. mult in Ro, se inchid fabrici, o multime de companii.(vorbesc de Bucuresti si Slatina, nu stiu cum este in vestul tarii).

Noi: eu si sotul dc ramaneam in Ro, eram ori fara job (in informatica) ori in concedii fara plata fortate ori facand 3 joburi si platiti ptr. unul singur.

Referitor la cadouri si noi tot seturi de cosmetice trimitem de la Fruits &Passion de ex., ca este firma canadiana.
Si luate de la "Vente d'entrepot" (a fost una in mai, cred ca mai este una in noiembrie).


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Stati asa... nu am citit decat pe deasupra, dar... ati inteles gresit, nu ma refeream la nemultumiri legate de Sezatoare... nimeni si nimic nu m-a deranjat, si oricum nu sunt genul de suparacioasa. Este vorba de perioada asta prin care trec, cu mama si cu problemele ei (si problemele pe care le am cu ea), vara asta de ..., stresul pe care il avem cu casa, mutatul, multi bani dati o data, nemultumiri marunte dar pe care le-am strans pentru ca nu am cu cine sa le impartasesc (in afara de Lili , rar). Legat de chestia cu "invizibila', va dau un exemplu, sa intelegeti: ma duc la Loblows sa imi iau ceva de papa pentru pranz. Stau frumos la coada si doua minute dupa vine o tipa in fata mea, foarte intepata, si da comanda la mancare, ca si cum eu nu existam. M-a frustrat... Apoi, plec si la primul stop nu sunt lasata sa trec, cu toate ca ajunsesem prima... in fata usii, cand scot cheile din geanta, imi cade paharul cu suc lipicios pe picioare ... No, nu credeti ca este destul sa frustreze si cea mai calma persoana? Dar nu pot decat sa zambesc si sa merg mai departe...
Nu este ceva ce pot explica prea coerent, si nici nu sunt genul sa ma simt confortabil sa imi pun sufletul pe tava, cu slabiciunile on the side . De asta am si zis ca voi povesti cu Lili in privat.

Scuze daca v-am facut sa credeti altceva, dar va repet, nu sunt genul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Monicutza, eu m-am gindit ca te referi la invizibilitatea ca femeie, mama, acasa, in familie... ca stii, fiecare cu ce-l doare. Ca la noi e ca in zona crepusculara, nici nu stiu daca sa ma frustrez sau sa rid... Sterge Octav pe jos, face curatenie intr-o camera... ei, toti, dar toti copiii ocolesc locul, nu aduc jucarii in locul in care el abia l-a ordonat, ca de, tati a muncit. Face mama... zici ca n-am trecut pe acolo! Oi fi invizibila si nu stiu eu... La chestii de genul asta credeam ca te referi... Vrei sa vorbesti cu cineva, uite-ma aici, iti mai spun...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Monicutza, ce-i cu tine? Sa stii ca si eu mai am senzatia asta citeodata dar am ajuns la concluzia ca suntem f multe care postam aici si e greu (cel putin ptr mine) sa retii pe toata lumea si sa raspunzi la toata lumea.


Citat:
citat din mesajul lui cge

Monicutza, eu cred ca toate forumistele de la Sezatoare intram pe fuga pe forum, ba in pauza de la job (ca mine acum), ba intre 2 tipete de copii de acasa.
Si nu avem timp sa scriem decat daca am trecut prin situatia respectiva, adica daca stim cu adevarat raspunsul.

Mie mi-ar place sa scriu mai multe raspunsuri, dar sunt mereu in criza de timp.


Of, dragele mele... pai nu am pus nici o intrebare, deci nu astept nici un raspuns . Dar vedeti voi, Lili este nasa lui Alex, care s-a intors in Romania. Cand era aici, obisnuiam sa ne povestim una alteia ce ne durea. Acum a plecat, dar tot ne mai povestim din cand in cand cum suntem noi, "deep down inside", cum zice ea .
Si cum simt ca s-a umplut paharul cu evenimentele din ultima vreme, simteam nevoia de o sedinta de confesiuni. Dar acum am rezolvat-o cu voi, m-am mai calmat

Ziua printesei am facut-o duminica. Din pacate (o nemultumire majora pentru mine) nu am putut sa o fac asa cum as fi vrut, cu printese si copii. A iesit foarte placut, dar ca o petrecere de adulti. Lasa ca anul viitor vor fi alte conditii si alte situatii.
Dar este innebunita dupa "bichica" (bicicleta) cu Dora care scoate toate sunetele posibile, cu cosulet si minuni. A primit si o chestie ca un fel de water park pt gradina, cu glisoar, piscina si delfini cu aspersoare, Alex abia asteapta sa il incerce (ne-am chinuit juma' de zi sa il convingem ca nu putem sa il montam pe balcon).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Salutare tuturor.
Dupa cum am promis ieri Simonnei, postez aici reteta mea de tort de clatite, in caz ca sunt si alte amatoare.

Se fac 8, 10 ori 12 clatite din: 4 oua mari sau 5 medii, 4 linguri de zahar, putin unt topit ori ulei vegetal- eu folosesc ulei de nuca ori de migdale dulci-cam 250 grame faina si 400 ml lapte, un praf de sare, putin extract de vanilie-optional.
Se freaca galbenusele spuma cu zaharul dupa care se adauga cate putin faina, laptele, mestecand bine, untul sau uleiul. Se bat albusele spuma cu putin zahar si un praf de sare si se adauga la mixtura, ies mai pufoase clatitele. Se mesteca mereu pana se obtine un aluat ca o smantana subtire. Se frig rand pe rand clatite de cam 3 mm grosime si se asaza una cate una intr-o tava rotunda unsa in prealabil cu putin unt. Se preincalzeste cuptorul la 180C si se umplu cu urmatorul amestec: 500 gr branza dulce degresata(eu folosesc pressed cottage cheese de la Western cu 10% grasime), 3 galbenuse si zahar dupa gust, eu o fac mai dulce, ca prefer clatitele mai putin dulci. Optional se poate pune putina coaja rasa de portocala ori lamaie, un pliculet de zahar vanilat. Se asaza prima clatita in tava si se intinde in strat subtire o lingura din umplutura apoi se asterne urmatoarea clatita, alt strat subtire de umplutura si tot asa. La sfarsit se toarna deasupra un amestec de smantana 14% sau 5.5% grasime cu un ou intreg batut spuma cu putin zahar. Se da la cuptor si se lasa pana se rumeneste putin.

E mai simplu de facut decat pare, dar necesita cam mult timp. Nu e desertul meu preferat, dar restul familiei sunt topiti dupa ea, asa ca-l fac cam o data pe luna. Pentru clatite cu adevarat delicioase eu pun si o lingura de smantana acra in aluat, si ff putin din uleiul vegetal.
Reteta poate fi adaptata dupa gusturile fiecaruia, adica umplutura mai mult ori mai putin dulce, cu sau fara ou, in clatite se poate folosi apa in loc de lapte.
Bon appetit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Nelia la curatenie nu ma mai stresez, ca este destul unul in familie. Sotul meu are mania curateniei si ordinii. Acum face mama curatenie la cateva zile, dar sotul este cel strict care face cea mai mare parte (si spala si vase... hihihi, ca mie nu imi place).
Eu serios ca incerc sa nu ma stresez cu curatenia excesiva, ordonata nu am fost nici o data, asa ca... Stresul meu cel mai mare legat de casa este mancarea
Dar tu mai zi daca mai ai...

Mi-a placut discutia de rockereala, si eu sunt un suflet rebel, m-au mai potolit copii. Nu o sa uit nici o data initierea pe care i-am facut-o sotului cu "Symphony & Metallica", i-a cazut efectiv maxilarul de uimire si placere, nu credea ca exista asa ceva



sau asta


Mergi la inceput