Romanii din Marea Britanie (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Va salut din nou!Ne-am intors din Ro de doua zile si tare tare dezamagita !Am avut doua saptamani de cosmar si nu mi-am putut rezolva decat 3 sferturi din ce imi propusesem dar macar am reusit sa-mi iau fata aici .Magarul cu care am fost casatorita mi-a dovedit inca odata cat de marlan poate sa fie !Nu mai stiu cine ma intrebase de varsta fetei:a facut 12 ani in mai,pe 23 .M-am intors acasa ranita si dezamagita.Nu ma asteptam.

Mada,mie imi place rochita a doua.Filmuletele nu pot sa le vad,nu stiu de ce,dar pozele sunt superbe !

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Laura, rareori divorturile sunt amiabile sau usoare, iar cand este si un copil la mijloc totul devine si mai rau. Principalul lucru este ca ai reusit sa iti aduci fiica langa tine.
Va doresc mult noroc in noua viata pe care o incepeti aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Multumesc,Ella!Din fericire el n-a avut nici un cuvant de spus in privinta fetei deoarece nu e a lui si nici pe numele lui .Din nefericire,la dosarul de divort mi s-a pus certificatul original de casatorie si cand am vrut sa-i fac fetei pasaport separat pentru a scapa de griji,nu mi-au acceptat copia legalizata desi scrie clar ca e conform cu originalul dar ma rog!Si asta doar pentru a demonstra de ce avem nume de familie diferite!Birocratia din Romania!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Laura, trebuie sa ai curaj si rabdare. Poate problemele legate de obtinerea pasaportului fiicei tale se vor rezolva o data cu pronuntarea divortului.
Principalul este sa fiti voi sanatoase ca sa puteti trece cu bine peste aceasta perioada.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello,
Ma scuzati ca dau asa buzna, dar vroiam sa va intreb ce companie aeriana folositi pt zborurile UK_Canada si invers?
Multumesc frumos!

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Dragelor, am si eu o intrebare-intrebatoare. Stiti cumva unde pot gasi o lista cu translatorii "acceptati" de catre ambasada? Pasaportul romanesc imi este expirat din 2007 (il folosesc pe cel britanic ) iar ca sa imi fac unul nou trebuie sa mi se elibereze certificat de casatorie romanesc... deci certificatul britanic trebuie intai tradus. Pe site-ul ambasadei zice ca ei primesc traduceri doar de la niste translatori acceptati de ei. In trecut parca gasisem o lista de translatori pe site-ul ambasadei... acum ori sunt eu chioara (foarte posibil ) ori au scos-o... ca nu mai dau de ea. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc frumos!


Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Dark Bendis, m-am uitat si eu pe site-ul ambasadei noastre din Londra si nu am vazut lista de translatori autorizati; incearca si link-ul acesta: http://www.romanian-translator.co.uk/
Este al unei firme de translatori cu care eu am lucrat o data, in sensul ca am facut interpretare pentru ei aici in Nord. Mie mi s-au parut seriosi. Eu am lucrat cu dna sau dra Andreea Bostan. Nu stiu insa sa iti spun preturile lor pentru traduceri.
Sper sa iti fie de folos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ella, multumesc frumos pentru info



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Cu placere, DarkBendis. Sper sa poti rezolva.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Tot eu Acum cu o alta problema - de data asta mai de interes imediat (acte pasapoarte etc sunt programate pentru a fi rezolvate... later ca nu arde). A zburat cineva cu WizzAir catre Cluj (sau alta destinatie din Luton) impreuna cu bebe? Cum au decurs "ostilitatile"? Noi (tati, mami si jupanul) avem bilete pentru sfarsitul lunii si am inceput sa ma gandesc la bagaje etc. Stiu ca teoretic Mister (7 luni si un pic) nu are drept la "valiza", ci doar la carucior - Bugul nostru are vreo 7 kile si e fully collapsible, asa ca il luam cu noi. Vom avea 2 valize + 2 bagaje de mana + caruciorul (scaunul de masina il lasam in Londra la bunici si-l recuperam la intoarcere, iar bunicii din Romania ne vor astepta cu scaun de masina la Cluj). Intrebarea este urmatoarea: vom putea sa avem un bagaj mic separat pentru Mister gen nappy bag a caruciorului in care sa avem scutecele de rezerva, un rand de hainite, papica pentru drum, o jucarie... stiti voi la ce ma refer... sau va trebui sa pun si pe astea in bagajul meu de mana? A, si inca una. Daca luam cu noi borcanele de papica + canuta lui cu apa pentru drum, va trebui sa le deschidem la control?

Sper ca toata lumea a avut pana acum o vara frumoasa... desi se pare ca vremea iar ne-a tras pe sfoara

Multumesc frumos si va urez zile cat mai insorite




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput