*Cozonacei de nov-dec2008 (64)*

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Felicitari!!

Citat:
citat din mesajul lui ginye55
Piciul meu tocmai s-a ridicat in picioare in patut!


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Wow Ginye ce de noutati! Go go, Stefanutz!

Cami, nu stiu ce sa zic....cliseul: fiecare e unic. Eu m-am convins ca lasatul sa planga nu e cea mai buna metoda pt noi. Ea plange in patut, eu lacrimez pe langa si ma culpabilizez.
Azi sunt mai pink. A dormit daddy cu ea, la primele treziri a adormit-o la loc, si-a adus-o la san doar la 4 jumate, apoi urmatoarea tura pe la 7. Continuam asa, tind sa cred ca eu n-o pot adormi noaptea fara san deoarece ma asociaza automat cu tz, obiectul ei de adormit. Nu vreau s-o intarc, nici nu vreau sa nu ma mai trezesc deloc, dar macar sa ne stalibizam la o trezire-doua, nu la o nebunie de du-te vino, si a doua zi eu varza si ea zambitoare. Imi place s-o vad vesela si vioaie, deci clar ca se odihneste chiar si-asa cu miile de treziri, dar eu nu si nu e de bine, ca alunec pe alte pante... Si cumva sa invete sa readoarma singura. Urlatul clar nu merge la noi, o s-o luam mai incet, important e c-am inceput. Va mai tin la curent pe parcurs. Mersic ca sunteti aici si ma pot racori si eu.

Iza, deal! Mai ales ca deja ne si frantzuzim, a primit o carticica pt bbi in franceza, despre un petit poisson, L`arc en ciel, si-i mai citesc pana o apuca sa o roada.

O zi magique!

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Diamisha, ai tu vreme de-un rezumat mai concis? Ca eu m-am lungit ca la Ploiesti si tot n-am terminat, si-acu tre sa fug, si eventual sa punem articolul la linkuri utile pe prima pagina. Il putem pune si-asa.

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

Ne mai tineti minte????

n-am mai intrat de o gramada de timp, dar de citit v-am mai citit cand si cand cum am mai avut timp. Nu stiu ce naiba fac dar tot timpul imi gasesc cate ceva de facut, n-am timp nici sa merg la wc.Cateodata imi vine sa ma iau la palme singura si sa fug pe coclauri.
am fost la parintii mei in cta vreo 3 sapt si am facut plaja cu fetele zi de zi (3 sapt de "pauza"), am ajuns acasa si am luat-o iar de la cap.
de abia astept orele 17 sa fug cu ele in parc sa se calmeze. in casa zici ca-s nebune, se cearta pe jucarii, aia mare nu-i da celei mici ca le molfaie in gura aia mica urla si zbiara pt ca oricate jucarii o inconjoara tot a lu' sora-sa-s mai frumoase si mai bune.
daca n-am mai intrat de mult am o gramada de pove, dar fac un rezumat repejor.

androniki merge in picioare singurica dar nu mult timp,foarte bine merge sustinuta de-o manuta. in parc plezneste toti copiii daca incearca sa-i ia jucariile (instinctul asta al violentei la bebelusi m-a lasat masca.n-a vazut de cand s-a nascut nicio palma, vreo brusacre, vreo voce ridicata nicaieri in casa............si totusi.....ridica palma si plezneste cu sete copiii in parc). chiar nu stiu cum sa reactionez si ce sa zic....decat ca "indrageste-l pe copil...uite da-i si lui....fa-i si lui....fa-i mai-mai"

mananca bine, cu exceptia zilelor cand i-au iesit dintii, inca mai are o masa de lapte noapte la 4.30. Chiar nu stiu daca e bine sau inca necesar sa mai manance noaptea. Ar trebui sa-i dau cei, apa sau nimic? voi ce ziceti?
cu dormitul, ca tot erati la cap dormit, adormea super frumos singurica uitandu-se la carusel si cu jucaria preferata in manute. de cand am fost la mama....... mi-a invatat-o ea frumusel pe picioare ca "nu stiu mai mama cum adorme la tine singurica pt ca la mine nu vrea si am invatat-o pe picioare"
de 3 sapt androniki a mea adoarme leganata pe picioare dar pe ceas fix 4 min dureaza.

as mai avea de povestit o gramada dar deocamdata ma duc sa pregatesc mancarea pt pranz.

azi Androniki grasuniki implineste 9 luni, fac cinste la toata lumea pot sa fac cinste si cu una bucata copil mic cine doreste cine pofteste, 9 chile 74 cm.

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Vin si eu sa ma alatur trezirilor nocturne. Vad ca sunt mai multi bebei cu problema asta. Nici eu nu stiu unde am gresit. Probabil la faza ca Lorena adoarme la san, dar asa adoarme de cand am nascut-o iar problemele cu trezirile din ora in ora le avem cam de 3 sapt. Sunt chiar disperata cu mari dureri de cap in timpul zilei. Ea in timpul zilei doarme in 2 reprize. Primul somn se 2- 3 ore legate al doilea 40 min-1 ora. Doarme f linistita si nu se trezeste.
Insa noaptea incepe calvarul. Sa va zpun cum decurge noaptea la noi si spuneti-mi va rog unde gresesc,caci sunt o mama disperata si super obosita.
21.30 - max 22.00 o culc
23.00 trezire incepe sa tipe si tremura zici ca-i disperata o iau in brate o plimb si in 2-3 min adoarme.
00.00 trezire fac acelasi lucru
01.00 idem
02.00-03.00 trezire ii dau tz pt ca e prea disperata si eu nu mai pot de somn
4.00-5.00 trezire la fel ii dau tz mecanic, au fost nopti cand urla langa mine si nu ma puteam trezi, o auzeam doar prin vis. Am uitat sa mentionez -doarme cu noi in pat, din acelasi motiv prea multe treziri - eu o mama buimaca de somn....
7.00 trezire incerc sa-i dau tz, dc am noroc mai adoarme dc nu asta a fost.

Deci e chiar un calvar, cred ca-mi dati dreptate.
Iar in jur de 9.00-10.00 fata mea pica franta si adoarme imediat vreo 2-3 ore.Iar ma-sa adica eu , nu mai stie cata treaba are si cate probleme de rezolvat.....

Va rog comentati si spuneti-mi unde am gresit caci sunt disperata rau si super obosita.

Fericita mamica de Lorena Elena 07.11.2008
Zana mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ma alatur si eu mamicilor cu pitici care trebuie educati in ale somnului. Dupa ce 10 zile a stat mama cu ea noaptea si mi-o aducea dimineata la supt, azi noapte ne-am vazut singuri cu ea. Pe scurt: COSMAR!!!!
Culcat pe la 21.45. Trezit prima data pe la 23. Luat in brate, plimbat, pus la loc in patut. La 00.45 URLETE. O ai tati sa o impace...fara 'succesuri'.
Trebuie sa fug, asa ca scurtez: ne-a tinut treji o ora si jumatate, cu urlete. Am cedat si am luat-o cu noi in pat si i-am at tztzi
Acum se mataie ca ar fi trebuit sa doarma deja o runda, dar nu i-am dat tzitzi si ea fara nu stie sa adoarma
Si peste o luna plecam in concediu si nu stiu ce o sa fac, ca vreau si eu sa ma simt OM, nu leguma vestejita.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Anca, ma bucur ca la voi noaptea a decurs mai bine si esti cat de cat odihnita azi .

De plans nici eu nu vreau s-o las sa planga, nu de alta da' racneste fooooarte tare, te doare capu' nu alta . Cu nervi si draci. Si incordat in brate si facut punte. Si jur ca uneori am impresia ca imi zice de sanatate, un "mnu mna mnem mnem mnem" de parca zice "fir-ai tu sa fii".

Intre 03-04 azi noapte nu a plans continuu, poate nu s-a inteles bine din cum am scris mai sus. Nu, adormea si in 2 minute incepea iarasi. Si iar adormea, ca pica de somn, si in 2 minute iarasi scandal. Ceva de genul asta a fost. Clar ceva o facea sa se trezeasca. Foamea? Altceva? (ce??????) Asta e dilema mea.

Ea la dinti nu a facut scandal, da' cum se trezeste ma duc s-o caut in gurita sa vedem de nu cumva avem vreun musteriu ce vrea sa iasa...
Alta idee n-am.


Citat:
citat din mesajul lui anca_27
Cami, nu stiu ce sa zic....cliseul: fiecare e unic. Eu m-am convins ca lasatul sa planga nu e cea mai buna metoda pt noi. Ea plange in patut, eu lacrimez pe langa si ma culpabilizez.


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamisha
Ref. la biscuiti, ce exista in ei important nutritional se poate lua din orez, paste si cereale, nu am spus deloc ca trebuie renuntat la aceasta grupa de alimente. Pe mine ma deranjeaza mult cantitatea de zahar din biscuiti, care este foarte mare, aprox 30 de gr de zahar la 100 de gr de produs. Eu o sa mai aman introducerea lor, ii dau in schimb cereale cu biscuiti (care au o cantitate mult mai mica de zahar), iar de rontait legume si fructe.



Uite, eu am gasit biscuiti care nu au zahar.Sunt indulciti cu suc de struguri si nu contin zahar.Sunt de la Organix si ii gasesti in farmacii.Ingredientele sunt urmatoarele: Organic wheat flour- 27%, organic grape juice concentrate-22%, organic rice flour-19%, organic wholegrain wheat flour-15%, organic unhydrogenated palm oil-10%, organic skimmed milk powder-3%, raising agents:sodium bicarbonate & potassium bicarbonate-less than 1%, organic vanilla extract-less than 1%, thiamin-less than 1%.

Eu ii dau, asa cum am mai zis, ocazional biscuiti si pt ca il ajuta sa invete sa roada singur.Ii place sa-i molfaie si constat ca de fiecare data se murdareste tot mai putin.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Povestea povestilor

La 6 luni si 10 zile masuram 68 de cm si cantaream 8100 gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Hera, BraveGirl - mai, cozonacii astia s-au inteles...

Hera, si a mea pica la 9-10 cate 2-3 ore de somn. Si dupa aia mai baga la pranz ceva de genul 1-2 ore, depinde cat de mult a dormit la 9 si gata.

Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cameliam

Seara imi adoarme la biberon, am incercat sa o trezesc fara succes, ca sa nu se invete sa adoarma mancand (m-am gandit ca de aia vrea papa mai nou si peste noapte, ca numai asa stie sa adoarma la loc).
Insa adoarme atat de profund, ca poti taia lemne langa ea.
Dupa ce am vazut ca baga constant 130-200ml peste noapte, am tras concluzia ca totusi se trezeste de foame, asa ca-i dau sa pape si noaptea o data si gata. Si seara daca adoarme la bibe, asta e, "somn usor, copile!".
Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

de cateva luni, victor isi bea lapticul de seara numai in somn, cam dupa vreao ora dupa ce a adormit. refuza constant sa-si bea lapticul treaz fiind.
pana acum nu stiu daca fac bine ca i-l dau asa, dar niciodata nu s-a trezit nopatea sa-mi ceara de mancare.
carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput