Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dalina sanatate multa lui Miriam si nu-ti certa sotul, ca nu a facut rosu in gat de la rece. Nu se face puroi in gat de la mancare rece, ci de la microbi, bacterii, virusi. Daca ii faci un exudat, sigur o sa descoperi o 'dihanie' din asta care statea 'la panda' in gatutz asteptand momentul propice sa atace. Sanatate multa





Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello

Fetelor m-ati amuzat teribil cu povestile voastre.
Pe mine inca ma terorizeaza din cauza burtii. Tot cartierul stie ca am gemeni. Unii nu cred ei din auzite asa vin si ma intreaba daca ma vad. Zici ca ies afara cu ursul. O vecina ma compatimeste ca am gemeni. I-am zis ca asa mi-am dorit dar ea e senila si nu pricepe. Cum ma vede cum vine sa ma incurajeze. Imi zice ca daca asa a vrut Dumnezeu nu am ce face acum trebuie sa indur saraca de mine. Vai ce chin pe capul meu. Si imi mai zice ea ca sigur sunt baieti. Degeaba incerc sa ii explic de pereche ca nici nu ma baga in seama. Pe vremea ei de unde ecografe.

Sunt curioasa ce nebunie o sa fie cand voi iesi cu piticii. Cand le zic ca voi avea fetita si baiat ma intreaba daca sunt identici.

Am si eu o intrebare la voi. De doua zile urlu de durere de bazin si de burtica. Burta doare jos. Durerile nu sunt constante. Burta e moale fara contractii iar piticii misca nonstop. Azi noapte am plans de durere. Pur si simplu intepenesc de durere si nu ma pot misca. Nici nu ma pot intoarece de pe o parte pe alta.
Azi noapte chiar m-am speriat. Imi venea sa il sunt pe dr dar imi era jena sa ii zic ca l-am trezit la doua noapte pt ca ma doare intre picioare.
Voi ati patit asa ceva inainte sa nasteti?

elena +37 Ana Maria & Matei Stefan AMR 2 zile

Data cezariana 18 iulie
Burtica mea la 36 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

Pt rosu in gat la noi (personal si la nepotei cand erau mici cam de la un an) tine f bine urmatoarea chestiune: 8 linguri de zahar (preferabil negru sau brun) se caramelizeaza in tr-o cana de tabla, cand e caramelizat se pune o ceapa medie taiata solzisori in cana respectiva, iar apoi se umple cu 250ml-300ml de apa. Se lasa sa dea un clocot, se raceste la temperatura camerei si se dau cate o lungura seara si dimineata. Doza ajunge pt mai multe zile.
Sanatate fetitei, Dalina.
.....................................

Remarci pe strada: prietena mea f buna a nascut o fata si un baietel in iarna. LA 2 saptamani dupa nastere era cu 3 kg mai slaba decat inainte de sdarcina, cam 49 kg la 1,55 cm. Lumea o intreba pe strada cat castiga ca bona de gemenei, nimeni nu a presupus despre ea ca ar fi mama pt ca bebeii erau f mici si ea asa de slaba, mica si vioaie. Ea se necajea pt ca isi dorea sa fie mama de 5 ani, cu incercare naturala, homeopata, iar apoi interventii medicale. Si acum.... pare bona

Pupam


Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu am avut durerile astea..mult timp..si acum trag ponoasele..mi s-au tasat vertebrele dinc auza greutatii..si am zile.inca re paralizez de durere...dr spun ca e disopatie lombara..si va trebui operata:((

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

produse naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Hello

Am si eu o intrebare la voi. De doua zile urlu de durere de bazin si de burtica. Burta doare jos. Durerile nu sunt constante. Burta e moale fara contractii iar piticii misca nonstop. Azi noapte am plans de durere. Pur si simplu intepenesc de durere si nu ma pot misca. Nici nu ma pot intoarece de pe o parte pe alta.
Azi noapte chiar m-am speriat. Imi venea sa il sunt pe dr dar imi era jena sa ii zic ca l-am trezit la doua noapte pt ca ma doare intre picioare.
Voi ati patit asa ceva inainte sa nasteti?


Exact asa am patit. Erau dureri de fixare, asa spunea medicul. Erau dureri acute periodice peste o durere surda persistenta.
Parca jucau cutite in burta de jos, mai ales cand respiram... si bazinul dorea sa crape in doua... si parca aveam pietre intre picioare si dadeau sa cada... Si nu puteam nici misca un deget de la picior, ce sa ma intorc de pe-o parte pe alta.
Stii care a fost culmea?!... Dr mi-a facut tuseu vaginal cand am zis de durerile acelea (deja eram internata) sperand ca fiind dureri de fixare cu tuseul putem accelera lucrurile.
Culmea, au trecut durerile dupa tuseu. S-a largit putin colul si nu ma mai trasnea, nu eram asa tensionata.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

M-am distrat de minune de pataniile voasre cu bebeii! Pe mine de pe acum
ma distreaza remarcile celor din jur, unii zic "vai ce burta mare ai , ce o sa te faci pana la sfarsit!" iar altii din contra "dupa burta nici nu se vede ca ai gemeni!"
Fetelor ce parere aveti de caruciorul www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-bebelusi/1630-carucior-landou-pentru-gemeni---duo-driver---orange.html" target="_blank">acesta?
L-am vazut initial pe un site nemtesc cu foarte multe detalii despre el. are intradevar 18 kg fara landouri, dar latimea e numai 78 cm si cel mai mult imi place ca are manerul reversibil!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

M-am distrat de minune de pataniile voasre cu bebeii! Pe mine de pe acum
ma distreaza remarcile celor din jur, unii zic "vai ce burta mare ai , ce o sa te faci pana la sfarsit!" iar altii din contra "dupa burta nici nu se vede ca ai gemeni!"
Fetelor ce parere aveti de caruciorul www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-carucioare-bebelusi/1630-carucior-landou-pentru-gemeni---duo-driver---orange.html" target="_blank">acesta?
L-am vazut initial pe un site nemtesc cu foarte multe detalii despre el. are intradevar 18 kg fara landouri, dar latimea e numai 78 cm si cel mai mult imi place ca are manerul reversibil!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea




... f f bun. Ne place f tare carutul. Isi merita banii.
Stati la etaj? Al nostru are 12kg si nu e mare lucru sa stii. Cu inca 4 in plus nu stiu cum ar fi.
Ma gandesc numai la greutate cum ca ar fi o problema, dar daca ai ajutoare... nu se pune.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Referitor la ce spunea Elenada despre reactia oamenilor la auzul vestii despre sarcina gemelara, si pe mine ma compatimesc mai ales babutele. Am fost de cateva ori si la biserica, acolo mama le-a spus ca astept gemeni, si atat le-a trebuit...veneau sa vada care e fata cu gemenii,"sfaturi", compatimiri de genul aoleo, ce greu o sa va fie, vai de mine! Trebuie sa le luati hainute la fel...

O scena simpatica a fost prin mai, cateva zile cu sotul si nasii la o pensiune in jud. Arges. Biserica din sat era foarte aproape de noi, asa ca duminica am fost cu totii la biserica, mai ales ca nasii voiau sa o impartaseasca pe fetita lor de 2 ani.
Toate bune si frumoase, numai ca in biserica fetita nasilor se plictiseste si incepe sa se foiasca. Oricum toata biserica era cu ochii pe noi, ca de, eram intrusi...Ies afara nasii cu copilul, urmand ca eu sa-i anunt cand se apropie momentul impartasaniei, la sfarsit, si sa-i chem inauntru. Intre timp babutele incep interogatoriul; daca sunt gravida? (desi se vedea ca am burta), daca stau la pensiunea din colt? aha..as fi stat si eu pe scaun- dar nu te lasa nimeni- trebuia continuat interogatoriul...Daca sunt gravida, nu trebuie sa mai umblu cu ciorapi in picioare, de nici un fel, si nici cu cercei in urechi, ca ies copiii nu stiu cum!! mi-a zis pe un ton confidential o babuta. La care eu am replicat, holbandu-ma la ea- bine ca mi-ati spus, acuma stiu si eu ce trebuie sa fac....Erau toate satisfacute. Dar se termina slujba si trebuie sa-i chem pe nasi. Nasa nu mai intra, si il trimite doar pe nasu cu fetita in brate. Lumea era acum bulversata- una din babute ma intreaba- mai aveti unul?- si se mira cand vede ca nasul merge la altar cu fetita.
Nenorocire...inseamna ca fetita NU STA IN BRATE LA MAMA EI IN BISERICA, deci nu vrea copilul sa primeasca impartasania decat din brate de la tata...toate earu perplex. Deja se uitau urat la mine, era ceva necurat la mijloc....Nu mai era nimeni atent la slujba, ci la noi.. Le zic, stati linistiti, nu e fetita mea.
Si mai mare bulversarea - nu mai intelegeau nimic, nu se legau scenariile facute de ele!Ne omoara superstitiile astea.
M-am distrat atunci teribil, nu am mai ras demult ca in duminica aia, la tara....Off, cine stie cate voi mai auzi si cand voi iesi cu fetele afara, cum auziti si voi.

Hai ca m-am intins mult, termin acum! Elenada (sper sa-ti treaca durerile) si Moni, multa bafta sa aveti grija de voi!


Karina 29+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Speranta, nu e bun ca nu are rotile din fata pivotante. Nu ai ce face cu 4 roti fixe ca nu poti sa iei virajul doar ridicand caruciorul. E frumos, dar nu e practic.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Speranta, nu e bun ca nu are rotile din fata pivotante. Nu ai ce face cu 4 roti fixe ca nu poti sa iei virajul doar ridicand caruciorul. E frumos, dar nu e practic.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 6 ZILE


... are dreptate Moniland. E f importanta chestia cu rotile pivotante din fata. Nici nu am observat pe imagine, in descriere nu scria despre asta nimic. Totusi ciudat ca asa o "naveta spatiala" cu tot felul de dotari sa nu aiba roti pivotante.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput