Sezatoarea canadiana (150) Bun venit Mara Nicole!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bine ai venit pe lume, Mara Nicole! Felicitari si refacere usoara, Romanitza!

Biscu, multumim pentru dedicatie! Ce mai ascultam melodia asta pe vremuri! Primita in clubul munte, muzica si filme.

Legat de filme, eu m-am dat pe vechituri, in ultimul timp aproape numai din astea am vazut. De exemplu, ieri am fost la What Ever Happened to Baby Jane?, din 1962, in regia lui Robert Aldrich, cu Bette Davis si Joan Crawford. Si acasa am vazut The Children's Hour, din 1961, cu frumusica de Audrey Hepburn, Shirley MacLaine si James Garner si in regia lui William Wyler. Si nu mai stiu daca am mai pus mesajul sau nu, ca va scrisesem unul intr-o noapte si s-a dus... am vazut Patul lui Procust din 2001. Toate trei merita vazute. Acum, astept sa-mi revin si cu cartile, ca sint in urma rau, da' rau de tot. Dar si cind ma voi reapuca... ma dau ai mei afara, ca eu cind citesc, citesc si atit!

Ana, acum am citit din urma. Imi pare rau ca ai avut probleme la servici si bine ca nu s-a intimplat nimic, ca de iesit mai sint zile. Mai vii in centru? Nu am mai apucat sa ne intilnim.

Trimit ca sa nu-l pierd, ca scriu de la cel vechi si nu se stie...



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cge, felicitari pentru locul la gradinita! Ii doresc Ancutai sa se simta bine acolo!

Pitilache, Paris zici... vrem poze, sa ne clatim si noi ochii!

Nu mai stiu ce am citit, mai revin...

Sint trista si speriata si ingrijorata... tocmai am aflat ca prietena mea cea draga, care a invins ani de zile trei forme de cancer... e in spital. Sper din tot sufletul sa fie doar o recadere cum a mai avut!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Bun venit bb Mara! Felicitari Romanitza
Si ca am ramas datoare LMA Victor!
Ca tare sunt uituca.
Nelia sanatate prietenei tale. Sa dea DD sa fie totul bine.
Khristin, na ca m-ai speriat la subiectul celalalt, ca eu tb sa pun silicoane ca altceva ce? Acuma ce ma fac?
Ana, tot vroiam sa iti zic ca poate esti tu prea atenta la ce e in jurul tau. Eu de cand am venit aici am incercat sa invat sa nu iau nimic personal. Si in mare parte reusesc si imi face si bine la sanatate
Ii las sa si imi vaz de ale mele ca si cum nu am priceput si nu am auzit
Pai ce sa imi dau eu linistea pe prostiile lor?
Cine e la rand la majorete?

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Mara Nicole, bine ai venit pe lume! Romanitza, felicitari, refacere rapida si ... mult laptic.

Diana, LMA ptr Victor chiar daca sunt in intirziere.

Cristina, am vrut sa-i arat si sotului pe micul Olivier, dar am constatat ca ti-ai sters mesajul.

Pucku
,esti o mamica curajoasa, mie mi s-a facut pielea de gaina numai citind cum ai gasit-o pe Steph, deja mi-o si imaginam asa julita si cu dintii rupti.Sper ca va fi totul ok si nu o va afecta la dintii de maturitate.

Roxana, nu am mai apucat sa-ti spun ca am vizionat (si mi-au placut mult cum se adora copii tai)pozele cu familia reunita. Acum vrem Paris.

Noi am decis sa mergem in Ro de sarbatori. Tatal meu nu se simte deloc bine (sper sa-l mai prind in viata).
Stiu ca s-a mai discutat tema cadourilor dar nu-mi vin acum in minte. Deci, ce a-ti luat voi cadou ptr rude-prieteni?
Acum sa nu rideti de mine, sa-mi iau hainele mele de iarna de Canada sau ceva mai usor?
Am inteles ca iernile sunt mai blinde de ceva timp incoace... Ana cum a fost anul trecut cind ai fost tu?

In decembrie se implinesc exact 10 ani de cind am plecat din Ro si tot atunci sarbatorim si 15 ani de casnicie asa ca tot avem evenimente de sarbatorit. Eu sunt tare nerabdatoare sa vad reactia copiilor mei.

Ah, si nu am in minte decit poza Anei cu cirnati, sorici si alte alea.. de anul trecut.

Roxana , buna ideea cu bolditul intrebarilor.

Ana, ai pm.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Am pus poze pe contul comun.

De haine, Dana, eu zic ca-i foarte buna ideea cu haine mai subtiri toamna/iarna pentru Romania. Mama imi spunea ca aproape nici nu mai foloseste manusile iarna, ca nu are nevoie... in Bucuresti, cel putin. Ce de aniversari o sa aveti! De cadouri sincer nu stiu ce sa-ti spun ca eu am luat lucruri diferite, de la caz la caz, mai si intrebam daca vor ceva anume. Si le luam din timp, ca se aduna atatea... Sanatate multa tatalui tau!

Diana La multi ani si din partea mea (scuze de intarziere ) pentru Victor si sa va fie de bine petrecerea!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

BINE AI VENIT PE LUME MARA NICOLE ! FELICITARI PARINTILOR !

LA MULTI ANI VICTOR DE DIANA !!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Romanitza, laptic si refacere rapida, bine-ai venit Mara Nicole ;

Roxana, ce vara minunata acolo la voi in Europa!

Dana, noi am avut hainele groase de iarna cu noi si sub tricouri si lucruri subtiri, dar noi am fost pe la munte, la soacra e foc cu teracote, la ai mei sobe cu gaz, la bloc racoare cu centrale, si ne-au prins bine pulovere la fel; afara era ca o primavara timpurie (imagineaza-ti un martie de aici rece dar fara zapada prin oras); lumea altfel era cocheta, fetele localnice toate in cizme, fustite si jachete cu centura; ce nu ne-a trebuit prin oras sunt bocancii/ghetele, era vreme de ghetute si pantofi(barbatu-meu)
Sanatate tatalui tau!

cadouri...pai nu prea ai ce duce, am vazut ca au tot ce visezi si ce nu; surveniruri la prieteni luate de la Duty-Free cu USA: brelocuri cu Canada, cani, tricouri cu Montreal, termometre de pus pe frigo, agende cu Canada, etc; ce nu am vazut Romania si le-a placut: canile de cafea de aici izolante (luasem de la HEC, mai dragute);

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Salutare la toata lumea! felicitari noilor mamicute!

Am fost in Europa, in vacanta, a fost asa bine ca nici nu mi-a trecut prin minte sa deschid
forumul, insa aici cum am ajuns in fata calculatorului mi-am deschis o fereastra sa vad ce mai faceti. N-am apucat sa citesc decat paginile astea, o sa citesc si restul mai tarziu.

M-am gasit sa scriu, ca am vazut intr-unul din mesaje, Ana Stroe se intreba daca s-a imbunatatit situatia in RO (cand vorbeai de sora ta careia nu-i prea place aici). Am zis sa scriu ca intr-adevar situatia in Ro e mult mai buna, de la la an la an sunt progrese remarcabile in aproape tpate domeniile: salariile si pensiile s-au majorat, parintii mei aveau o pensie de 200 de $CAD acum vreo 5 ani, iar acum au aproape 600$ Cad (in jur de 1500RON) Toata lumea renoveaza, (centrale termice si termopane s-au pus de mult), se izoleaza apartamentele (cam 10 cm in afara si apoi zugravit, arata f. fain). Soselele sunt excelente. Noi am fost la Cluj. Pietele sunt pline ochi cu tot felul de produse si preturile nu sunt mari (rosii:4 RON/kg). Unde mai pui ca, chiar si rosiile de sera de la olteni, au gust muuult mai bun decat ce avem noi in magazinele mari. Cand am fost noi nu era inca sezonul rosiilor, se pare ca acum si in august ajung si cu 1 RON kg, cand vin produse locale. Iulius Mall (la Cluj) poate rivaliza cu Eaton Centre in Toronto . E ceva mai micut, dar e facut cu gust si e intr-adevar o experienta excelenta sa "iesi la mall. Oamenii sunt mai joviali, mai putin tristi. De stresati tot stresati, dar parca nu mai sunt asa posomorati ca acum cativa ani. Se mai plang unii dintre ei. Si progresele nu se opresc aici. Foarte multi fac excursii in Europa la preturi modice (recunosc ca si noi profitam de ofertele din Europa ca sa o vizitam. O singura data am fost numai in Ro, de obicei mai mergem si in alte tari, daca tot suntem acolo). Sincer va spun, daca era in Ro asa cum e acum, noi n-am fi plecat. Si ma gandesc ca asta poate fi o explicatie pentru faptul ca unora dintre cei care mai vin in vizita nu le le place aici. In avion o mamica ce venea in vizita la copii, cauta disperata alti romani care sa o ajute cu formalitatile. Ne-a auzit pe noi vorbind romaneste si s-a luminat de bucurie (era stresata de vama si la bagaje). Zicea ca nicio data nu i s-a mai intamplat sa nu intalneasca romani in avion. De obicei, zicea ea, erau multi (venea a 5-a oara). Pot si eu sa confirm, ca intr-adevar nu am mai auzit romaneste in avion ca in alte dati, dar e drept ca pe mine nici nu m-a interesat.
Ma bucur pentru Ro si pentru cei care traiesc acum acolo (nici noua nu ne-a fost usor, dar nici lor) si care acum pot sa se bucure de un trai mai decent. Socrul meu zicea ca e asa bucuros ca a ajuns sa traiasca sa poate sa mearga la Profi sau la Kaufland si sa-si cumpere ce vrea el. Unde mai pui vremea. Noi am vut soare in fiecare zi, iar cand a plouat a fost ploaie calda, din aia de-ti vine sa mergi prin ploaie.

V-as mai povesti, dar nu vreau sa plictisesc cu un mesaj prea lunguiet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

nasuc, si eu am venit exact cu aceeasi impresii pozitive din Romania. Singura diferenta este ca eu am fost la Bucuresti si acolo viata totusi este mai scumpa. Este prima data (dupa aprope 20 ani de cind am plecat) ca m-am simtit bine in Romania. Iar fetita mea n-ar fii vrut sa mai plece O mica precizare: sa nu uitam ca impresiile mele sint cele ale unui vizitator, deci nu pot vorbi in numele celor care traiesc acolo. De altfel a fost o situatie f.caraghioasa: de cite ori spuneam prietenilor din Romania ca mi se pare ca lucrurile s-au imbunatatit, toti incercau sa ma convinga de contrariu . Deci inca perceptiile sint f.diferite.

dana, de citive ani, ca si cadou, eu cumpar parfumuri (urmaresc cind sint reduceri). Ocupa loc putin si in general sint bine primite. Daca persoanei nu ii place, poate sa il dea mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Felicitari Romanitza si bun venit Mara

Daiopri de asta si ziceam ca exista doua tipuri de interventii, una de nevoie ca in cazul tau, si alta de fun asa gen Monica Columbeanu et al Vei fi bine nu-ti fa griji

Dana, eu am mai luat albume din acelea despre Toronto sau Canada, banuiesc ca gasesti si tu despre Montreal la Chapters.

Nelia, da eu de visine din alea zemoase si acre ziceam

Nasuc, frumoasa experienta ai avut in RO . Ai reusit sa ajungi si in Franta pana la urma?

Cristina

Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput