Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-11

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

miki multumesc mult pentru PM

Voi cu ce analize spuneti sa merg in continuare? Adica care ar fi prioritare, cele pentru sindromul antifosfolipic sau cele imunologice?

Pana acum am facut analizele genetice si pe cele de trombofilie. Intr-un final vreau sa le fac pe toate dar nu stiu cu care ar fi mai important sa incep. Banuiesc ca tratamentul este influentat de combinatiile existente asa ca va rog din suflet sa imi spuneti ce ma sfatuiti.

miki am studiat listuta ta cu alimente si mi se pare interesant ca mie majoritatea nu imi plac, oare simte organismul ca nu imi fac bine? Voi incerca pe viitor sa le evit si pe celelalte. Cand pleci din nou in concediu?

Andrutzac te rog sa ne spui si noua impresia ta despre dna dr. Aici parerile sunt impartite asa ca sunt curioasa sa aflu si impresia ta.

mcrissa multumesc pentru siguranta o sa merg la inceputul lui august poate pana atunci mai am rezultatul altor analize. Intentionez sa ii scriu intai un mesaj si apoi sa merg la spital.

tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Buna fetele, va rog sa ma treceti si pe mine pe prima pagina: 3 sarcini pierdute, la 5, 8, 5 saptamani. Pana acum diagnosticul este MTHR, mutatia ambelor gene, mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank30 spune:

fetelor pentru (APCR si factor v leiden,heterozigot pozitive)am primit de la hematolog urmatorul tratament:clexane0.4/24hpana raman insarcinata si pe perioada primului trimestru.iar din trim 2,0.3/12h.Inca nu m-am hotarat sa raman insarcinata probabil peste vreo doua luni.Eu cred ca daca voi face clexane cu o luna innainte...e suficient.Voi ce ziceti?Nu mi-a recomandat aspenter deloc,chiar mi-a spus ca asociat cu clexane poate da sangerari in sarcina.Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Ca si mine,jasmine...mai avem niste "surori" pe-aici pe forum...
pentru toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ank,la ce hematolog ai fost?e din cluj?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

ank,eu pana acum nu am auzit de clexane inainte de sarcina,dar fiecare medic cu parera lui.Mie Uscatescu mi-a recomandat aspenter inainte de sarcina si clexane de cum mi se confirma sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

ank30 eu am luat aspenter zilnic cu vreo 2 luni inainte sa raman insarcinata, iar Clexane am inceput dupa ce s-a vazut activitate cardiaca la eco.stiu ca in SUA procedura este sa incepi Clexane dupa ce se confirma ca sarcina este in uter, deci poate fi mai devreme, undeva la 4 saptamani, dar daca hematologul tau spune asa eu as face ca el.mie mi s-a recomandat sa iau si aspenter si Clexane pentru ca Clexane este anticoagulant si aspenter antiagregant, dar stiu fete de pe forum care au facut decat heparina pentru ca erau alergice la aspirina si au dus sarcina cu bine.
andrutzac ai ajuns la dr?
profa, danny, criss, jasmine

14+ Minunea din burtica

Puisori

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzac spune:

Buna fetelor,

Nu am reusit sa ma intalnesc cu dr. Avram, a avut o problema si la ora la care am fost programata nu mai era, lasand un mesaj ca a avut o urgenta, asa ca ramane pe data viitoare si cred ca am sa merg la dr Uscatescu. I-am trimis un mesaj prin care i-am atasat rezultatele si a ramas ca ne intanim saptamana viitoare, pana atunci iau tratament.
Am fost si la medicul meu ginecolog, am facut eco si este ok, acum nu mai sangerez, asa ca saptamana viitoare voi incepe tratament pt trombofilie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank30 spune:

danny1,la recomandarea medicului ginecolog merg la anca bojan de la clinica hematologie.Ma ingrozesc cand aud ca va trebui sa fac atatea injectii,dar asta e...o sa-mi fac curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Sunt cam varza....am zis acum cateva zile ca m-am resemnat si sunt ok, insa...cand am ramas eu insarcinata au mai ramas (in aceeasi luna, aveam DPN apropiat) verisoara mea si o prietena buna. Prietena buna a nascut ieri noapte, verisoara naste vineri-sambata. daca nu pierdeam sarcina in decembrie, eram mamix2 acum...sau urma sa fiu peste cateva zile.
Offf...e atat de greu...

Edit: naste azi si verisoara, ca m-a cunat acum - i s-a rupt apa si e programata la cezariana. Sa dea Dzeu sa fie totul bine!

Mcrissa, gata, te-ai linistit? a trecut perioada critica

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput