*Cozonacei de nov-dec2008 (64)*

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Diamisha, anca, va rog mult, faceti un rezumat la pdf-ul ala
o sa spuneti ca sunt exagerata, dar pt mine e mult si 12 pagini de citit.
si apoi o sa ma simt vinovata daca stau sa il citesc, pt ca am un articol de scris, si tot imi spun ca n-am timp
ma duc la bucatarie... lua-l-ar gaia pe ala de a inventat-o!!!!

si azi am un gand bun pentru Ginye

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Flori76 LA MULTI ANI si multa sanatate! Sa-ti dea Dumnezeu tot ce-ti doresti si sa ai parte numai de bine!

Bertha noroc cu tine..

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Anca ai o scumpete mica! Are niste ochi de te zapaceste! Taaare frumos dormea in iarba!

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Ginye felicitari pentru dintisori!

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Avem 5 dintisori!



poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

of, trebuie deschis alt capitol... si o sa-mi para rau ca o sa pierd ultimul mesaj al dianei....
si eu am aceleasi probleme cu somnul lui anto; cred ca deja de vreo 3-4 luni doarme numai cu mine (cu nasul la tzatza sau oricum, sa-mi simta pielea) sau la plimbare in carucior... dar noaptea e cam asa cum descrie diamisha.....
pana acum nu m-a deranjat in mod special si nu am simtit ca trebuie sa iau vreo masura, desi in mod evident, ar fi fost mai convenabil ca bb sa doarma in patutul lui (cu fra-su nu m-am lasat asa usor pacalita, el a dormit de la bun inceput singur si acum doarme cu noi doar cateodata).....
oooooooooofffffff........ iar bazaie..... nu mai pot scie, tre sa stau cu el pana adoarme profund........




Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Eli scumpa mea, mergi din start direct la medic cu degetul ala bolnavior, sa nu se mai agraveze iar problema! Incearca sa gasesti pe cineva care se pricepe sa faca pediciura pe un deget cu probleme de acest gen...intreaba pe la coafor si cheama persoana acasa sa-ti faca pedichiura cu instrumentele tale...sau incearca sa intrebi la spital daca au vreo metoda care sa te ajute sa nu mai ajungi din nou la ei...ca ma doare pe mine cand imi povestesti.. Draga de tine, muuuulta sanatate!!!

poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul

ginye, sunt o nesimtita, te-am luat cu ale mele.
mai bine zi cu ce dai tu oul, ca sa iti zicem noi daca a ramas vreo combinatie nedescopeita de tine.
eu il dau cu spanac, sau c uorice piure de legume;
ce am obs pana acum a fost ca nu ii place deloc oul de tara.

si azi am un gand bun pentru Ginye


Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi



eu tot cu spanac si cu piure de legume 9in special cartof si dovlecel), dar parca i-as da si altfel si nush cum.


Ami

ginye mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Anca_27 si eu am incercat de 3 ori pana acum sa-l dezvat pe Victor de adormit cu mine...nici o sansa..exact asa m-am simtit si eu de fiecare data, ca o mama rea..Eu nu am reusit sa-l las sa planga decat vreo 2 minute de fiecare data si mereu imi spuneam: Data viitoare o sa fiu tare, mai mult, sotul, sustinator fervent al acestei manevre, l-a luat din patut inaintea mea de mila ce-i era..asa ca acum dormim fericiti juma de noapte toti trei in pat, ziua il adorm in pat, eu langa el si patrulez 2 ore sa nu cumva sa cada, ca de pus in patut e prea complicat..
Victor si acum se trezeste de n ori pe noapte asa ca sculatul din pat de fiecare data si dusul la el m-ar transforma intr-o persoana irascibila si nesuferita, iar asta e prea periculos..de dormit in pat cu noi n-o sa doarma pana la majorat, atunci cand o sa inteleaga singurel ca e mai bine sa doarma in patutul lui, in camera lui, atunci o sa se intample si mutarea, pana atunci, insa, ma bucur de fiecare data cand baga nasucul in tricoul meu, de fiecare rasucire cand spre mine, cand spre tati pana sa se hotarasca cine are privilegiul sa-l adoarma, dar mai ales de fatuca lui zambareata dimineata si de semnalul ca "el e treaz, noi ce mai asteptam?"

Noi suntem bolnaviori..febra mare 38,7-39,7, cred ca 10 scaune diareice azi..uff, maine mergem la doctor daca va continua febra si la noapte..

O noapte linistita, mamici!!



fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

anca - am reusit sa ma uit si eu la pozele Sarei! Ce dulce e! Foarte foarte frumusica. Mi-a placut si mie cum dormea ea in iarba

Cu adormitul eu zic sa nu te necajesti si sa nu renunti.

Nu stiu daca se pune sau nu la capitolul "adormit singur", dar eu pe Alexandra uneori pun la somn in patul mare, o asez acolo, eu langa ea cu ochii inchisi, sau intr-un cot dar fara sa ma joc cu ea deloc. Eventual o mangai pe cap. Se intoarce pe stanga, pe dreapta si in final isi trage patura peste ochi si somnu'. Dupa aia o mut in patut sa nu trebuiasca sa stau s-o pazesc 2 ceasuri sa nu cada din pat.

In patut nu mai reusesc s-o adorm peste zi pentru ca vrea musai sa se ridice in picioare. Inainte era usor. Acum, oricat e de obosita, o pun in patut pe spate si in secunda urmatoare e in fund, apoi in genunchi tragandu-se de patut sa se ridice. In schimb, daca o iau atunci si-o pun pe patul mare, adoarme in 15 secunde (fara exagerare).

Seara imi adoarme la biberon, am incercat sa o trezesc fara succes, ca sa nu se invete sa adoarma mancand (m-am gandit ca de aia vrea papa mai nou si peste noapte, ca numai asa stie sa adoarma la loc).
Insa adoarme atat de profund, ca poti taia lemne langa ea.
Dupa ce am vazut ca baga constant 130-200ml peste noapte, am tras concluzia ca totusi se trezeste de foame, asa ca-i dau sa pape si noaptea o data si gata. Si seara daca adoarme la bibe, asta e, "somn usor, copile!".




Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

Anca, nu te mai culpabiliza asa, ce faci este spre binele tau si al copilului, este greu, e-adevarat, dar nu ar fi foarte frumos s-o vezi pe Sara ca adoarme lin si usor, iar tu sa te odihnesti macar 6 ore fara sa te trezesti? Incearca sa ramai optimista si increzatoare ca vei reusi si gandeste-te la ce te (va) asteapta la capatul drumului...cred ca esti si foarte obosita si cu sensibilitatea usor exacerbata...stii ca ii transmiti toate starile astea, nu?

Camelia, tu practici o jumatate dintr-una din metodele pe care le prezinta oamenii astia, mai exact partea in care stai cu copilul si te prefaci ca adormi si tu. Dar in partea cu masa de noapte, nu e prea ok. Ai intuit bine, Alexandra asociaza adormitul cu mancatul, iar faptul ca mananca acea cantitate de lapte nu inseamna decat faptul ca are nevoie de ceva mai mult timp ca sa adoarma...daca nu i-ai da lapte, ar fi aceeasi situatie, adica ea nu stie sa adoarma altfel, pentru ca a invatat acest lucru cu biberonul de seara...aceasta este si una dintre problemele mele cu Sonia, diferenta este ca eu nu i-am reintrodus masa de noapte si m-am ales cu aceste treziri si plansete nocturne...sunt convinsa ca si a mea ar adormi usor cu lapte, insa am inteles ca nu e deloc bine sa ii reintroduci o masa de noapte, mai ales daca mananca ok ziua...ar fi acceptabil daca nu si-ar lua cantitatea necesara de mancare in timpul zilei...si eu tot de la Alra am tinut minte ca trebuie hranit bine copilul ziua (ceva mai des pe seara), ca sa doarma noaptea...

Fac maine un rezumat la metoda si il pun la noul capitol, Spiridusul si Mav.

O noapte usoara va doresc!

Diana, de Sonia (02.11.2008)

Meet Sonia!

Mergi la inceput