Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(37)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

cand am vazut cat ati scris am crezut ca am de felicitat vreo mamica, dar voi harnicele si cu chef de vorba...
elenada eu n-am ajuns la termen, am nascut la 36 sapt. si 3 zile, dar ma durea intre picioare rau, si durerea cobora pe picioare in jos, interiorul coapselor de nu puteam sa umblu! Hai, mai rezista 2 zile!
dalina multa sanatate lui Miriam....si nu-l supara pe tati!

din capitolul "povestioare de gemenasi": la plimbare cu verisoara mea, mult mai plinuta decat mine(am 57kg la 1,68 sa ma laud ca am ramas asa ).Verisoara impingea caruciorul si raspundea mandra la intrebarile curiosilor. Pana o tanti o intreaba referitor la mine: "Si domnisoara va ajuta sa-i cresteti?" ... sincer m-am distrat dar mi-a cazut ff bine.


Ana are muci de la gradi... multi copilasi au!



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Da, Clara ar fi fost caruciorul perfect pt gemeni, mai ales ca are manerul reversibil. Dar am intrebat si intr-adevar nu au roti pivotante.
Nici al meu carucior nu are manerul reversibil, dar am optiunea sa schimb pozitia scaunelor, astfel incat sa nu stea copii cu ochii in soare sau in vant.
Pussi, asta e riscul cu colectivitatea.


Sunt curioasa cum va fi la mine ca am landourile rosii, poate indrazneste vreunul sa ma intrebe daca sunt fetite . Si apoi inlocuim landourile cu scaunele verde lamaie. Ii derutez total

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

M-am distrat de minune de pataniile voasre cu bebeii! Pe mine de pe acum
ma distreaza remarcile celor din jur, unii zic "vai ce burta mare ai , ce o sa te faci pana la sfarsit!" iar altii din contra "dupa burta nici nu se vede ca ai gemeni!"
Fetelor ce parere aveti de caruciorul www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-bebelusi/1630-carucior-landou-pentru-gemeni---duo-driver---orange.html" target="_blank">acesta?
L-am vazut initial pe un site nemtesc cu foarte multe detalii despre el. are intradevar 18 kg fara landouri, dar latimea e numai 78 cm si cel mai mult imi place ca are manerul reversibil!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea


speranta, e superb caruciorul...din experienta insa iti spun ca greutatea si latimea conteaza...spre ex eu ..am vrut carut frumos "shucar" si l-am luat..e superb , imi place grozav,dar...cum am mai spus e foooaaaarte greu (20kg) si stau la 2 si n-am lift..imagineaza-ti coloana mea ce suporta, si apoi mi-a placut ca e ingust, ca nu e mare cat o caruta...insa la fete nu m-am gandit..fiind ingust fetele stau cam inghesuite bietele..si acum ca au crescut imi dau seama...mai ales pe caldurile astea asuda in el saracutele..acum as opta pt un carut mai lat chiar daca tot asta imi place de mor...are de altfel si multe avantaje...dar 2 dezavantaje mari zic eu ..ce frumooos..acum am vazut 2 fetite si mai ai un baietel sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

pentru Miriam bolnavioara . Sanatate multa ..si grabnica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Fetelor cu bebei mai mari, avem si noi 2 intrebari.

1. Alocatia copiilor se ia incepand din luna in care s-au nascut? Adica daca s-au nascut pe 19 martie iau pt o parte din martie si incepand din aprilie iau normal sau numai din aprilie? Acesta se da odata ci indemnizatia de CIC, adica nu imediat dupa nastere si nici dupa intratrea in CIC, ci cu cateva luni intarziere?

2. Aveti vreun strumf care pe la 3-4 luni nu sta pe burta sprijinita pe coate sau antebrate cand isi ridica capul? Antonia noastra sta pe burta, realmente pe burta. Isi ridica capul din cosul pieptului nu din antebrat. Mainile le tine pe langa corp, dar nu le foloseste. Arata ca la scoala schema aceea de la ed fizica la care ii ziceam barcuta. Parca e asa de tzeapana toata fetita si isi forteaza umerii in spate. Asta face si cand vrem sa o ajutam sa se intoarca de pe spate pe o parte. Opune rezistenta cu umerii. E normal?
Numai cand e f relaxata sau dimineata reusesc sa o rostogolesc pe o dunga de pe spate.
Bbii vostri cum au facut?

Multumim.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

va salut,
din pacate n-am lipsit pentru c-as fi fost in concediu... din pacate, a murit mama... un accident stupid... iar eu nu-mi gasesc cuvintele sa va povestesc.

nu vreau sa va intristez, asa ca ma opresc aici.

eliana, noi nu putem ajunge la intalnire, de acum, un an inainte, sambetele nu mai sunt ale mele... in plus, nu sunt tocmai o companie placuta acum, asa ca n-are rost



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

M-am distrat de minune de pataniile voasre cu bebeii! Pe mine de pe acum
ma distreaza remarcile celor din jur, unii zic "vai ce burta mare ai , ce o sa te faci pana la sfarsit!" iar altii din contra "dupa burta nici nu se vede ca ai gemeni!"
Fetelor ce parere aveti de caruciorul www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-bebelusi/1630-carucior-landou-pentru-gemeni---duo-driver---orange.html" target="_blank">acesta?
L-am vazut initial pe un site nemtesc cu foarte multe detalii despre el. are intradevar 18 kg fara landouri, dar latimea e numai 78 cm si cel mai mult imi place ca are manerul reversibil!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea


speranta, e superb caruciorul...din experienta insa iti spun ca greutatea si latimea conteaza...spre ex eu ..am vrut carut frumos "shucar" si l-am luat..e superb , imi place grozav,dar...cum am mai spus e foooaaaarte greu (20kg) si stau la 2 si n-am lift..imagineaza-ti coloana mea ce suporta, si apoi mi-a placut ca e ingust, ca nu e mare cat o caruta...insa la fete nu m-am gandit..fiind ingust fetele stau cam inghesuite bietele..si acum ca au crescut imi dau seama...mai ales pe caldurile astea asuda in el saracutele..acum as opta pt un carut mai lat chiar daca tot asta imi place de mor...are de altfel si multe avantaje...dar 2 dezavantaje mari zic eu ..ce frumooos..acum am vazut 2 fetite si mai ai un baietel sarcina usoara in continuare

POZE BURTICA SI GOGOSICI


... subscriu si la chestia cu latimea mica. Intr-o prima faza e ok 74-76cm, ca incapi pe trotuare, in lifturi etc. Apoi cand mai cresc copiii (aprox3 luni) incap cu greu in partea lor. Ale noastre adesea adorm cu antebratele in aer pt ca nu au loc sa le intinda. Nu pot sta mai multe ore afara cu caruciorul ca li se uraste, e incomod de stat in el. Le tot ridicam cu randul. In zilele necaniculare iesim pe la 10 si ceva si intram pe la 21.
Abia astept sa stea in fund, ca e mai ok.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Fetelor cu bebei mai mari, avem si noi 2 intrebari.

1. Alocatia copiilor se ia incepand din luna in care s-au nascut? Adica daca s-au nascut pe 19 martie iau pt o parte din martie si incepand din aprilie iau normal sau numai din aprilie? Acesta se da odata ci indemnizatia de CIC, adica nu imediat dupa nastere si nici dupa intratrea in CIC, ci cu cateva luni intarziere?

2. Aveti vreun strumf care pe la 3-4 luni nu sta pe burta sprijinita pe coate sau antebrate cand isi ridica capul? Antonia noastra sta pe burta, realmente pe burta. Isi ridica capul din cosul pieptului nu din antebrat. Mainile le tine pe langa corp, dar nu le foloseste. Arata ca la scoala schema aceea de la ed fizica la care ii ziceam barcuta. Parca e asa de tzeapana toata fetita si isi forteaza umerii in spate. Asta face si cand vrem sa o ajutam sa se intoarca de pe spate pe o parte. Opune rezistenta cu umerii. E normal?
Numai cand e f relaxata sau dimineata reusesc sa o rostogolesc pe o dunga de pe spate.
Bbii vostri cum au facut?

Multumim.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI


1. alocatia o primesti din luna in care ai nascut, integral daca ai nascut pe 1-2 ale lunii, sau partial.
2. nu e cazul de comparatii. fiecare copil e unic si are propriul lui ritm de dezvoltare si invatare, si cred ca stii asta oricum. nu e cazul sa te ingrijorezi acum, ai mei cam tot asa faceau la aceeasi varsta. Doamne fereste, daca nu vezi nicio schimbare intr-o luna sau doua, poate mai mult, atunci sa-ti pui niste semne de intrebare.

un exemplu: avem aproape 10 luni, Edi merge de-a busilea si se ridica singur in picioare, sprijinit de mobila. Robi nu face nici una dintre acestea. La fel a fost si cand au stat pentru prima oara in fund singuri, Edi a reusit cu 2-3 saptamani inainte, apoi si Robi. Fiecare cu ritmul lui.

sanatate!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

va salut,
din pacate n-am lipsit pentru c-as fi fost in concediu... din pacate, a murit mama... un accident stupid... iar eu nu-mi gasesc cuvintele sa va povestesc.

nu vreau sa va intristez, asa ca ma opresc aici.

eliana, noi nu putem ajunge la intalnire, de acum, un an inainte, sambetele nu mai sunt ale mele... in plus, nu sunt tocmai o companie placuta acum, asa ca n-are rost



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)



va pupam dragilor



Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Imi dau batai de cap carucioarele astea de gemeni! Ori nu au maner reversibil, cea ce e foarte important, ori nu au roti pivotante, nu stiu ce o sa aleg pana la urma, mai am putin timp dar ma dispera.
Luminita, condoleante pentru moartea mamei tale!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea

Mergi la inceput