Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-11

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank30 spune:

offf...fetelor sa stiti ca e foarte important sa descoperi cauza pentru sarcinile pierdute in sensul ca poti evita o tragedie mai tarziu cand sarcina e f.avansata.Acest lucru m-i s-a intamplat mie cand din indiferenta sau nepriceperea medicului sarcina mea s-a sf.in luna a 8-a.Suferinta e imensa atunci cand t-i se spune "am observat o sistola"si totusi n-a facut nimik sa salveze viata bebelusului,i-si dadea cu presupusul ca probabil e o insuficienta placentara,dar daca i-mi facea un eco dopler probabil observa ca placenta e cu pb.si asta din cauza pb.de coagulare pe care le-am descoperit sau mai bine zis le-a descoperit un alt medic recomandandu-mi aceste analize.Sunt multi medici care mi-au spus ulterior ca "n-am nici o problema"....si totusi..!Feriti-va de indiferenta lor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Multumesc, fetelor!
Am decis sa nu iau aspenter in plus fata de perioada recomandata de dr. I-am trimis un mail, dar cred ca deja este in concediu acum.

2009 este anul in care voi reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Buna fetelor!
Miki, interesant si bine de stiut despre alimentele care contin vitamina k.Eu chiar nu stiam ca vit k este contraindicata in astfel de probleme...
Anka30, din pacate stiu despre ce vorbesti...am trecut si eu prin aceasta experienta cumplita acum 5 luni,cu o sarcina oprita in evolutie in luna 7.Problema cu coagularea sangelui am descoperit-o dupa pierderea bebelusei.
E f greu de trait cu durerea asta in suflet,dar trebuie sa mergem mai departe si cu incredere in Dumnezeu,intr-o zi vom reusi sa avem bebelusii mult doriti si asteptati.
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lavinia78 ti-am trimis PM si te-am trecut in listuta cu datele tale.

Avem o graviduta noua Andrutzac cu care am vb pe privat si mi-a dat datele ei sa o trec pe prima pagina . A aflat acum ca are mutatiile, inca nu este pe clexan... i-am spus ca e urgent sa ajunga la un hematolog si sa treaca pe clexan.
Datele ei :
Andrutzac 33ani Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot. 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita in evolutie la 8 sapt, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged"
Criss85 imi pare bine ca e cineva care ma intelege, Vit K chiar e periculoasa in cazul nostru. Eu m-am ferit multi ani de varza pt ca inhiba tiroida si aveam o f f usoara hipotiroidie. Acum nu stiu ce m-a apucat, cred ca sarcina ma tampeste pt ca si data trecuta am facut niste greseli cu alimentatia. Vreau sa-mi fac un regim special pt sarcina de acum pt ca at nu mai gandesc deloc.

Rog fetele care nu sunt pe prima pag si si-au aflat diag sa-mi dea datele lor.






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Tamaryllis sfatul meu este sa te duci la un hematolog sa-ti interpreteze.
Lavinia ar tb sa te mai cauti pt ca doar mutatia aceea heterozigota nu e f periculoasa. Combinatiile sunt periculoase.
Luck nu stiu nici o leg intre prednison si aspirina.


Eu zilele acestea tb sa nasc sa-mi tin bble in brate. Sunt trista si am o stare de somnolenta .... dorm non-stop.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

tamaryllis ce inseamna sa iei aspenter in plus fata de cat ti-a fost recomndat?ca eu luam luni, miercuri si vineri, dar de cateva zile am hotarat cu sotul sa iau zilnic, mi se pare riscul mai mare sa nu iau.

miki foarte buna listuta cu alimentele, care contin vitamina K.mie un homeopat din Franta mi-a zis sa evit legumele din familia cruciferelor, mai ales in stare cruda pentru ca au multa vitamina K.

ank30 imi pare rau sa aud ca ai trecut si tu prin durerea pierderii unei sarcini.acum sti probelma si vei putea sa previi astfel de tragedii.

andrutzac cate saptamani de sarcina ai acum?ti-am raspuns pe mail

lavinia78 parca dupa 24 revine doamna dr la Fundeni.multumesc mult de urari si iti doresc tie si toate fetelor sa reusiti sa aveti un bebe sanatos.

Noi ieri am fost iara la ecograf.de doua zile nu imi mai este greata si m-am speriat rau.Multumesc lui Dumnezeu beeb e bine si foarte activ.s-a speriat doctorul cand m-a vazut.stiam ca e de garda si m-am dus peste el

13+ Minunea din burtica

Puisori

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutzac spune:

Buna fetelor,

Maine ajung si eu la un hematolog, la dr Avram, pentru ca dr Uscatescu revine in tara pe 27 iulie, si mi-e ca e prea tarziu...
Eu maine, adica marti, fac 9 saptamani.
Miki am avut probleme cu calculatorul, abia azi am rezolvat sa pot sa-l deschid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

rosca,activeaza-ti PM.
miki,ai avut dreptate,scz.dar eu de varza stiam ca numai cruda e contraindicata in hipotiroidism.ca si gulia si brocolli,parca.vit k nu e afectata de fierbere?adica nu putem asa sa scapam de ea?
luck,nu-mi amintesc de leg dintre prednison si aspenter.o fi batranetea?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosca spune:

Fetelor ajutor!cum imi activez Pm-ul?,nu trebuie sa am un anumit nr. de mesaje pentru a putea sa-l activez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

rosca, am primit pm tau,ti-am raspuns.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput