Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(37)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor multumesc mult de raspunsuri. M-am linistit asa ca nu am mai sunat doctorul. Oricum maine merg la spital pt internare. Poate imi face dr vreo surpriza si imi face maine cezariana. Sincer nu m-ar deranja.

Daca e totul ok cu piticii poate venim si noi la intalnirea din IOR.

Luminita imi pare rau ca trebuie sa traiesti asa necaz. Sincere condoleante.

Pupici tuturor

elena +37 Ana Maria & Matei Stefan AMR 2 zile

Data cezariana 18 iulie
Burtica mea la 36 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Luminita, .
Speranta e f. greu de ales carucior pt gemeni si nu gasesti unul cu toate functiile. Trebuie sa te decizi la ce vei renunta. Acum depinde daca stai la bloc, daca il vei baga si in lift....
Stiu fete care si-au luat din acesta. Pare usor, ocupa putin spatiu, se lasa spatarul la orizontala, dar nu stiu cat spatiu au copilasii in el. A, si eu nu mi l-am luat ca nu avea bara in fata sa se prinda cand stau in fundulet.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Luminita, .
Speranta e f. greu de ales carucior pt gemeni si nu gasesti unul cu toate functiile. Trebuie sa te decizi la ce vei renunta. Acum depinde daca stai la bloc, daca il vei baga si in lift....
Stiu fete care si-au luat din acesta. Pare usor, ocupa putin spatiu, se lasa spatarul la orizontala, dar nu stiu cat spatiu au copilasii in el. A, si eu nu mi l-am luat ca nu avea bara in fata sa se prinda cand stau in fundulet.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE


mie mi se pare si incomod de impins...nu are bara nici in spate ci manere ..daca vb la tel cu mana celalata nu poti impinge..iti trebuie 2 maini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Luminita scriu, sterg... nici nu stiu ce ti-as putea scrie... imi pare foarte rau ca treci prin asta Suntem aici daca vrei sa vorbesti cu cineva


Clara ai mei sunt nascuti pe 3 ale lunii si nu au primit alocatie in luna in care s-au nascut. Deloc... nici macar partial. Dar au primit in luna martie, cand au facut 2 ani chiar daca din luna respectiva ar fi fost doar 3 zile pt. alocatia de 200 ron.. si restul cu alocatia de 30-40 de ron (ca nici nu stiu cat mai e dupa 2 ani)



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Speranta, activeaza-ti PM.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Luminita, sincere condoleante. Suntem si noi alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Moniland mi-am activat PM, sper ca am reusit!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Da, ai reusit ti-am si trimis mesajul.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Fetelor cu bebei mai mari, avem si noi 2 intrebari.

1. Alocatia copiilor se ia incepand din luna in care s-au nascut? Adica daca s-au nascut pe 19 martie iau pt o parte din martie si incepand din aprilie iau normal sau numai din aprilie? Acesta se da odata ci indemnizatia de CIC, adica nu imediat dupa nastere si nici dupa intratrea in CIC, ci cu cateva luni intarziere?

2. Aveti vreun strumf care pe la 3-4 luni nu sta pe burta sprijinita pe coate sau antebrate cand isi ridica capul? Antonia noastra sta pe burta, realmente pe burta. Isi ridica capul din cosul pieptului nu din antebrat. Mainile le tine pe langa corp, dar nu le foloseste. Arata ca la scoala schema aceea de la ed fizica la care ii ziceam barcuta. Parca e asa de tzeapana toata fetita si isi forteaza umerii in spate. Asta face si cand vrem sa o ajutam sa se intoarca de pe spate pe o parte. Opune rezistenta cu umerii. E normal?
Numai cand e f relaxata sau dimineata reusesc sa o rostogolesc pe o dunga de pe spate.
Bbii vostri cum au facut?

Multumim.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI


Clara, eu am depus dosarul la inceputul lunii martie, nu trecusera cele 42 de zile...si mai aveam din concediu pana pe 19 aprilie. In mai am luat am luat atat indemnizatia pe restul acela din aprilie cat si alocatiile lor pe martie si aprilie...pe februarie n-am luat nici eu.
2. La 3-4 luni nici baiatul meu nu se sprijinea in coate...abia acum...cand a invatat sa se rostogoleasca de pe spate pe burta se sprijina...si ii place sa stea pe burta....pana acum urla deja dupa 1-2 minute...
Dar s-a inversat roata...acum nu-i place fetei sa stea pe burta ...e fericita doar cand sta in picioare.
Si eu am observat ca desi acum fetita e mai firava...mai micuta...e mai barbata in toate...Hunor are o intarziere de vreo 2-3 saptamani...

mamarutele superbe. Sunt niste dulci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Mi-au placut si mie la nebunie povestioarele voastre despre pataniile cu gemenasii...mai patim si noi una-alta....dar inchipuiti-va ce-o pati saraca mamica, care nascuse cu cateva zile inaintea mea....dupa doua fete biviteline (una blonda, cealalta satena)care acum au 10 ani a nascut doi baieti bivitelini...la fel, unu blondut, celalat saten...si culmea una din fete seamana cu unul dintre baieti si cealalta cu celalat baiat...gemenii intre ei nu seamana deloc. Ce i-or mai fi auzit urechile......

Referitor la carucior, si eu sunt de parere ca e f important ca macar manerul sa fie reversibil, poate mult mai important decat scaunele....zic eu...cand e soare, ei dorm ...mai repede modifici pozitia manerului decat scaunelele. De asemenea este importanta si greutatea...dar trebuie sa te gandesti si mai departe...la 1 an nu mai incap la fel in scaunele...asta daca nu ai bani de aruncat pe un alt carucior sport. Eu am ales ABC Design(dupa cum am mai spus) pt latimea redusa. Oricum de la et 8 nu pot cobori singura cu ei si cu caruciorul. Caruciorul se compune din 3 piese...+ei...si nu am debara la parter unde sa-l pot tine..

Elenada bafta multa si nastere lipsita de incidente

Mergi la inceput