Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8)

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8) | Autor: Aurorra

Link direct la acest mesaj


Nou capitol al delfinasilor!


Capitolele 1,2,3,4,5,6,7 aici -

cap 1

cap 2


cap 3



cap 4



cap 5


cap 6

cap 7

Lista MAMICILOR de DELFINASI

Martie - aprilie 2008

Ana1980 - august 2007

Olga_mami - aprilie 2008

Sovietica - aprilie 2008

Eld - mai 2008

Acina - mai 2008

Khrisu - septembrie 2008

Aurrora - septembrie 2008

Roty - octombrie 2008

Sunshine_szb - 23 iulie 2009

Sovietica - 3 septembrie 2009 Clinica Isis Ct

Alaturi de noi,chiar daca nu au un delfinas sunt si

Leeloo21 - de Tudor 12 martie 2009

Lulusha - de Alexia 4 mai 2009

Cristina - de Cosmina Ioana 5 iunie 2009

Ana_micu83 - de Razvan Andrei 14 iunie 2009

Motana - de Daria Alessia 12 iulie 2009

Emanouela - de Darius 26 august 2009

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Urmeaza ... la

Ingeras26 - DPN 12.09.2009

Vioo - DPN 20.11.2009

Alina_k - DPN 11.05.2010

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Pupicei la mamici,burtici si bebici.

Aurora si delfinas iubit Robert Matei


Robert Matei

Pozici


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vioo spune:

Aurorra ai spus sa iti las datele... Am scris cate ceva si in raspunsul precedent; DNP: 20 noiembrie.
Vreau sa va intreb, ce program are Dr Baiulescu la Victoria, pt ca data viitoare a spus sa mergem acolo la control. Si cum e, se intra tot in functie de bon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: lalaandreea
Subiect: Nasterea in apa
Trimis la: 13/07/2009 19:59:36
Mesaj:


Tot eu...tot cu intrebari.
A nascut cineva in apa?
Eu eram foarte incantata de ideea asta. Dar am avut o discutie cu o doctor gineco...si mi-a zis ca nu este totul chiar asa frumos si simplu cum pare. Ca ..tot ce se scurge in apa...pe langa bebe cel frumusel...poa sa nu ti se para chiar asa frumos...si sa ai tu ca femeie o senzatie naspa...plus ca ..doctoru...intra peste tine in cada...aiurea...si dak apar complicatiii...nu mai stiu nici eu ce sa zic.
A trecut cineva prin asa ceva?
sa ne impartaseasca niste idei?


lala

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: christinam
Raspuns la: 13/07/2009 20:39:13
Mesaj:

Si eu m-am tot gandit la varianta asta. Oricum eu am ceza in antecedent asa ca nu cred ca se prea incureajeaza ca nu poti avea monitorul tot timpul pe tine. Si mie m-i se pare ca dpdv al durerii e superok, dar ma ingrijoreaza partea cu sterilitatea. Ca se intampla chiar sa-ti scape ceva in timpul expulziei, nu e asa o raritate si apoi cum intra bebele in apa aia? Eu zic ca e clar risc mare de infectie. Si am vazut multe inregistrari cu homebirth unde intr-adevar in apa se baga si moasa si sotul dar eu n-as vrea ca bebele meu sa intre in apa aia plina de bacilusi. ca un lucru e sa vina in contact cu aerul si hainutele si altaceva e o apa in care se afla diverse picioare si posterioare.

18 , mamica de David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

vioo bine ai venit printre noi!
cand am citit mesajul tau primul instant mi-am adus aminte de mine acum aproape un an..si eu am tot 21 de ani si tare mult am vrut sa nasc in apa..din cauza unor complicatii nu s-a mai putut..dar sper ca visul tau sa se implineasca! sarcina usoara incontinuare!
este o perioada minunata s ate bucuri de ea..poate ne povestesti mai multe despre tine..

fetelor care ati nascut in apa..poate ca voi v-ati salvat undeva povestile voastre minunate din cadita..povestile nasterii..le mai postati o data va rugam..eu personal defapt va rog..nu de alta dar cred ca va e mai usor sa le gasiti:)..daca le aveti salvate undeva..normal!



rappstam..bebe tudor vaccinat de 4 luni, 6300kg, 64cm,..bebe sanatos si puternic!



Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

motana ce faci? cum te simti? m-am uitat acum la dpn ul tau si am vazut k mai sunt doar cateva zile..poate am rata eu ceva intre timp..cine stie ceva de ea?



Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Fetelor, am o veste super pentru toata lumea :

buna noastra prietena Motana este mamica de 3 zile(am aflat asta de la odisea ei)...
12 iulie : Daria Alessia (2590 g, 49 cm, apgar 9, naturala la 39s)

Draga Motana, va dormim tot binele din lume, refacere rapida, multa sanatate iar micutei o viata lina, putere, curaj, optimism, succes si multa iubire.

Sa-i calauzeasa bunul D-zeul pasii acolo unde stie el ca ii este mai bine!
Un buchet cu cele mai frumoase flori de la cavalerul meu!

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!! felicitari Montana si toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

am avut eu o presimtire!

felicitari mamico! te asteptam cu povestea ta minunata..sanatate multa si cat mai multa fericire!



Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Merci Ana ca ai intrat la odisee si merci tuturor fetelor pt urari, si scuze ca nu am scris in ambele parti, suntem bine, acasica, sambata noaptea s-a nascut Daria, e micuta si perfecta, ceea ce ma bucura!

Suntem la subiectul lapte, care e, e super bun ceaiul de fenicul, luati separat si faceti in caz de nevoie, numai ca desi am studiat o gramada, la apucat sanul fac ceva gresit ca imi face rani. Of e greut, cel mai bine e sa ai o moasa sa isi si arate pe viu, sper sa gasesc una.

Va pup si mai scriu.
Aici Daria: http://good-times.webshots.com/album/573513055apbOcx



Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Ieeee Motana e mamica!!! Felicitari, sa va traiasca zana, sa aibe parte de toate cele bune, si tie refacere si adaptare rapida la noua viata! Am vazut pozele, e superba Daria, ce mi-a parut rau ca exact poza in care cred ca e cu Tati, nu s-a deschis. Sper sa mai vii sa ne povestesti. la ragade, prin Romanica cel mai popu,lar e Garmastanul si statul cu sfarcu-n vant, adica fara nici un tzol pe tine. Am mai auzit de albastru de metil, de tinctura de propolis fara alcool, si de tinctura de galbenele, pusa peste un strat de crema.

Vioo , bine ai venit la aspirante la cada, iti doresc sarcina ca la carte, si sa se implineasca palnul de a naste in apa.

Aurorra, in primul rand mulsumim de nou capitolas. Am sunat la Isis, a fost domnul f la obiect cu raspunsurile, au zis ca ma primesc si cu 2 sapt inaintre de DPN cum intentionez eu sa merg si sa raman la C-ta pana la nastere, numai sa merg cu dosarul complet de sarcina Care dosar pana acum nu contine decat 2 ecografii morfo! asadar m-am urnit sapt asta si am facut si eu un set de analize sa se bucure si ei ca le vad, marti merg la eco morfo 3, apoi cu astea in dinti, ma duc si eu la un obstetrician oarecare sa scrie pe o hartie ca-s normala :)). Singura nerabdare la ora actuala este sa o vad marti pe zana ca s-a intors regulamentar spre iesire.

Oare o fi musai sa vad de streptococ B?? urasc sa imi umble acuma pe colosha!!


Urmeaza Sunshine! HAI CU VESTILEEEE!

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") si acum cu Ana Miruna tiker DPN 8 sept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Buna!Sunt o proaspata graviduta cu DPN 8 martie 2010. Ma intereseaza nasterea sub apa si as vrea sa aflu mai multe , daca se poate, evident, despre acasta procedura.Va multumesc si va pup.

6+

Mergi la inceput