Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(37)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ca si "inlocuitor" al manerului reversibil, doar daca e vorba de soare... exista umbrelute... Eu nu as alege un caut doar pentru ca are sau n-are maner reversibil... asta se rezolva... mai importante sunt altele... eu raman la piticul meu... greutatea
Pe mine asta m-a termiant... cu toate ca de la 2 cobor cu liftul... dar tot mai sunt niste trepte de coborat... au fost suficiente...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Fetelor, multumim mult pt raspunsuri.

Chestia cu alocatiile si indemnizatia ma preocupa momentan pt ca imi intra pe card tot felul de bani si nu le stiu originea. AM mers la Banc Post sa cer desfasurator, dar nu apare sursa de bani, numai data si suma, si nu inteleg de ce. Nu stiu daca e perima de nastere si trusoul de la primarie, premiul de nastere de la servici, alocatie, indemnizatii. Mai ales nu stiu verifica daca e pt ambele fete sau nu. Citatia de la primarie pt prima de nastere mi-a venit numai pt Anto, de exemplu - Iulia nu figura in acte. Deci ... e complicat - ca traim in Romania vb lui Badea.
Nici nu imi dau lamuriri cei de la banca... sunt titularul contului si cardului. Mare porcarie.

.................................

M-am mai calmat si legat de Anto. Intr-adevar, cu doua bebeline probabil am tendinta sa consider pe una etalon pt cealalta.
.................................

Mare bataie de cap cu caruciorul, intr-adevar. Ma gandeam aseara la avantajele si dezavantajele despre care povesteam. Trebuie vazut ce anume e prioritar.

Da, daca se procura umbrelute, manerul nu e cazul sa fie reversibil.

Latimea caruciorului: daca intra in casa scarii, portbagaj si in lift la 80 cm sau daca locuiti la parter sau la casa, nu e cazul sa fie mai ingust ca sa fie incomod pt copii- pe trotuare nici asa nu incapem, masinile acolo parcheaza sau exista hartoape, iar in magazine sunt alte piedici - scari in sus, spatiu mic intre rafturi etc.

Greutatea conteaza pt noi cele de la bloc. La casa nu ridici carucior, iar pe strada, daca are roti ok chiar e un avantaj greutatea pt ca da stabiltate.

Roti mari si pivotante - sunt tmportante in orice context.

Depinde de conditiile fiecaruia, cred.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza fetele
Luminita, sincere condoleante
fetele care urmeaza sa nasteti..daca careva vreti infacol..are o mamica la ghiocei de mart.apr 2009..am inteles ca e f bun pt colici.
Alocatia pentru luna in care se nasc copiii..se primeste ultima data..adik la final..cand se ia ultima indemnizatie(luna 24).
Ilinca..cum nu ai la banca dovada de udne ti se vireaza banii?mie imi apare clar pe extras..directia de munca si prot sociala...??
La noi banii de trusou..prima de nastere..s-au luat in mana..si mai peste tot am auzit ca e asa La voi se baga pe card?

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

produse naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Izabela, nu ne pui o poza cu caruciorul tau?

Si eu zic ca e importanta greutatea la carucior mai ales ca va fi si greutatea copiilor acolo. Sunt curioasa eu cum o sa ma descurc cu al meu. Oricum sunt fixata ca de la primavara sa-mi iau unul sport tip umbrela, usor, cu care pot merge si in concedii si care se poate separa.

Clara, cred ca inevitabil faci comparatie intre doi copii si mai ales de aceeasi varsta. Ce sa mai zic la gemeni care sunt permanent sub ochii tai. Dar sa nu uitam ca fiecare se dezvolta diferit pentru ca ei sunt diferiti. Sper sa nu uit asta cand va fi cazul.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 5 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Luminitza, sincere condoleantze! Daca te putem ajuta cu ceva, nu ezita sa ne spui.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Luminita, sincere condoleante! Iti doresc multa putere sa treci prin aceasta durere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76
Fetelor ce parere aveti de caruciorul www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-bebelusi/1630-carucior-landou-pentru-gemeni---duo-driver---orange.html" target="_blank">acesta?
L-am vazut initial pe un site nemtesc cu foarte multe detalii despre el. are intradevar 18 kg fara landouri, dar latimea e numai 78 cm si cel mai mult imi place ca are manerul reversibil!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea


daca nu trebuie sa il cari mult, eu zic ca e una din cele mai bune alegeri! In primul rand ca are maner reversibil.. manerul asta reversibil zic eu ca face toti banii! si-n al doilea rand ca are roti mari, care-l fac foarte usor de "condus"...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara n-au cum sa te lamureasca cei de la banca pt. ca cei care vireaza banii, ii vireaza la gramada... si pe extras nua apre decat suma totala... la mine scrie ceva de genul: alocatie pentru: ... APSMB Aloc, 2009-5 (anul si luna pp pentru care au virat banii)
Asa au fost mereu... alocatiile baietilor + alocatia elenei + indemnizatiile ... nu stiu cu trusou si altele... ca inca nu intrau pe card atunci... dar cele de mai sus erau toate la un loc...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Fetelor cu bebei mai mari, avem si noi 2 intrebari.

1. Alocatia copiilor se ia incepand din luna in care s-au nascut? Adica daca s-au nascut pe 19 martie iau pt o parte din martie si incepand din aprilie iau normal sau numai din aprilie? Acesta se da odata ci indemnizatia de CIC, adica nu imediat dupa nastere si nici dupa intratrea in CIC, ci cu cateva luni intarziere?

2. Aveti vreun strumf care pe la 3-4 luni nu sta pe burta sprijinita pe coate sau antebrate cand isi ridica capul? Antonia noastra sta pe burta, realmente pe burta. Isi ridica capul din cosul pieptului nu din antebrat. Mainile le tine pe langa corp, dar nu le foloseste. Arata ca la scoala schema aceea de la ed fizica la care ii ziceam barcuta. Parca e asa de tzeapana toata fetita si isi forteaza umerii in spate. Asta face si cand vrem sa o ajutam sa se intoarca de pe spate pe o parte. Opune rezistenta cu umerii. E normal?
Numai cand e f relaxata sau dimineata reusesc sa o rostogolesc pe o dunga de pe spate.
Bbii vostri cum au facut?

Multumim.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI


Clara, referitor la alocatie: stai linistita, calculeaza ei la centima! In luna in care implinesc fetitele doi anisori o sa primesti alocatia si indemnizatia lor calculata exact pentru cate zile au trecut din luna pana la data nasterii.. Iar restul, alocatia normala, eu am primit-o in luna urmatoare, calculata cu tot cu ce ramasese din zilele lunii precedente.. (la noi a fost vorba de o zi, ca-s nascute in 29).

referitor la "gimnastica": Ale mele n-au stat mai deloc pe burtica sprijinite in manute, tot asa, "barcute" cum zici tu, se faceau... si asta pana tarziu, pana s-au ridicat in picioruse.. Pur si simplu nu-si puneau manutele in fata! Ele n-au mers de-a busilea nici un pic.. A! Ba da.. mult dupa ce au invatat sa mearga, imi aratau cum merge bebelushul...

Nu te stresa! Important e sa se miste si sa-si "munceasca" muschiuletii.. Ce si cum fac, e treaba lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

va salut,
din pacate n-am lipsit pentru c-as fi fost in concediu... din pacate, a murit mama... un accident stupid... iar eu nu-mi gasesc cuvintele sa va povestesc.

nu vreau sa va intristez, asa ca ma opresc aici.

eliana, noi nu putem ajunge la intalnire, de acum, un an inainte, sambetele nu mai sunt ale mele... in plus, nu sunt tocmai o companie placuta acum, asa ca n-are rost



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)


Dumnezeule, Luminita, ce rau imi pare...
Primeste din partea mea o imbratisare calda... Condoleante...

... Nu am cuvinte...
Ai grija de tine, te rog!...

Mergi la inceput